Nájdeš nás aj na:

Novinky

Christian Moullec a jeho lietanie s kŕdľom husí vo Francúzsku

Christian Moullec a jeho lietanie s kŕdľom husí vo Francúzsku

Lietali nad malebným Auvergne na juhu stredného Francúzska, nad najväčšou prastarou sopkou v Európe aj nad starobylým hradom. Ale jeho pozornosť zaujalo viac to, čo by zaujalo i tú moju. Na ľavoboku, tesne vedľa malého ľahkého lietadla, sa objavila formácia divých husí.

Reklama

Robin Aigner napísal tento rok v júli pre magazín Conde Nast Traveler krátky článok o svojom zážitku z lietania s kŕdľom husí, po ktorom sama snívam už viac ako desať rokov. Dozvedela som sa o tom ešte v roku 2007, vďaka nezávislému dokumentu Putovanie vtákov som zatúžila vidieť svet z vtáčej perspektívy.

Lietanie s Moullecom a kŕdľom jeho husí.
Zdroj fotografie: https://www.voleraveclesoiseaux.com/

Birdman

Christian Moullec, 59-ročný ochranár prírody, ornitológ a bývalý meteorológ lieta zhruba 200-krát ročne, aby odvážlivcom a milovníkom prírody práve takýto svet ukázal. Svet zhora. Spoločnosť im popri lete v ultraľahkých dvojmiestnych lietadlách či balónoch robia husi, ktoré Moullec vychoval.

Vtáctvo ho fascinovalo odmala. Hoci, aby som bola presná, Aigner vo svojom texte o Moullecovi napísal, že bol nimi posadnutí. A zrejme stále je. Svoju posadnutosť spečatil v roku 1996, keď spolu so svojou manželkou Paolou vytvorili združenie na ochranu sťahovaných vtákov Vol en V. Chová ich a ukazuje im bezpečné migračné trasy. Aignerovi tiež povedal, že husi ho vnímajú ako náhradného rodiča.

Zdroj fotografie: https://www.voleraveclesoiseaux.com/

Malé lietadlo, tehotná manželka a kŕdeľ husí

Pán Moullec spolu so svojou manželkou, och, ako dúfam, že ich niekedy stretnem, nasadli v roku 1999 do špeciálne vybaveného lietadla, aby mohli pristávať na zemi i na vode. Sprevádzali stádo trpasličích husí, ktoré vychovali, na novej migračnej trase zo Švédska k nemeckému Čiernemu moru.

V tom čase zostávalo v severnej Európe len desať jedincov tohto druhu husí. Ich počet ohrozovali najmä poľovníci. Práve im sa chceli Moullecovci novou trasou vyhnúť. Nebolo to však také jednoduché. Vo švédsku strávili s húskami v prírodnej rezervácii celé leto, aby ich tu naučili lietať. Tieto vtáky sa totiž po zime vždy vracajú práve na miesto, kde sa naučili manévrovať vo vzduchu.

Pán Moullec, jeho vtedy päť mesiacov tehotná manželka a ich tím učili mláďatá lietať okolo švédskeho jazera. Ešte v tú jeseň v septembri sa pozdĺž divokého pobrežia Švédska vydali do Nemecka. Pravidelne sa zastavovali, aby husi naučili ukrývať sa v izolovaných zátokách Baltského mora. Cesta trvala päť týždňov. Až zavítala, každá z husí našla cestu späť k švédskemu jazeru.

Takto vyzeral prvý kontakt húsat s veľkou vodou vo Švédsku v roku 1999. Christian Moullec v úlohe rodiča týchto húsat, je neuveriteľný.

Vyjsť z komfortnej zóny

Aj Aigner, rovnako ako ja, túžil od istého momentu po lietaní s kŕdľom divých vtákov. Podarilo sa mu to, keď dosiahol vek 50 rokov. Verím, že mne sa to podarí skôr. Rozhodol sa vyjsť z komfortnej zóny, prekonať krízu stredného veku. Dosť šialené, výstredné a desivé mu prišlo práve lietanie na Moullecovej trojkolke s krídlami a jeho divými husami.

Aigner priznal, že bol pred samotným letom veľmi nervózny. Dokonca prišiel ráno, ešte len svitalo, zle pripravený. Podľa zoznamu, ktorý dostal deň predtým, si mal na oblečenie priniesť windstoper, flisku a rukavice. Poriadne rukavice mu nakoniec požičal pán Moullec, ochranné okuliare a prilbu tiež.

Christian Moullec.
Zdroj fotografie: https://www.voleraveclesoiseaux.com/

Na prednom sedadle otvoreného lietadla

Usadil sa na prednom sedadle otvoreného lietadla, ktoré samé pripomínalo vtáka, pripútal sa jedným z dvoch fungujúcich pásov, potom vzlietli naprieč šíremu nebu. Aigner plakal. Tiekli mu slzy, upokojil ho až samotný Moullec, jeho prítomnosť, pokojná povaha a vzťah k tým krásnym polodivým operencom, ktoré ich po chvíľke vo vzduchu obkľúčili.

Neleteli tak blízko, aby sa ich mohol dotknúť, leteli však dosť blízko na to, aby videl ich prácu s krídlami, formácie, pohyby, vietor v perí a nakoniec aj spŕšku padajúcich exkrementov. Na tom sa obaja, počas 45-minútovej jazdy dobre pobavili. Pocítil strach, keď do tenučkého lietadla narazil vietor, aj keď sa húska jemne dotkla GoPro kamery.

V októbri tento rok vyjde celovečerný film Donne-Moi Des Ailes (Daj mi krídla) inšpirovaný letom Christiana Moulleca zo Švédska do Nemecka z roku 1999. Ja už sa ho neviem dočkať.

Lietanie s pánom Moullecom.

Z pôvodného originálu: A Man, a Tiny Aircraft, and a Flock of Geese: Flying Among Birds in France od autora Robina Aignera pre cntraveler.com, 22. júla 2019


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Revolut karta zdarma - Potrebuješ zameniť peniaze alebo vyberať hotovosť v zahraničí? Kašli na zmenárne a stiahni si aplikáciu Revolut. Platby prijímaš a posielaš do pár sekúnd a výbery z bankomatov po celom svete do výšky 200 EUR mesačne máš ZDARMA. Revolut karta a doručenie domov ZDARMA.
  • Požičaj si auto cez Pelikán. Klikni, zvoľ si destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Kamošíme sa totiž s Rentalcars.com.
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Zľavy pre našich čitateľov

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Varšava z Viedne od 36€! Poď za históriou a výhľadmi https://t.co/qLkk1dQdjU #letenky24 minút dozadu
5 bezplatných aplikácií, ktoré potrebuje každý cestovateľ https://t.co/cdIoPDNTot #novinky48 minút dozadu
Srí Lanka predĺžila voľné víza. Chce aj naďalej podporovať turizmus https://t.co/7NwstPPO20 #novinky2 hodiny dozadu
Wizz Air ruší pre koronavírus všetky lety z Budapešti a Viedne do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t3 hodiny dozadu
Wizz Air zastavuje pre koronavírus všetky lety z Budapešti do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t3 hodiny dozadu
Srí Lanka predĺžila voľné víza. Chce aj naďalej podporovať turizmus https://t.co/7NwstPPO204 hodiny dozadu
Chuť na zmenu? Kuvajt s Turkish Airlines z Viedne za 169€ https://t.co/LY4Y4EoF7i4 hodiny dozadu
Srí Lanka predĺžila voľné víza. Chce aj naďalej podporovať turizmus https://t.co/PZNBEFT3DY4 hodiny dozadu
Človek nikdy nevie, kam ho vietor zaveje. Napríklad na 1 200 km plavbu Karibikom https://t.co/FbHAp6CmjR5 hodín dozadu
Do izraelského Eilatu z so zľavou od 37€! https://t.co/rjr5AzMIPB7 hodín dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore