Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Chystáš sa na Havaj? Tieto 4 ostrovy určite nevynechaj

Chystáš sa na Havaj? Tieto 4 ostrovy určite nevynechaj

Aloha! Vidíš všade super fotky z nádherných pláží a už rozmýšľaš, či by ti išlo surfovanie a kedy vyraziť? Ak sa hecneš a kúpiš si letenky na Havaj, určite neoľutuješ. Havaj je obľúbenou destináciou nielen pre turistov, ale aj filmárov. Navštíviť tak môžeš miesta, kde sa natáčal seriál Lost, legendárny Baywatch či Jurský park.

Reklama

Ak sa na havajských ostrovoch chvíľu zdržíš, tieto štyri určite nevynechaj:

Oahu

Tretí najväčší havajský ostrov je aj centrom Havajských ostrovov – či už ekonomickým, kultúrnym, ale aj turistickým. Oahu je rajom exotických dovoleniek turistov, ktorí si chcú užiť poriadny relax na pláži či vyskúšať rôzne vodné športy. Prakticky celé pobrežie Oahu patrí nádherným piesočným plážam. Surfovanie na Havaji predsa patrí k povinným jazdám!

Na ostrove Oahu leží aj hlavné a zároveň najväčšie mesto Havaja – Honolulu. Táto obľúbená moderná metropola je preslávená svojou piesočnou plážou Waikiki na juhovýchode od centra mesta. Pláž bude síce plná turistov, no určite sa sem oplatí ísť už len kvôli vyhasnutej sopke Diamond Head, na ktorú je z pláže super výhľad. Diamond Head sa zároveň považuje za jednu z najkrajších turistických trás Oahu. Hore vybehnete za 45 minút a budete mať perfektný výhľad na celé mesto.

Ostrov Oahu skrýva ešte aj niečo z histórie – na západnej strane Honolulu sa nachádza Pearl Harbor s pamätníkom USS Arizona venovaný obetiam útoku japonských vojsk počas druhej svetovej vojny.

Akciové letenky na Havaj na rok 2021

Kauai

Najsevernejší a najstarší havajský ostrov je svojou rozlohou štvrtý najväčší. Práve na tomto ostrove sa stretnete aj s fenoménom voľne pobehujúcich kohútov a sliepok. Tie na ostrove Kauai pobehujú úplne všade, od pláží až po miestne obchody.

To však nie je jediná atrakcia ostrova. Za návštevu určite stojí Waimea Canyon, nazývaný tiež Grand Canyon Pacifiku, práve kvôli jeho podobe s arizonským Grand Canyonom. Nachádza sa tu aj veľa peších chodníkov, kvôli prevýšeniu a strmým úsekom sú však trochu náročné.

Pre milovníkov vody je tu možnosť splavovať rieku Wailua. Ak sa až na takýto adrenalín necítite, môžete si spraviť nenáročný výlet loďkou k 25-metrovým vodopádom Wailua Falls. Juh ostrova pokrývajú tiež kávové a cukrové plantáže, ktoré možno navštíviť.

Big Island

Najväčší ostrov zo všetkých je aj ten najrozmanitejší. Big Island je domovom džunglí, krásných pláží, sopiek, nádherných údolí a scenérií. Milovníci prírody si tak prídu na svoje! Vďaka rozlohe ostrova je možné, že tu tiež nenarazíte na extrémne davy turistov.

Vidieť sopku úplne zblízka, to sa každému podariť nemusí. Práve na ostrove Big Island na to ale máte skvelú príležitosť. Okrem aktívnych sopiek sa na ostrove nachádzajú aj tisíce spiacich či neaktívnych kráterov či lávových polí. Nájdete tu aj jednu z najaktívnejších sopiek na svete – Kilauea. Posledná erupcia sopky bola v máji 2018, po tom, ako ostrov zasiahlo zemetrasenie.

Ostrov je ideálnym miestom pre nadšencov turistiky. Na svoje si prídu milovníci kratších chodníkov, ale aj dlhých, náročných túr. Na turistiku je skvelý Národný park Volcanoes, ktorý ponúka množstvo dostupných chodníkov.

Pre fajnšmekrov sú tu aj dve náročnejšie trasy – zdolať môžete horu a ešte stále aktívny vulkán Mauna Loa, alebo sa hecnúť a vydať sa na najvyššiu horu sveta v pomere od dna oceánu Mauna Kea (4 207 metrov). Na samom vrchole sa nachádzajú aj astronomické observatóriá.

Maui

Maui je druhý najväčší havajský ostrov a jeden z tých najpopulárnejších. Aj keby ste sa chceli vyhnúť davom turistov, budete to mať ťažké. Maui totiž nie je obľúbený len tak pre nič.

Jedným z najobľúbenejších miest ostrova je „Road to Hana“, 83 kilometrov dlhá diaľnica pri pobreží, ktorá vedie z mesta Kahului do mesta Hana na východnej časti ostrova. Celá trasa trvá autom dve hodiny, no je viac ako isté, že potrvá dlhšie. Prečo? Garantujeme vám, že počas cesty niekoľko krát zastavíte a budete si užívať všetky tie krásne výhľady!

Za návštevu stojí aj Národný park Haleakala s najväčším neaktívnym kráterom s rovnomenným názvom. Toto miesto ponúka nádherné výhľady a je ideálne na pozorovanie východu slnka.

Obľúbeným cieľom turistov na ostrove Maui je aj pôvodne rybárske mestečko Lahaina. Z mesta si môžete urobiť výlet a skúsiť šťastie – možno sa vám podarí uvidieť veľryby!

Maui býva označovaný za najlepší ostrov na potápanie a šnorchlovanie práve kvôli koralovým útesom a pestrému podmorskému životu. Obľúbeným miestom je Turtle Town, oblasť pobrežia medzi plážami Maluaka a Makena. Užiť si tu môžete úplnú pohodu od rušného sveta a zároveň chvíľku bez obrovských davov turistov.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Rada cestuje a potom všetkým neprimerane dlho a stále dokola rozpráva zážitky z ciest. A ešte ľúbi životné príbehy. Taká je naša Lucka, ktorá precestovala skoro celú Južnú Ameriku a po rokoch sa vrátila späť na Slovensko.

Hore