Nájdeš nás aj na:

Amerika

Aloha! Dovolenka na Havaji s letenkami za 769€ a pripájame aj tipy na ubytovanie a aktivity

Aloha! Dovolenka na Havaji s letenkami za 769€ a pripájame aj tipy na ubytovanie a aktivity

Aloha! Vidíš všade super fotky z nádherných pláží a už rozmýšľaš, či by ti išlo surfovanie a kedy vyraziť? Havaj je obľúbenou destináciou nielen pre turistov, ale aj filmárov. Navštíviť tak môžeš miesta, kde sa natáčal seriál Lost, legendárny Baywatch či Jurský park. O Havaji sa hovorí, že je to perla Pacifiku a vôbec sa tomu nebudeš čudovať. Dovolenka na Havaji splní tvoje sny o prekrásnych piesočných plážach, kúpaní v azúrovom mori a na každom kroku sa budeš kochať krásami havajskej prírody. Tento čarovný raj na zemi, vytvorený sopkami, vodopádmi, koralovými útesmi, tropickými pralesmi a nádhernými kvetmi, zostane nezabudnuteľným zážitkom. Havaj ťa skrátka očarí priateľskou atmosférou, polynézsku pohostinnosťou a kultúrnymi tradíciami.

Reklama

Odkiaľ? S kým? Kedy? Tipy Pelipeckárov na letenky na Havaj

 • Odkiaľ? Na Havaj sa dostaneš z Viedne a Budapešti s viacerými leteckými spoločnosťami.
 • S kým? Priamy let na Honolulu z našich končín – samozrejme – neexistuje. Najvýhodnejším spojením je často let medzi Budapešťou a Honolulu s dvoma prestupmi vo Frankfurte a Los Angeles/San Francisco/Tokio, operovaný rôznymi leteckými spoločnosťami – napríklad kombinácia Lufthansa a United Airlines, ktoré v základnej cene povoľujú príručnú batožinu. Sem-tam sa objaví aj super lacná ponuka z Viedne či Nemecka, preto si určite stiahni našu aplikáciu, aby si mal TOP ponuky k dispozícii medzi prvými.
 • Kedy? Počasie na Havajských ostrovoch je počas celého roka veľmi priaznivé a stabilné. Vládnu tu prakticky len dve ročné obdobia – leto a zima. Leto trvá od mája do októbra, zima od novembra do apríla. Priemerná denná teplota v lete je takmer 30 stupňov Celzia, v zime je to 25 stupňov Celzia. Priemerná teplota vody po celý rok je 23,3 stupňa Celzia, v lete sa však zvykne vyšplhať o tri až štyri stupne vyššie. Zimné obdobie je výhodné pre všetkých surferov, veľké vlny sa tvoria najmä na severných plážach ostrovov.
 • Čo je v cene? Let tam aj späť, všetky poplatky a príručná batožina.

Lacné letenky na Havaj

Ubytovanie na Havaji: zostaň pár dní v Honolulu a potom hurá ďalej

Treba sa pripraviť na to, že Havaj je jednou z najdrahších destinácií v rámci cestovania po Amerike. Ak hľadáš naozaj nádhernú pláž a all-inclusive, budeš si musieť na Havaji priplatiť omnoho viac ako na dovolenke v Turecku. Cena za 1 noc v hoteli vyšla od 300 € pre dvoch do niekoľko tisíc. Avšak aj tu sa dá nájsť ubytovanie za výhodné ceny.

Pozri si ceny a rezervuj hotel cez Pelikán. Tipy na ubytovanie nájdeš na tejto šikovnej mapke:

Čo treba ku vstupu na Havaj (vstupné podmienky ako do USA)

 • Pri cestovaní do USA už nepotrebuješ vybavovať víza na americkej ambasáde, stačí vlastniť biometrický pas a mať elektronickú autorizáciu ESTA. O víza musia žiadať len tí, ktorí do USA cestujú na dlhšie ako 90 dní alebo idú do Spojených štátov pracovať, študovať či na výmenný pobyt. Taktiež všetci tí, ktorým nebola schválená autorizácia ESTA. Tu nájdeš kompletný návod, ako získať autorizáciu ESTA (víza do USA).
 • Platný cestovný pas minimálne 6 mesiacov po návrate
 • Spojené štáty americké od 11. mája 2023 ukončili povinnosť preukazovať sa očkovaním a testom proti COVID-19 pri vstupe do krajiny. 

Čo vidieť a zažiť na Havaji? Tu sú tipy našej redakcie

Spoznaj Oahu

Tretí najväčší havajský ostrov je aj centrom Havajských ostrovov – či už ekonomickým, kultúrnym, ale aj turistickým. Oahu je rajom exotických dovoleniek turistov, ktorí si chcú užiť poriadny relax na pláži či vyskúšať rôzne vodné športy. Prakticky celé pobrežie Oahu patrí nádherným piesočným plážam. Surfovanie na Havaji predsa patrí k povinným jazdám!

Na ostrove Oahu leží aj hlavné a zároveň najväčšie mesto Havaja – Honolulu. Táto obľúbená moderná metropola je preslávená svojou piesočnou plážou Waikiki na juhovýchode od centra mesta. Pláž bude síce plná turistov, no určite sa sem oplatí ísť už len kvôli vyhasnutej sopke Diamond Head, na ktorú je z pláže super výhľad. Diamond Head sa zároveň považuje za jednu z najkrajších turistických trás Oahu. Hore vybehnete za 45 minút a budete mať perfektný výhľad na celé mesto.

Ostrov Oahu skrýva ešte aj niečo z histórie – na západnej strane Honolulu sa nachádza Pearl Harbor s pamätníkom USS Arizona venovaný obetiam útoku japonských vojsk počas druhej svetovej vojny

A čo tak to kohúti ostrov?

Kauai je najsevernejší a najstarší havajský ostrov a svojou rozlohou je štvrtý najväčší. Práve na tomto ostrove sa stretnete aj s fenoménom voľne pobehujúcich kohútov a sliepok. Tie na ostrove Kauai pobehujú úplne všade, od pláží až po miestne obchody.

To však nie je jediná atrakcia ostrova. Za návštevu určite stojí Waimea Canyon, nazývaný tiež Grand Canyon Pacifiku, práve kvôli jeho podobe s arizonským Grand Canyonom. Nachádza sa tu aj veľa peších chodníkov, kvôli prevýšeniu a strmým úsekom sú však trochu náročné.

Pre milovníkov vody je tu možnosť splavovať rieku Wailua. Ak sa až na takýto adrenalín necítite, môžete si spraviť nenáročný výlet loďkou k 25-metrovým vodopádom Wailua Falls. Juh ostrova pokrývajú tiež kávové a cukrové plantáže, ktoré možno navštíviť.

Rajský Big Island

Najväčší ostrov zo všetkých je aj ten najrozmanitejší. Big Island je domovom džunglí, krásných pláží, sopiek, nádherných údolí a scenérií. Milovníci prírody si tak prídu na svoje! Vďaka rozlohe ostrova je možné, že tu tiež nenarazíte na extrémne davy turistov.

Vidieť sopku úplne zblízka, to sa každému podariť nemusí. Práve na ostrove Big Island na to ale máte skvelú príležitosť. Okrem aktívnych sopiek sa na ostrove nachádzajú aj tisíce spiacich či neaktívnych kráterov či lávových polí. Nájdete tu aj jednu z najaktívnejších sopiek na svete – Kilauea. Posledná erupcia sopky bola v máji 2018, po tom, ako ostrov zasiahlo zemetrasenie.

Ostrov je ideálnym miestom pre nadšencov turistiky. Na svoje si prídu milovníci kratších chodníkov, ale aj dlhých, náročných túr. Na turistiku je skvelý Národný park Volcanoes, ktorý ponúka množstvo dostupných chodníkov.

Pre fajnšmekrov sú tu aj dve náročnejšie trasy – zdolať môžete horu a ešte stále aktívny vulkán Mauna Loa, alebo sa hecnúť a vydať sa na najvyššiu horu sveta v pomere od dna oceánu Mauna Kea (4 207 metrov). Na samom vrchole sa nachádzajú aj astronomické observatóriá.

Potápaj sa na Maui!

Maui je druhý najväčší havajský ostrov a jeden z tých najpopulárnejších. Aj keby ste sa chceli vyhnúť davom turistov, budete to mať ťažké. Maui totiž nie je obľúbený len tak pre nič.

Jedným z najobľúbenejších miest ostrova je „Road to Hana“, 83 kilometrov dlhá diaľnica pri pobreží, ktorá vedie z mesta Kahului do mesta Hana na východnej časti ostrova. Celá trasa trvá autom dve hodiny, no je viac ako isté, že potrvá dlhšie. Prečo? Garantujeme vám, že počas cesty niekoľko krát zastavíte a budete si užívať všetky tie krásne výhľady!

Za návštevu stojí aj Národný park Haleakala s najväčším neaktívnym kráterom s rovnomenným názvom. Toto miesto ponúka nádherné výhľady a je ideálne na pozorovanie východu slnka.

Obľúbeným cieľom turistov na ostrove Maui je aj pôvodne rybárske mestečko Lahaina. Z mesta si môžete urobiť výlet a skúsiť šťastie – možno sa vám podarí uvidieť veľryby!

Maui býva označovaný za najlepší ostrov na potápanie a šnorchlovanie práve kvôli koralovým útesom a pestrému podmorskému životu. Obľúbeným miestom je Turtle Town, oblasť pobrežia medzi plážami Maluaka a Makena. Užiť si tu môžete úplnú pohodu od rušného sveta a zároveň chvíľku bez obrovských davov turistov.

Počasie na Havaji: leto trvá od mája do októbra

Počasie na Havajských ostrovoch je počas celého roka veľmi priaznivé a stabilné. Vládnu tu prakticky len dve ročné obdobia – leto a zima. Leto trvá od mája do októbra, zima od novembra do apríla. Priemerná denná teplota v lete je takmer 30 stupňov Celzia, v zime je to 25 stupňov Celzia. Priemerná teplota vody po celý rok je 23,3 stupňa Celzia, v lete sa však zvykne vyšplhať o tri až štyri stupne vyššie. Zimné obdobie je výhodné pre všetkých surferov, veľké vlny sa tvoria najmä na severných plážach ostrovov.

Doprava na Havaji: požičaj si auto cez Pelikán

Havajské ostrovy majú veľmi dobre vybudovanú infraštruktúru na všetky zaujímavé miesta. Na výhľady vedie pekná cesta s parkovaním, popri plážach sa vždy nájde miesto pre auto a benzín, ktorý si musíš natankovať sám/sama, vyjde cca 0,90 € na liter (čo je prvá a posledná vec lacnejšia ako u nás). Auto s plným poistením ťa vyjde cca 300€ na týždeň, pričom Maui a Kauai sú opäť trochu drahšie. Inak je jedno, akú spoločnosť si vyberieš. Všetky sú na letiskách s veľmi dobrým systémom shuttle busov.

Ak chceš využiť iný typ dopravy, napríklad autobus, budeš spokojný/á len v Honolulu. Inak autobusové linky chodia sporadicky a nie do všetkých zaujímavých lokalít. S autom sa dá na Havaji stihnúť naozaj veľa. Výhoda ostrovov je, že sú relatívne malé. Z jednej prekrásnej pláže na ďalšiu, ktorá je na druhej strane ostrova to trvá hodinku – najviac dve a z pláže na sopku (3500 mnm) je to asi 2,5 hodiny. Vďaka autu môžeš taktiež ušetriť na jedle a nákupoch potravín (odporúčame supermarkety “Foodland”, “Safeway”, “Costco” a pod.), kufor auta predsalen znesie viac.

Medzi ostrovmi sa lieta. Hawaiian Air operuje prakticky všetky turistické ostrovy a letenka stojí 60-80 amerických dolárov. Za batožinu sa pripláca 25 dolárov na let. Lieta sa na malých Boeingoch 717 a spojov je naozaj veľa každý deň.

3 tipy na poistenie, ktoré ochránia tvoje zdravie aj peňaženku

Pelikán nie je len predajca leteniek a výhodných zájazdov. Ponúka aj rôzne doplnkové a najmä užitočné služby a spolupracuje s TOP partnermi v rôznych oblastich. Jednou z nich je aj cestovné poistenie, ktoré je dnes pre drvivú väčšinu cestovateľov úplnou samozrejmosťou už pri rezervácii letenky. Prečo?

Takže, predstav si, že máš kúpenú letenku, ale pred odletom:

 • nečakane ochorieš s minimálne 5-dňovou liečbou (aj bez pobytu v nemocnici),
 • utrpíš úraz s následkami, ktoré ti nedovoľujú odletieť,
 • tvoja prítomnosť je nevyhnutná doma kvôli chorobe alebo smrti rodinného príslušníka,
 • otehotnieš,
 • vznikne ti značná škoda v dôsledku živelnej pohromy,
 • stratíš svoju prácu nie z vlastného zavinenia,
 • musíš riešiť rozvod,
 • neobstojíš na maturite alebo štátniciach,
 • nedostaneš víza.

V prvom rade by nás úprimne mrzelo, že musíš svoj let zrušiť. Na druhej strane by sme ti s radosťou oznámili, že ak máš poistenie STORNO a vieš sa preukázať potvrdením danej udalosti (kvôli ktorému nemôžete cestovať), za nepreletenú časť vašej letenky sa ti vrátia peniaze. Úžasnou výhodou je aj to, že stornovať môžu aj všetci ostatní poistení rodinní príslušníci, ktorí s tebou cestujú/mali cestovať a ďalší 3 poistení spolucestujúci bez rodinného vzťahu.

Ak ti ide iba o preplatenie letenky, tak je to skutočne top ponuka. No ešte väčšou istotou je ISTOTA, a to nie je len prázdna slovná hračka. Na tú sa totiž môžeš spoliehať aj vtedy, keď ti vznikne škoda nie priamo v dôsledku nemožnosti odletieť. Pre väčšinu cestujúcich najsilnejšou pohnútkou na kúpu tohto poistenia je preplatenie liečebných nákladov a následkov po úraze. Platí však aj v iných rôznych nečakaných a nie veľmi príjemných situáciách, ako napríklad problémy s batožinou, meškanie dopravného prostriedku, potreba pátrania alebo záchrany alebo poškodenie zdravia a majetku tretích osôb. Čerešničkou na torte je už len to, že ISTOTA obsahuje aj poistenie STORNO a ďalších 15 dôvodov stornovania letenky.

Do tretice tu máme ešte jeden zaujímavý tip a v podstate novinku. Predstav si, že si u nás kúpiš akciovú letenku, ktorá ťa vyjde do 100 eur. Príde deň D, dlho očakávaná cesta, ale nakoniec tvoju radosť trochu zmierni trojhodinové meškanie letu. Možno ti táto nepríjemná udalosť neprekazí žiadne plány, no ruku na srdce, aj tak by ťa určite potešila nejaká útecha. Čo povieš napríklad na kompenzáciu v hodnote 200 eur? Nie je to preklep. Nie je to žiadne špekulantstvo. Žiadna finančná fatamorgána. Ide o novinku, ktorú máš na dosah ruky vďaka čerstvej spolupráci Pelikan.sk so spoločnosťou Koala.

Všetky tri typy poistenia vieš objednať spolu s letenkou Pelikána. Urobiť tak vieš aj neskôr v Správe objednávky, stačí sa prihlásiť a zadať takúto požiadavku.

Máš svoje tipy na Havaj? Sem s nimi!

Ak máš pocit, že sme na niečo dôležité alebo praktické zabudli, pokojne nám napíš správu alebo ešte lepšie, doplň náš článok niečím užitočným v komentároch pod ním. Ďakujeme 🙂


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4.6/5 - (19 votes)
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore