Nájdeš nás aj na:

Citybreaky

Jordánsko na 3 spôsoby alebo ako si ho najlepšie užiť? (tipy + ponuky od 209€)

Jordánsko je úžasná krajina. Ten, kto tam bol, vie o čom hovoríme. Veľmi lacné letenky a výhodné kombinované ponuky spôsobujú, že týmto smerom začalo prúdiť veľké množstvo slovenských turistov. Aj preto sme sa rozhodli poslať svojich produktových a letenkových špecialistov do tejto slnečnej krajiny.

Reklama

A aby to nebolo len tak, cestovali viacerými linkami a a bývali v rôznych hoteloch, aby nám a vám pomohli v rozhodovaní. Takže ak plánujete dovolenku či výlet do Jordánska, máme tipy na letenky, čo by ste nemali vynechať a možno aj pár tipov, čomu sa vyvarovať.

Jordánsko tromi rôznymi spôsobmi

1. Mirka letela z Viedne leteckou spoločnosťou Laudamotion. Dĺžka jej pobytu bola 4 dni a 3 noci. Letela v termíne 24.11. – 27.11. Mala vlastného šoféra a prespala 1 noc v hoteli Dead Sea Hotel, 1 noc v Petra Palace Hotel a 1 noc v kempe vo Wadi Rum.

2. Petra letela z Viedne leteckou spoločnosťou Royal Jordanian. V Jordánsku strávila 8 dní a 7 nocí. Letela v termíne 16.11. – 23.11. Petra na to išla inak. Šesť nocí strávila v hoteli Al Manara v Aqabe, 1 noc strávila v kempe na púšti a 1 noc v Ammáne v The House Boutique hoteli.

3. Tami a Tomáš leteli v novembri z Budapešti spoločnosťou Ryanair. V Jordánsku strávili 8 dní a 7 nocí, na presun medzi jednotlivými miestami mali požičané auto. 2 noci strávili v ubytovaní Little Petra Beduin Camp, 1 noc v kempe na púšti, 2 noci v hoteli Movenpick Resort & Spa Dead Sea pri Mŕtvom mori a 2 noci v Ammáne v hoteli Aram Tower.

Ako, kedy a prečo ste sa rozhodli pre Jordánsko?

Mirka: Jordánsko bolo na mojom travel bucket liste už veľmi dlho, asi odkedy som ako dieťa prvýkrát videla dokument o Jordánsku a čarovnej Petre. Najväčším lákadlom bola teda prirodzene Petra samotná a to som ešte len málo tušila, aké krásy ukrýva zvyšok krajiny. Najmä Wadi Rum bol jeho úžasnou atmosférou veľkým prekvapením. Hneď ako Laudamotion avizoval novú priamu Linku z Viedne do Ammánu, kupovali sme letenky.

Petra: Jordánsko a hlavné skalné mesto Petra bol na mojom cestovateľskom zozname už veľmi dlho. Túto jeseň sme chceli ísť niekam, kde sa dá ešte vyhriať na slnku na pláži, tak sme si povedali, že prečo neskúsiť Jordánsko – letovisko Aqaba, ktoré je vlastne presne oproti egyptskému letovisko Taba, a zároveň, že to konečne môžeme spojiť s návštevou Petry. A keďže do Aqaby lieta z Viedne Royal Jordanian, ktorých som tiež chcela už dávnejšie otestovať – bolo rozhodnuté.

Tami a Tomáš: Jordánsko sme mali obaja v hľadáčiku už veľmi dlho a keď Ryanair oznámil novú linku z Budapešti do Ammánu, boli sme medzi prvými, ktorí vytiahli z peňaženky debetky. Túto našu investíciu rozhodne neľutujeme a veríme, že naša prvá návšteva Jordánska nebola naša posledná.

Na čo ste sa najviac tešili? Je treba si dopredu pripraviť nejaký itinerár?

Mirka: Najviac som sa tešila na moment, keď v Petre uvidím tzv. Pokladnicu, monumentálnu stavbu vytesanú do ružových skál. Ten moment stál za to. Som typ cestovateľa, ktorý si veci plánuje, googli, prezisťuje, nič nenecháva na náhodu a niekedy sa mi stane, že veci si vopred až príliš nakukám a v skutočnosti ma až tak neprekvapia a neočaria. Tu to bolo presne naopak. Tá chvíľa,  keď sa medzi skalami objavila mi vyrazila dych. Náš sprievodca nás varoval, že mu tu ľudia ronia slzy a až sa pokladnica naozaj neobjavila medzi skalami, nechápala som o čom hovorí. Bolo to úžasné, veľkolepé, dýchalo to neuveriteľnou históriu, silným príbehom tisícročí.

Itinerár sme mali naplánovaný veľmi starostlivo do detailov, aby nám v obmedzenom čase nič neuniklo, aby sme videli čo najviac a zároveň si mohli veci dostatočne vychutnať. Keby sme mali viac času určite by mohol byť aj program voľnejší. Toto berieme ako rýchlu ochutnávku tejto krajiny a každý z nás sa sem ešte určite chystá objavovať dopodrobna nádhery všetkých miest.

Petra: Na slnko, na jedlo Blízkeho východu a samozrejme na Petru. Čo sa týka itinerára, v prípade, že idete na týždňový pobyt do plážového hotela do Aqaby, stačí riešiť 1-2 dňové fakultatívne výlety priamo na mieste. V prípade, že sa chystáte len na 3-4 dni a chcete sa presúvať – určite odporúčam naplánovať program a rezervovať aspoň hotely a transfery vopred.

Tami a Tomáš: Na prípravu itinerára sme mali takmer 10 mesiacov, takže sme sa na ňom poriadne vyšantili. Cestovateľom, ktorí chcú zo svojej návštevy tejto krásnej krajiny vyťažiť maximum, odporúčame pripraviť si aspoň približný zoznam miest, bez návštevy ktorých nemôžu Jordánsko opustiť.

Tak ako väčšine návštevníkov aj nám sa spájala návšteva Jordánska s najznámejšou pamiatkou, slávnou pokladnicou v skalnom meste Petra. Tomáš sa síce videl na koni cválajúc a šlahajúc bičom naprieč skalným mestom ako Indiana Jones, nakoniec sa však musel uspokojiť s jazdou na somárikovi s batohom na chrbte. Po celom dobrodružnom týždni môžeme povedať, že Jordánsko nie je ani zďaleka len o tejto jednej pamiatke.

P.S. Somárik, Tomáš ti sľubuje, že nabudúce už bude mať aspoň o 10kg menej.

Ktoré miesto alebo čo bolo pre vás najväčším prekvapením?

Mirka: Najväčším prekvapením bola púšť Wadi Rum. Keďže som sa v mojom plánovaní plne sústredila na rozbor Petry, všetko okolo Wadi Rumu som preskúmala len okrajovo a v našom programe som to brala ako doplnok k návšteve Petry. V skutočnosti to pre niektorých z našej skupiny bol ešte väčší zážitok. Nádherne kreácie skál v červenom piesku a najkrajší západ slnka aký sme mohli vidieť, následne krásna obloha posiata hviezdami a to ticho púšte okolo. Veľmi rada spomínam práve na ten moment, ako všetci sedíme v beduínskom stane, nikoho nezaujíma telefón, počítač, práca, sociálne siete.

Petra: Po pristátí v Aqabe, to bola Aqaba. Fascinujúci je fakt a zistenie, že z tohto miesta dovidíte do ďalších dvoch krajin. Vidíte Sínajský polostrov a zároveň aj izraelský Eilat.  No neskôr ma dostal Wadi Rum. Pôvodne sme tam ani neplánovali prenocovať, ale fotky kempu s marťanskými stanmi nás presvedčili, urobili sme si ešte z domu rezerváciu a teraz po návrate môžem povedať, že to bolo najlepšie rozhodnutie, aké sme mohli urobiť. Ťažko slovami opísať atmosféru, ktorá sa tu dá zažiť. ˇČlovek si povie, veď v púšti som už bol, v Egypte, v Dubaji a pod. Táto púšť je však iná – červený piesok, skalné útvary vytvárajú pocit inej planéty. Veď nie náhodou si pravidelne filmári vyberaju práve Wadi Rum na nakrúcanie filmov (napr. Marťan, Star wars a iné).

Tami a Tomáš: Pre nás to bol jednoznačne Wadi Rum, pretože tu sme si uvedomili, že luxusom pre človeka môže byť aj posedenie v púšti uprostred ničoho, pri ohni s ľuďmi z rôznych kútov sveta a miestnym beduínom, vďaka ktorému, okrem iného, vieme aký je konverzný kurz 1 ťava / 1 Euro. K úplnej spokojnosti nám stačil spoločný obed z jedného hliníkového hrnca, ktorý schoval do vrecka aj menu luxusných reštaurácií.

Dovolenka v Jordánsku už od 199€

✈ letenka + hotel + strava + transfer 🗓 termíny na celý rok

4 rôzne ponuky v akciovej cene PREJSŤ NA PONUKU

Sklamalo vás niečo?

Mirka: Možno aj kvôli tomu, že náš výlet bol expresný a plný obsahu, nebol čas na žiadne sklamania. Všetko čo sme zažili predstihlo moje očakávania, už aj tak dosť vysoké. Napriek tomu, že si veľmi radi organizujem veci sami, radi šoférujeme a vo svete sa nestratíme, veľmi sme ocenili aj služby šoféra, pretože sme čas v aute všetci využili na oddych.

Petra: Určite nie. Jediné z čoho som bola zaskočena, bolo množstvo turistov v Petre. Ak sa nevyberiete do Petry ozaj skoro ráno (okolo 6:00 – 8:00) treba počítať s tým, že na váš vysnívaný záber si niekedy treba počkať a fotiť skutočne rýchlo, aby vám do záberu niekto nevbehol.

Tami a Tomáš: Jordánsko pre nás bola krajina plná príjemných prekvapení a zamrzelo nás iba to, že sme ju museli po týždni opustiť bez toho, aby sme videli všetky krásne miesta, ktoré ešte ponúka.

Aké ste mali počasie?

Mirka: Cestovali sme na konci novembra a po vystúpení z lietadla v Ammáne nás ovjal príjemne teplý vietor. Smerom k Mŕtvemu moru sa teplota zvyšovala (rozdiel medzi Ammánom a Mŕtvym morom môže byť aj 10 °C) a na druhý deň bol veľmi pekný slnečný deň, takže sme vyskúšali aj kúpanie v Mŕtvom mori, či liečivé bahno. Po presunutí do Wadi Musa – mesta, kde sa nachádza vchod do Petry, sme cítili ochladenie. Do Petry sme vstupovali o 6.30 ráno (otvára sa už o 6.00), čo sme ocenili najmä preto, že sme ráno kaňonom prechádzali úplne sami. Kým ráno sme mali na sebe hrubé bundy, doobeda vyšlo slnko a všetci sme išli do tričiek. Na noc v beduínskych stanoch Wadi Rume sme boli vyzbrojení teplým termoprádlom, ale v stanoch sa nachádzajú teplé deky a prikrývky, takže aj noc sme prežili v pohodlí.

Petra: Ideálne. V Aqabe bolo počas dňa úžasných 27 – 29 stupňov. Počas návštevy Petry a Wadi Rum sa teploty pohybovali nad 22 stupňov a bolo slnečno. Počas letných mesiacov, pri vyšších teplotách už je niekoľko-hodinová návšteva Petry určite náročnejšia.

Tami a Tomáš: Slnečno, miestami záplavy 🙂

Aké sú ceny? Je Jordánsko drahé? Ako ste riešili platby?

Mirka: Keďže som bola po tesne po návrate z Jordánska v Nórsku, zdá sa mi Jordánsko primerané cestovnému ruchu, ktorý sa v krajine rozvíja. Keďže sme transfery, ubytovanie, vstupy aj časť programu mali zabezpečené vopred pohodlne cez miestu agentúru platili sme len jedlo a suveníry, ktoré sa bez problémov dali platiť kartou. Jordánske dináre sme si vôbec nezamieňali.

Petra: V hoteloch sa dá platiť kartami a mimo hotelov väčšinou americkými dolármi alebo miestnou menou. Mimo hotela sme platili väčšinou miestnou menou (JOD), ktorú sme si vybrali z bankomatu hneď na letisku po prílete alebo potom americkými dolármi. Ceny sú porovnateľné s ostatnými krajinami na Blízkom východe.

Tami a Tomáš: Určite odporúčame zameniť si hotovosť, pričom najvýhodnejší kurz je bezpochyby v hlavnom meste Ammán. Letiskovým zmenárňam sa odporúčame oblúkom vyhnúť. Ak by ste aj počas Vašej cesty nenatrafili na zmenáreň, nebojte sa spýtať miestnych obchodníkov. Nie raz nám peniaze, za rozumný kurz, zamenili. Na naše prekvapenie bolo možné na viacerých miestach platiť aj platobnou kartou.

Na čo si treba dať pozor, keď sa chystáte do Jordánska?

Mirka: Skontrolovať si platnosť pasu, ktorá musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate z destinácie. Možno sa to zdá ako banálna vec, ale už veľa ľudí, kvôli nej smutne odchádzalo z letiska domov namiesto na dovolenku.

Petra: Využiť kompletné balíčky cestovných kancelárii, ktoré majú vďaka spolupráci s miestnymi agentúrami výhodnejšie ceny víz, vstupov, hotelov a pod. alebo si aspoň kúpiť Jordan pass, ktorý má zvýhodnenu cenu v porovnaní s cenami, keď si kupujete všetko jednotlivo. Ísť do Petry čo najskôr ráno, využiť ponuku miestnych a nechať sa vyviesť po skalách nad Pokladnicu (Treasury), odkiaľ je pekný výhľad. Pripraviť sa aj na možnosť premenlivého počasia prípadne chladnejšie počasie počas noci v púšti, ale nezabudnúť ani na opaľovací krém, keďže slnko v púšti, ale aj v Petre vie byť spaľujúce.

Tami a Tomáš: Jordánsko je plné kontrastov a je potrebné si uvedomiť, že ľudia tu žijú iným spôsobom života ako na Slovensku. Aj napriek kultúrnym rozdielom sú domáci obyvatelia veľmi pohostinní a ochotní vám pomôcť v každej situácii.  Odhoďte predsudky, požičajte si auto a nechajte sa unášať atmosférou miestnych trhov v Amáne, vôňou korenia a typických špecialít, zažite adrenalín pri prechode cez cestu večne plnú trúbiach aút, prejdite sa históriou dýchajúcimi miestami v Petre, “vypočujte si“ absolútne ticho pri pozorovaní hviezd vo Wadi Rum a prečítajte si knihu oddychujúch na hladine Mŕtveho mora.

Zopakovali by ste si ešte raz Jordánsko?

Mirka: Uvedomujem si ako život rýchlo uteká, a že asi nebudem mať možnosť navštíviť každé miesto na svete počas jeho trvania. Preto mám len málo krajín, do ktorých sa chcem vrátiť opäť. Jordánsko patrí medzi jednu z nich a už teraz sa teším ako opäť uvidím tie nádherné miesta a ešte viac z Jordánska.

Petra: Jednoznačne áno. Nestihli sme Mŕvte more, takže sa ešte určite musíme niekedy vrátiť. Okrem toho, Jordánsko je doslova len čo by ste kameňom dohodili od Izraela, preto plán je – návštevy týchto dvoch krajín skombinovať.

Tami a Tomáš: Hoci ani jeden z nás nezvykne navštevovať to isté miesto viackrát, pri Jordánsku asi budeme musieť spraviť výnimku…a to veľmi radi 🙂

All inclusive dovolenka v Jordánsku už od 762€

✈ letenka + hotel + all inclusive + transfer + slovenský delegát 🗓 termíny od júna do septembra

Jordánsko s letenkami a hotelom Tala Bay Resort**** PREJSŤ NA PONUKU


Čítaš naše články? Zaslúžiš si odmeny:

1. Zľavový kód 10€ na letenky

  • Pri objednávke zadaj zľavový kód PECKYJAN10 a Pelikán ti odpočíta 10€ z celkovej sumy - platí na objednávky vyššie ako 20€

2. Zľavy na ubytovanie

Booking.com

3. Ušla ti výborná letenka či dovolenka? 

Už sa ti to nemusí stať. Klikni nižšie na zelené tlačidlo CHCEM a medzi prvými od nás dostaneš notifikáciu na:

  • najlepšie letenky, dovolenky a iné cestovateľské #pelipecky
  • zľavové kódy na cestovanie a zaujímavé výhody

4. Výhodný spoj na letisko

Bezplatná Wi-Fi, klimatizácia a nástup priamo pri termináli letiska. Pre pohodlnú a spoľahlivú cestu na letisko Viedeň/Budapešť odporúčame využiť výhodné lístky na autobus od našich kamarátov zo SLOVAK LINES. Do Viedne sa vieš dostať z Bratislavy 25-krát denne, do Budapešti až 3-krát denne.

5. Vybavíme ti Revolut kartu zdarma

Vykašli sa na zmenárne. Stiahni si appku Revolut, zaregistruj sa pár kliknutiami a „bankuj“ šikovne po celom svete. Revolut sa ti zíde najmä ak potrebuješ stabilne dobrý menový kurz – k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Výbery zo všetkých bankomatov na svete máš zdarma až do výšky 200 EUR mesačne a peniaze si vieš poslať na kartu kedykoľvek a prevod prebehne do pár sekúnd.

Karta Revolut

6. Lacný prenájom auta

Ušetri na požičaní auta a urob to cez Pelikán. Cez vyhľadávač si vyber konkrétnu destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Vďaka Rentalcars a Pelikánu uvidíš vždy najvýhodnejšie ceny na trhu v ponúkanom dátume.

#stacivyrazit

Tento rok Pelikán oslavuje 15 rokov, ale darčeky dostávajú jeho zákazníci. Najväčšia cestovná kancelária na Slovensku spustila zrýchlené rezervácie leteniek bez nutnosti vypĺňať mená ostatných cestujúcich, kompletne nový produkt kombinovaných leteniek, spolupráce s leteckými spoločnosťami aké nemá nikto iný a Peli-vyhľadávacie technológie sa už za tie roky naučili samé vyrábať bestseller ponuky. Podpor slovenskú firmu a spolu precestujeme celý svet za málo peňazí. #stacivyrazit

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

EMIRATES majú parádne letenky do TOP destinácií od 359€! https://t.co/TYHfg89dik #letenky23 hodín dozadu
Výpredaj: TOP 10 leteniek z Viedne pod 30€ https://t.co/PyyBmw3SlK23 hodín dozadu
Paríž z Bratislavy od 25€! Uchmatni si letenku aj ty https://t.co/Y62n30ZMDt #letenky24 hodín dozadu
Krásna Kodaň teraz za 20€! https://t.co/hgqj59jWr5 #letenky24 hodín dozadu
Marseille v marci za 20€! Čo povieš? https://t.co/508T3AZXo3 #letenky24 hodín dozadu
Ako si užiť Mexiko za 8 dní? Pozri si reportáž Diany a Maggie: https://t.co/9EgaeTgPul #reportaz2 dni dozadu
Wizz Air otvorí 5 nových liniek z Viedne. Potešia sa milovníci letných destinácií: https://t.co/aqr0wMHjJA #novinky2 dni dozadu
USA za šialene nízke ceny: New York a Los Angeles od 279€! (+ termíny na leto) url: https://t.co/Zp36P5gzkd4 dni dozadu
LAST MINUTE DOVOLENKA v Egypte: Letenky, hotel, all inclusive na 7 nocí za 290€ https://t.co/kVMduKJYzR #ponukadna4 dni dozadu
Nová linka z Bratislavy: PETROHRAD! https://t.co/JDU5n6H5mR #novinky4 dni dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore
// peli affil searchform