Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Sprievodca Havajom: praktické tipy k dovolenke v „The Aloha State“ (časť prvá)

Sprievodca Havajom: praktické tipy k dovolenke v „The Aloha State“ (časť prvá)

Pre niekoho príliš ďaleko, pre iných dovolenkové klišé a pre nás sen, vidieť a zažiť niečo, na čo budeme ešte dlho spomínať. Sen sa nám nielenže splnil, ale realita predčila naše očákavania. Začalo to ešte veľmi dávno. V roku 2009 sme Havaj navštívili prvý krát.

Reklama

Bol to ten náš slovenský a popravde nás vtedy ani nenapadlo, že by sme niekedy mali na to (peniaze a odvahu) vyraziť na ten americký. Nápad ísť na Havaj vznikol po návrate z Austrálie a Nového Zélandu, čo bol náš prvý „výlet“ na takú diaľku. Pochopili sme, že je to ľahšie, ako sme si mysleli. No hlavne sme spoznali pre nás naozaj „iný svet“ a chceli sme pokračovať ďalej.

Havaj ako svadobná cesta

Pre obyvateľov Severnej Ameriky je Havaj už trochu spomínané klišé, no pre dvoch Slovákov ním určite nie je. Krátko po svadbe sa nám zmenili plány a rozhodli sme sa, že je to “teraz alebo nikdy.” Zajednali sme letenky, ubytko, autá (itinerár bol trocha zapochodu) a koncom októbra sme vyrazili.

Akciové letenky na Havaj

Ako sa tam dostať a nie je to náhodou v strede Tichého oceánu?

Našťastie pre nás, let na Havaj trvá kratšie ako do Sydney. Súostrovie sa nacháza asi 4000 km od východného pobrežia USA a je zložené z mnohých ostrovov, pričom štyri sú turisticky najvyhľadávanejšie (Big Island, Oahu, Maui a Kauai). Nám sa podarilo behom 3 týždňov vidieť 3 ostrovy (každý týždeň sme boli na inom).

Let sme bookovali asi 6 týždňov vopred, v strede týždňa (ako radia všetci profi cestovatelia :)) a naozaj sme dostali dobrú cenu a kombináciu letov. Leteli sme cez Air Canada, z Budapešti do Toronta a následne z Toronta do Vancouveru, kde sme si dali 19-hodinovú pauzu a navštívili kamaráta, ktorý tu žije. Táto pauza nám veľmi prospela, pretože pásmová choroba (jet lag) nás má celkom rada. Vancouver sme si pozreli asi za 6 hodín na bicykloch, čo je naj možnosť. Cyklocesty nekončia len tak z ničoho nič, tak ako v Bratislave. Za desať kilometrov sme nemuseli vyjsť ani jeden obrubník, a to sme prešli celý Downtown.

Nasledoval podvečerný 6-hodinový let do Honolulu, čo už bola pohoda. Air Canada ma síce v triede Economy trochu menej miesta na nohy (29“) a málo odkladacieho priestoru nad hlavami, ale cena a kombinácia letov nám vyhovovala asi najviac. Najkratší let na Havaj sa dá absolvovať z Viedne s prestupom v Los Angeles (cez Austrian a United). Ďalšie možnosti sú ísť cez Frankfurt, Paríž, Amsterdam, Londýn a pod., kde už záleží na cene a počte + dĺžke prestupov. Inak mnoho dobrých dealov na Havaj len tak nenájdete, je to predsa len ďaleko.

Super na lietaní s Air Canada je, že keď máte niekde prestup dlhší ako 6 hodín, máte možnosť booknúť si cez nich hotel za cca 50 kanadských dolárov v Economy a v Premium Rouge je to zdarma. Toto je celkom dobrý deal na One Day City Tour a dá sa cez nich celkom dobre dostať aj do Karibiku.

Ešte drobnosť k Air Canada. Do Budapešti lieta Air Canada Rouge, čo je stále Air Canada, ale používajú staršie Boeingy 767, kde nie je Business a First Class, ale len Premium Rouge, čo je na úrovni Premium Economy napríklad od Lufthansy. Občas sa dá na toto „Premium“ cestovanie nájsť za fakt dobrú cenu, čo na ceste tak ďaleko značne oceníte.

Kedy ísť na Havaj?

Kedykoľvek. Počasie je skvelé stále. Skôr záleží na vašom rozpočte. Júl/august, Vďakyvzdanie, Vianoce, Nový rok a Spring Breaks, teda americké jarné prázdniny, váš rozpočet vyčerpajú rýchlejšie, a hlavne to pocítite na cene leteniek a ubytovaní. Všeobecne je najlepší čas ísť na Havaj medzi koncom septembra až koncom novembra a potom od marca až do konca mája. Zima tiež znamená, že je tam plný stav, keďže mnoho obyvateľov kontinetálnej časti USA prichádza na Havaj za teplom.

Ubytovanie v rezortoch? Skôr nie…

Havaj má na svojich ostrovoch naozaj krásne hotely a rezorty, ktoré určite poznáte z filmov. Pre nás to ale bolo pridrahé a nechceli sme byť odrezaní, mimo centra miest, kde sa väčšina rezortov nachádza. Ak hľadáte naozaj nadhernú pláž a all-inclusive, budete si musieť na Havaji priplatiť omnoho viac ako na dovolenke v Turecku. Cena za 1 noc v hoteli vyšla od 300 € do niekoľko tisíc. Ale tie golfové ihriská boli úžasné.

Naša voľba bola AirBnB, ako zvyčajne. Tu je dôležité rezervovať ubytovanie oveľa skôr ako 6 týždňov pred cestou. Havaj má limitovanú kapacitu a kto skôr bookne, býva v lepšom a výhodnejšie. Všeobecne sa treba pripraviť, že ak chcete samostatné ubytovanie pre dvoch, pod 100 € na noc sa len ťažko dostanete. Pri zdieľaných apartmánoch sa to dá, no záleží aj od konkrétneho ostrova, keďže Maui a Kauai sa nám zdali trochu drahšie. Pre solo cestovateľov sú k dispozícii aj hostely alebo kempy, ale tie si netrúfame odporučiť, keďže sme ich nevyužili.

Na ostrovoch je stála klíma. Cez deň sa drží okolo 27-31 stupňov a v noci teplota neklesne pod 20 stupňov. Preto pri bookovaní ubytovania hľadajte tie, ktoré majú aspoň stropný ventilátor, ideálne klímu na vychladenie izby pred spaním.

Ušetrite miesto v kufri na suveníry a rum

Havaj je vskutku tropický raj. Veľa oblečenia si brať nemusíte, postačia Vám plavky, šortky a zopár tričiek. Určite asi však nezabudnite vziať šnorchlovaciu sadu a plutvy. Prekvapí Vás krásny morský život kdekoľvek vôjdete do vody. Voda má 27-28 stupňov a na mnohých miestach môžete plávať s korytnačkami. Na ostrovoch sú časté prehánky a zmeny počasia, takže pršiplášť sa môže zísť. Teplota sa však nemení ani pri daždi.

Opaľovací krém, havajskú košeľu, či hocičo ste si zabudli doma – kúpite v ABC Store (ktorý je na každom rohu). Radšej navštívte mieste rumovne a doneste si niečo na pamiatku.

Cestovanie po ostrovoch a medzi ostrovmi

Havajské ostrovy majú veľmi dobre vybudovanú infraštruktúru na všetky zaujímavé miesta. Na výhľady vedie pekná cesta s parkovaním, popri plážach sa vždy nájde miesto pre auto a benzín, ktorý si musíte natankovať sami, vyjde cca 0,90 € na liter (čo je prvá a posledná vec lacnejšia ako u nás). My sme auto bookovali cez najznámejšiu takto orientovanú stránku. Auto s plným poistením vás vyjde cca 300€ na týždeň, pričom Maui a Kauai sú opäť trochu drahšie. Inak je jedno, akú spoločnosť si vyberiete. Všetky sú na letiskách s veľmi dobrým systémom shuttle busov.

Ak chcete využiť iný typ dopravy, napríklad autobus, budete spokojní len v Honolulu. Inak autobusové linky chodia sporadicky a nie do všetkých zaujímavých lokalít. S autom sa dá na Havaji stihnúť naozaj veľa. Výhoda ostrovov je, že sú relatívne malé. Z jednej prekrásnej pláže na ďalšiu, ktorá je na druhej strane ostrova to trvá hodinku – najviac dve a z pláže na sopku (3500 mnm) je to asi 2,5 hodiny. Vďaka autu môžete taktiež ušetriť na jedle a nákupoch potravín (odporúčame supermarkety “Foodland”, “Safeway”, “Costco” a pod.), kufor auta predsalen znesie viac.

Medzi ostrovmi sa lieta. Hawaiian Air operuje prakticky všetky turistické ostrovy a letenka stojí 60-80 amerických dolárov. Za batožinu sa pripláca 25 dolárov na let. Nás vyšli 3 lety medzi ostrovmi dokopy asi 320€ na hlavu. Najkratší let medzi Kauai a Oahu trval asi 20 minút vo vzduchu a vzdialenosť bola 174 km. Lieta sa na malých Boeingoch 717 a spojov je naozaj veľa každý deň.

Jedlo na Havaji: ananás patrí všade

Neviem, či si ananás na pizzi vychutnáte alebo ho ofrflete, ale na Havaji, to bez neho nejde. Spoločnosť Dole má základňu práve tu a pri ceste na sever Oahu uvidíte ako sa pestuje. Kuchyňa na ostrovoch pridáva ananás a iné tropické ovocie do mnohých jedál, či drinkov a je to naozaj výnimočné.

My sme sa snažili vyhýbať fast-foodovým reťazcom a pol litrovým kávam a radšej skúšať „foodtrucky“ – karavany a dodávky prerobené na pojazdné kuchyne, servírujúce rôzne lokálne aj svetové dobroty. Nám osobne najviac chutili tacos s lokálnymi receptami. Tieto milé, pomaľované autíčka bývajú odstavené na parkoviskách, kde sa točia ľudia, no pre nás mali najväčšiu atmosféru v okolí surferských pláží, kde bolo cítiť ozajstnú pohodu.

Ďalšou obľúbenou chuťovkou na Havaji je „Shave Ice“ – ľadová drť s miliónom kombinácií sirupov podľa výberu a posypom od strúhanej čokolády po pečený kokos. Veľmi dobré osvieženie, no občas si treba pripraviť trocha viac inzulínu.

„Try Loco Moco!“ odporúča každý domáci. Naspodku opekaná ryža, na tom mleté mäso z grilu ako do burgru, dve volské oká a preliate UHO, teda nejakým výpekom. Pre nás celkom zvláštna kombinácia, ale skúsiť sa to proste musí. Čo ale určite odporúčame vyskúšať je “Poke Bowl” a “Malasadas“ z Leonards Bakery. Misku Poke si zostavíte sami – najprv si zvolíte základ (sushi ryža, quinoa, uhorka alebo mix šalátov), potom surovú čerstvú rybu (tuniak, losos), ďalej si vyberiete zeleninu, ovocie, omáčku a nakoniec toping v podobe semienok, rias a ďalších dobrôt.

Nezabudnite zájsť do pekárne “Leonards Bakery” (alebo do ich foodtrucku) na “Malasadas”. Niečo ako naše šišky, len oveľa chrumkavejšie, vám spolu s lokálnou kávou spríjemnia poobedie. Káva sa na Havaji pestuje na najväčšom ostrove menom Havaj (Big Island) a je veľmi chutná. Klasické espresso nenájdete úplne všade, ale filter bol tiež super.

Na čo si dať na Havaji pozor?

Asi len na peniaze. Aby ste ich všetky neminuli. Kriminalita je veľmi nízka a okrem nebezpečia vykradnutia áut na parkoviskách pri turistických atrakciách sme nevnímali nič ohrozujúce. Kdekoľvek na vás číha čokoľvek, nájdete tabuľu upozorňujúcu na nebezpečenstvo. V národných parkoch a na túrach sú to upozornenia, že môže nastať náhle úmrtie, keď spadnete z útesu a v mori, že vás môže prizabiť veľká vlna. A k tomu heslo „When in doubt, don’t go out“…

Nemusíte sa báť ani bezdomovcov, napr. na Waikiki Beach (kde ich je naozaj veľa), ktorí vás pozdravia a opýtajú sa ako sa máte, či odkiaľ ste bez toho, aby si za to niečo vypýtali.

Fauna a flóra

Na rozdiel od našej cesty po Austrálii sme si tu mohli byť na 100% istí, že sa môžme bez obáv poprechádzať lesom aj mimo vyznačenej cesty a nič nám pritom neskočí do úsmevu. Na Havaji nie sú žiadne nebezpečné zvieratá, okrem stonožky, po ktorej “uhryznutí” prichádza silná, trojdňová bolesť, ktorú miestni doktori odporúčajú prekonať stálym prísunom alkoholu.

V mori môžete samozrejme stretnúť žraloka, keďže v okolí ostrovov operuje viacero druhov vrátane tigrovaného, ale ako nás ubezpečil náš Uber vodič, nikto si ani nepamätá (alebo nechce), kedy sa stal posledný útok. Na pláži vám budú robiť spoločnosť divé sliepky a kohúty, ktoré sa na Havaji rozmohli po tom ako Hurikán Iniki v 1992 zničil kurníky a domestikované sliepky a kohúty sa dostali do divočiny.

Príroda na Havaji bola hlavným dôvodom, prečo sme si vybrali túto destináciu. Odtiene zelenej prekonali aj Nový Zéland a neskutočné bohatstvo rôznych druhov rastlín a stromov siahajúcich do výšok nám vyrazilo dych. Navštívili sme aj zopár národných parkov a botanických záhrad, čo určite odporúčame. Nečudo, že sa na Havaji natáčal film Jurský park. Pri pohľade na kopce a ďžungľu všade navôkol sme čakali, kedy odtiaľ vybehne nejaký dinosaurus.

Najlepšie je, že nikde popri cestách nie sú reklamné bannery a vaše oči si tak oddýchnu a vychutnajú nádheru prírody. Vďaka množstvu zrážok a stálemu tropickému počasiu sú sopečné ostrovy rajom pre miestnu flóru a Havaj je toho dôkazom. Počas jedného dňa môžete vidieť krásne pláže (s bielym, červeným či čiernym pieskom), vodopády, prejsť sa bambusovým lesom, či byť na vrchole sopky, kde to vyzerá ako na Marse. Je to zážitok na celý život.

Je Havaj drahý?

Toto sme si chceli nechať až na koniec, aby sme náhodou niekoho neodradili. Áno, Havaj je drahý. Treba rátať, že bežné veci ako potraviny stoja v priemere 2-krát (a niekedy aj trošku viac) ako na Slovensku – taco pre jedného z foodtracku vyjde cca 10$ a poriadna večera v reštaurácii oveľa, oveľa viac. No na mnohom sa dá ušetriť, ak si občas uvaríte a v supermarkete vezmete niečo v zľave, prípadne skočíte do známych fast-foodov na menu, čo je celkom lacné. My sme takto viackrát navštívili napríklad Subway. K cenám jednotlivých tovarov a služieb sa ešte vrátime v ďalších článkoch. Každopádne, stojí to za to!

To by bolo na začiatok všetko. Veríme, že sme vás trocha namotivovali aspoň pozrieť, kde vlastne tie ostrovy sú a ako sa tam dostať. V ďalších článkoch sa budeme venovať jednotlivým ostrovom, ktoré sme precestovali, čo sa dá vidieť, kde bývať, čo skúsiť a zopár našich zážitkov. Mahalo! Andy & Paťka

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.6/5 - (16 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Letenky na Maldivy už máš? Tu je výber TOP hotelov a rezortov od 646€ https://t.co/cx5R2rK9uM #dovolenky9 hodín dozadu
10 tipov na výlet do zahraničia, ktoré stihneš do 24 hodín https://t.co/flPggjJp5z #cestopisy11 hodín dozadu
Regensburg má svoju Wallhallu, Októberfest aj Slovenku, ktorej učaroval (rozhovor) https://t.co/WeV60bofqG #cestopisy11 hodín dozadu
LETNÝ CITYBREAK: Rím za super ceny od 67€! https://t.co/Uv8FUvoCh9 #letenky12 hodín dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Korfu s letenkami, 4*hotelom a joga&pilates programom od 1199€ https://t.co/T03zJ98NvD #dovolenky12 hodín dozadu
LACNÉ LETENKY: Košice, Záhreb, Viedeň a desiatky iných destinácií za pár eur. Objednaj teraz od 17€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky15 hodín dozadu
MEGA LACNÉ: Letenky z Košíc do Viedne alebo naopak od 35€ https://t.co/KnILxVDogP #letenky15 hodín dozadu
Leť do Dubaja s Emirates a získaj vstup na 3 peckové atrakcie zdarma https://t.co/g5FERm0CyM #letenky16 hodín dozadu
5 tipov, ako si užiť peckovú udržateľnú dovolenku v Grécku https://t.co/iQxf214YJG #letenky2 dni dozadu
Sardínia – 10 dôvodov, prečo býva v toľkých srdciach (a letenky za pár eur) https://t.co/uf6bkqzYpR #cestopisy2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore