Nájdeš nás aj na:

Ázia

Očarujúca Srí Lanka: letenky od 679€ + tipy na ubytovanie a výlety

Očarujúca Srí Lanka: letenky od 679€ + tipy na ubytovanie a výlety

Ostrov Cejlón je jedným z najkrajších miest, ktoré sme navštívili. Na relatívne malom území totiž nájdeš všetko, na čo si spomenieš! Srí Lanka ponúka prekrásne pláže, hory, čajové plantáže, národné parky plné zvierat, jedinečné historické pamiatky, pestrú kultúru i gastronómiu. Prevažnú časť populácie tvoria mierumilovní budhisti, a preto sa v krajine budeš cítiť veľmi dobre a bezpečne!

Reklama

Odkiaľ? S kým? Kedy? Tipy Pelipeckárov na letenky na Srí Lanku

 • Odkiaľ? Na Srí Lanku sa dostaneš z Viedne, Prahy, Katowíc, Budapešti a Krakowa s viacerými leteckými spoločnosťami.
 • S kým? Priamy let z našich končín na Srí Lanku neexistuje. Komfortné spojenie však ponúka hneď niekoľko veľmi dobrých leteckých spoločností ako Emirates, Qatar Airways, Turkish Airlines či Etihad Airways. Všetky spoločnosti ponúkajú podpalubnú a príručnú batožinu už v základnej cene letenky. Na tejto linke dostaneš plnohodnotný servis a štandardné sedadlo, kde je k dispozícii aj kvalitná multimediálna zábava.
 • Kedy? Srí Lanka má veľmi teplé tropické podnebie, môžeš sa tam vydať počas celého roka. Na severe krajiny prší od októbra do januára a na juhu od mája do augusta. Hoci online predpovede počasia ukazujú možnosti zrážok každý deň, realita býva iná. Väčšinou prší len v noci, alebo majú prehánky veľmi krátku dobu trvania. Každá časť ostrova má navyše svoju vlastnú klímu. Zimy sa rozhodne báť nemusíš! Trochu dažďa tu býva vyslobodením z každodenných vysokých teplôt.
 • Čo je v cene? Let tam aj späť, všetky poplatky, príručná batožina a ľubovoľný počet kusov podpalubnej batožiny, pričom celková váha všetkých batožín nemôže presiahnuť 25kg.

Lacné letenky na Srí Lanku

Ubytovanie na Srí Lanke: skús lokálne ubytovanie aj luxusné hotely za pár eur

Ostrov Srí Lanka je naozaj rôznorodý, čo sa týka cien ubytovania. Nájdeš tu najlacnejšie nocľahy v turistických hosteloch, súkromné vily na prenájom, ale aj luxusné hotelové rezorty s bazénmi. Priemerná cena pre dvoch na noc sa pohybuje okolo 10 až 20 €.

Tak ako v akejkoľvek exotike, aj na Srí Lanke sa dá ubytovať za super ceny. Pozri si ceny a rezervuj hotel cez Pelikán. Tipy na ubytovanie nájdeš na tejto šikovnej mapke:

Čo treba ku vstupu na Srí Lanku? Stačí cestovný pas a e-víza

 • Na Srí Lanku potrebuješ cestovný pas. Platnosť pasu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate.
 • Deti musia mať vlastný cestovný pas.
 • Slovenskí občania sú povinní sa pred príchodom na Srí Lanku elektronicky registrovať na web stránke http://www.eta.gov.lk a zaplatiť 30 USD. Turistické víza sú vydávané na obdobie 30 dní.

Čo vidieť na Srí Lanke? Tipy našej redakcie

Budhistické pamiatky

Po celej krajine objavíš veľké množstvo budhistických, hinduistických aj moslimských chrámov. Bude ti to pripadať, že miestni obyvatelia stále niečo oslavujú. Takmer v každom zo známych miest sme sa stretli s nejakým sprievodom alebo náboženskou oslavou. Svoje putovanie po Srí Lanke môžeš začať v starobylých mestách Anuradhapura a Polonnaruwa. Prekrásne sochy Budhu uvidíš aj v Zlatom chráme Dambulla. Veľmi pokojným miestom plným chrámov a mníchov je Mihintale. Vybrať sa tiež dá do pútnického miesta Kataragama. Po prílete na Srí Lanku sa spýtaj miestnych ľudí na prebiehajúce sviatky a udalosti.

Pagody, chrámy a budhizmus na Srí Lanke
Pollonaruwa a jedinečné vyobrazenia Budhu

Hory a čajové plantáže

Ak máš radšej prírodu, vyber si výlet k impozantnému skalnému chrámu Sigiriya. Z vrchola Levej skaly možno uvidieť pravú džungľu a dokonca aj divoké slony. Uprostred ostrova nájdeš chladnejšie podnebie, hory a preslávené čajové plantáže. Môžeš sa zájsť pozrieť na exkurziu do jednej z čajových tovární (napr. Spoločnosť Lipton).

Krásny posvätný chodník vedie na vrchol Adamovi hory – Adam ‚s peak. Po zvládnutí viac ako 5000 vysokých schodov sa ti naskytne jedinečný výhľad do okolia. Tesne pod vrcholom hory uvidíš údajný odtlačok Adamovi nohy. Práve na toto miesto vraj zoslal boh Adama po jeho vyhnaní z raja. Výstup na horu sa zväčša začína v noci, aby si stihol vychádzajúce slnko.

Srí Lanka a krásna Levia skala Sigiriya
Čajové plantáže v horských oblastiach Srí Lanky

Srílanské národné parky

Národné parky na Srí Lanke pre nás boli jedným z najväčších zážitkov. Vrelo odporúčame navštíviť národný park Udawalawe, kde uvidíš veľa slonov a zaujímavých vtákov. Hovorí sa, že ďalší národný park Yala je porovnateľný s africkými safari.

Národný park Udawalawe

Do parku sa dá vstúpiť len s jeepom a oficiálnym sprievodcom. Ráno sú zvieratá aktívnejšie, a preto je dôležité prísť včas! V národnom parku Yala môžeš stráviť celý deň a vidieť naozaj veľa divokej zveri vrátane slonov, krokodílov, byvolov, jašterov i opíc.

Leopard v národnom parku Yala odfotený zo strechy nášho jeepu

Srí Lanka je plná zvierat aj mimo národných parkov. Vďaka vlhkému podnebiu tu často vidno hadov, jašterov alebo krokodíly. Najčastejšie asi stretnete zvedavé opice. Ak chceš vidieť slony pekne z blízka, zájdi sa pozrieť do príjemného slonieho sirotinca Pinawala.

Opice stretnete na každom kroku

Pláže, surfovanie a odpočinok

Na tropickom ostrove samozrejme nechýbajú ani nádherné pláže s palmami a zlatým pieskom. Na najkrajšie kúpanie narazíš na juhu ostrova. Vyhlásenými surferskými oblasťami sú Mirissa a Arugam Bay na východnom pobreží.

Východná Srí Lanka – pokojná zátoka Arugam Bay

Niektoré školy surfovania sa medzi týmito miestami presúvajú v závislosti na ročnom období a vlnách. Nemusíš sa púšťať do extrémnych športov, aby si nasal/a tú pravú srílanskú atmosféru. Občas je tiež dobré len tak nerobiť nič. Kúp si chutný kokos, sadnite si na pláž a počkaj na západ slnka, ktorý na Srí Lanke berie dych!

Západ slnka na pláži v Mirisse

Počasie na Srí Lanke

Srí Lanka má veľmi teplé tropické podnebie, môžeš sa tam vydať počas celého roka. Na severe krajiny prší od októbra do januára a na juhu od mája do augusta. Hoci online predpovede počasia ukazujú možnosti zrážok každý deň, realita býva iná. Väčšinou prší len v noci, alebo majú prehánky veľmi krátku dobu trvania. Každá časť ostrova má navyše svoju vlastnú klímu. Zimy sa rozhodne báť nemusíš! Trochu dažďa tu býva vyslobodením z každodenných vysokých teplôt.

Doprava na Srí Lanke

Prenájom auta alebo tuk-tuku

Väčšina autopožičovní sa ti bude snažiť prenajať auto aj s miestnym vodičom. Túto možnosť je potrebné dobre zvážiť, pretože šoférovanie na ostrove nie je úplne bezpečné. Neustála prítomnosť Srílančana tiež nie je úplne ideálna. Poslúži ti však zároveň ako sprievodca.

Naše prenajaté auto dostalo na Srí Lanke poriadne zabrať

Prevádzka býva dosť hustá, všetci trúbia a cez cestu ti neustále prebiehajú ľudia i zvieratá. Typická Ázia! Po hodine šoférovania prejdeš väčšinou max. 30 km a s únavou v očiach ti pripadá, že už šoféruješ päť hodín. Blázniví vodiči autobusov ťa neváhajú predbehnúť ani v neprehľadnej zákrute a niekedy budeš musieť väčším vozidlám úplne uhnúť z cesty. Stáva sa, že asfaltové cesty zmiznú a ty sa ocitneš na prašnej ceste.

Niektorí cestovatelia si prenajmú alebo dokonca kúpia tuk-tuk. Hlavnou nevýhodou prenájmu vozidiel je pomerne vysoká cena. Oveľa lacnejšie je cestovať verejnou dopravou!

Tuk-tukom sa dostanete kamkoľvek

Cestovanie autobusom a vlakom

Autobusov je na Srí Lanke veľké množstvo, sú lacné a smerujú takmer do všetkých kútov. Postav sa na kraj cesty a jednoducho počkaj, kým nejaký pôjde. Autobusy sú na ceste najväčšie, a tak si často vynútia prednosť. Interiér vozidiel hromadnej dopravy ťa pri prvom nástupe možno prekvapí. Kabína vodiča býva vyzdobená náboženskými motívmi a najrôznejšími svetielkami. Do toho spravidla hrá veľmi hlasná tanečná hudba. Preto vieme, že jazda autobusom bude pre teba veľkým zážitkom!

Autobusy jazdia veľmi rýchlo, niekedy až príliš

Najromantickejším dopravným prostriedkom na Srí Lanke je vlak. Podobne ako v Indii si však radšej priplať za vyššiu triedu. Do najnižšej triedy sa občas ani nevojdeš, lebo cestujúcich je na ostrove veľmi veľa. Na kratšiu vzdialenosť sa dá prežiť aj nižšia trieda. Odmenou ti budú jedinečné výhľady do kraja a to napríklad aj z otvorených dverí vlaku. Na bezpečnosť sa v týchto ázijských krajinách príliš nedbá. Medzi najkrajšie vlakové trasy patrí Kolombo – Kandy a predovšetkým Nanu Oya – Ella, kde sa rozkladajú preslávené čajové plantáže.

Už prichádza vlak!
Srílanské vlaky sú veľmi zábavným dopravným prostriedkom

Najlepšie je kombinovať rôzne druhy dopravy. Na horšie prístupné miesta si vždy môžeš dohovoriť všadeprítomné tuk-tuky. S vodičmi sa za žiadnych okolností neboj zjednávať, lebo tí budú ponúkať cenu 2 až 3 krát vyššiu. Poplatok za jazdu si vždy dohodni dopredu a jeho výšku niekoľkokrát zopakuj! Cestovať môžeš aj pomocou organizovaných zájazdov. Na cenu sa vždy spýtaj v hoteli alebo v cestovnej kancelárii. Ceny hotelov sú stále veľmi lacné a služby sa s pribúdajúcim turizmom výrazne zlepšili.

Doprava na Srí Lanke môže pôsobiť chaoticky

Hoci má Srí Lanka aj hory, nie je nutné si so sebou brať vysoké topánky, pretože ti v nich bude zaručene neúnosné teplo. Tenisky a sandále by ti mali hravo stačiť.

Zmeň si letenku z akékohoľvek dôvodu

Iba s exkluzívnou službou Pelikan.sk ZMENA LETENKY Z AKÉKOHOĽVEK DÔVODU môžeš zmeniť termín, destináciu alebo cestujúcich a to bez udania akéhokoľvek dôvodu. Skrátka môžeš zmeniť všetky prvky svojej rezervácie, uplatniť si nárok bez nutnosti dokladovať a služby kryje náklady na zmenu letenky z akéhokoľvek dôvodu.

3 tipy na poistenie, ktoré ochránia tvoje zdravie aj peňaženku

Všetky tri typy poistenia vieš objednať spolu s letenkou Pelikána. Urobiť tak vieš aj neskôr v Správe objednávky, stačí sa prihlásiť a zadať takúto požiadavku.

1. Prečo si vybrať poistenie STORNO?

Ak máš poistenie STORNO a vieš sa preukázať potvrdením danej udalosti (kvôli ktorému nemôžete cestovať), za nepreletenú časť tvojej letenky sa ti vrátia peniaze. Úžasnou výhodou je aj to, že stornovať môžu aj všetci ostatní poistení rodinní príslušníci, ktorí s tebou cestujú/mali cestovať a ďalší 3 poistení spolucestujúci bez rodinného vzťahu.

2. Prečo si vybrať poistenie ISTOTA?

Ešte väčšou istotou je poistenie ISTOTA. Na tú sa totiž môžeš spoliehať aj vtedy, keď ti vznikne škoda nie priamo v dôsledku nemožnosti odletieť. Pre väčšinu cestujúcich najsilnejšou pohnútkou na kúpu tohto poistenia je preplatenie liečebných nákladov a následkov po úraze. Platí však aj v iných rôznych nečakaných a nie veľmi príjemných situáciách, ako napríklad problémy s batožinou, meškanie dopravného prostriedku, potreba pátrania alebo záchrany alebo poškodenie zdravia a majetku tretích osôb. Čerešničkou na torte je už len to, že ISTOTA obsahuje aj poistenie STORNO a ďalších 15 dôvodov stornovania letenky.

3. Prečo si vybrať poistenie KOALA?

Predstav si, že si u nás kúpiš akciovú letenku. Príde deň D, dlho očakávaná cesta je tu, ale nakoniec tvoju radosť trochu zmierni trojhodinové meškanie letu. Možno ti táto nepríjemná udalosť neprekazí žiadne plány, no ruku na srdce, aj tak by ťa určite potešila nejaká útecha. Čo povieš napríklad na kompenzáciu v hodnote 200 eur? Túto novinku máš na dosah ruky vďaka spolupráci Pelikána so spoločnosťou Koala.

Máš svoje tipy na Srí Lanku? Sem s nimi

Ak máš pocit, že sme na niečo dôležité alebo praktické zabudli, pokojne nám napíš správu alebo ešte lepšie, doplň náš článok niečím užitočným v komentároch pod ním. Ďakujeme 🙂


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (3 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore