Nájdeš nás aj na:

Afrika

RECENZIA: Takto sa lieta do exotiky s Turkish Airlines

RECENZIA: Takto sa lieta do exotiky s Turkish Airlines

Z vlastnej skúsenosti vieme, že máločo poteší cestovateľa viac, ako výhodná letenka do vysnívanej destinácie. Pri dlhších letoch do Ázie, Ameriky alebo Afriky sa však oplatí myslieť aj na aký-taký komfort, aby ste prvú polku dovolenky nestrávili iba spamätávaním sa z útrpnej cesty. Preto keď prišla ponuka letieť na Zanzibar a otestovať toľko ospevované Turkish Airlines, nedalo sa odmietnuť.

Reklama

Vedeli ste, že „Turkish“ lieta do viac krajín ako ktorákoľvek iná aerolinka na svete?

Kým sa iné letecké spoločnosti pretekajú v tom, kto má drahšiu a luxusnejšiu prvú triedu, Turkish nezabúda na obyčajného cestujúceho, ktorý chce letieť pohodlne a za dobrú cenu. A snahu Turkish Airlines ocenil aj prestížny Skytrax (poradenská spoločnosť venujúca sa hodnoteniami leteckých spoločností a letísk), a to tak, že bola najlepšia aerolinka Európy šesťkrát po sebe, niekoľkokrát získali ocenenia za najlepšie jedlo na palube, aj za najlepší business class salónik na svete. Let do Tanzánie s vyše hodinovým prestupom v Istanbule bola ideálna príležitosť na to, aby sme zistili, či Turkish Airlines vynikne medzi aerolinkami.

Check-in

Aj keď sme sa na cestu hrozne tešili, pred odletom sme klasicky nič nestíhali a všetko robili na poslednú chvíľu. Inak to nebolo ani s check-in, ale nový moderný web Turkish Airlines nás zbavil stresu pred odletom. Keďže ide o tradičného dopravcu, na letisku nemusíte mat nič vytlačené, len prídete k check-in pultu, ukážete pas a odovzdáte batožinu.

Veľmi fajn je aj ich smartfónová aplikácia, vďaka ktorej spravíte check-in za dve minúty, máte prehľad o všetkých detailoch letu aj ďalších službách, a okrem toho tu nájdete aj aktuálne najlepšie ceny leteniek z letiska, ktoré si vyberiete.

Koľko kíl môže mať moja batožina?

Tak znela (moja asi tretia) otázka po tom, ako som sa dozvedela, že letíme na Zanzibar. Za normálnych okolností si pri lete s Turkish Airlines môžete so sebou zobrať batožinu až do 30 kg, čo je na ekonomickú triedu veľmi solídne. Náš let na Zanzibar, tak ako aj väčšina letov do Afriky a Ameriky s Turkish Airlines, nám ale dovoľoval letieť s batožinou až 46 kg na osobu. Samozrejme, veľkorysý limit pri 5 dňovej ceste na Zanzibar ostal nevyužitý, ale pocit to bol super. Kebyže sa na ceste späť zastavíme v Istanbule a využijeme prehliadku mesta zadarmo, ktorú Turkish Airlines ponúka svojim tranzitným cestujúcim, mohla som si kúpiť na trhu ručne tkaný turecký koberec a zbaliť ho bez problémov. Ak využijete celú povolenú váhu batožiny, nezabúdajte na to, že váha jednej batožiny nemôže presiahnuť 23 kg (spolu 46 kg).

Prestup v Istanbule

Nech už sa s Turkish Airlines vyberiete kamkoľvek z ich viac ako 300 destinácií po celom svete, čaká vás prestup v Istanbule. Letisko je obrovské, moderné, ale mierne chaotické (Turkish Airlines sa v októbri 2018 presťahuje na nové letisko v Istanbule, ktoré bude po dokončení najväčšie na svete). Pri prestupe smerom do Afriky sme mali čas hodinu a pol, takže sme sa po letisku presúvali svižným krokom a na väčšie potulky neostal čas.

Cestou naspäť to bola väčšia pohoda – štyri hodiny nám stačili na obed v reštaurácii Jamieho Oliviera a dôkladné preskúmanie duty-free zóny. Okrem klasických butikov, parfumérií a obchodov s alkoholom, tu nájdete aj typické obchody na štýl tureckého bazáru. Takže ak patríte medzi nákupovchtivých cestujúcich, môžete domov okrem sady piatich malých parfúmov a fľaše whiskey so sebou z letiska doniesť aj skladaciu vodnú fajku, zmes korenín či olivový olej. 🙂

Ako sa nám letelo?

Na trase Viedeň – Istanbul a naspäť sme leteli Airbusom A321, ktorým Turkish Airlines lieta najmä v rámci Európy – lietadlo na ceste tam malo v sedadlách zabudovaný zábavný systém, takže let do Istanbulu ubehol rýchlo. Okrem toho letušky podávali trojchodové jedlo už na krátkom lete. Z Istanbulu na Zanzibar sme sa odviezli Boeingom 737-800 „Sky Interior“ s najmodernejším multimediálnym systémom vo flotile (Turkish Airlines tento typ lietadla so špeciálnou výbavou kabíny na dlhé lety využíva aj na lety do Východnej Afriky)

Viedeň 1 prestup Zanzibar 1 prestup Viedeň
Istanbul Istanbul
od 569 Rezervuj

Cesta zo Zanzibaru do Istanbulu s Boeingom 737-900ER bola s niečo starším multimediálnym sytémom (verzia s ovládačom na kábliku 🙂 ), najväčším rozdielom ale bola hodinová zastávka pod Kilimandžáro, vďaka ktorej sa nám naskytli nad ránom naozaj nádherné výhľady na najvyššiu horu Afriky priamo z oblakov.

Náš tip: Ak by ste radi spojili ležanie pod vysokánskymi palmami Zanzibaru s poriadnym zážitkom na tanzánijskom safari, máme pre vás tip na skvelú „open-jaw“ letenku, ktorá tieto dve destinácie kombinuje. Priletíte na ostrov korenín, jednoducho na vlastnú päsť sa presuniete pod Kilimandžáro a naspäť domov poletíte už odtiaľto.

Nenechaj si ujsť:

Hody na palube

Aj vy sa vždy tešíte na ten okamih, keď vám v lietadle prinesú jedlo? Ak letíte s Turkish Airlines, máte extra dôvod na radosť – nie je to len priemerný studený obed z plastových krabičiek ale malý gastronomický zážitok s ozajstným príborom. Super jedlo, ktoré je pripravované známou „gastro“sieťou Do & Co pravidelne zbiera ocenenia medzi leteckými spoločnosťami. Skvelý hlavný chod, šalát, pečivo a ešte aj čokoládová pena ako dezert je na ekonomickú triedu neobvyklá úroveň. S Turkish Airlines proste nebudete hladovať. 🙂

Na nálade nám pridal aj balíček s maskou na spanie, štuplíkmi do uší a pohodlnými protišmykovými ponožkami. Ak máte pred sebou klasický long-haul let, môžete sa tešiť na luxusný set od značky Chopard. Takéto balíčky v ekonomickej triede nájde iba u málo aeroliniek – Turkish má ďalší bod a my ďalší dôvod letieť s nimi aj nabudúce.

Multimediálny systém, ktorý vám nedá spať

Povedzme si to na rovinu, dlhý let je väčšinou poriadna nuda. Na palube Turkishu bude váš najväčší problém to, ktorú filmovú novinku si pustíte najprv. Toľko filmov, tak málo času! Toto je moment, keď sa zo sedemhodinového otravného letu stáva blockbusterový maratón, hurá!

Radšej si pustíte hudbu zo svojho Spotify účtu na smartfóne a budete zádumčivo driemať? Drobný háčik môže byť, že ekonomická trieda nemá bezplatnú wi-fi, ale aj na tento problém má Turkish riešenie. V rámci multimediálneho systému nájdete muziku od výmyslu sveta. Cez posledné albumy Rihanny, Lady Gaga, nového Kendricka Lamara, až po soundtracky známych filmov a výberovky Rolling Stones, Queen či Etty James. Skrátka budete len pár klikov od viac než 750 000 songov, z ktorých si môžete robiť osobné Playlisty.

Ak cestujete s drobcami, čo sa týka zábavy počas letu, s Turkish Airlines môžete byť v kľude. Obrazovka kopu hier, filmov a televíznych programov, ktoré vaše deti rozptýlia. Minimálne budú iné ako tie, ktoré už poznajú z vášho tabletu. Počas letu sa našli aj zanietení geografi, ktorí sedem hodín na svojej obrazovke nepretržite sledovali presnú trasu lietadla. 🙂

Patríte medzi tých, ktorí k svojmu životu nutne potrebujú wi-fi? Za $14.99 môžete byť online celých 24 hodín.

Čo keď je váš prestup pridlhý?

Našli ste si svoju letenkou snov s Turkish Airlines ale odrádza vás veľmi dlhý prestup? Nemusíte sedieť na letisku a bezprizorne čakať. Využite ho na dobrodružstvo v tejto orientálnej metropole. Turkish svojim cestujúcim totiž ponúka možnosť bezplatného ubytovania v hoteli, jedla a výletu so sprievodcom.

Čo musíte spĺňať? Na jednej letenke musíte mať nadväzné lety, medzi ktorými neexistuje skorší odlet a je dodržaná minimálna dĺžka prestupu (v ekonomickej triede viac ako 10 hodín, v business triede 7 hodín). Ak máte pocit, že vaša letenka spĺňa tieto kritéria, kontaktujte našich agentov, ktorí váš nárok preveria.

Celkový dojem?

Let s Turkish Airlines vo vás zanechá silný pocit, že tieto aerolinky vás majú radi a tešia sa, že s nimi letíte, aj keď ste „iba“ v ekonomickej triede. Komfortné sedenie, jedlo, za ktorým sa vám pri inej leteckej spoločnosti bude často cnieť, príjemný personál na palube a výber najnovších filmov či hudby na spríjemnenie času v nás zanechal dojem, že síce to bol náš prvý let s tureckými aerolinkami, no rozhodne nebol posledný.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.6/5 - (8 votes)
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Krásna Menorka na leto od 50€! Zaži to najlepšie z pláží a turistiky https://t.co/X8jX8q0oYA #letenky2 hodiny dozadu
Barcelona volá: Leť z Viedne na jeseň od 45€! https://t.co/RB0m4l4L2b #letenky3 hodiny dozadu
PECKA DŇA: Romantický pobyt na Zámku Vígľaš s polpenziou, wellnessom a prehliadkou za 219€ (využi HAPPY HOUR zľavu) https://t.co/ov9HJmMhQl #dovolenky3 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: 5 dní na Menorke s letenkami, 3*hotelom a raňajkami za 289€ https://t.co/9wM4wpOK5R #dovolenky3 hodiny dozadu
Hurá na Maldivy: VEĽKÉ POROVNANIE leteniek od 659€! https://t.co/Yontd6aQNf #letenky4 hodiny dozadu
Chystáš sa na najväčší ostrov Grécka? Tieto tipy budeš na Kréte potrebovať https://t.co/r403GRZIAn #cestopisy6 hodín dozadu
10 miest, ktoré treba zažiť v Krakove (+letenky na jeseň od 43€) https://t.co/GIBPuVpp9B #cestopisy6 hodín dozadu
Pribskô, Hills aj Hotel Pošta. Pobyty, ktoré za posledné dni najviac zlacneli: rezervuj od 129€! https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky8 hodín dozadu
LACNÉ LETENKY: Brusel, Viedeň, Košice a desiatky iných destinácií za pár eur. Objednaj teraz od 19€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky8 hodín dozadu
Najlepší wellness na Slovensku? Skúste tieto tipy na hotely 2022 https://t.co/aoYFhgpund #dovolenky8 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore