Nájdeš nás aj na:

Afrika

RECENZIA: Takto sa lieta do exotiky s Turkish Airlines

RECENZIA: Takto sa lieta do exotiky s Turkish Airlines

Z vlastnej skúsenosti vieme, že máločo poteší cestovateľa viac, ako výhodná letenka do vysnívanej destinácie. Pri dlhších letoch do Ázie, Ameriky alebo Afriky sa však oplatí myslieť aj na aký-taký komfort, aby ste prvú polku dovolenky nestrávili iba spamätávaním sa z útrpnej cesty. Preto keď prišla ponuka letieť na Zanzibar a otestovať toľko ospevované Turkish Airlines, nedalo sa odmietnuť.

Reklama

Vedeli ste, že „Turkish“ lieta do viac krajín ako ktorákoľvek iná aerolinka na svete?

Kým sa iné letecké spoločnosti pretekajú v tom, kto má drahšiu a luxusnejšiu prvú triedu, Turkish nezabúda na obyčajného cestujúceho, ktorý chce letieť pohodlne a za dobrú cenu. A snahu Turkish Airlines ocenil aj prestížny Skytrax (poradenská spoločnosť venujúca sa hodnoteniami leteckých spoločností a letísk), a to tak, že bola najlepšia aerolinka Európy šesťkrát po sebe, niekoľkokrát získali ocenenia za najlepšie jedlo na palube, aj za najlepší business class salónik na svete. Let do Tanzánie s vyše hodinovým prestupom v Istanbule bola ideálna príležitosť na to, aby sme zistili, či Turkish Airlines vynikne medzi aerolinkami.

Check-in

Aj keď sme sa na cestu hrozne tešili, pred odletom sme klasicky nič nestíhali a všetko robili na poslednú chvíľu. Inak to nebolo ani s check-in, ale nový moderný web Turkish Airlines nás zbavil stresu pred odletom. Keďže ide o tradičného dopravcu, na letisku nemusíte mat nič vytlačené, len prídete k check-in pultu, ukážete pas a odovzdáte batožinu.

Veľmi fajn je aj ich smartfónová aplikácia, vďaka ktorej spravíte check-in za dve minúty, máte prehľad o všetkých detailoch letu aj ďalších službách, a okrem toho tu nájdete aj aktuálne najlepšie ceny leteniek z letiska, ktoré si vyberiete.

Koľko kíl môže mať moja batožina?

Tak znela (moja asi tretia) otázka po tom, ako som sa dozvedela, že letíme na Zanzibar. Za normálnych okolností si pri lete s Turkish Airlines môžete so sebou zobrať batožinu až do 30 kg, čo je na ekonomickú triedu veľmi solídne. Náš let na Zanzibar, tak ako aj väčšina letov do Afriky a Ameriky s Turkish Airlines, nám ale dovoľoval letieť s batožinou až 46 kg na osobu. Samozrejme, veľkorysý limit pri 5 dňovej ceste na Zanzibar ostal nevyužitý, ale pocit to bol super. Kebyže sa na ceste späť zastavíme v Istanbule a využijeme prehliadku mesta zadarmo, ktorú Turkish Airlines ponúka svojim tranzitným cestujúcim, mohla som si kúpiť na trhu ručne tkaný turecký koberec a zbaliť ho bez problémov. Ak využijete celú povolenú váhu batožiny, nezabúdajte na to, že váha jednej batožiny nemôže presiahnuť 23 kg (spolu 46 kg).

Prestup v Istanbule

Nech už sa s Turkish Airlines vyberiete kamkoľvek z ich viac ako 300 destinácií po celom svete, čaká vás prestup v Istanbule. Letisko je obrovské, moderné, ale mierne chaotické (Turkish Airlines sa v októbri 2018 presťahuje na nové letisko v Istanbule, ktoré bude po dokončení najväčšie na svete). Pri prestupe smerom do Afriky sme mali čas hodinu a pol, takže sme sa po letisku presúvali svižným krokom a na väčšie potulky neostal čas.

Cestou naspäť to bola väčšia pohoda – štyri hodiny nám stačili na obed v reštaurácii Jamieho Oliviera a dôkladné preskúmanie duty-free zóny. Okrem klasických butikov, parfumérií a obchodov s alkoholom, tu nájdete aj typické obchody na štýl tureckého bazáru. Takže ak patríte medzi nákupovchtivých cestujúcich, môžete domov okrem sady piatich malých parfúmov a fľaše whiskey so sebou z letiska doniesť aj skladaciu vodnú fajku, zmes korenín či olivový olej. 🙂

Ako sa nám letelo?

Na trase Viedeň – Istanbul a naspäť sme leteli Airbusom A321, ktorým Turkish Airlines lieta najmä v rámci Európy – lietadlo na ceste tam malo v sedadlách zabudovaný zábavný systém, takže let do Istanbulu ubehol rýchlo. Okrem toho letušky podávali trojchodové jedlo už na krátkom lete. Z Istanbulu na Zanzibar sme sa odviezli Boeingom 737-800 “Sky Interior” s najmodernejším multimediálnym systémom vo flotile (Turkish Airlines tento typ lietadla so špeciálnou výbavou kabíny na dlhé lety využíva aj na lety do Východnej Afriky)

Viedeň 1 prestup Zanzibar 1 prestup Viedeň
Istanbul Istanbul
od 569 Rezervuj

Cesta zo Zanzibaru do Istanbulu s Boeingom 737-900ER bola s niečo starším multimediálnym sytémom (verzia s ovládačom na kábliku 🙂 ), najväčším rozdielom ale bola hodinová zastávka pod Kilimandžáro, vďaka ktorej sa nám naskytli nad ránom naozaj nádherné výhľady na najvyššiu horu Afriky priamo z oblakov.

Náš tip: Ak by ste radi spojili ležanie pod vysokánskymi palmami Zanzibaru s poriadnym zážitkom na tanzánijskom safari, máme pre vás tip na skvelú „open-jaw“ letenku, ktorá tieto dve destinácie kombinuje. Priletíte na ostrov korenín, jednoducho na vlastnú päsť sa presuniete pod Kilimandžáro a naspäť domov poletíte už odtiaľto.

Nenechaj si ujsť:

Hody na palube

Aj vy sa vždy tešíte na ten okamih, keď vám v lietadle prinesú jedlo? Ak letíte s Turkish Airlines, máte extra dôvod na radosť – nie je to len priemerný studený obed z plastových krabičiek ale malý gastronomický zážitok s ozajstným príborom. Super jedlo, ktoré je pripravované známou “gastro”sieťou Do & Co pravidelne zbiera ocenenia medzi leteckými spoločnosťami. Skvelý hlavný chod, šalát, pečivo a ešte aj čokoládová pena ako dezert je na ekonomickú triedu neobvyklá úroveň. S Turkish Airlines proste nebudete hladovať. 🙂

Na nálade nám pridal aj balíček s maskou na spanie, štuplíkmi do uší a pohodlnými protišmykovými ponožkami. Ak máte pred sebou klasický long-haul let, môžete sa tešiť na luxusný set od značky Chopard. Takéto balíčky v ekonomickej triede nájde iba u málo aeroliniek – Turkish má ďalší bod a my ďalší dôvod letieť s nimi aj nabudúce.

Multimediálny systém, ktorý vám nedá spať

Povedzme si to na rovinu, dlhý let je väčšinou poriadna nuda. Na palube Turkishu bude váš najväčší problém to, ktorú filmovú novinku si pustíte najprv. Toľko filmov, tak málo času! Toto je moment, keď sa zo sedemhodinového otravného letu stáva blockbusterový maratón, hurá!

Radšej si pustíte hudbu zo svojho Spotify účtu na smartfóne a budete zádumčivo driemať? Drobný háčik môže byť, že ekonomická trieda nemá bezplatnú wi-fi, ale aj na tento problém má Turkish riešenie. V rámci multimediálneho systému nájdete muziku od výmyslu sveta. Cez posledné albumy Rihanny, Lady Gaga, nového Kendricka Lamara, až po soundtracky známych filmov a výberovky Rolling Stones, Queen či Etty James. Skrátka budete len pár klikov od viac než 750 000 songov, z ktorých si môžete robiť osobné Playlisty.

Ak cestujete s drobcami, čo sa týka zábavy počas letu, s Turkish Airlines môžete byť v kľude. Obrazovka kopu hier, filmov a televíznych programov, ktoré vaše deti rozptýlia. Minimálne budú iné ako tie, ktoré už poznajú z vášho tabletu. Počas letu sa našli aj zanietení geografi, ktorí sedem hodín na svojej obrazovke nepretržite sledovali presnú trasu lietadla. 🙂

Patríte medzi tých, ktorí k svojmu životu nutne potrebujú wi-fi? Za $14.99 môžete byť online celých 24 hodín.

Čo keď je váš prestup pridlhý?

Našli ste si svoju letenkou snov s Turkish Airlines ale odrádza vás veľmi dlhý prestup? Nemusíte sedieť na letisku a bezprizorne čakať. Využite ho na dobrodružstvo v tejto orientálnej metropole. Turkish svojim cestujúcim totiž ponúka možnosť bezplatného ubytovania v hoteli, jedla a výletu so sprievodcom.

Čo musíte spĺňať? Na jednej letenke musíte mať nadväzné lety, medzi ktorými neexistuje skorší odlet a je dodržaná minimálna dĺžka prestupu (v ekonomickej triede viac ako 10 hodín, v business triede 7 hodín). Ak máte pocit, že vaša letenka spĺňa tieto kritéria, kontaktujte našich agentov, ktorí váš nárok preveria.

Celkový dojem?

Let s Turkish Airlines vo vás zanechá silný pocit, že tieto aerolinky vás majú radi a tešia sa, že s nimi letíte, aj keď ste „iba“ v ekonomickej triede. Komfortné sedenie, jedlo, za ktorým sa vám pri inej leteckej spoločnosti bude často cnieť, príjemný personál na palube a výber najnovších filmov či hudby na spríjemnenie času v nás zanechal dojem, že síce to bol náš prvý let s tureckými aerolinkami, no rozhodne nebol posledný.


Čítaš naše články? Zaslúžiš si odmeny:

Zľavový kód 10€ na letenky

  • Pri objednávke zadaj zľavový kód PECKYJAN10 a Pelikán ti odpočíta 10€ z celkovej sumy - platí na objednávky vyššie ako 20€

Zľavy na ubytovanie (Airbnb, Booking, Pelikán)

Booking.com

Pridaj sa do VIP skupiny cestovateľov 

Ušla ti dobrá letenka alebo dovolenka? Už sa ti to nemusí stať. Klikni nižšie na zelené tlačidlo CHCEM a medzi prvými od nás dostaneš #pelipecky notifikáciu na najlepšie letenky, dovolenky, zľavové kody na cestovanie a výhody

Výhodný autobus na letisko

Bezplatná Wi-Fi, klimatizácia a nástup priamo pri termináli letiska. Pre pohodlnú a spoľahlivú cestu na letisko Viedeň/Budapešť odporúčame využiť výhodné lístky na autobus od našich kamarátov zo SLOVAK LINES. Do Viedne sa vieš dostať z Bratislavy 25-krát denne, do Budapešti až 3-krát denne.

Revolut karta zdarma od Pelikána

Vykašli sa na zmenárne. Stiahni si appku Revolut, zaregistruj sa pár kliknutiami a „bankuj“ šikovne po celom svete. Revolut sa ti zíde najmä ak potrebuješ stabilne dobrý menový kurz – k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Výbery zo všetkých bankomatov na svete máš zdarma až do výšky 200 EUR mesačne a peniaze si vieš poslať na kartu kedykoľvek a prevod prebehne do pár sekúnd.

Karta Revolut

Lacný prenájom auta

Ušetri na požičaní auta a urob to cez Pelikán. Cez vyhľadávač si vyber konkrétnu destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Vďaka Rentalcars a Pelikánu uvidíš vždy najvýhodnejšie ceny na trhu v ponúkanom dátume.

#stacivyrazit

Tento rok Pelikán oslavuje 15 rokov, ale darčeky dostávajú jeho zákazníci. Najväčšia cestovná kancelária na Slovensku spustila zrýchlené rezervácie leteniek bez nutnosti vypĺňať mená ostatných cestujúcich, kompletne nový produkt kombinovaných leteniek, spolupráce s leteckými spoločnosťami aké nemá nikto iný a Peli-vyhľadávacie technológie sa už za tie roky naučili samé vyrábať bestseller ponuky. Podpor slovenskú firmu a spolu precestujeme celý svet za málo peňazí. #stacivyrazit

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Bukurešť ťa milo prekvapí! Tipy na výlet https://t.co/D5BOuDJqzd #cestopisy #destinácie3 hodiny dozadu
Navštív tento rok Kubu. Termíny máme do decembra a letenky za 519€ https://t.co/tiIG6vKadB3 hodiny dozadu
Phuket a 2 dni v Dubaji s letenkami od Emirates za 499€! https://t.co/vUnakBC8Or #multicity5 hodín dozadu
Slnečné Alicante na jar s letenkami od 21€! https://t.co/jeDG4YTvrG #letenky6 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Pobyt v 4* hoteli Tri Studničky, wellness a skipass za 159€ https://t.co/N3pdQPpCQZ1 deň dozadu
Hra na schovávačku – nájdi tento Volkswagen ukrytý vo švédskom lese a je tvoj https://t.co/ATc9gde4ZU1 deň dozadu
MEGA VÝPREDAJ: Objav svet za veľkou mlákou od 319€ len do konca januára! https://t.co/PzfzAdgqRQ1 deň dozadu
Slovenský pas patrí opäť medzi najsilnejšie. Prvé hodnotenie novej dekády https://t.co/bMNmEyxnji1 deň dozadu
Lacná Ázia: Mjanmarsko, Kambodža alebo Koh Samui od 519€ https://t.co/CQ4uAcT2E82 dni dozadu
Zvyknúť si na obedy po 14-tej a večere po 9-tej nebolo ľahké, hovorí sprievodkyňa Madridom https://t.co/Hm9z1CRFZs2 dni dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore
// peli affil searchform