Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako sa šikovne dostať na letisko Viedeň, Budapešť, Praha, Katovice? Tu sú všetky tipy

Niekto rád cestujem autom, iný vlakom, niekomu nevadí ušetriť desiatky eur a cestovať autobusom. Koľko stojí lístok na autobus na letisko Viedeň? Do Budapešti? Prahy? Katovíc? Ako sa naopak dostanete na letisko čo najkomfortnejšie luxusným transferom? Ktoré autobusy a vlaky sa oplatí využiť? V tomto článku sa pokúsime odpovedať na všetky otázky.

Reklama

Ako na letisko vo Viedni

Letisko Viedeň má tri terminály a patrí medzi najrušnejšie letiská v Európe. Keďže viedenské letisko je od Bratislavy vzdialené len približne 50 kilometrov, využívajú ho ako miestu odletu aj mnohí Slováci. Ak cestujete autom, cesta trvá približne 45 minút, ak sa vyberiete autobusom bude vám to trvať približne 40 až 60 minút. Pri ceste autom vám odporúčame využiť lacnejšie parkovanie.

Autobusová doprava vychádza zo všetkých spôsobov najlacnejšie. Za jednosmerný lístok zaplatíte od 1 do 15 eur, v závislosti od spoločnosti, ktorou cestujete a ako dopredu si kupujete lístok. Ak cestujete z Bratislavy, máte hneď niekoľko možností, kde môžete naskočiť na autobus. Z bratislavského letiska, z autobusovej stanice Mlynské Nivy, z pod Mostu SNP a z Einsteinovej v Petržalke. Slovak Lines ponúkajú šikovnú a veľmi dostupnú variantu cestovania na letisko a z letiska autobusom už od jedného eura. Ideálne si pozrieť spojenie na prehľadnej stránke CP.sk. Lístky odporúčame kúpiť aspoň tri dni pred odchodom autobusu. Môže sa totiž pokojne stať, že budú všetky miesta vypredané. Študenti majú nárok na zľavu, ak vlastnia platnú kartičku ISIC. Lístky môžete rezervovať cez Regiojet, Slovak Lines, Flixbus, Eurobus a Turancar.

Zdroj fotografie: Valentin Armianu Dreamstime.com

Ak vám záleží na tom, aby ste sa na letisko a z letiska dopravili čo najkomfortnejšie, využite služby osobnej prepravy. Výhodou je, že takáto doprava funguje kedykoľvek, keď si ju objednáte, aj mimo časov autobusovej dopravy. Odporúčame to aj vtedy, ak prevážate neštandardnú batožinu, alebo cestujete v skupine. Orientačná cena za takúto dopravu na letisko je zhruba 40-50 eur/ smer. Ak budete potrebovať pomôcť či už s osobným transferom na letisko Schwechat, alebo kúpou lístka na autobus, kontaktujte zákaznícky servis Pelikána na 

Ako na letisko v Budapešti

Skvelá správa je, že medzi Bratislavou a letiskom v Budapešti už existuje priame autobusové spojenie. Regiojet aj Flixbus začiatkom roka 2018 spojazdnili autobusové spojenie z Bratislavy na Letisko Ferenca Liszta v Budapešti. V prípade Regiojetu linka funguje denne s odchodom z Bratislavy o 3:15 a príchodom na budapeštianske letisko o 6:45, čiže pred rannými odletmi. V opačnom smere odchádzajú autobusy z letiska v maďarskej metropole o 10:15 a do Bratislavy prichádzajú o 14:15. V prípade Flixbus sa premáva až 5x denne. Priemerná cena za spiatočný lístok je cca 20 eur.

Pozrite si aj 5 dôvodov, prečo sa Slovákom oplatí lietať z Budapešti.

Do Budapešti sa oplatí ísť aj vlakom. Od júna 2018 chodia vlaky z Budapešti do Bratislavy (a naopak) zo stanice Nyugati a nie Keleti pályaudvar. Vlakom sa do Budapešti viete dostať aj z Košíc. Vlaky chodia počas dňa pravidelne približne každú hodinu.

Zdroj fotografie: Roland Nagy Dreamstime.com

Či už sa do Budapešti dostanete vlakom alebo autobusom a vaše spojenie nesmeruje priamo na letisko (pri vlaku je to samozrejmosť :), najlepší spôsob ako sa dostať na letisko Budapešť je metrom + MHD. Lístok stojí 350 HUF čo je približne 1 euro – viete ho zakúpiť v okienku alebo v automate. Naskočte na zelenú linku M3 v smere „Kőbánya–Kispest“, tou sa odvezte až na konečnú zastávku (Kőbánya–Kispest). Keď vystúpite z metra, riaďte sa tabuľami, ktoré zobrazujú ikonu lietadla. Tabule vás dovedú na zastávku, odkiaľ jazdí nízkopodlažný autobus s označením 200E. Cesta na letisko trvá približne 20 minút.

Ak budete potrebovať pomôcť či už s osobným transferom na budapeštianske letisko, alebo kúpou lístka na autobus, kontaktujte prosím zákaznícky servis Pelikáncov na 

Ako na letisko v Prahe

Na letisko v Prahe sa dá cestovať niekoľkými overenými a obľúbenými spôsobmi. Priame spojenie s letiskom Václava Havla Slováci nemajú, no napriek tomu sa tam dostanete veľmi jednoducho. Z viacerých miest v Prahe premáva mestská hromadná doprava a to aj v noci. 

Jednoduchšie a rýchlejšie je ale využiť linku „Airport Express“ (AE). Autobus premáva z hlavného nádražia priamo k terminálu. Ide každých 30 minút od skorého rána do neskorého večera. Cesta trvá niečo málo cez polhodinu a lístok stojí okolo 2 eur. Okrem toho, AE v spolupráci s niektorými železničnými operátormi pripravil akcie, v rámci ktorých sa z Bratislavy do Prahy a následne na letisko dostanete za výhodnejšiu cenu.

Zdroj fotografie: Uskarp Dreamstime.com

Na letisku stoja diaľkové linky autobusových spoločností. Z Prahy Florenc síce na letisko odchádzajú 17-krát denne, lenže nenadväzujú na všetky autobusy prichádzajúce z Bratislavy. A tak sa vám cesta môže predĺžiť aj na 8 hodín. Spiatočný lístok ale začína na cene 26 eur. Vlak rovnakej spoločnosti stojí o euro menej, ale samozrejme, nejde až na letisko. Premáva dvakrát denne, začínajúc najskôr, už pred šiestou. Ostatné vlaky premávajú celý deň, každé dve hodiny a ich cena začína od 30 eur za spiatočný lístok. Cesta vlakom z Bratislavy do Prahy trvá okolo 4 hodín.

Alternatívou je aj Autobus Žlutý zo zastávky Florenc. Niektoré spoje idú priamo na letisko, lístok kúpite cez internet alebo rovno na zastávke. Jedinou nevýhodou je, že autobusy na letisko Praha nechodia až tak často. Celkom dobre sa viete dostať aj metrom cez centrum a následne autobusom číslo 119. Potrebujete sa dostať na zelenú linku A smerom do Nemocnice Motol a vystúpite na Nádraží Veleslavín, kde opäť treba sledovať značenie s lietadielkom, ktoré vás privedie na zastávku autobusu číslo 119. Odtiaľ už idete priamo na letisko a trvá to cca 20 minút.

Vlakom sa do Prahy dopravíte aj z východného Slovenska. Z Košíc najrýchlejšie za osem hodín, obojsmerný lístok stojí 36 eur.

Okrem autobusovej alebo železničnej dopravy sa dá do Prahy cestovať aj letecky, s českým národným dopravcom ČSA.

Pri ceste autom do Prahy vám odporúčame využiť lacnejšie parkovanie.

Ako na letisko v Katoviciach

Medzinárodné letisko v Katoviciach nájdete 30 kilometrov severne od centra Katovíc. Je veľmi blízko pre cestovateľov zo severného a východného Slovenska. Letisko prevádzkuje jediný terminál rozdelený na tri časti (A, B – odlety, C – prílety), ktorý je pomerne dobre značený a otvorený 24 hodín denne. Pri ceste autom odporúčame využiť lacnejšie parkovanie.

Najpopulárnejšia poľská nízkonákladová spoločnosť PolskiBus (Flixbus) premáva na trase Bratislava – Katovice až 2-krát denne v oboch smeroch (linka P5: Bratislava – Viedeň – Brno – Katovice – Čenstochová – Varšava). Cena lístka môže byť rôzna aj v závislosti od skorej rezervácie, či sa jedná o denný, alebo nočný spoj, od výpredaju, alebo akcie. Štandardná cena lístka na trase Bratislava – Katovice je 30-45 PLN (cca 7-12 EUR).

Na letisko v Katoviciach sa možno dopraviť priamo z Katovíc mestskou hromadnou dopravou. Linia Lotnisko (spoločnoť PKM Katowice) spája centrum Katovíc a letisko priamou linkou mhd 15-krát denne. Čas jazdy je cca 50 minút a cena 27 PLN/jednosmerne, 32-46 PLN/obojsmerne.

Najrýchlejšou alternatívou je spoločnosť Matuszek, ktorá vás na mikrobusoch pohodlne dopraví z Katovíc železničnej stanice PKP na letisko v Pyrzowiciach. Cena sa líši v závislosti od spôsobu platby: cez internet 22,5 PLN, u vodiča 25 PLN. Čas jazdy je 35 minút. Spoločnosť Matuszek spája aj Krakov – autobusovú stanicu s letiskom v Katoviciach Pyrzowiciach. Cena 46,5/50 PLN.

Zdroj fotografie: Tupungato Dreamstime.com

Z Východného Slovenska zase smeruje česká spoločnosť Tiger Express a premáva z viacerých slovenských a českých miest do Krakova, Krakova letiska, Katovíc, Katovíc letiska. Frekvencia liniek je 2-3x denne – závisí od úseku trasy.

Tu je 5 leteniek, za ktorými sa určite oplatí cestovať do Poľska.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

    4.9/5 - (9 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore