Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Sprievodca Marokom! Ako cestovať, čo vidieť a na čo si dať pozor?

Sprievodca Marokom! Ako cestovať, čo vidieť a na čo si dať pozor?

Maroko je rozmanitá krajina, ktorá má nádherné starobylé mestá, oceán, púšť, kaňony i veľké hory! Ako po Maroku cestovať, kam sa pozrieť a čomu sa vyvarovať? Pripravili sme pre teba malého sprievodcu.

Reklama
Maroko a nespočetné trhy

Ako cestovať do Maroka?

Maroko je najdostupnejšou africkou krajinou, pretože sa nachádza veľmi blízko európskeho kontinentu. Zo španielskeho Algeciras si môžeš rezervovať trajekt do marockého Tangeru alebo do Ceuty, ktorá je spoločne s Melillou španielskym územím na africkom kontinente. My sme zvolili cestu priamo do Tangeru a všetko prebehlo bez problémov. Ceny trajektov sú spravidla lacnejšie pri rezervácii online.

Porovnaj si ponuky rôznych prepravných spoločností a potom si zvoľ najrýchlejšiu cestu. Cestu do Maroka sme absolvovali trajektom, lebo sme cestovali aj po južnom Španielsku a Gibraltári.

Miestni chlapci hrajú futbal na pláži v Tangere

Trajektom alebo letecky?

Často je však lacnejšie do Maroka letieť, a to hlavne vďaka ponuke nízkonákladových leteckých spoločností, ako je napríklad Ryanair. Vyhľadaj si lacné letenky do marockého Marrákešu. Výhodné ponuky letov sú aj z Madridu, Barcelony alebo Nemecka.

Maroko a doprava

Požičanie auta

Pokiaľ neprídeš do Maroka vlastným autom alebo trajektom, môžeš si jednoducho auto požičať v niektorom z väčších miest. My sme si auto požičali v Tangere a cestovali s ním po pobreží cez Rabat do mesta Casablanca. Pozri sa na zaujímavé ponuky autopožičovní. S vlastným autom získaš čas, budeš sa môcť slobodne presúvať a zastaviť sa v rôznych zabudnutých dedinkách. Šoféruje sa vpravo a doprava je mimo centra hlavného mesta pokojná.

Marocké dopravné značky sú podobné ako tie u nás
Doprava mimo centra veľkých miest je spravidla pokojná

Autobusy a taxíky

Ďalšou možnosťou je využitie lacnej miestnej dopravy. V Maroku fungujú dialkové autobusy a rôzne druhy taxíkov. Na autobusových staniciach narazíš na turistické spoločnosti CTM, Supratours a mnoho ďalších. Medzi mestami jazdia tiež lokálne autobusy a grand taxi. Pri šesťmiestnych taxíkoch budeš musieť počkať, pokiaľ sa všetky miesta v aute zaplnia. Cena je väčšinou podobná ako pri autobusoch. Najdrahšie sú klasické malé taxíky, s ktorými budeš musieť veľa zjednávať. Akonáhle uvidia bieleho turistu, začnú s veľmi vysokou nezmyselnou sumou.

Marocké taxi

Maroko a vlak?

Romantici uvítajú možnosť previezť sa po Maroku vlakom. So železničnou dopravou sa stretneš len v niektorých častiach krajiny a to spravidla na severe a severovýchode. Jeden hlavný spoj vedie z Tangeru cez Rabat a Casablancu do Marrákeša. Druhá trasa vedie z Ojda cez Fez a Meknes. Vlaky sú pohodlné a bezpečné. Na dlhšiu vzdialenosť môžeš využiť aj nočný rýchly spoj.

Moslimovia sa schádzajú k motlitbám

Ubytovanie v Maroku

Hotely a hostely v Maroku zoženieš v rôznych cenových kategóriách. Často bývajú v cene dobré raňajky. Ceny sú všeobecne stále nižšie ako vo väčšine európskych krajín. Napriek tomu sa s pribúdajúcim turizmom ubytovanie zdražuje. Najlepšie urobíš, ak si porovnáš aktuálnu ponuku ubytovania v Maroku.

V Medine nakúpiš kopu vecí

Tip na ubytovanie

Pridám ešte jeden malý osobný tip. Pri rezervácii ubytovania sa pozri, či sa v tesnej blízkosti hotela nenachádza mešita. Upozornenie uvádzam v prípade, že sa nechystáš na rannú modlitbu. Veľmi hlasné zvolávanie veriacich ťa totiž prebudí už pred piatou hodinou.

15 tipov, na čo si dať v Maroku pozor!

  1. Lístok na autobus si kúp vždy v predajnom okienku alebo od vodiča priamo v autobuse. Nič nekupuj od náhodných „naháňačov“.
  2. Cenu dopravy a ubytovania si vždy dohodni vopred, aby si potom nebol prekvapený.
  3. Zjednávať, zjednávať a zase zjednávať! Okrem jedla v reštauráciách sa zjednáva takmer všetko. Zjednávanie je súčasťou miestnej kultúry, rovnako ako mätový čaj, a preto sa ho neboj! Ceny bývajú často nadhodnotené aj o viac ako 50 percent. Obzvlášť pokiaľ uvidia, že si turista z Európy. Najprv navrhni omnoho nižšiu čiastku, než si ochotný zaplatiť. Necháš si tak priestor na jej postupné zvyšovanie. Je to taká hra, v ktorej sa v Maroku postupne zdokonalíš. Pred odletom si zisti, aké sú bežné ceny v krajine.
  4. Dávaj si pozor pri vojenských objektoch. V žiadnom prípade sa nesnaž fotiť vojenské základne, strážne veže, policajné stanice, letisko a podobne. Lietanie s dronom bez povolenia je v celej krajine zakázané, takisto ako dovoz dronov. Ilegálne to určite neskúšaj.
  5. Nepi vodu z vodovodu! Kupuj si vždy balenú vodu alebo použi filter.
  6. Maroko je neslávne známe vývozom marihuany a hašiša. Pokiaľ nechceš stráviť pár rokov života v marockom väzení a platiť státisícové pokuty, tak sa drogám v akomkoľvek množstve vyhni! Nikdy nenechávaj bez dorozu svoj batoh či inú batožinu a to hlavne kvôli krádežiam a práve nevedomému prevozu drog.
  7. Rešpektuj moslimskú kultúru a obliekaj sa decentne. To platí bohužiaľ najmä pre ženy, ktoré by sa mali vyhnúť výstrihom a krátkym sukniam. Nosenie šatky na verejnosti nie je pre turistky podmienkou.
  8. V Maroku je alkohol celkom dobre dostupný. Všeobecne sú však alkoholické nápoje v moslimských krajinách dosť drahé. V dobe ramadánu platí úplný zákaz predaja alkoholu. Počas celého roku je zakázané popíjanie na verejnosti. V Casablance sme vošli do krčmy, kde boli samozrejme len chlapi. V celom priestore mali aj cez deň úplne zatiahnuté závesy. Vraj ich tak Alah nevidí. Miestni muži ale skôr dávajú pozor na to, aby ich nevidel nitko známy a nehovorili o nich. Pitie alkoholu je spoločnosťou vnímané veľmi negatívne a zlá povesť môže napríklad ovplyvniť obchodné vzťahy Maročanov.
  9. Nepohybuj sa v blízkosti hraníc s Alžírskom. Vzťahy oboch krajín sú dlhodobo napäté a hranica je uzavrená. Zvýšenú opatrnosť odporúčame aj v južných saharských oblastiach, kde nie je ľahké vyhľadať prípadnú pomoc.
  10. SIM kartu nikdy nekupuj, pretože je zdarma! Môžeš si o ňu požiadať na letisku a za lacno si na ňu dobiť dáta.
  11. Pokiaľ cestuješ v páre, vyhni sa na verejnosti akémukoľvek telesnému kontaktu. Mohol by si ľudí pobúriť.
  12. Jedlo si objednaj v reštauráciách, ktoré nie sú prázdne. Jedlo, ktoré sa rýchlo predáva a otáča, bude kvalitné. Pýtaj sa miestnych obyvateľov, kde sa stravujú.
  13. Používaj intuíciu a nevydávaj sa po zotmení do odľahlých štvrtí, ktoré nepoznáš alebo na opustené pláže. Nebezpečné môžu byť v noci aj Mediny veľkých miest.
  14. Neboj sa dôrazne odmietnuť otravných sprievodcov, predajcov a ďalších „ponúkačov“. Všetko samozrejme so slušnosťou typu „No, thank you!“ alebo po francúzsky „Non, merci.“ Okrem arabčiny a berberčiny hovorí časť obyvateľov tiež francúzsky. A to hlavne obchodníci.
  15. Nekúp sa tam, kde to nepoznáš! V oceáne dáj pozor na silné morské prúdy, ktoré každoročne v Maroku usmrtia niekoľko tisíc ľudí. Oceán nie je pokojné Stredozemné more!

Kam v Maroku cestovať?

Maroko je neuveriteľne pestrou krajinou a ponúka mnoho miest, kam sa môžeš vydať. Záleží len na tom, koľko máš na cestu času.

Za plážami do Maroka

Maroko nemá len púšť a starobylé mestá, ale aj mnoho kilometrov pláží. Pekné pláže nájdeš už v okolí veľkých pobrežných miest. Južne od Rabatu sa nachádza pláž Temara. Pri najväčšom meste Casablanca zasa objavíš príjemnú pláž Ain Diab Beach.

Za jednu z najkrajších pláží je považovaná pláž Legzira pri mestečku Sidi Ifni. Osemkilometrová pláž sa pýši červenými skalnými oblúkami a zlatým pieskom. Pláž vyhľadávajú tiež priaznivci windsurfingu a kitesurfingu. Ak dávaš prednosť surfovaniu, vydaj sa na pláž Tarmi. Veľké vlny tu lákajú surférov z celého sveta. Pláže nájdeš aj pri Stredozemnom mori medzi Ceutou a Tetuanem.

V Maroku na teba čaká aj oceán a pláže

Na výlet do marockých hôr

Pokiaľ sa v Maroku vydáš do pohoria Vysoký Atlas, budeš môcť vystúpiť na najvyššiu horu severnej Afriky. Hora Jebel Toubkal dosahuje nadmorskú výšku 4 167 metrov a často je na jej vrchole sneh. Výstup na vrchol nie je náročný a odmenou ti budú fantastické výhľady na krajinu. K najvyššej hore Maroka sa najlepšie dopravíš z Marrakéšu.

Ako začať horskú túru na Jebel Toubkal?

Dvojdňový trek začína v dedine Imlil, kam sa dopravíš napríklad grand taxi. Prvý deň môžeš absolvovať úsek do horskej chaty Refuge Toubkal, kde sa dá prespať. Skoro ráno potom budeš pokračovať k vrcholu. Horskú túru sa dá absolvovať bez sprievodcu. Informuj sa o počasí a množstve snehu na vrchole.

V Maroku nie sú len púšte, ale aj hory a kaňony

Na ťavách do púšte

Veľkým zážitkom je cesta na ťavách k piesočným dunám do púšte, kam sa môžeš vydať z dediny Merzougy. Cenu výletu do púšte si dohodni už v Rissani. S „naháňačmi“ v Merzouge je totiž ťažšie zjednávať. Dobre si s predajcami pred cestou vyjasni, čo všetko je súčasťou výletu, kde budeš spať a aké jedlo dostaneš.

Piesočné duny v Maroku

Spánok je spravidla organizovaný v berberských stanoch priamo pod holým nebom. Ráno sa vstáva skoro na východ slnka, lebo práve v tomto čase sa piesočné duny zafarbujú do nádherných sýto oranžových farieb. Stráviť noc v marockej púšti pre teba bude jedným z najväčších zážitkov.

Výlet na ťavách do púšte je veľký zážitok

Štyri kráľovské mestá

Casablanca a Rabat

Klasika v Maroku sú samozrejme krásne starobylé mestá, ktoré majú vždy svoj typický stred – Medinu, plno trhov a mešít. V Casablance objavíš Mešitu Hassana II., ktorá je treťou najväčšou mešitou na svete. Jej minaret meria dokonca 200 metrov. Do útrob modernej mešity s odklápacou strechou a laserom smerujúcim k Mecce sa dostaneš v rámci pravidelnej turistickej prehliadky.

Mešita Hassana II. v Casablance

V hlavnom meste Rabat na teba čaká ďalšia kopa pamiatok vrátane Hasanovej veže, pevnosti Kasbah des Oudaias, Mauzólea Mohammeda V., Kráľovského paláca alebo Andalúzskej záhrady.

Hassanova vež v hlavnom meste Rabat

Fez a Marrákeš

Maroko má ďalšie historické miesta: Fez a Marrákeš. Hlavná atrakcia vo Feze je preslávená garbiareň. Na vlastné oči uvidíš, ako sa v dávnych časoch farbila koža. Budeš svedkom toho, ako miestni robotníci v továrni pracujú pri farebných kadiach so silným zápachom. Aby sa ti lepšie dýchalo, dostaneš pri prehliadke niekoľko listov mäty. V Marrákeši je zase veľmi slávne námestie Jemaa el-Fna s obrím trhoviskom a mnohými pouličnými predajcami a umelcami. Nezabudni sa zastaviť ani pri Saadských hrobkách a pri mešite Kutubíja.

Marocké mestá sú vždy plné tržníc

Šmolkové mesto Chefchaouen

Tvojej pozornosti by nemalo uniknúť ani modré mesto Chefchaouen. Podobne ako v indickom Jodhpure majú aj tu omietky, dvere i schodiská domov sýto modrú farbu. Fotogenické mesto nájdeš pri pohorí Ríf, ktoré je známe pestovaním konope. Veľké polia s marihuanou uvidíš za mestom. Chefchaouen sa teší veľkému záujmu turistov, a preto ťa miestni predajcovia možno spočiatku zaskočia nezmyselne vysokými cenami. Ty však už vieš, že musíš veľa zjednávať!

Farebné Maroko ťa bude baviť!

Láka ťa Maroko? Vyhľadaj si lacné letenky.

Šťastnú cestu!

Pre Pelipecky napísal cestovateľ Karel Štěpánek.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore