Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Leto počas zimy nájdete aj v Európe. Destinácie na tenkú bundu v decembri

Leto počas zimy nájdete aj v Európe. Destinácie na tenkú bundu v decembri

Ak ste milovník tepla a studené mesiace by ste najradšej prespali, doprajte si pár decembrových dní v slnečných oblastiach sveta. Ak si myslíte, že na takúto zdravotnú zimnú dovolenku sú vhodné iba vzdialené destinácie, ako Bali alebo Thajsko, radi by sme vyvrátili toto vaše mylné presvedčenie. Leto na vás čaká hneď za rohom. V Európe.  

Reklama

Kanárske ostrovy v zime

 • TEPLOTA V DECEMBRI: 11 – 21 °C

Ak si Kanárske ostrovy zvolíte ako zimnú destináciu kvôli teplejšiemu počasiu, tak zamierte do bezvetria, čiže na ostrovy Tenerife alebo Gran Canaria. No tento výlet si pravdepodobne aj tak nezapamätáte kvôli vyšším teplotám (teda nielen kvôli nim).

Kanárske ostrovy majú čo ponúknuť každému aj mimo turistickej sezóny. Cez deň si užívajte festivalovú náladu, hlavne ak svoj výlet načasujete na obdobie medzi januárom a marcom. V noci sa kochajte nádhernou hviezdnou oblohou, akú ste doteraz videli iba na fotkách. Ďalší deň sa vyberte za kultúrou do novej galérie alebo koncertnej sály na Tenerife. Dajte si do tela počas „sopečnej túry“, aby vám večerné, svetoznáme kanárske víno chutilo ešte viac.

Akciové letenky do Európy na zimu

Atény v zime

 • TEPLOTA V DECEMBRI: 9 – 15 °C

Čakali by ste, že počas zimy je v Grécku teplo iba pri mori? Prekvapivé, ale nie je to tak. Najvyššia priemerná teplota v „chladnejších“ mesiacoch v hlavnom meste, v Aténach, býva ešte teplejšia ako v niektorých pobrežných oblastiach.

Pokiaľ ste skôr mestský turista, a nepotrpíte si na výhľade na šíre more každý večer, do zimných Atén sa zamilujete. Užijete si ich legendárne pamiatky bez davov, no skúste objaviť aj menej známe atrakcie. Takou môže byť aj odľahlá ulička s miestnou reštauráciou. Alebo neplánovaná návšteva malej galérie, ktorú objavíte z ničoho nič.

Síce Atény mnohí zaraďujú medzi komerčné destinácie, v poslednom období je populárnou destináciou aj umelcov a alternatívnych cestovateľov. Inak, ak by ste sa predsa len chceli nadýchnuť slaného morského vzduchu, odvezte sa metrom do prístavu Pireus iba za pár eur.

Grécke ostrovy v zime

 • TEPLOTA V DECEMBRI: 12 – 17 °C

Grécke ostrovy sú počas leta malebné. A viete, kedy ešte? Vždy. Rodos má napríklad prezývku Ostrov Slnka. Evokuje to ideálnu destináciu na letnú dovolenku. No mnohí turisti, ktorí ho navštívili aj počas zimy, tvrdia, že jeho ozajstnú tvár uvidíte mimo sezóny. Cestovný ruch síce trochu zlenivie, no o to viac sa odhalí autentický životný štýl miestnych.

Alebo si vyberte nemenej populárne Korfu. Môžu vás tu síce prekvapiť prudké prehánky, no tie nikdy netrvajú dlho. Príjemné teplo nepokazia, skôr len obohatia už aj tak bohatú farebnú škálu tunajšej panorámy. Dôkazom sú aj Korfučania, ktorí sa v mori veselo kúpu aj v zimných mesiacoch. Po Vianociach, v januári začne kvitnúť mimóza, po nej sú na rade mandľovníky. A vo februári začínajú slávnosti v štýle karnevalu, ktoré sú silným zážitkom, teda, ak práve nie je vo svete pandémia.

Madeira v zime

 • TEPLOTA V DECEMBRI: 15 – 20 °C

Hovorí sa, že Madeira je ostrovom večnej jari. Nuž, toto tvrdenie nie je romantickým klišé, má jednoduchý geografický dôvod: síce sa nachádza v Portugalsku, ale už susedí s Afrikou. Portugalská kultúra, priateľská atmosféra a skvelá gastronómia sú len niektoré z argumentov pre návštevu Madeiry.

Panoráma tejto časti Zeme je naozaj dychberúca. Je to taká zelená perla v Atlantickom oceáne, a prevažnú časť ostrova tvorí prírodná rezervácia. Madeira je divoká romantika, ako milá záhrada plná kvetov s motýľmi, ale aj netopiermi, plazmi a hmyzom, a samozrejme bujnou flórou po celý rok.

Azory v zime

 • TEPLOTA V DECEMBRI: 13 – 18 °C

Azory nie sú vyslovene teplé. A rozhodne nie sú ideálnou destináciou na bezstarostné plážovanie ani cez leto, minimálne kvôli meteorologickým aspektom. No minimálne teplota v decembri je oveľa vyššia ako u nás, takže ak sa chcete zohriať v nejakom divokom kúte Európy, tak Azory sú tiež výborným výberom.

Čaká vás tu neuveriteľná prírodná panoráma plná drsných, dramatických kráterov a jaskýň, horúcich prameňov a zelených lesov. Všetky tieto oblasti sú obhospodarované udržateľným spôsobom: iba 5 percent územia je rozvinutých a ostrov je plný chránených oblastí.

Malta v zime

 • TEPLOTA V DECEMBRI: 11 – 17 °C

Maltské súostrovie sa môže pochváliť jedným z najpríjemnejších podnebí nielen v Európe, ale aj na celom svete. Zima je mierna, počet slnečných dní v roku je viac ako 300. Veľa obyvateľov tejto malej krajiny zastáva názor, že slnečné zimné dni (ktorých je tu pomerne veľa) sú jedna z najkrajších vecí, čo sa dá na Malte zažiť.

Nemajte žiadne obavy, dopĺňanie zásob vitamínu D nebude jedinou aktivitou, ktorá vás tu čaká. Architektúra, kultúrne pamiatky a udalosti, gastronómia, objavné túry v prírode ale aj zábava – skoro ako cez leto, iba s tým rozdielom, že… Že v zime.

Cyprus v zime

 • TEPLOTA V DECEMBRI: 10 – 19 °C

Cyprus je cez leto Mekkou milovníkov horúcich letných dovoleniek pri mori. V júli a v auguste je tu tak teplo a sucho, že aj „letné typy“ to môžu vnímať ako niečo nevydržateľné. No v zimných mesiacoch je teplota „tak akurát“. Keďže sa ostrov môže pochváliť 340 slnečnými dňami v roku, je len malá šanca, že práve počas vášho výletu bude pochmúrne.

Počasie je síce premenlivejšie, môže pršať alebo fúkať vietor, ale našťastie nikdy nejde o dlhé obdobie. Pripravte sa na to, že v noci je chladnejšie, no cez deň sa pokojne môžete okúpať v 16 – 17 stupňovom mori, ak ste otužilí a odvážni. Ak by vás náhodou zobudilo ráno klopkanie dažďa, a na objavovanie nádhernej architektúry nebudete mať náladu, navštívte nejaké kultúrne zariadenie. Väčšina veľkých miest na Cypre má aspoň jedno múzeum, ktoré sa určite oplatí navštíviť – aj vtedy, ak je vonku dobré počasie.

Sicília v zime

 • TEPLOTA V DECEMBRI: 11 – 17 °C

Ste dobrodružní typ, nemáte radi chladné počasie, za to milujete svoj žalúdok? Zimná Sicília je destinácia ako stvorená pre vás. Najjužnejší taliansky ostrov je blízko Tunisu a tomu zodpovedá aj jej podnebie. Jej návšteva mimo turistickej sezóny vám umožní naplno si užiť tie najkrajšie historické pamiatky, napríklad chrám Concordia v Agrigento, ktorý je v hlavnej sezóne veľmi frekventovaným miestom.

Čo sa gastronomických pôžitkov týka, asi vám nemusíme detailne opisovať chute talianskej kuchyne. V zimných mesiacoch je na Sicílii sezóna morských plodov, takže určite ochutnajte nejaké mieste špeciality. Pokiaľ sa nebránite divokému programu, spojte lyžovačku, túru pri sopke a pobyt na pobreží mora v rámci jediného výletu.

Antalya v zime

 • TEPLOTA V DECEMBRI: 10 – 16 °C

Oblasť okolo zálivu Antalya je populárna dovolenková destinácia a zároveň obrovská turecká pevnina, ktorá dostala prezývku destinácia štyroch ročných období. Keď hľadáte zimný oddych, ale s letnou atmosférou a jarnou teplotou, Antalya vás nesklame. Za slnečnými lúčmi sa vyberte na južné pobrežie, teda, do mesta Antalya.

Na západ od mesta nájdete dlhý úsek pomerne luxusných hotelov, z ktorých mnohé sú samy osebe zábavnými atrakciami pre rodiny (golf, ihriská na pobreží, pláže atď.). Na divokejšom juhozápadnom pobreží Turecka sa nachádza malebné mesto Bodrum a pôvabná Didyma s krásnym chrámom, teda, jeho ruinami.

Algarve v zime

 • TEPLOTA V DECEMBRI: 9 – 18 °C

Algarve sa nachádza na juhu Portugalska. V lete predstavuje rušnú turistickú destináciu, v zime ja ale vynikajúcim útočiskom pred chladným počasím a povianočnou melanchóliou. V Portugalsku svieti slnko 300 dní v roku, navyše ostro, a to aj začiatkom januára. Aj keď miestni nosia kabáty, šály, čiapky a slnečné okuliare, slovenským turistom v tých istých podmienkach postačí aj sveter. Bundu nebudete vždy potrebovať ani počas dlhých prechádzok pri oceáne, studený vzduch prichádza len občas s vetrom. Mimo sezóny sa určite oplatí požičať si auto, aby ste pohodlne pocestovali južnú aj západnú stranu pobrežia, pretože aj keď vzdialenosti medzi mestami nie sú veľké, autobusy jazdia dosť zriedka.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4.7/5 - (3 votes)
Komentáre
Hore