Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

5 dôvodov, prečo sa Slovákom oplatí lietať z Budapešti

Letisko Budapest Liszt Ferenc, pôvodne nazývané Ferihegy, je jedno z najväčších a najvyťaženejších v našom regióne. Aké výhody prináša slovenským cestovateľom? Tak predovšetkým výborné spojenia do európskych, ale najmä svetových metropol, lacnejšie letenky aj v prípade špičkových aeroliniek a bezproblémovú dostupnosť zo Slovenska. Letisko v Budapešti zažíva posledné roky neskutočný boom a čoraz viac ukazuje, že patrí medzi svetovú špičku.

Reklama

1. Najlepšie letisko vo Východnej Európe

Možno ste to nezachytili, no Budapešti sa podarilo niečo, čo mu ostatné letiská môžu len závidieť. Budapest Liszt Ferenc získalo v marci už piaty krát po sebe prestížne ocenenie od SKYTRAX s názvom: „Najlepšie letisko vo Východnej Európe”. Ako sa uvádza v tlačovej správe, päťkrát po sebe sa to ešte nepodarilo nikomu – a to ani v ostatných regiónoch.

To samozrejme nie je všetko. Letisko v Budapešti je podľa počtu pasažierov jedno z najrýchlejšie rastúcich v Európe – rastie každý mesiac takmer o 20% medziročne. Minulý rok prepravilo vyše 13 miliónov cestujúcich.

Zdroj fotografie: Ricky Deacon Dreamstime.com

2. Výborná dostupnosť pre Slovákov

Ak idete autom: Najpohodlnejší spôsob, ako sa dopraviť na letisko v Budapešti je autom po diaľnici, pričom táto cesta trvá z Bratislavy približne 2 hodiny a 15 minút. Maďarská diaľničná známka na 10 dní stojí v prepočte približne 11 eur. Letisko umožňuje parkovanie priamo pri termináloch – miesto si môžete rezervovať telefonicky alebo online. Cena parkovania sa pohybuje od 25 eur za týždeň.

Ak idete autobusom: Môžete využiť priame spojenie z Bratislavy do Budapešti, cesta trvá zhruba 3 hodiny a spoj premáva niekoľkokrát denne. Z Budapešti sa priamo na letisko dopravíte taxíkom alebo miestnou dopravou. Metro linkou č. 3 cestujte na konečnú zastávku Kőbánya-Kispest a odtiaľ premáva autobus 200E na Terminál 2A a 2B. Z veľkého dopravného uzla Deák Ferenc tér sa na letisko dostanete novou autobusovou linkou 100E.

Najnovšie viete cestovať už aj z Bratislavy priamo na letisko – tento rok boli spustené priame autobusové linky Regiojet (2x denne) a Flixbus (5x denne). Priemerná cena za spiatočný lístok je cca 20 eur.

Ak idete vlakom: Cestovanie vlakom do Budapešťi je veľmi pohodlné, môžete využiť denné i nočné diaľkové vlaky na linke Praha – Bratislava – Budapešť a taktiež vlaky z Košíc cez Miškovec do Budapešti. Spiatočný cestovný lístok zaplatíte z Košíc vás vyjde na dvadsať eur, z Popradu cez Košice na takmer 29 eur, z Bratislavy tam aj späť za 16 eur.

Vlaky chodia počas dňa pravidelne približne každú hodinu. Ak sa rozhodnete ísť vlakom, zo stanice sa prepravíte metrom trasou M3 až na konečnú zastávku Köbánya Kispest. Odtiaľ autobusom č. 93. Okrem toho premávajú z terminálov pravidelné airport autobusy.

3. Bohatý výber destinácií

Letisko Liszt Ferenc je domovskou základňou leteckej spoločnosti Wizz Air a rovnako intenzívne sa sem zameriava aj konkurenčný prepravca Ryanair. Výsledkom toho je obrovský konkurenčný boj a výborné ceny leteniek počas celého roka. Najlietanejšie destinácie sú Londýn, Brusel, Paríž, Rím, Berlín, Amsterdam či Dubaj.

Oproti bratislavskému letisku sa viete z Budapešti dostať priamo na hlavné letisko v Miláne (Malpensa) či na barcelonský El Prat a za rovnaké či niekedy lepšie ceny ako z Bratislavy. Navyše neplatíte transfer. Z Bratislavy sa totiž nelieta priamo do Milána, ale do Bergama a takisto sa nejde ani priamo do Barcelony, ale Girony, čo sú letiská vzdialené desiatky kilometrov od centra.)

Mnohokrát sa nám potvrdilo, že ak letíme do exotiky, Budapešť je ideálna voľba. S Air France sa viete dostať s jedným prestupom v Paríži na mimoriadne obľúbené karibské ostrovy Guadeloupe či Martinik, do Strednej Ameriky, ale i Severnej Ameriky či Ázie. Takisto sa odtiaľto lieta mega lacno do Škandinávie, no aj cez Škandináviu veľmi lacno do metropol ako Las Vegas vďaka nízkorozpočtovým aerolinkám Norwegian Air Shuttle.

A napokon z Budapešti lietajú špičkové aerolinky ako Qatar Airways alebo Emirates, ktoré Slováci obľubujú najmä pri ceste na Blízky východ, do Juhovýchodnej Ázie či jednoducho do exotiky. Za zmienku nepochybne stoja aj nové priame lety z Budapešti do Chicaga a New Yorku s poľskými aerolinkami LOT.

LOT

4. Výborné ceny počas celého roka

Veľké množstvo leteckých spoločností, ktoré lietajú do obľúbených destinácií niekoľkokrát za deň. Také niečo by sme si priali aj na slovenských letiskách. No zatiaľ, čo Slováci môžu o tomto len snívať, Budapešť skutočne ponúka veľa a takmer počas celého roka za veľmi priaznivé ceny.

Ak si porovnáte letenky do Európy z Budapešti, takmer všetky destinácie sú lacnejšie a majú lepšiu dostupnosť. To isté platí o letoch do vzdialenejších destinácií, z Budapešti lietate takmer počas celého roka lacnejšie ako z Viedne, Prahy či Bratislavy do Emirátov, Thajska, či na Maldivy.

5. Lacné letenky, lacné dovolenky

Lacné letenky umožňujú plánovať lacné dovolenky na vlastnú päsť. Avšak lacno vás to vyjde aj vtedy, ak sa rozhodnete cestovať s cestovnou kanceláriou, ktorá vie často ponúknuť ešte výhodnejšiu dovolenku, ako keď si ju sami vyskladáte. Presvedčte sa sami:

Lacné letenky z Budapešti

✈ Tam aj späť od 29 eur ✈

[otw_shortcode_button href=”https://www.pelikan.sk/sk/akciove-letenky/DF:BUD,S:PRI” size=”large” bgcolor=”5fbded” icon_type=”general foundicon-right-arrow” icon_position=”middle” shape=”radius” color_class=”otw-orange” target=”_blank”]UKÁŽ LETENKY[/otw_shortcode_button]

Lacné dovolenky z Budapešti

✈ Letenka, hotel, raňajky od 177 eur ✈

[otw_shortcode_button href=”https://www.pelikan.sk/sk/pobyty/s-pelikanom/DF:18″ size=”large” bgcolor=”5fbded” icon_type=”general foundicon-right-arrow” icon_position=”middle” shape=”radius” color_class=”otw-orange” target=”_blank”]UKÁŽ DOVOLENKY[/otw_shortcode_button]

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Nemecko mení podmienky: od 1. augusta žiada test, potvrdenie o prekonaní koronavírusu alebo covid pas od všetkých https://t.co/ycpcsFuGYT #novinky22 hodín dozadu
Dovolenka v BOHO štýle: Výber pobytov v TOP destináciách od 297€ https://t.co/B6eHNeCTgu #dovolenky2 dni dozadu
Slnečný a historický Cyprus z Bratislavy alebo Viedne od 29€! https://t.co/XxY2DgPdvd #letenky2 dni dozadu
10 dôvodov, prečo je Tenerife skvelé a letenky za stovku https://t.co/WgtAp0D2RK #cestopisy2 dni dozadu
Aerolinky ANA organizujú “staycation”, pasažieri poletia na Airbuse A380 https://t.co/0fDSOop4Io #novinky2 dni dozadu
Linka Smartwings z Prahy do Dubaja opäť spustená! Letenky za uvádzacie ceny od 247€! https://t.co/JTq909px7C #letenky2 dni dozadu
Grandhotel Praha, Salamandra i Kukučka. Pobyty, ktoré za posledné dni najviac zlacneli: rezervuj od 99€! https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky2 dni dozadu
Barcelona, Dubrovnik či Mykonos. Ešte stíhaš kúpiť veľmi lacné letenky na leto od 19€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky2 dni dozadu
Grécko, Chorvátsko, Taliansko a iné. Najlepšie LAST MINUTE dovolenky na tento týždeň (výber redakcie) https://t.co/9fZ3qGybtD #dovolenky2 dni dozadu
Dubaj, Malta i Kanada. Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si TOP10 rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore