Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

5 dôvodov, prečo sa Slovákom oplatí lietať z Budapešti

Letisko Budapest Liszt Ferenc, pôvodne nazývané Ferihegy, je jedno z najväčších a najvyťaženejších v našom regióne. Aké výhody prináša slovenským cestovateľom? Tak predovšetkým výborné spojenia do európskych, ale najmä svetových metropol, lacnejšie letenky aj v prípade špičkových aeroliniek a bezproblémovú dostupnosť zo Slovenska. Letisko v Budapešti zažíva posledné roky neskutočný boom a čoraz viac ukazuje, že patrí medzi svetovú špičku.

Reklama

1. Najlepšie letisko vo Východnej Európe

Možno ste to nezachytili, no Budapešti sa podarilo niečo, čo mu ostatné letiská môžu len závidieť. Budapest Liszt Ferenc získalo v marci už piaty krát po sebe prestížne ocenenie od SKYTRAX s názvom: „Najlepšie letisko vo Východnej Európe”. Ako sa uvádza v tlačovej správe, päťkrát po sebe sa to ešte nepodarilo nikomu – a to ani v ostatných regiónoch.

To samozrejme nie je všetko. Letisko v Budapešti je podľa počtu pasažierov jedno z najrýchlejšie rastúcich v Európe – rastie každý mesiac takmer o 20% medziročne. Minulý rok prepravilo vyše 13 miliónov cestujúcich.

Zdroj fotografie: Ricky Deacon Dreamstime.com

2. Výborná dostupnosť pre Slovákov

Ak idete autom: Najpohodlnejší spôsob, ako sa dopraviť na letisko v Budapešti je autom po diaľnici, pričom táto cesta trvá z Bratislavy približne 2 hodiny a 15 minút. Maďarská diaľničná známka na 10 dní stojí v prepočte približne 11 eur. Letisko umožňuje parkovanie priamo pri termináloch – miesto si môžete rezervovať telefonicky alebo online. Cena parkovania sa pohybuje od 25 eur za týždeň.

Ak idete autobusom: Môžete využiť priame spojenie z Bratislavy do Budapešti, cesta trvá zhruba 3 hodiny a spoj premáva niekoľkokrát denne. Z Budapešti sa priamo na letisko dopravíte taxíkom alebo miestnou dopravou. Metro linkou č. 3 cestujte na konečnú zastávku Kőbánya-Kispest a odtiaľ premáva autobus 200E na Terminál 2A a 2B. Z veľkého dopravného uzla Deák Ferenc tér sa na letisko dostanete novou autobusovou linkou 100E.

Najnovšie viete cestovať už aj z Bratislavy priamo na letisko – tento rok boli spustené priame autobusové linky Regiojet (2x denne) a Flixbus (5x denne). Priemerná cena za spiatočný lístok je cca 20 eur.

Ak idete vlakom: Cestovanie vlakom do Budapešťi je veľmi pohodlné, môžete využiť denné i nočné diaľkové vlaky na linke Praha – Bratislava – Budapešť a taktiež vlaky z Košíc cez Miškovec do Budapešti. Spiatočný cestovný lístok zaplatíte z Košíc vás vyjde na dvadsať eur, z Popradu cez Košice na takmer 29 eur, z Bratislavy tam aj späť za 16 eur.

Vlaky chodia počas dňa pravidelne približne každú hodinu. Ak sa rozhodnete ísť vlakom, zo stanice sa prepravíte metrom trasou M3 až na konečnú zastávku Köbánya Kispest. Odtiaľ autobusom č. 93. Okrem toho premávajú z terminálov pravidelné airport autobusy.

3. Bohatý výber destinácií

Letisko Liszt Ferenc je domovskou základňou leteckej spoločnosti Wizz Air a rovnako intenzívne sa sem zameriava aj konkurenčný prepravca Ryanair. Výsledkom toho je obrovský konkurenčný boj a výborné ceny leteniek počas celého roka. Najlietanejšie destinácie sú Londýn, Brusel, Paríž, Rím, Berlín, Amsterdam či Dubaj.

Oproti bratislavskému letisku sa viete z Budapešti dostať priamo na hlavné letisko v Miláne (Malpensa) či na barcelonský El Prat a za rovnaké či niekedy lepšie ceny ako z Bratislavy. Navyše neplatíte transfer. Z Bratislavy sa totiž nelieta priamo do Milána, ale do Bergama a takisto sa nejde ani priamo do Barcelony, ale Girony, čo sú letiská vzdialené desiatky kilometrov od centra.)

Mnohokrát sa nám potvrdilo, že ak letíme do exotiky, Budapešť je ideálna voľba. S Air France sa viete dostať s jedným prestupom v Paríži na mimoriadne obľúbené karibské ostrovy Guadeloupe či Martinik, do Strednej Ameriky, ale i Severnej Ameriky či Ázie. Takisto sa odtiaľto lieta mega lacno do Škandinávie, no aj cez Škandináviu veľmi lacno do metropol ako Las Vegas vďaka nízkorozpočtovým aerolinkám Norwegian Air Shuttle.

A napokon z Budapešti lietajú špičkové aerolinky ako Qatar Airways alebo Emirates, ktoré Slováci obľubujú najmä pri ceste na Blízky východ, do Juhovýchodnej Ázie či jednoducho do exotiky. Za zmienku nepochybne stoja aj nové priame lety z Budapešti do Chicaga a New Yorku s poľskými aerolinkami LOT.

LOT

4. Výborné ceny počas celého roka

Veľké množstvo leteckých spoločností, ktoré lietajú do obľúbených destinácií niekoľkokrát za deň. Také niečo by sme si priali aj na slovenských letiskách. No zatiaľ, čo Slováci môžu o tomto len snívať, Budapešť skutočne ponúka veľa a takmer počas celého roka za veľmi priaznivé ceny.

Ak si porovnáte letenky do Európy z Budapešti, takmer všetky destinácie sú lacnejšie a majú lepšiu dostupnosť. To isté platí o letoch do vzdialenejších destinácií, z Budapešti lietate takmer počas celého roka lacnejšie ako z Viedne, Prahy či Bratislavy do Emirátov, Thajska, či na Maldivy.

5. Lacné letenky, lacné dovolenky

Lacné letenky umožňujú plánovať lacné dovolenky na vlastnú päsť. Avšak lacno vás to vyjde aj vtedy, ak sa rozhodnete cestovať s cestovnou kanceláriou, ktorá vie často ponúknuť ešte výhodnejšiu dovolenku, ako keď si ju sami vyskladáte. Presvedčte sa sami:

Lacné letenky z Budapešti

✈ Tam aj späť od 29 eur ✈

Lacné dovolenky z Budapešti

✈ Letenka, hotel, raňajky od 177 eur ✈


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Revolut karta zdarma - Potrebuješ zameniť peniaze alebo vyberať hotovosť v zahraničí? Kašli na zmenárne a stiahni si aplikáciu Revolut. Platby prijímaš a posielaš do pár sekúnd a výbery z bankomatov po celom svete do výšky 200 EUR mesačne máš ZDARMA. Revolut karta a doručenie domov ZDARMA.
  • Požičaj si auto cez Pelikán. Klikni, zvoľ si destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Kamošíme sa totiž s Rentalcars.com.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Zľavy pre našich čitateľov

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Dubaj s Turkish Airlines za 259€ + 2 dni v Istanbule ako bonus https://t.co/oAa913u5wr #letenky57 minút dozadu
Pre parlamentné voľby priletí domov o 133% viac Slovákov ako v roku 2016 https://t.co/PXarMem70O #novinky57 minút dozadu
Dubaj s Turkish Airlines za 259€ + 2 dni v Istanbule ako bonus https://t.co/A2IWECT2OF #letenky60 minút dozadu
Vegas, bejby! Je tu super letenka za 379€ (len 1 prestup) https://t.co/1OCM1GZBsl #letenky2 hodiny dozadu
Wizz Air ruší pre koronavírus lety z Budapešti a Viedne do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t #novinky17 hodín dozadu
Wizz Air ruší pre koronavírus všetky lety z Budapešti a Viedne do Talianska https://t.co/lqXYuxTD6t #novinky17 hodín dozadu
Citybreak v Madride? S 10€ zľavou na letenku letíš od 39€! https://t.co/ecKhL6twjQ #letenky18 hodín dozadu
Peru z Madridu za 349€! (+aj lety z Viedne) https://t.co/4axBuKXDa6 #letenky19 hodín dozadu
Varšava z Viedne od 36€! Poď za históriou a výhľadmi https://t.co/qLkk1dQdjU #letenky20 hodín dozadu
5 bezplatných aplikácií, ktoré potrebuje každý cestovateľ https://t.co/cdIoPDNTot #novinky20 hodín dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore