Nájdeš nás aj na:
nis srbsko

Cestopisy

Navštív srbský Niš: tipy na peckový výlet a lacné letenky

Lacné letenky, história a balkánska atmosféra, to je Niš. Mestečko ležiace na juhu Srbska ponúka množstvo čarovných miest, ktoré musíš navštíviť. Aj napriek tomu, že Srbsko patrí medzi jedno z mála krajín Balkánu, ktoré neponúka more, nájdeš tu mnoho iných krás a uvidíš, že výlet neoľutuješ.

Reklama

Letenky a ubytovanie v meste Niš

Letenky do Nišu rezervuješ za super cenu, za spiatočnú letenku zaplatíš okolo 35€. Lieta sa prevažne z Viedne, a to s aerolinkami Ryanair a Wizz Air. Ubytovanie je tiež lacné. Najlacnejšie ubytovanie začína na sume 17 eur na noc pre 2 osoby, pričom sa jedná o apartmán. Pri výbere ubytovania v srbskom Niši, však daj veľký dôraz na polohu ubytovania. Autobusy tu jazdia veľmi zriedka a nájsť taxík býva tiež dosť ťažké. Preto si nájdi radšej ubytovanie čo najbližšie pri centre.

Lacné ubytovanie v centre Niš

Doprava v meste Niš

Doprava z letiska do centra mesta je riešená autobusom – linka 34A / 34B . Cesta trvá 20 minút a zaplatíš za ňu okolo 1€. Autobusy sú pohodlné a lacné. Z letiska však môžeš ísť aj taxíkom. Pred letiskom stoja mnohí taxikári, ktorí ti navrhnú cenu a ty ju môžeš zjednať. Takto tá cesta vyjde okolo 5-7€. V Srbsku sa platí srbskými dinármi, pričom 1 euro = 117 RSD. Zameniť si ich môžeš na letisku, ale aj v centre mesta. V centre mesta však dostaneš omnoho lepší kurz, preto je dobré si zameniť menšiu čiastku na letisku a zvyšné peniaze v centre. Hotovosť budeš potrebovať aj na ceste z letiska do mesta, keďže tu šoféri autobusov berú len hotovosť.

Zdroj: Shutterstock/Bojan Zivkovic

TOP 5 vecí, ktoré musíš vidieť :

Nišská pevnosť

V centre mesta sa nachádza majestátna Nišská pevnosť. Pevnosť bola niekoľkokrát zničená a opätovne postavená. Poslednýkrát odolávala náletu Turkov. Celá pevnosť má 22 hektárov. Z prednej strany sa nachádza brána, ktorá je prepojená s mostom ponad rieku Nišava. Uprostred pevnosti sa okrem ruín, zbraní a artefaktov nachádza aj pódium, kde sa pravidelne konajú rôzne divadelné alebo filmové predstavenia. Pokaľ prídeš do Nišu v čase festivalu, tak práve tu nájdeš aj rôzne stánky či hry.

Zdroj: Shutterstock/stoyanh

Mestský trh

Neďaleko pevnosti sa nachádza trh, kde vždy nájdeš čerstvé ovocie a zeleninu. Ceny sú podobné ako v obchodoch, ale na trhu nájdeš omnoho väčší výber. Okrem ovocia a zeleniny tu nájdeš aj čerstvé vajíčka, ryby alebo rôzne hračky a oblečenie. Ak chceš zažiť pravú srbskú atmosféru, tak ti odporúčam si kúpiť ovocie na trhu a následné si ísť sadnúť k rieke Nišava, len tak relaxovať a vychutnávať jedlo.

Skull Tower

Veža lebiek patrí medzi hlavné historické pamiatky Srbska. Nachádza sa približne 2 kilometre od centra. Veža tu bola vybudovaná v roku 1809 a dodnes je symbolom krutej čegarskej bitky. Je postavená z 952 lebiek do výšky 4,6 metra. Lebky patrili vzbúrencom proti vojne. Turecký veliteľ H. Pasha dal obetiam odrezať hlavy a vybudoval z nich vežu na znak víťazstva Turecka. Rodiny obeti sa však rozhodli si zobrať pozostatky svojich príbuzných a riadne ich pochovať. Do dnešného dňa sa teda vo veži zachovalo 58 lebiek.

Zdroj: Shutterstock/Bojan Zivkovic

Koncentračný tábor Červeného kríža

Koncentračný tábor v Niši fungoval od roku 1941 až do 1944. Počas 2. svetovej vojny tu bolo umiestnených 30 000 ľudí, z ktorých vyše polovica bola popravená na neďalekej hore. Vstupné do tábora stojí približne 2€. Tábor sa skladá z niekoľkých častí. Uprostred tábora sa nachádza dvojposchodová budova, ktorá je ohraničená už zničeným ostnatým drôtom. V nej nájdeš rôzne fotografie či zachované predmety z 2. svetovej vojny. Súčasťou je aj stena na ktorej sú odkazy ľudí uväznených v tábore. Išlo o odkazy, ktoré boli vyryté v stenách, kde ľudia umierali. Následne tieto odkazy prekopírovali na jednu stenu v hlavnej budove.

Niška Banja

Niška Banja je kúpeľné mestečko spojené s parkom. Nachádza sa približne 10 kilometrov od centra mesta. Dostať sa sem môžeš autobusom alebo taxíkom. Toto miesto je známe hlavne termálnymi prameňmi s liečivými účinkami a krásnym výhľadom. Nachádzajú sa tu aj rôzne stánky so suvenírmi či občerstvením.

Zdroj: Shutterstock/Emmily

Čo ochutnať:

Pokiaľ si v Niši, tak určite musíš ochutnať tradičné slané palacinky, ktoré v meste nájdeš na každom rohu. Klasická palacinka obsahuje šunku, huby a majonézu. Majú však rôzne varianty, takže si môžeš vybrať podľa svojej chuti. Ďalšou vecou, ktorá nezabudnuteľne patrí k Nišu je popcorn, ktorý nájdeš všade na námestí. Nachádzajú sa tu tradičné popcornové stánky, kde ti predajú čerstvý popcorn. Cena za malý popcorn sa pohybuje okolo 30 centov a je naozaj výborný. Posledným tipom je kaviareň TRAMVAJ, ktorá je vytvorená na štýl ozajstnej tramvaje. Nájdeš tu výbornú ľadovú kávu a zmrzlinu.

Akciové letenky

Článok pre Pelipecky napísala Nikola Pavlíková.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore