Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Sprievodca Rado v Andalúzii: aj po 10 rokoch stále nachádzam nové miesta

Sprievodca Rado v Andalúzii: aj po 10 rokoch stále nachádzam nové miesta

Ak sa niečo nestíha dnes, v pohode sa to urobí zajtra. Život v Španielsku je oproti tomu slovenskému diametrálne odlišný. Tak v skratke opisuje svoje pocity z tejto temperamentnej krajiny náš sprievodca Rado. O svojej práci, o živote na nádhernom pobreží Andalúzie, i tom akí sú vlastne Španieli a čo na dovolenke najviac vyhľadávajú slovenskí turisti nám porozprával v najnovšom rozhovore z cyklu Sprievodcovia Pelikána.

Reklama

Kedy a prečo ste sa rozhodli usadiť v Španielsku? Ako vyzerala vaša práca predtým?

V roku 1999, keď som sa po niekoľkých rokoch strávenych v Amerike vrátil do rodnej dedinky Vinné, prijal som pozíciu manažéra pre správu letného kina počas letnej sezóny na Zemplínskej šírave, našom slovenskom mori. Bola to veľmi zaujímavá a kreatívna práca, hlavne organizovanie kultúrnych podujatí, koncertov, kedže sám som bol aktívny hudobník. Odvtedy sa v podstate cestovnému ruchu naďalej venujem, ale v inej destinácii pri mori 🙂

Španielsko som predtým navštívil párkrát, môj dobrý kamarát žil pri Valencii a kamarátka pri Malage. Najskor sme sa do Andalúzie vybrali len na návštevu, postupne sme si dovolenku ¨predlžovali¨.

Život na pobreží Andalúzie nás jednducho očaril. Zažívali sme to, čo väčšina z vás zažíva, keď sem prvýkrát príde a neskôr sa rozhodne zostať. Sme tu od roku 2002 a španielska Andalúzia sa postupne stávala našim druhým domovom. Už vtedy bolo práve pobrežie Costa del Sol /od Malagy po Gibraltár/ veľmi populárnym miestom pre život mnohých Európanov. Costa del Sol je známa práve tým, že sa tu už od 70. rokov postupne usadzovali milovníci teplého príjemného počasia, južanskej kultúry a životného štýlu pri mori a tak je tomu až doteraz.  

Čo bolo najťažšie na začiatku? Ako rýchlo sa Slovák zabýva na juhu Španielska?

Hádam to najťažšie na začiatku bolo prekonať naše znevýhodnenie na pracovnom trhu. Španielsko bolo vo svojom ekonomickom rozmachu, avšak na dobré pozície bol potrebný pas krajiny Európskej Únie, hlavne kvôli komplikovanej byrokracii. Prvé dva roky pomohli s prácou dobré kontatky. Keď človek žije v zahraničí, postupne si vytvára vzťahy a priateľstvá, svoju malú adoptívnu rodinu. Tá naša bola a je kozmopolitná, zmiešaná z rôznych národností.

Druhá ťažká vec boli Vianoce 🙂 Teraz sa na tom smejeme, ked naše podvedomie stále očakávalo vonku chladnú zimu, a tu v decembri keď sme vyšli na ulicu – bolo vždy nádherné teplé a slnečné počasie. Večer vonku svetlami ozdobené pomarančovníky plné zrelých pomarančov alebo vždy zelené palmy. Ale musím povedať, že nikdy nám na štedrovečernom kozmopolitnom stole nesmela chýbať domáca kapustnica.

Akí sú domáci vo vzťahu k cudzincom žijúcim v Malage? V čom je život v Španielsku iný ako na Slovensku.

Andalúzania su milí a otvorení ľudia. Sú veľmi komunikatívni a temperamentní. Ich hnacou silou je vášeň. Kvôli úžasnej klíme počas celého roka sa ich život z uzavretých domov presúva vonku, do ulíc, na pláž.  Sú rodinne založení, väčšina rodín sa pravidelne stretáva aspoň raz v týždni pri dobrom jedle, ale obed alebo večera tu trvá dlhé hodiny. Preberajú úplne všetko, od politiky po šport, kde je futbal samozrejme na prvom mieste.

Andalúzania majú radi dobré domácky pripravené jedlo z čerstvých surovín, kávu na milión spôsobov, vedia si vychutnať pohár červeného vínka alebo malé tapas a dobre chladené pivko počas horúcich večerov. A to všetko v dobrej spoločnosti. Ich ponímanie života ako takého je trochu iné.  Su to Európania, ale tu na juhu vládne skôr ¨mañana¨, takže ľudia sa tu oveľa menej naháňajú, sú v oveľa menšom strese a v kombinácii s horúcou klímou sú oproti nám oveľa viac usmievavejší a optimickejší.

Jednoducho povedané, ak sa niečo nestíha dnes, v pohode sa to urobí  zajtra. A práve toto je ten magnet, ktorí tak priťahuje mnoho Európanov, to je tá kvalita života, pre ktorú sa mnohí z nás rozhodli.

Historicky sa v španielsku vystriedalo mnoho kultúr a náboženstiev, takže cudzinci sú tu vnímani úplne normálne, sú súčasťou života domácich.  Treba ale spomenúť, že pre domácich Andalúzanou je uctievanie ich zvykov a tradicií na jednom z prvých miest ich hodnotového rebríčka, takže oni tie svoje zvyky, históriu a kultúru cudzincom radi a s hrdosťou predstavujú. Povedal by som, že je to také: ŽI a nechaj ŽIŤ¨, avšak rešpektuj to čo tu máme a ak sa ti to páči, cíť sa tu ako doma.

Ako ste sa dostali k práci sprevádzania turistov?

Určite veľmi dobre poznáte ten pocit, keď k vám po dlhšom caše príde kamarát alebo niekto z rodiny na návštevu a vzájomne sa chcete podeliť o všetky zážitky, ukázať im nové, zaujímavé miesta, ktoré vy tak dobre poznáte.  A vtedy máte z toho ešte väčšiu radosť, a hlavne, že sa to páči aj tej druhej strane. Presne také boli naše začiatky.

V roku 2008, keď Španielsko začalo bojovať s ekonomickou krízou, pracoval som v prestížnom dovolenkovom rezorte Club la Costa (CLC Word Resort) ako realitný maklér. Práve v dôsledku krízy záujem o nehnuteľnosti začal klesať. Na druhej strane sme si všimli zvýsený záujem o Andalúziu ako golfovú destináciu, keďže je tu viac ako 50 18-jamkových ihrísk výbornej kvality.  Zariskovali sme a otvorili sme si malú golfovú agentúru, ktorá od jesene do jari zabezpečovala pobyty pre slovenských a českých fanúšikov golfu s dalšími službami priamo na mieste.

Postupne ako sa nám naša klientela rozrastala, dodávali sme okrem golfových služieb aj služby dalšie, čize aj napr. organizovanie krátkych jednodňových výletov. Takže môžem povedať, že sprevádzame a zdieľame naše zážitky, postrehy a delíme sa o naše poznatky o Andalúzii uz vyše 10 rokov.

Ako často sa dostanete na Slovensko, prípadne ako často vás navštevuje rodina?

Na Slovensko sa dostaneme zopárkrát v roku, ale je to len v čase, keď je v Andalúzii najmenší počet našich klientov. Poslednýkrát sme navštívili Slovensko teraz počas Vianočných sviatkov. Rodina a najbližší priatelia k nám chodia pravidelne kazdoročne, samozrejme najviac počas letných miesiacov. Po tých mnohých návštevách im Andalúzia aj prirástla k srdcu a cítia sa tu ako doma.

Akí sú Pelikánci klienti? A aký typ klientov najčastejšie sprevádzate?

Klienti sa pýtaju absolútne na všetko, sú naozaj zvedaví a chcú vedieť všetko. A práve poznávačky Pelikánu sú ideálnou formou, kde sa ľudia dozvedia naozaj o Andalúzii skoro všetko, my im zdieľame všetky naše zážitky a skúsenosti zo života v Španielsku. S mnohými sme sa stali priateľmi a sme v kontakte doteraz.

Tažko povedať, či starší alebo mladší, prichádzaju sem zvedaví a plní očakávaní a našou úlohou je im tie očakávania naplniť a v mnohých prípadoch ich očakávania aj navýšime o poznatky o ktorých ani netušili.

My máme na Pelikáncov jeden výraz… sú zlatí. Veľmi dobre sa nám pracuje s ľuďmi, ktorí sem na juh Európy zavítaju s tým, že chcú túto fascinujúcu oblasť Španielska dobre spoznať. Naše spoločne výlety a stretnutia sú plné rozhovorov, samozrejme výklad je hlavnou častou našich výletov, ale ten je dopĺňaný dialógom.

Ktorú atrakciu alebo lokalitu máte najradšej?

V našom tíme sme traja a každý z nás má nejaké to svoje najobľúbenejšie miesto. Moje osobné jednotky sú Gibraltár a Granada s Alhambrou, manželka Adriana preferuje prírodu, jej jednotka je El Chorro a Caminito del Rey a náš najmladší člen tímu Katka má srdiečko pre Málagu alebo Córdobu.

Spája nás to, že radi Andaluziu spoznávame, neustále objavujeme nové a nové miesta, a verte mi, ešte stále je toho čo objavovať. Momentálne naša srdcovka je Cádiz a celé pobrežie Atlantiku a na východ od Malagy pobrežie Almerie a jej panenské pláže. Nedávno sme sa vrátili z vnútrozemia, oblasť Sierra de Grazalema, kde sme navštívili kúzelene biele dedinky v horách.  

A naopak ktorá atrakcia alebo lokalita patrí medzi najobľúbenejšie medzi Pelikáncami ?

Štandardne sa každý teší na Gibraltár, mnohí majú obrovské očakávania aj z historickej Alhambry. Na konci každej poznávačky, ktorú sme s klientmi Pelikána mali tú česť realizovať, sme sa spýtali jednoduchú otázku: Čo sa vám páčilo najviac? Pre drvivú väčšinu bol najkrajším zážitkom Camino del Rey (Kráľov chodníček) pri dedinke El Chorro.

Najlepší zážitok vs. Najhorší zážitok počas vašej práce sprievodcu?

Pre mňa osobne je zážitok každý výlet, pretože každý výlet je iný. Skupiny sa menia a s tým je každý náš výlet odlišný. Teší ma vtedy, keď na konci výletu pri prichode na hotel alebo ubytovanie celá skupina od srdca zatlieska a poďakuje za stravený deň. Vtedy považujeme našu prácu ako hotovú a ukončenú. To je ten najkrajší zážitok, ktorý osobne povzbudí do dalšieho dňa, do dalšieho výletu.

Tých zlých zážitkov asi ani tak veľa nebolo, ale stáva sa, že niekto niečo stratí, alebo sa niekto stratí, mali sme aj zopár úrazov, alebo ak v daný deň výletu nevyjde všetko podľa plánu. Niekedy aj zaprší alebo je veterno, vtedy ten dojem z miesta, ktoré navštivíme nie je až taký, ako by sme očákavali.

V čom vidíte výhodu pobytu so slovenským sprievodcom dlhodobo žijúcim v danej lokalite?

Nebudem hovoriť za ostatných sprievodcov, niektorých vôbec nepoznám, alebo nepoznám detailne ako svoju prácu robia. Za nás hovorí skúsenosť v destinácii, pre nás neexistuje jazyková bariéra, jednoducho, žijeme v Andalúzii už dosť dlho, sme tu doma.

Snažíme sa o 100% výkon s úsmevom na tvári pri každom našom výlete a za to nám nielen Pelikánci, ale každý kto s nami na akomkoľvek výlete bol, dáva na konci dňa najavo. Niektorí sa nám naozaj priznali, že mali obavy pred poznávačkou v Andalúzii so sprievodcom a na konci pobytu nám osobne ďakujú za fantastické zážitky a informácie, ku ktorým by sa inak tažko dostali.


V každom meste alebo v každej pamiatke sme ako doma, okrem znalosti španielskej histórie a kultúry sa s našimi klientami delíme o zážitky a informácie, ktoré v žiadnom bedekeri nenájdu.

Predsa sú cestovatelia, ktorí uprednostňujú cesty bez sprievodcu, čo by ste im poradili, čo by určite nemali vynechať a čo v bedekri nenájdu?

Ťažká otazka 🙂 Ako som už spomenul, medzi klientmi Pelikána sa nájdu aj takí, čo cestujú všade po svete a sami. Sú to vzdelaní ľudia a milovníci histórie, ale na Andalúziu si sami netrúfli. Už kvôli množstvu pamiatok a destinácií, kultúre alebo jedlu sa rozhodli, ako sami hovoria, že to ¨risknú¨ so sprievodcom. Nakoniec ich teší, že urobili dobre a na Andalúziu nikdy nezabudnú. Hovorím ale za nás, tých informácií, s ktorými sa radi delíme je obrovské množstvo a je veľmi ťažké vypichnúť niečo konkrétne. 

Prečo by ľudia mali uvažovať nad návštevou Andalúzie?

Máme precestované veľmi veľa, poznáme skoro celú Európu. Ale Andalúzia ponúka v prvom rade niečo, čo je veľmi tažko slovami opísateľné. Je to ten pocit spokojnosti, radosti a energie, domáci to nazývaju Duende. Pozitívna energia, túžba, chuť a radosť zo života. Tvrdia, že to človek cíti iba na juhu Španielska a nikde inde.

Samozrejme, Andalúzia ponúka obrovské množstvo zážitkov, pestrú kuchyňu, kultúru a jej flamenco, má množstvo krásnych miest na poznávanie. Začnem pri andalúzskej perle, mesto Sevilla, je tu nádherna Granada s pevnosťou Alhambra, malebná Málaga a vôbec, krásne je celé skoro 1000 km dlhé pobrežie končiace na hranici s Portugalskom. Nesmiem zabudnúť na mesto Cádiz, neuveriteľný park Doñana na pobreží Atlantického oceánu, kde sa podľa posledných informácií nachádzalo centrum bájnej Atlantídy. Pre mňa osobne, najmagickejšie miesto je Tarifa, najjužnejší cíp európskeho kontinentu, miesto kde sa spája Stredozemné more s Atlantikom a do Afriky je necelých 20 km.    

Kedy je najvhodnejšie cestovať, podľa vás vzhľadom na počasie, ceny, množstvo turistov a pod?

Na poznavánie je najlepšie obdobie od jesene do jari. Ceny ubytovania nie sú až také vysoké ako počas letných mesiacov a počasie je v týchto ročných obdobiach veľmi príjemné a na počudovanie sa až nie veľmi zima alebo horúco.

Turistov nájdete v Andalúzii počas celého roka, keďže to počasie je naozaj veľmi príjemne, v zime sa tu denné teploty pohybujú okolo 18 °C a počas letných miesiacov na pobreží teploty nevystúpia na viac ako nejakých 32 °C. Samozrejme, iné to je vo vnutrozemí Andalúzie, sme na úplnom juhu Európy, v mestách Sevilla alebo Córdoba počas letných mesiacov denné teploty dosahujú bežne vyše 40 °C v tieni.

Akú najčastejšiu chybu, chyby robia turisti prichádzajúci do Andalúzie?

Sú dve. Prvou chybou je zatvorenosť, uzavretosť. Mnohí našinci nie sú až tak otvorení veciam novým alebo iným. Všetko bytostne porovnávajú s tým čo máme na Slovensku, čo je v mnohých prípadoch absolútne nemožné. Nedá sa predsa porovnať napr. slovenská kuchyňa so stredomorskou stravou. Obidve sú super, ale predsa úplne rozdielne.

Taktiež to je o zvykoch a mentalite, tá naša je úplne iná ako andalúzska. Takto mnohí prichádzajú o tú krásu poznania niečoho nového. Druhá chyba vyplýva práve z našej stredoeurópskej mentality, nie je to len fenomén Slovákov alebo Čechov. Ak chcete čokoľvek v Andalúzii dosiahnuť, v akomkoľvek prípade, v akejkoľvek situácii, všetko treba riešiť s kľudom a slušne. Dosiahnete takto oveľa viac, ako u napríklad u nás, kde na dosiahnutie svojich vecí je potrebný niekdy zvýšený hlas a razancia. Mnohí narazili ako kosa na kamen, že zvyšeným hlasom sa dožadovali napr. na recepcii hotela nejakej naprávy a nedosiahli nič a to práve kvôli vybranému spôsobu komunikácie.

Aké máte plány do budúcnosti?

Pred nami je verím ešte veľmi veľa práce. Našou túžbou je dať šancu čo najviac ľuďom spoznať tento nádherný kus sveta a ukázať Andalúziu takú aká presne je, avšak zároveň ukázať ju aj našimi očami. Očami niekoho, kto tu odžil kus svojho života a aj naďalej vidí svoju budúcnosť práve tu na južnom pobreží Španielska. Našim cieľom stále bolo, je a bude ukázať Andalúziu tak, ako by sme chceli, aby mala byť ukázaná nám. 

Ako vyzerá bežný deň sprievodcu?

Tie dni sú stále iné. Ale zvyčajne počas výletov je deň založený z časti na rutine a skúsenostiach, a na operatíve, čiže na potrebe skupiny. Ale typický výlet, či sa jedná o Gibraltar, Granadu, El Chorro alebo Sevillu, je pre mňa ako sprievodcu rozdelený na viaceré časti. Dôraz kladieme na čas stravený počas transferu do destinácie, jedná sa o výklad spojený s diskusiou už od odchodu až po príchod do destinácie. Potom na mieste navštívime so skupinou všetky sľúbené miesta a pamiatky.

V každej z našich destinácií má skupina voľný čas, či na obed, kávičku alebo nákupy. Snažíme sa dodržať pestrosť denného programu, veľmi podstatný je podaný obsah informacií. Cestou späť pokračuje diskusia, padajú otázky úplne na všetko, takže takýto deň je aj náročný, ale zároveň veľmi pestrý a čeresničkou na torte sú na konci dňa po príchode na hotel spokojní klienti.

Zvyčajne na druhý deň ráno, keď už sme všetci pripravení absolvovať ďalší výlet, a včerajší výlet je už len spomienkou, človek vie, že je na správnom mieste. Vidieť to na tvárach ľudí, vidieť ich radosť a očakávania, kam sa vyberieme dnes a čo pekného nás čaká.

Zdroj fotografií: Archív sprievodcu


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.7/5 - (38 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore