Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Havaj: Zaži najlepšie surfovanie v živote!

Havaj: Zaži najlepšie surfovanie v živote!

Kam by si sa rozhodne mal/a vydať za surfovaním? No predsa na Havaj. Nezáleží na tom, či už vieš chytiť vlnu alebo si na surfovej doske nikdy nestál/a. Havajské ostrovy ťa to naučia! Tento tropický raj je totiž na surfovanie ako stvorený!

Reklama

Surfovanie na Havaji patrí k najlepším na svete.

Ako vzniklo surfovanie?

Surfovanie vzniklo pred niekoľkými tisíckami rokov ako zábava Polynézanov. Postupom času začali surferi medzi sebou usporadúvať súťaže. Prvú zmienku o surfovaní priniesol do Európy kapitán James Cook, ktorý videl domorodcov surfovať na Tahiti a Havajských ostrovoch, kam sa táto tradícia dostala v rámci sťahovania národov. Surfing sa na Havaji postupne vyvinul do podoby oficiálneho športu, ktorý sa v 60. rokoch rozšíril do Kalifornie a potom do Austrálie a ešte ďalej.


Vitaj na Havaji! Je tu zábava!

Tradičné havajské kvetiny a tance.

Duke Kahanamoku

Na najslávnejšej havajskej pláži Waikiki zazrieš sochu amerického športovca Duka Kahanamoku. Víťaz olympiády v plávaní pochádzal z Havaja a najviac spopularizoval surfovanie vo svete. Začínal zjazdom vlny na tradičnej temer päťmetrovej surfovej doske a postupne prešiel ku kratším surfom. Svoje surferské umenie a exhibície predvádzal po celom svete a dokonca pomocou surfu zachránil niekoľko ľudí, keď ešte pracoval ako plavčík. Dodnes k jeho soche v Honolulu prinášajú ľudia kvetiny a kvetinové vence, ktoré sa na Havaji nazývajú „lei“.

Boh surfu Duke Kahanamoku na pláži Waikiki.

Najlepšie podmienky na surfovanie

Havaj má skutočne jedny z najlepších podmienok na surfovanie na svete a to nielen pre profesionálov. Na Havajské ostrovy sme prišli po troch týždňoch na Aljaške a tak sme sa už veľmi tešili na slnko a teplú vodu! Hneď druhý deň po prílete na ostrov Oahu sme sa vydali surfovať na pláž Waikiki a bola to neskutočná paráda!


Náš prílet z Aljašky na Havaj.

Zdá sa, že na slávnej Waikiki Beach sú krásne pravidelné vlny každý deň. Zátoka je navyše bezpečná, bez skál a morských prúdov. Obrovskou výhodou je príjemne vysoká teplota vody! Niekoľkokrát som si vyskúšal surfovanie v Portugalsku, kde je oceán po celý rok ľadový. Na Havaji to oproti tomu bola rozprávka. V oceáne vydržíš surfovať hodiny bez neoprénu, pretože voda je teplá ako káva. Aj napriek tomu odporúčam surfovanie v tričku, aby ťa nepoškriabal vosk, ktorým sa natiera doska.

Na Havajských ostrovoch sa naučí surfovať každý!

Pravý Havaj!

Surfovanie na pláži Waikiki bolo pre nás ako sen! Keď sme sa po prvý raz vydali pádlovať na surfe od brehu, rovno vedľa mňa sa náhle vynorila obrovská morská korytnačka. Zamávala mi plutvou a ja som vedel, že som na najkrajšom surfovom mieste na svete. „To je fakt Havaj!“, povedal som si a chvíľu na to som chytil svoju prvú vlnu. Došlo mi, že surfovanie v týchto podmienkach je omnoho ľahšie, než kdekoľvek inde. Aj moji kamaráti, ktorí tento šport nikdy predtým neskúsili, dokázali na konci dňa chytiť vlnu, postaviť sa na surf a dokonca na ňom prešli niekoľko metrov.

Morské korytnačky na Havaji.

Vybavenie a školy surfu

Priamo na pláži objavíš mnoho požičovní surfového vybavenia. Cena požičania surfu bola okolo 20-30 amerických dolárov na celý deň. Pokiaľ sa vzdiališ z pláže do neďalekých mestských uličiek, nájdeš tam aj lacnejšie spoločnosti. Dosku si potom jednoducho donesieš na pláž pod pazuchou ako správny surfer. Nezabudni si zaobstarať tiež poriadne surferské kraťase! Surfovanie nie je len šport, ale aj životný štýl.

Havajčania sú pre surfovanie ako stvorení. Nenechaj se zmiasť ich občasnou nadváhou!

Školy surfu

Ak si nikdy v živote nesurfoval a nemáš so sebou ani skúsenejšieho kamaráta, je dobré absolvovať aspoň úvodný tréning s profesionálnym inštruktorom. Cena lekcií bola približne 50 USD za dve hodiny. Pokiaľ to myslíš so surfovaním vážnejšie, môžeš sa na rôznych ostrovoch zúčastniť viacdenných surfových kurzov a kempov. Za tými sa často jazdí aj do lacnejších destinácií ako sú Bali alebo Srí Lanka.

Honolulu a slávna Waikiki Beach z výšky.

Natierať, natierať a natierať sa!

Často sme si na Waikiki požičali tri surfy pre päť ľudí, pretože surfovanie je fyzicky veľmi náročné a je dobré sa vystriedať a robiť si pravidelné prestávky. Tu sa dostávame k najdôležitejšej rade pre surfovanie na Havaji, ktorou je: „Natieraj sa opaľovacím krémom s vysokým faktorom každé dve hodiny!“ Slnko je na Havajských ostrovoch veľmi silné a surfovanie je zradné v tom, že ťa voda ochladzuje a ty necítiš jeho lúče. Navyše sa sústredíš na nový zábavný šport a na svoje pokroky a zabudneš na spaľujúce slnko.

Spálenie bolí!

Náš kamarát David sa natieral krémom len jedenkrát pred začiatkom surfovania a spálil sa tak strašne, že sa nemohol týždeň v aute ani oprieť. Celé telo sa mu zošúpalo a trpel aj nepríjemnými zimnicami. Hlavná rada na výlet na Havaj je preto jasná! Odporúčam jednoznačne aj surfovanie v tričku.

Spálený David – nájdi päť rozdielov.

Obdiv profesionálnych surferov

Keď ťa surfovanie unaví, dopraj si prestávku a zájdi sa pozrieť na najlepších surferov sveta. Najvyhľadávanejšími surferskými ostrovmi sú Maui a Oahu a to predovšetkým severné časti týchto ostrovov. Na Oahu sú známe miesta ako Waimea Bay alebo Sunset Beach. Vlny sú na týchto miestach obrovské a budia rešpekt. V žiadnom prípade sa v mori s takými vlnami ani nekúp. Upozornia ťa na to tiež výstražné cedule.

Profesionálni surferi v akcii na severe Oahu.

Súťaže v surfovaní

Sadni si na pláž a obdivuj skutočných profesionálov, z ich umenia stratíš dych. Vlny na severe ostrova môžu v zime dosahovať až desať metrov! To je dôvod prečo Havaj v decembri hostí svetový šampionát v surfovaní s názvom O’Neill World Cup of Surfing a tiež ďalšie súťaže, ktoré usporadúvajú spoločnosti Vans, Billabong, Reef alebo Quicksilver a Roxy.

Havaj je skrátka surfovým rajom pre profesionálov i začiatočníkov!

Zopakujme si základné rady a tipy pre surfovanie na Havaji

 • Pravidlo číslo jedna: Krémuj sa pravidelne opaľovacím krémom s vysokým faktorom
 • Pravidlo číslo dva: Natri sa ešte raz!
 • Pri surfovaní používaj tričko ako ochranu pred slnkom i škrabancom od vosku
 • Rob si pravidelné prestávky na pitie, krémovanie a odpočinok
 • Nájdi si lacnejšiu požičovňu surfov v neďalekých uliciach pri Waikiki
 • Surfovať choď skoro ráno, keď je tam menej ľudí a slnko nie je tak silné
 • Vezmi si na Havaj GoPro alebo inú vodotesnú kameru
 • Predpoveď vĺn si môžeš overiť online

Niekoľko organizačných záležitostí

Letenky na Havaj si rezervuj s dostatočným predstihom, aby si získal najvýhodnejšiu cenu. Do Honolulu sa z Európy často lieta cez Los Angeles alebo tiež zo Soulu. Prelety medzi ostrovmi sú lacné najmä s miestnou leteckou spoločnosťou Hawaiian Airlines. Na každom z ostrovov si jednoducho požičiaš auto v jednej z mnohých auto požičovní. Vlastné automobily alebo motorky sú najlepšou cestou k poznávaniu ostrova.

Akciové letenky na Havaj na rok 2021

A ešte jedna vec! Z Havaja sa ti nebude chcieť vracať domov a preto zváž rezerváciu len jednosmernej letenky. 

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek pre pelipecky.cz.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (7 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore