Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Srí Lanka: veľký sprievodca, s ktorým sa na ostrove nestratíš!

Srí Lanka: veľký sprievodca, s ktorým sa na ostrove nestratíš!

Ostrov Cejlón je jedným z najkrajších miest, ktoré sme navštívili. Na relatívne malom území totiž nájdeš všetko, na čo si spomenieš! Srí Lanka ponúka prekrásne pláže, hory, čajové plantáže, národné parky plné zvierat, jedinečné historické pamiatky, pestrú kultúru i gastronómiu. Prevažnú časť populácie tvoria mierumilovní budhisti, a preto sa v krajine budeš cítiť veľmi dobre a bezpečne!

Reklama

TIP: Pozri sa na lacné letenky na Srí Lanku už dnes!

Srí Lanka je pravý raj na Zemi

Srí Lanka a počasie

Srí Lanka má veľmi teplé tropické podnebie, môžeš sa tam vydať počas celého roka. My sme tento čarovný ostrov navštívili na jeseň, kedy malo panovať obdobie dažďov. V sprievodcovi sme sa dočítali, že na severe krajiny prší od októbra do januára a na juhu od mája do augusta.

Hoci online predpovede počasia ukazujú možnosti zrážok každý deň, realita býva iná. Väčšinou prší len v noci, alebo majú prehánky veľmi krátku dobu trvania. Nemusíš sa tak pri pohľade na predpoveď hneď desiť. Každá časť ostrova má navyše svoju vlastnú klímu a ani miestni obyvatelia nám neboli schopní povedať, kedy obdobie dažďov prichádza. Keď sa nám zdalo, že sa počasie zhoršuje, jednoducho sme sa presunuli do inej časti Srí Lanky. Zimy sa rozhodne báť nemusíš! Trochu dažďa tu býva vyslobodením z každodenných vysokých teplôt.

TIP REDAKCIE: Ako ošéfovať Srí Lanku v lete? Východné pobrežie ťa ohúri.

Na Srí Lanke sú po celý rok vysoké teploty

Ako na Srí Lanke cestovať?

Existuje niekoľko možností, ako cestovať po Srí lanke:

Prenájom auta alebo tuk-tuku

Väčšina autopožičovní sa ti bude snažiť prenajať auto aj s miestnym vodičom. Túto možnosť je potrebné dobre zvážiť, pretože šoférovanie na ostrove nie je úplne bezpečné. Neustála prítomnosť Srílančana tiež nie je úplne ideálna. Poslúži ti však zároveň ako sprievodca.

Naše prenajaté auto dostalo na Srí Lanke poriadne zabrať

Počas našej cesty sme si na dva týždne prenajali auto bez vodiča a bolo to skutočné dobrodružstvo. Prevádzka býva dosť hustá, všetci trúbia a cez cestu ti neustále prebiehajú ľudia i zvieratá. Typická Ázia! Po hodine šoférovania prejdeš väčšinou max. 30 km a s únavou v očiach ti pripadá, že už šoféruješ päť hodín. Blázniví vodiči autobusov ťa neváhajú predbehnúť ani v neprehľadnej zákrute a niekedy budeš musieť väčším vozidlám úplne uhnúť z cesty. Stáva sa, že asfaltové cesty zmiznú a ty sa ocitneš na prašnej ceste. Za dva týždne cestovanie autom sme prepichli jednu pneumatiku a zľahka zacúvala do vodiča tuk-tuku. Našťastie sa nič vážne nestalo.

Niektorí cestovatelia si prenajmú alebo dokonca kúpia tuk-tuk. Bezpečnejší je opäť variant s vodičom, lebo v tomto ázijskom roveri ste ešte viac zraniteľní než v osobnom aute. Hlavnou nevýhodou prenájmu vozidiel je pomerne vysoká cena. Oveľa lacnejšie je cestovať verejnou dopravou!

Tuk-tukom sa dostanete kamkoľvek

Cestovanie autobusom a vlakom

Autobusov je na Srí Lanke veľké množstvo, sú lacné a smerujú takmer do všetkých kútov. Postav sa na kraj cesty a jednoducho počkaj, kým nejaký pôjde. Počuli sme, že sú vodiči platení za počet uskutočnených jázd, a preto svoje stroje nešetria. Autobusy sú na ceste najväčšie, a tak si často vynútia prednosť. Interiér vozidiel hromadnej dopravy ťa pri prvom nástupe možno prekvapí. Kabína vodiča býva vyzdobená náboženskými motívmi a najrôznejšími svetielkami. Do toho spravidla hrá veľmi hlasná tanečná hudba. Preto vieme, ýe jazda autobusom bude pre teba veľkým zážitkom!

Autobusy jazdia veľmi rýchlo, niekedy až príliš

Najromantickejším dopravným prostriedkom na Srí Lanke je vlak. Podobne ako v Indii si však radšej priplať za vyššiu triedu. Do najnižšej triedy sa občas ani nevojdeš, lebo cestujúcich je na ostrove veľmi veľa. Na kratšiu vzdialenosť sa dá prežiť aj nižšia trieda. Odmenou ti budú jedinečné výhľady do kraja a to napríklad aj z otvorených dverí vlaku. Na bezpečnosť sa v týchto ázijských krajinách príliš nedbá. Medzi najkrajšie vlakové trasy patrí Kolombo – Kandy a predovšetkým Nanu Oya – Ella, kde sa rozkladajú preslávené čajové plantáže.

Už prichádza vlak!
Srílanské vlaky sú veľmi zábavným dopravným prostriedkom

Najlepšie je kombinovať rôzne druhy dopravy. Na horšie prístupné miesta si vždy môžeš dohovoriť všadeprítomné tuk-tuky. S vodičmi sa za žiadnych okolností neboj zjednávať, lebo tí budú ponúkať cenu 2 až 3 krát vyššiu. Poplatok za jazdu si vždy dohodni dopredu a jeho výšku niekoľkokrát zopakuj! Cestovať môžeš aj pomocou organizovaných zájazdov. Na cenu sa vždy spýtaj v hoteli alebo v cestovnej kancelárii. Ceny hotelov sú stále veľmi lacné a služby sa s pribúdajúcim turizmom výrazne zlepšili.

Doprava na Srí Lanke môže pôsobiť chaoticky

Čo ti pri cestovaní pomôže?

Po prílete na letisko si vybav srílanskú SIM kartu. Dobré pokrytie má napr. Spoločnosť Dialog. Dátové pripojenie je na Srí Lanke veľmi lacné! Budeš môcť využívať mapy a tiež aplikácie SL Railway (vlakové spojenia) a Pick Me (vodiči tuk-tukov). Kúp si tiež adaptér britského typu.

Mám pre teba jednu zásadnú radu: Nešetri opaľovacím krémom a repelentom! Dovez si zo Slovenska nejaký účinný repelent s vysokou zložkou látky DEET. Podnebie na Srí Lanke je veľmi vlhké, a tak sa s komármi nepochybne stretneš každý deň. Tento nepríjemný hmyz býva najaktívnejší pri východe a západe slnka. V tomto čase je lepšie nosiť ľahké oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami. Vo väčšine hotelov je našťastie k dispozícii moskytiéra. Radšej sa však vybav dopredu.

Na Srí Lanke býva veľmi teplo a vlhko

Hoci má Srí Lanka aj hory, nie je nutné si so sebou brať vysoké topánky, pretože ti v nich bude zaručene neúnosné teplo. Tenisky a sandále by ti mali hravo stačiť.

Čo vidieť na Srí Lanke?

V úvode som spomenul, že ostrov Cejlón ponúka jedinečnú kombináciu prírodných krás a kultúrnych pamiatok. Poďme si predstaviť niektoré tipy, kam na Srí Lanke cestovať.

Chrám Budhovho zubu v Kandy

Budhistické pamiatky

Po celej krajine objavíte veľké množstvo budhistických, hinduistických aj moslimských chrámov. Bude vám to pripadať, že miestni obyvatelia stále niečo oslavujú. Takmer v každom zo známych miest sme sa stretli s nejakým sprievodom alebo náboženskou oslavou. Svoje putovanie po Srí Lanke môžeš začať v starobylých mestách Anuradhapura a Polonnaruwa. Prekrásne sochy Budhu uvidíš aj v Zlatom chráme Dambulla. Veľmi pokojným miestom plným chrámov a mníchov je Mihintale. Vybrať sa tiež dá do pútnického miesta Kataragama. Po prílete na Srí Lanku sa spýtaj miestnych ľudí na prebiehajúce sviatky a udalosti.

Pagody, chrámy a budhizmus na Srí Lanke
Pollonaruwa a jedinečné vyobrazenia Budhu

Hory a čajové plantáže

Ak máš radšej prírodu, vyber si výlet k impozantnému skalnému chrámu Sigiriya. Z vrchola Levej skaly možno uvidieť pravú džungľu a dokonca aj divoké slony. Uprostred ostrova nájdeš chladnejšie podnebie, hory a preslávené čajové plantáže. Môžeš sa zájsť pozrieť na exkurziu do jednej z čajových tovární (napr. Spoločnosť Lipton).

Krásny posvätný chodník vedie na vrchol Adamovi hory – Adam ‚s peak. Po zvládnutí viac ako 5000 vysokých schodov sa ti naskytne jedinečný výhľad do okolia. Tesne pod vrcholom hory uvidíš údajný odtlačok Adamovi nohy. Práve na toto miesto vraj zoslal boh Adama po jeho vyhnaní z raja. Výstup na horu sa zväčša začína v noci, aby si stihol vychádzajúce slnko.

Srí Lanka a krásna Levia skala Sigiriya
Čajové plantáže v horských oblastiach Srí Lanky

Srílanské národné parky

Národné parky na Srí Lanke pre nás boli jedným z najväčších zážitkov. Vrelo odporúčame navštíviť národný park Udawalawe, kde sme videli veľa slonov a zaujímavých vtákov. Hovorí sa, že ďalší národný park Yala je porovnateľný s africkými safari.

Národný park Udawalawe

Do parku sa dá vstúpiť len s jeepom a oficiálnym sprievodcom. Deň vopred sme sa dohodli s jedným Srílančanom, že pre nás skoro ráno zájde do hotela. Ráno sú zvieratá aktívnejšie, a preto je dôležité prísť včas! V národnom parku Yala sme strávili celý deň a videli naozaj veľa divokej zveri vrátane slonov, krokodílov, byvolov, jašterov i opíc.

Hlavným finále bolo pozorovanie leoparda. Náš sprievodca sa v prírode dokonale vyznal a vedel, kde sa zvieratá pohybujú. V jednej chvíli nás nechal vyliezť na strechu auta, odkiaľ sme sa pozerali ďalej do džungle. „Tamto niečo je! To je leopard! Pozeraj!“, Neverili sme vlastným očiam, keď sme zbadali leoparda odpočívajúceho na vetve stromu.

Leopard v národnom parku Yala odfotený zo strechy nášho jeepu

Srí Lanka je plná zvierat aj mimo národných parkov. Vďaka vlhkému podnebiu tučasto vidno hadov, jašterov alebo krokodíly. Videli sme tiež obrie netopiere a raz nám pred autom prebehol divoký slon. Najčastejšie asi stretnete zvedavé opice. Ak chceš vidieť slony pekne z blízka, zájdi sa pozrieť do príjemného slonieho sirotinca Pinawala.

Opice stretnete na každom kroku

Pláže, surfovanie a odpočinok

Na tropickom ostrove samozrejme nechýbajú ani nádherné pláže s palmami a zlatým pieskom. Na najkrajšie kúpanie narazíš na juhu ostrova. Vyhlásenými surferskými oblasťami sú Mirissa a Arugam Bay na východnom pobreží.

Východná Srí Lanka – pokojná zátoka Arugam Bay

Niektoré školy surfovania sa medzi týmito miestami presúvajú v závislosti na ročnom období a vlnách. Nemusíte sa púšťať do extrémnych športov, aby ste nasali tú pravú srílanskú atmosféru. Občas je tiež dobré len tak nerobiť nič. Kúpte si chutný kokos, sadnite si na pláž a počkajte na západ slnka, ktorý na Srí Lanke berie dych!

Západ slnka na pláži v Mirisse

Láka ťa Srí Lanka? Pozri sa na výhodné ponuky leteniek. Z cesty na rozmanitom Cejlóne sa sa ti nebude chcieť vracať!

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek pre Pelipecky.cz.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Grécko sa turistom otvorí už v apríli! Na vstup postačí negatívny PCR test alebo očkovanie https://t.co/FE7WWtK3TG #letenky11 minút dozadu
Americký sen? Los Angeles a Las Vegas v jednej letenke za 369€ na jeseň https://t.co/SPdK7mhjUP #letenky2 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt s letenkami a 4*hotelom za 511€ https://t.co/nzG2adFebL #dovolenky5 hodiny dozadu
V Egypte našli Stratené zlaté mesto. Ide o najvýznamnejší nález od Tutanchamóna https://t.co/xYj790kZ2P #novinky7 hodiny dozadu
Veľmi lacné letenky na leto: rezervuj skôr ako ostatní, ceny od 19€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky7 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky7 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky7 hodiny dozadu
Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si svetový rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky8 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky8 hodiny dozadu
Francúzsko až do odvolania ruší všetky lety do Brazílie https://t.co/34XayZzcCk #novinky22 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore