Nájdeš nás aj na:

Citybreaky

NÁVOD: Ako skĺbiť prácu na plný úväzok a 11 výletov za rok

NÁVOD: Ako skĺbiť prácu na plný úväzok a 11 výletov za rok

Pracujem na full time, teda na plný úväzok. Dvadsať dní dovolenky musím rozpočítať veľmi starostlivo. Často sa preto zamýšľam, kalkulujem a zvažujem, čo ako nakombinujem, aby som čo najviac času strávila cestovaním a objavovaním nových miest. Nemusí to byť vždy na druhom konci sveta. Sme obklopení nádhernými miestami, ktoré rozhodne stoja za pozornosť. Za posledný rok sa mi podarilo využiť všetky sviatky aj nesviatky, dni voľna a niektoré víkendy. Navštívila som 11 destinácií. Môj rok city breakov a výletov vyzeral takto:

Reklama

1. Skvosty Mníchova

Dátum: máj 2018
Využitý sviatok – 1.5.2018
Počet dní: 4
Počet potrebnej dovolenky: 1
Doprava: vlastná (auto)
Tip na ubytovanie: bit.ly/ubytovanie_s_pelikanom_nemecko

Do Mníchova sme sa vydali pre nás celkom netradične – autom. Z Bratislavy sme boli na mieste po diaľnici s krátkymi zastávkami za necelých šesť hodín. Auto sme zvolili preto, že sme mali v pláne objavovať aj okolie Mníchova, napríklad slávny Neuschwanstein. Ten rozhodne stojí za návštevu! Jeho veľkoleposť a nádherná okolitá príroda vás na chvíľu prenesú do rozprávky a vy zabudnete na ruch mesta. Mníchov je známy, okrem slávneho Októberfestu, veľmi širokou ponukou múzeí či cestičiek vedúcich do okolitej prírody.

Mníchovčania chodia radi na víkendy k neďalekým jazerám, napríklad k Ammersee či Starnberger See alebo jednoducho posedávajú v parku. Z tých najznámejších odporúčam Englischer Garten, kde môžete stráviť popoludnie obklopení krásnou zeleňou, dať si čaj v japonskej čajovni alebo si zasurfovať na umelej vlne! Ak ste nočný vták, užite si bohaté možnosti Mníchova. Odporúčam začať drinkom v rooftop bare hotela Bayerischer Hof s krásnym výhľadom na celé mesto alebo si len tak vybehnúť na terasu hotela Mandarin Oriental a vychutnať si výhľad na celý Mníchov tam.

Máme pre vás niekoľko tipov na nezvyčajné reštaurácie v Mníchove.

Mníchov / Fotoarchív Mirky Grajciarovej

2. Ulicami Barcelony

Dátum: máj 2018
Využitý sviatok – 8.5.2018
Počet dní: 4
Počet potrebnej dovolenky: 1
Doprava: Ryanair – priamy let z Bratislavy alebo z Viedne s Laudamotion
Tip na ubytovanie:  Hotel SM Auditori***
Tip na pobyt: bit.ly/pobyty_v_barcelone_s_pelikanom

Barcelona je moje najobľúbenejšie európske mesto. Počas štúdia na vysokej škole som strávila jedno leto pracovne na Costa Brave. Vo voľné dni som sa túlala úzkymi uličkami tohto čarovného miesta. Barcelona má všetko – úžasné pamiatky, neuveriteľne dobré jedlo, more či futbal, ktoré tu chytia za srdce aj nefanúšikov. Po dlhých dňoch chodenia a objavovania mesta si oddýchnete na obrovských mestských plážach. Príjemná klíma mesta je vhodná na celoročné cestovanie.

V Barcelone to naozaj nikdy nespí a či už hľadáte zábavu, koncerty, vystúpenia tradičného flamenca, športový či gastronomický zážitok alebo bujarý nočný život, všetko nájdete na tomto nádhernom mieste. A keďže s každou návštevou katalánskej metropoly sa mi zdá, že je v nej viac a viac ľudí, odporúčam rezervovať si všetky vstupy vopred. Minimálne na tieto miesta: Sagrada familia a Park Güell, lístky na futbal alebo prehliadku Camp Nou.

Barcelona / Fotoarchív Mirky Grajciarovej

+ romantická Girona

K menej známym a navštevovaným mestám patrí neďaleká Girona, ktorá sa nachádza len približne hodinu cesty vlakom z centra Barcelony. Toto útulné historické mesto ma chytilo za srdce, vždy sa sem rada vraciam. Girona je pokladnica múzeí, galérií, gotických kostolov, katedrál a nádherných úzkych starobylých uličiek. Prejdite sa po historickom opevnení mesta s krásnymi výhľadmi alebo ulicami starej židovskej štvrte.

V nádhernej a kompaktnej Girone môžete navštíviť aj jednu z najlepšie hodnotených reštaurácií sveta – El Celler de Can Roca. Ak vám to váš itinerár dovolí, určite zavítajte aj do surrealistického sveta Salvádora Dáliho, ktorého svetoznáme múzeum sa nachádza len pol hodinu vlakom od Girony. Lístky si môžete kúpiť tu.

Girona / Fotoarchív Mirky Grajciarovej

3. Historickým Krakovom

Dátum: júl 2018
Využitý sviatok – 5.7.2018
Počet dní: 4
Počet potrebnej dovolenky: 1
Doprava: priamy let z Viedne do Krakova s Laudamotion
Tip na ubytovanie: Yarden Aparthotel Artery Hotels***
Tip na pobyt: bit.ly/pobyty_v_krakove_s_pelikanom

Krakov je čarovné mesto. Ponúka veľa možností na jeho spoznávanie v centre aj v okolí. Môžete sa sem vydať vlastnou dopravou alebo letecky priamou linkou z Viedne. Pri jeho návšteve rozhodne nevynechajte soľnú baňu Wieliczka, autom vzdialenú menej ako 30 minút, kde si môžete vybrať medzi turistickou alebo baníckou trasou. Obe sú neuveriteľne zaujímavé. Zo soľnej bane urobili vyhľadávanú turistickú atrakciu pre cestovateľov z celého sveta. Lístky je možné zakúpiť vopred tu.

Okrem historického centra Krakova a jeho hlavného námestia – Rynek Główny či známeho Wawelu je určite zážitkom aj židovská štvrť Kazimierz s pôvodnými domami krakovských Židov. Vidieť určite treba židovskú synagógou aj slávnu Schindlerovu továreň. A ak obľubujete izraelskú kuchyňu, odporúčam reštauráciu HAMSA.

Krakov / Fotoarchív Mirky Grajciarovej

V prípade, že ste na návšteve u našich susedov vlastným autom alebo ste si ho prenajali na letisku, v rámci edukácie a histórie si nájdite čas na najväčší nemecký vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau nachádzajúci sa neďaleko poľského mestečka Osvienčim, asi 60 km západne od Krakova. V niektoré dni je možné zarezervovať si sprevádzanie aj v slovenčine. Miesto v skupine je potrebné si rezervovať v dostatočnom predstihu. Môžete tak urobiť tu.

4. Oáza Plitvických jazier

Dátum: august 2018
Počet dní: 4
Počet potrebnej dovolenky: 2
Doprava: vlastná (auto)
Tip na pobyty: bit.ly/ubytovanie_v_chorvatsku_s_pelikanom

Aj vy sa tento rok rútite autom do Chorvátska? Zastavte sa v nádhernej prírodnej oáze Plitvických jazier. Ešte lepšie urobíte, keď sa k nim vydáte mimo sezóny, vyhnete sa tak veľkým davom. Sú bezpochyby najznámejším národným parkom v Chorvátsku. Tento prírodný poklad navštívil aj sám Winnetou, keď tu natáčal všetky svoje filmy, vrátane toho na „striebornom jazere“. Plitvické jazerá sú terasovitá sústava sladkovodných jazier poprepájaná vodopádmi a kaskádami.

Na celkovej rozlohe takmer 300 km2 tu môžeme objaviť 16 jazier rôznej veľkosti a hĺbky a približne 90 vodopádov, pričom najväčší z nich, vodopád Plitvica, je vysoký až 78 m. Plitvické jazerá sú oficiálne národným parkom od roku 1949 a súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO od roku 1979. Od Bratislavy sú vzdialené približne 530 km.

Plitvice / Fotoarchív Mirky Grajciarovej

5. Julské Alpy a zastávka v Ľubľane

Dátum: august 2018
Využitý sviatok: 29.8.2018
Počet dní: 5
Počet potrebnej dovolenky: 2
Doprava: vlastná (auto)
Tip na pobyt: bit.ly/pobyty_v_slovinsku_s_pelikanom

Slovinská príroda je výnimočná a Julské Aply sú proste niečím iné. Ak znova uvažujete, či pôjdete na predĺžený víkend do Tatier alebo do rakúskych Álp, odporúčam pouvažovať aj nad zmenou a vybrať sa do Julských Álp. Ukrývajú krásne poklady, od horských jazier (jedno z najznámejších je jazero Bled alebo Bohijnske jazero), čistučkých horských riek a nádherných výhľadov.

Triglavský národný park je taký čistý, že si tam nikto nedovolí nič odhodiť a ešte čistejšia je rieka Soča, kde môžete skúsiť splaviť divokú vodu, padleboardnig, canyonig a iné športy. To všetko je možné aj so slovenskými inštruktormi, napríklad s AAC tour.

Triglav / Fotoarchív Mirky Grajciarovej

Slovinci hovoria, že každý poriadny Slovinec by mal aspoň raz za život vystúpiť na Triglav – najvyšší vrch Slovinska. Tiahne sa až do výšky 2 863 metrov nad morom, čiže o pár metrov vyššie ako náš Gerlach. Výstup na vrchol je zjednodušený a zabezpečený tzv. via ferratou, čiže v exponovaných miestach sa istíte oceľovým lanom. To vedie od poslednej chaty až na vrchol. Samozrejme, potrebujete ferratový set, ktorý si môžete buď zapožičať (odporúčam tak urobiť ešte v Krajnskej Gore alebo v inej údolnej dedine) alebo si priniesť vlastný.

Ubytovať sa je možné v niektorej z horských chát v oblasti tesne pod vrcholom, napríklad v horskej chate Triglavski dom na Kredarici vo výške 2 515 metrov. Po aktívnej turistike a splave divokej Soči zvoľte po ceste domov obchádzku popri Predjamskom hrade. Zvážte aj návštevu slovinského hlavného mesta Ľubľana, ktorá je stvorená na krátke zastávky a rýchly mestský výlet.

Kam inam v Slovinsku na výlet? Sem!

Predjama / Fotoarchív Mirky Grajciarovej

6. Jesenná Andalúzia

Dátum: október 2018
Počet dní: 4
Počet potrebnej dovolenky: 2
Doprava: priamy let z Bratislavy alebo z Viedne s Laudamotion do Malagy
Ubytovanie:  Hotel HO Ciudad de Jaén****
Tip na pobyt: bit.ly/pobyty_v_andaluzii_s_pelikanom

V období, keď je u nás už jeseň v plnom prúde, sťahujem sa na chvíľu južnejšie, nachytať posledné letné lúče. V španielskej Andalúzii je vzduch ešte stále vyhriaty na 30°C. Andalúzia ponúka tak neuveriteľne veľa možností na krátke mestské výlety! Cordoba, Sevillla, Malaga, Cadíz a mnohé ďalšie.

My sme sa však vybrali úplne netradičným smerom, do provincie Jaén, ktorá je známa najmä ako svetový producent jedného z najkvalitnejších olivových olejov na svete. Za to si vyslúžila prezývku svetového hlavného mesta olivového oleja. Oblasť ponúka veľa zaujímavých historických kúskov – od hradov, zámkov, múzeí či prírodných rezervácií. Pre milovníkov cyklopotuliek sa tu nájde nespočetné množstvo cyklotrás.

Andalúziu pozná ako svoje topánky – sprievodca Rado. Prečítajte si rozhovor s ním o Andalúzii.

Andalúzia / Fotoarchív Mirky Grajciarovej

7. Konečne, vysnívané Jordánsko

Dátum: november 2018
Počet dní: 4
Počet potrebnej dovolenky: 2
Doprava: priama linka z Viedne do Ammánu s Laudamotion
Ubytovanie:  Dead Sea Hotel**** pri Mŕtvom mori
Tip na pobyt: bit.ly/pobyty_v_jordansku_s_pelikanom

Letenka, ktorá driemala v mojej emailovej schránke už od jari, keď Laudamotion spustil predaj leteniek do Ammánu, ma na jeseň preniesla do vysnívaného Jordánska. Túžila som ho navštíviť už veľmi dávno. Náš výlet bol expresný a plný, všetko čo sme zažili, predstihlo moje očakávania. Boli to síce krátke, ale intenzívne štyri dni. Na transfery po krajine sme využili služby agentúry, ktorá nám zabezpečila aj víza, ubytovanie, vstupy a náš výlet tým určite spríjemnila.

Amman / Fotoarchív Mirky Grajciarovej

Najväčším prekvapením bola púšť Wadi Rum. Keďže som sa pri plánovaní plne sústredila na rozbor Petry, všetko okolo Wadi Rumu som preskúmala len okrajovo. Nakoniec to bolo dokonalé – nádherné kreácie skál v červenom piesku a najkrajší západ slnka, aký sme mohli vidieť. Potom krásna obloha posiata hviezdami a to ticho púšte okolo!

Jeseň a začiatok zimy sú na cestovanie po Jordánsku ešte stále ideálne. Na konci novembra nás po vystúpení z lietadla v Ammáne ovjal príjemne teplý vietor. Smerom k Mŕtvemu moru sa teplota zvyšovala, takže sme vyskúšali aj kúpanie či liečivé bahno. Odporúčam.

Wadi Rum / Fotoarchív Mirky Grajciarovej

8. Silvestrovský Bergen

Dátum: december 2018/január 2019
Využitý sviatok: 1.1.2019
Počet dní: 5
Počet potrebnej dovolenky: 2
Doprava: priama linka z Viedne do Bergenu s Wizzair
Ubytovanie:  Best Western Plus Hordaheimen***
Tip na pobyt: bit.ly/pobyty_v_norsku_s_pelikanom

Na Silvestra u nás vyhralo Nórsko. Najprv sme si mysleli, že nám to napadlo jediným, ale lietadlo z Viedne odlietalo plné turistov a tak sa nám zdala návšteva Bergenu počas zimy ako stále menej bláznivý nápad. Vyzbrojení teplým oblečením a čelovkami sme sa vydali objavovať mesto a jeho okolitú prírodu. Bergen je druhé najväčšie nórske mesto a je tiež bránou k nórskym fjordom.

Zima je skvelý čas na plavbu po fjordoch. Lode pravidelne odchádzajú z Bergenu do idylického fjordu Mostraumen cez Osterfjorden so strmými horami a krásnymi vodopádmi. Cesta trvá asi tri hodiny, začína pri Zachariasbryggen, hneď vedľa rybieho trhu v centre Bergenu.

Bergen / Fotoarchív Mirky Grajciarovej

Z centra Bergenu vedie lanovka Fløibanen, ktorá je jednou z najznámejších atrakcií Nórska a jediná svojho druhu v Škandinávii. Na vrchol Mount Fløyen sa dostanete za približne osem minút. Za jasného počasia máte šancu, že sa vám naskytnú naozaj krásne výhľady na mesto a okolie. 

Veľmi populárnym nórskym športom je, pochopiteľne, bežkovanie. Trate sú osvetlené až do večera do desiatej každý deň. V krátkej vzdialenosti od Bergenu, v stredisku Voss, môžete zažiť zaujímavú lyžovačku s nezvyčajnými výhľadmi.

9. Malta aj mimo letnej sezóny

Dátum: marec 2019
Počet dní: 3
Počet potrebnej dovolenky: 1
Ubytovanie:  Hotel 115 The Strand***
Doprava: priama linka z Bratislavy na Maltu s Ryanair
Tip na pobyt: bit.ly/pobyty_na_malte_s_pelikanom

Vďaka výbornému priamemu leteckému spojeniu z Bratislavy je Malta vhodná ako víkendový výlet, aj ako letná dovolenka a v neposlednom rade aj ako viacmesačný jazykový kurz. Na Malte som počas vysokoškolského štúdia strávila pár mesiacov. Po prebratí sa z miernej klaustrofóbie tohto malého ostrova som sa do neho zaľúbila a vždy sa sem rada vraciam.

Uličkami historickej Valletty môžete chodiť aj celé dni a do toho ochutnávať ich úžasné streetfoodové sladkosti. Na poriadny obed či večeru zavítajte do Is-Suq Tal-Belt – Valletta Food Market, kde môžete ochutnať zmes domácej, talianskej aj arabskej kuchyne.  Ak už ste videli všetky uličky Valletty, zájdite si na sever ostrova a oddýchnite si na pieskovej pláži Golden Bay alebo sa prejdite pobrežím a doprajte si trošku nenáročnej turistiky. To všetko je tu možné celoročne.

Malta / Fotoarchív Mirky Grajciarovej

10. Moskva je len jedna

Dátum: marec 2019
Počet dní: 5
Počet potrebnej dovolenky: 3
Ubytovanie:  Godunov hotel****
Doprava: priamy let z Bratislavy do Moskvy, Pobeda
Tip na pobyt: bit.ly/pobyty_v_moskve_s_pelikanom

Do nikdy nespiacej ruskej metropoly sme sa vydali na babskú jazdu. Na konci marca môže byť Moskva ešte stále mrazivá, ale keď vykukne slniečko a prehreje sa ním vzduch, vôbec to nebolí. V Moskve by sme vedeli stráviť aj mesiac, ale keďže sme mali len päť dní, sadli sme na metro a postupne prestriedali snáď všetky moskovské podzemné paláce.

Moskva / Fotoarchív Mirky Grajciarovej

Na Červenom námestí sme navštívili deväť kupol katedrály Sv. Vasila a Mauzóleum V. I. Lenina. Nachádza sa tu aj najväčší obchodný dom v Rusku s luxusnými značkami. Aj keď si tam nič nekúpite, jeho interiér určite bude stáť aspoň za nakuknutie. Samozrejme, Kremeľom nemožno pohrdnúť. Nevynechajte ani Puškinovo štátne múzeum či Tretiakovu galériu, ktorá sa radí k najznámejším svetovým galériám a je najväčšou zbierkou ruského výtvarného umenia. Nezabudnite ochutnať všetky pochúťky ruskej kuchyne – boršč, pelmene, vareniky a mnohé ďalšie úžasné chute.

Zapáčila sa ti Moskva? Tu nájdeš pár tipov a trikov, ako si Moskvu čo najviac užiť.

11. Istanbul: jednou nohou v Európe, druhou v Ázii

Dátum: máj 2019
Počet dní: 3
Počet potrebnej dovolenky: 1
Ubytovanie:  Swissotel The Bosphorus Istanbul ****
Doprava: priamy let z Viedne do Istanbulu s Turkish airlines
Tip na pobyt: bit.ly/pobyty_v_istanbule_s_pelikanom

Živý, farebný, pulzujúci. Tak trochu európsky, tak trochu ázijský. Istanbul je mesto všetkých chutí. Po absolvovaní povinných jázd, ktoré nemožno vynechať – Hagia Sofia, Modrá mešita či Spice market, sme sa ocitli na Grand Bazaare, najstaršom krytom bazáre na svete. Najlepšie značky sveta tu nájdete pod jednou strechou za zlomky cien ich originálov a ak ste si niekedy objednávali tovar z tejto časti sveta cez internet, určite ste ho preplatili, takže radšej si kúpte letenku a príďte si vybrať osobne.

Istanbul / Fotoarchív Mirky Grajciarovej

Po nákupoch nasadnite na loď, vydajte sa na plavbu po Bospore, až na druhom brehu vysadnete v Ázií. Svoje dni v Istanbule zavŕšte ochutnávkou miestnych streetfoodových špecialít, tradičného kebabu a sladkej baklavy.

Istanbul / Fotoarchív Mirky Grajciarovej

To be continued: Bari

Dátum: jún 2019
Počet dní: 2
Počet potrebnej dovolenky: 0
Ubytovanie:  Hotel Boston***
Doprava: priama linka z Viedne do Bari s Laudamotion
Tip na pobyt: bit.ly/pobyty_na_bari_s_pelikanom

Bari je moja najbližšia citybreaková destinácia. Priznávam sa, že mi už žiadne voľné dovolenkové dni nezostali, všetko je do konca roka poriadne naplánované. Seychelly, Reúnion, Kodaň, Marakéš… Na Bari však nepotrebujem minúť ani hodinu dovolenky. Letí sa z Viedne v piatok večer a v nedeľu podvečer som doma. Ideálne nie? Na mojom bucket liste sú stále mnohé destinácie a potrebovala by som ešte pár životov, aby som všetko stihla, ale posnažím sa stihnúť maximum!

Mirka Grajciarová, produktová špecialistka Pelikán.sk

Autorkou článku je naša kolegyňa Mirka Grajciarová, produktová špecialistka


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.7/5 - (16 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore