Nájdeš nás aj na:

Novinky

Ako ísť domov v aktuálnej situácii? Tu sú rady slovenských cestovateľov

Ako ísť domov v aktuálnej situácii? Tu sú rady slovenských cestovateľov

Článok bol aktualizovaný 18. 4. o nové informácie.

Reklama

Aktuálna situácia súvisiaca s pandémiou koronavírusu COVID-19 na nejaký čas zmrazila naše cestovateľské chúťky. Ministerstvo zahraničných vecí SR aktuálne neodporúča cestovať do žiadnej krajiny sveta a celý svet, Európa, ale aj Slovensko sa dostávajú do bezprecedentnej situácie.

Pelikán už niekoľko týždňov pomáha svojim klientom pri návrate domov z cudziny a my Pelipeckári sme sa rozhodli zhrnúť rady cestovateľov a pripraviť šikovný návod pre všetkých, ktorí sa musia dostať domov, ale ich spojenie domov bolo prerušené, prípadne neexistuje. Pozbierali sme skúsenosti tých, ktorí prišli a prichádzajú naspäť na Slovensko zo všetkých kútov sveta.

Čo treba vedieť pred návratom na Slovensko?

  • Na Slovensku je vyhlásený výnimočný stav a sú obnovené hraničné kontroly minimálne do 7. mája 2020
  • Všetky medzinárodné slovenské letiská sú dočasne uzavreté (Bratislava, Košice, Poprad)
  • Všetci cestujúci, ktorí sa vrátia na Slovensko zo zahraničia (po vlastnej osi alebo za pomoci repatriácie slovenskými zastupiteľskými orgánmi) musia absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu v špecializovanom štátnom zariadení (napr. Gabčíkovo)
  • Karanténe sa možno po novom vyhnúť tak, že predložíte doklad o zdravotných problémoch a negatívny test na COVID-19,

Ako sa teraz vrátiť domov?

Možností ako cestovať domov zo zahraničia posledné dni a týždne výrazne ubudlo. Letecké spoločnosti výrazne znížili počet liniek, niektoré dočasne prerušili celú prevádzku. Slovenské letiská sú uzavreté, na letisko Budapešť Slovákov neumožňujú priletieť, Poľsko tiež zavrelo letiská pre cudzincov. Poslednými reálnymi alternatívami ako sa vrátiť domov sú tri veľké medzinárodné letiská: Viedeň, Praha a Frankfurt.

Ktoré hraničné prechody možno použiť?

Ak idete z/do Rakúska, môžete použiť nasledovné prechody: Bratislava-Jarovce – Kittsee (diaľnica), Bratislava-Jarovce – Kittsee (stará cesta), Bratislava-Petržalka – Berg, Moravský Svätý Ján – Hohenau.

Ak idete z/do Maďarska, môžete použiť priechody Bratislava-Čunovo – Rajka (diaľnica), Medveďov – Vámosszabadi, Komárno – Komárom, Štúrovo – Esztergom, Šahy – Parassapuszta, Slovenské Ďarmoty – Balassagyarmat, Šiatorská Bukovinka – Salgótarján, Kráľ – Bánréve, Milhosť – Tornyosnémeti (cesta I/17), Milhosť – Tornyosnémeti cesta (cesta R4), Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely (cestný priechod).

Ak idete z/do Českej republiky, môžete použiť priechody Svrčinovec – Mosty u Jablunkova, Makov – Bílá-Bumbálka, Horné Srnie – Brumov-Bylnice, Drietoma – Starý Hrozenkov, Moravské Lieskové – Strání, Lysá pod Makytou – Střelná, Vrbovce – Velká nad Veličkou, Brodské – Břeclav (diaľnica), Holíč – Hodonín, Skalica – Sudoměřice (nová cesta).

Na vstup či výstup z Poľska sú v danom období určené priechody Trstená – Chyžné a Vyšný Komárnik – Barwinek.

Praha, Viedeň a Frankfurt sú O.K.

Pri cestovaní domov máte teda v zásade na výber 2 alternatívy: môžete využiť stále dostupné spojenia a letieť na letiská Viedeň/Praha/Frankfurt alebo využiť možnosť repatriácie slovenských občanov domov z cudziny. Krajiny Európskej únie vrátane Slovenska a niektorí komerční prepravcovia totiž organizujú tzv. repatriačné lety a Slováci majú tú výhodu, že vďaka dobrým vzťahom s našimi susedmi (Rakúsko a Česká republika) môžu za určitých podmienok využiť ich letiská na tranzit domov. Avšak POZOR, od 30.3. platia nové tranzitné podmienky pre Prahu:

‼️DÔLEŽITÁ INFORMÁCIA – ZÁVAŽNÉ ZMENY PODMIENOK TRANZITU CEZ ČESKÚ REPUBLIKU ‼️Na základe rozhodnutia vlády Českej…

Posted by Slovenský dom v Prahe on Friday, March 27, 2020

Ak bol teda váš let zrušený alebo spojenie už jednoducho neexistuje, potrebujete si nájsť letenku do Frankfurtu, Prahu alebo Viedne. Nemusíte ísť len klasickými leteckými spojeniami, na ktoré sa dajú zakúpiť letenky bežným spôsobom. Môžete využiť aj repatriačné lety Rakúska, Nemecka, Českej republiky a samozrejme Slovenska.

Ako sa dostať z letiska domov?

A teraz ten tvrdší oriešok. Mnohé krajiny Európy vrátane Slovenska uzavreli svoje hranice a obmedzili vlakové a autobusové spojenia. Cestu domov z letiska preto treba starostlivo naplánovať. Chceme upozorniť všetkých cestujúcich, aby rešpektovali pokyny slovenských autorít a po návrate domov absolvovali povinnú 14-dňovú karanténu. Po návrate domov konzultujte online alebo telefonicky cestovateľskú anamnézu so svojim obvodným lekárom.

Tipy od cestovateľov ako sa dostať z letiska Viedeň

  • Autobusové a vlakové spojenia so Slovenskom sú prerušené, preto je možné využiť napríklad vnútroštátne vlakové spojenie z Viedne do Kittsee a odtiaľ pešo prekročiť hranicu Jarovce-Kittsee
  • Presun vlakom odporúča aj slovenské Ministerstvo zahraničných vecí: Občanom SR sa odporúča pri návrate do vlasti využiť služby rakúskej železničnej vnútroštátnej dopravy (ÖBB) – rýchlikové spojenie z rôznych rakúskych destinácii do obce Schwechat. Odtiaľ rakúskym autobusom, vlakom, príp. rakúskou taxi-službou do obcí Kittsee, Berg alebo Wolfstahl. Následne presun taxi-službou alebo peší presun na hraničné priechody Jarovce-Kittsee alebo Berg (je povolený peší presun cez slovensko-rakúske hraničné priechody).
  • Cestovatelia odporúčajú osloviť známych, ktorí im privezú auto k slovenskej hranici, odkiaľ už po pešom prekročení hraníc možno cestovať priamo domov do 14-dňovej karantény – do zariadenia v Gabčíkove je nutné ísť iba v tom prípade, že sa o váš návrat domov postaral štát
  • Ak sa rozhodnete ísť pešo domov zo slovenskej hranice, do bratislavskej mestskej časti Jarovce je to približne 3-4 kilometre na najbližšiu zastávku MHD

Tipy od cestovateľov ako sa dostať z Prahy

  • Česko síce zatvorilo svoje hranice pre cudzincov, avšak Slováci mohli do 30. marca využiť letisko v Prahe na prílet a tranzit domov po vlastnej osi – stačilo im k tomu len čestné prehlásenie o tranzite – TOTO UŽ VŠAK NEPLATÍ

Na základe rozhodnutia vlády Českej republiky sa od pondelka 30. marca 2020 od 00:00 hod. (časové pásmo CET) výrazne sprísnia pravidlá pre tranzit cez územie Českej republiky, a to aj pre občanov členských štátov EÚ.

Avizované pravidlá sa týkajú pozemných hraníc aj Letiska Václava Havla a zahrňujú hromadné repatriácie organizované Ministerstvom zahraničných vecí SR, ako aj individuálne tranzity.

Tranzit občanov SR územím Českej republiky je možný na základe uznesenia vlády ČR z 19. marca 2020, ktorým boli stanovené výnimky zo zákazu vstupu cudzincov na územie Českej republiky. Podmienkou tranzitu je, že sa tento uskutoční v čo najkratšom čase len s nevyhnutnou prestávkou a počas celého tranzitu územím Českej republiky platí povinnosť mať zakrytý nos a ústa buď rúškom alebo šatkou.

Individuálny tranzit cez územie ČR pozemnou dopravou

V termíne od 30. marca 2020 od 00:00 hod. sa menia podmienky tranzitu územím Českej republiky. Platí to najmä ak cez Českú republiku cestujete z inej susednej krajiny, po prílete do Prahy už nie je možný tranzit individuálnou dopravou – prepravu zabezpečuje slovenské Ministerstvo zahraničných vecí.

Slovenskému občanovi bude umožnený tranzit územím ČR za predpokladu, že sa pri vstupe na územie ČR preukážu nótou Veľvyslanectva SR v Prahe. Za týmto účelom je potrebné, aby žiadateľ o návrat do SR tranzitom cez územie ČR požiadať minimálne 48 hodín pred plánovanou cestou príslušné veľvyslanectvo SR v krajine, z ktorej plánuje odchod, o vystavenie uvedenej nóty. Každá prepravovaná osoba je povinná predložiť samostatnú nótu vystavenú na jej meno.

V prípade tranzitu osobným motorovým vozidlom žiadateľ k žiadosti o vystavenie nóty zašle nasledovné údaje: meno a priezvisko, dátum narodenia a číslo cestovného dokladu, dátum a miesto a presný čas vstupu a výstupu do/z ČR, evidenčné číslo vozidla a plánovanú trasu cez územie ČR po hranicu so SR. Údaje je potrebné zaslať samostatne pre každú prepravovanú osobu.

V prípade tranzitu vnútroštátnou autobusovou alebo vlakovou dopravou cez územie ČR z tretieho štátu zašle žiadateľ k žiadosti o vystavenie nóty nasledovné údaje: meno a priezvisko, dátum narodenia a číslo cestovného dokladu, miesto a presný čas vstupu a výstupu do/z ČR, plánovanú trasu vnútroštátnej dopravy ČR po hranicu so SR.

Podmienkou vystavenia nóty je súhlas žiadateľa s podmienkami poskytnutia konzulárnej ochrany.

V prípade, že žiadateľ nestihne požiadať o vystavenie nóty z časových alebo iných dôvodov, odporúčame využiť tranzit inou cestou mimo územia ČR.

Od 30. marca 2020 od 00:00 hod. sa výrazne sprísňuje tranzit pre občanov SR z Letiska V. Havla v Prahe na slovenské územie

Individuálne prílety slovenských občanov síce budú naďalej možné na základe notifikácií prostredníctvom verbálnych nót, avšak tranzit individuálne prilietajúcich občanov SR z Letiska V. Havla v Prahe na územie SR bude organizovaný Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR – autobusmi, nakoľko nie je možnosť ďalej pokračovať individuálnou prepravou.
 
Pristavenie autobusov bude zabezpečené od 30. marca 2020

  • 1.    BUS odchod 11. hod
  • 2.    BUS odchod 23.00 hod.  

Občania SR v čase medzi príletom a odchodom autobusu by mali mať umožnený pohyb v priestoroch letiska s rúškom, ktoré musia mať aj počas celého tranzitu cez ČR.

Organizované repatriácie občanov SR cez letisko V. Havla v Prahe

V prípade, že občan SR požiada Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR alebo zastupiteľský úrad v zahraničí o organizovanú repatriáciu do SR cez letisko V. Havla v Prahe leteckým špeciálom ČR alebo komerčným letom, poskytne miestne príslušnému zastupiteľskému úradu v zahraničí údaje potrebné k vystaveniu nóty Veľvyslanectva SR v Prahe, kópiu čestného vyhlásenia o strpení umiestnenia v karanténnom zariadení Ministerstva vnútra SR na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19 a tiež podpísané oboznámenie sa s podmienkami ochrany osobných údajov.

Po prílete do Prahy musí predložiť počas pasovej kontroly na letisku V. Havla  nótu Veľvyslanectva SR v Prahe a po opustení priestorov letiska nastúpiť do repatriačného autobusu MZVEZ SR s originálom vyplneného a podpísaného čestného prehlásenia o karanténe; počas celého pobytu na území ČR musí mať občan SR zakryté ústa a nos rúškom alebo šatkou.

Po prejazde česko-slovenskej hranice repatriačným autobusom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odovzdá slovenský občan príslušníkovi Policajného zboru SR originál vyplneného a podpísaného čestného prehlásenia o karanténe a pokračuje v ceste repatriačným autobusom do karanténneho zariadenia Ministerstva vnútra SR, kde strpí umiestnenie na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky COVID-19. V prípade negatívneho výsledku občan SR individuálne odcestuje do miesta svojho bydliska, kde absolvuje domácu izoláciu v celkovej dobe spoločne 14 dní.

Tipy od cestovateľov ako sa dostať z Frankfurtu

  • Z Frankfurtu sa budete potrebovať dopraviť k hranici s Českom alebo Rakúskom – možno si požičať auto vo Frankfurte a vrátiť ho v inom meste poblíž hraníc – ak to daná spoločnosť umožňuje a následne sa taxislužbou dopraviť k hraniciam
  • Prejazd rakúskym územím je povolený za podmienky, že sa občan Európskej únie zaviaže, že z trasy neodbočí a pôjde bez zbytočných zastavení rovno do svojej domovskej krajiny. Na hraničnom priechode musia občania vypísať tlačivo, ktoré im poskytne rakúska polícia obsahujúce osobné údaje a prehlásenie, že sa na území Rakúska nikde nezastavia. Rakúska polícia kontroluje aj stav palivovej nádrže, vyžaduje sa plne doplnené palivo.
  • Hranice sú uzavreté a preto ich cestovatelia odporúčajú prekračovať pešo a následne v ďalšej krajine využiť na prepravu hromadnú dopravu – autobusy alebo vlaky až k slovenským hraniciam
  • Cestovatelia opäť odporúčajú osloviť známych, ktorí im privezú auto k slovenskej hranici, odkiaľ už po pešom prekročení hraníc možno cestovať priamo domov do 14-dňovej karantény – do zariadenia v Gabčíkove je nutné ísť iba v tom prípade, že sa o váš návrat domov postaral štát

Ako bezpečne cestovať v aktuálnej situácii?

Ak aktuálne musíte cestovať, zhrnuli sme najdôležitejšie body na ktoré sa zamerať. Pravidelne si umávajte ruky (mydlom a vodou alebo účinným antibakteriálnym gélom), nedotýkajte sa očí, nosa a úst a zostaňte aspoň meter od niekoho, kto kašle alebo kýcha.

Ďalšie užitočné články:

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že ak máte letenku cez Pelikán a potrebujete niečo zmeniť/upraviť/zrušiť, kontaktujte naše zákaznícke oddelenie cez náš špeciálny kontaktný formulár. Aktuálne všetky letecké spoločnosti a cestovné kancelárie čelia obrovskému náporu požiadaviek a tento spôsob nám výrazne urýchľuje komunikáciu aj so zákazníkom, aj s aerolinkami. Ak cestujete neskôr ako o 3 dni, prosím, zo solidarity k ostatným zákazníkom nás zatiaľ nekontaktujte.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (5 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore