Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Skutočné miesta vs. videohry. 10 destinácií, ktoré prebádaš aj na PC alebo hernej konzole

Skutočné miesta vs. videohry. 10 destinácií, ktoré prebádaš aj na PC alebo hernej konzole

Moderná kultúra ponúka nepreberné množstvo vyžitia. Film, televízia, rozhlas, divadlo, výtvarné umenie, architektúra, dizajn – to všetko sa stále vyvíja, digitalizuje a napomáha v mnohých činnostiach i hobby. Jedna vec ale býva trochu prehliadaná – počítačové hry a videohry.

Reklama

Možno sa ti gameri zdajú ako introverti, ktorí nikdy nechodia von, a tak strácajú čas pri PC hier namiesto žitia svojho vlastného života. Ale nemali by sme nad počítačovými hrami lámať palicu! Veď to isté by mohol ktokoľvek povedať napríklad o knihách a čitateľoch…

A čo viac? Videohry v posledných rokoch citeľne ovplyvňujú ako naše kultúrne dianie, tak aj umelecký svet. My ti ale prinášame nový pohľad na vec. Že počítačové a videohry môžu poslúžiť aj ako možnosť precestovať svet aj počas pandémie! A ani pritom nemusíš byť online…

Cestovať v PC hrách a videohrách. Ako na to?

Možno by ťa to nenapadlo, ale množstvo hier sa odohráva na skutočných miestach a tvorcovia potom neváhajú vytvoriť aj presné kópie reality. No nie je to pre súčasnú situáciu ideálne? Môžeš si prejsť, hoci len virtuálne, New York, Seattle, alebo brázdiť horské hrebene Himalájí a to všetko z pohodlia domova. Ak ťa „chytí“ príbeh, budú to navyše príjemne strávené chvíle. A kam teda virtuálne cestovať? Do akých dôb a na aké skutočné miesta sa možno nechať preniesť? Poďme na to!

Začneme v histórii

Vďaka nasledujúcim štyrom hrám môžeš precestovať skutočné miesta a pri tom ešte cestovať v čase. Stroj času nás odnesie do historických miest, ako napríklad…

1. Paříž, Florencia a Koloseum v sérii Assasins Creed

Séria Assasin’s Creed je dnes už veľkým pojmom. Hoci sa väčšina deja odohráva v rôznych dobách našej minulosti, na začiatku celej série sa ocitneš v bielom laboratóriu. Tam z teba neskôr „ťahajú“ spomienky tvojich prapredkov, zabijaka, člena tajného islamského hnutia, často spájaného iba s rýchlymi a vynaliezavými vrahmi. V skutočnosti išlo o stredovekú sektu. Ich históriu teraz ale nechajme bokom.

Paříž – skutečná místa ve hře

V hre na teba čakajú úchvatné výhľady, prepracované pohyby postáv a s tým spojená adrenalínová akrobacia i skvele fungujúci okolitý svet obyčajných ľudí. To, ako ti jednotlivé diely sadnú, už záleží na osobných preferenciách. V rôznych dieloch a ich rozšíreniach sa môžeš dostať do Paríža, Florencie, Talianska, Grécka, Jeruzalema a prejsť pamiatky ako Saint Chapelle vo Francúzsku alebo napríklad Šalamúnov chrám.

To všetko navyše v rôznych dobách od čias tretej krížovej výpravy cez renesanciu, raný novovek, Veľkú francúzsku revolúciu až po viktoriánsku éru, ale aj mnoho udalostí minulého storočia, ako napríklad Veľkú októbrovú revolúciu 1917 v Rusku. Výber je jednoducho nepreberný.

2. Egyptské staroveké chrámy v Serious Sam

Pokiaľ si fanúšikom klasických strieľačiek, iste si spomenieš na dnes už legendárnu sériu Serious Sam. Prvý diel nás pri hraní zaujal hlavne preto, že prechádzaš „zreštaurované“ zákutia starovekého Egypta. Mnoho chrámov, ktoré sú dnes, žiaľ, aj v dezolátnom stave a ich záchrana vyžaduje veľa síl i peňazí. Hneď v prvej misii sa napríklad ocitneš v chráme bohyne Hatšepsut – ktorý vidíš aj na titulke a tak to pokračuje ďalej a ďalej.

3. Krásy stredovekých Čiech v Kingdom Come: Deliverance

A od „jednoduchej“ strieľačky k veľmi prepracovanému českému open world RPG. Možno si zaregistroval(a) vtipný moment, keď sa Američania pýtali tvorcov hry Kingdom Come: Deliverance: „Ako to, že v hre nie sú Afroameričania?“ No je to jednoduché. Hra sa odohráva v roku 1403. Je tesne po smrti cisára a českého kráľa Karola IV., na tróne sedí Václav IV. a jeho mladší brat Zikmund smeruje z Uhorska do českých krajín, aby si podvolil celé kráľovstvo svojho otca. Afroameričania sa k nám naozaj dostali hlavne ako kupci, otroci alebo maurskí vojaci pod. To však nie je naším dôvodom, prečo ti hru odporúčame…

Nádherná grafika hry ti umožní chodiť po krásnom Česku a k tomu sa dozvedieť veľa o danom období. Na taktiku hráčov pôsobia najrôznejšie faktory, vrátane vlastných rozhodnutí. Môžeš taktizovať na základe výzoru postavy, hodnoty jeho ošatenia, úrovne schopností a k tomu si prečítať celú plejádu informácií o dobe, v ktorej žiješ a podľa akých pravidiel musíš fungovať. A hlavným dôvodom je aj „malý“ bonus. Okrem skutočných dobových podmienok a zákonov sa pohybuješ v presnej kópii českých krajín z roku 1403, vytvorenej na základe dobových máp a kresieb!

4. Slovenské Karpaty vo Far Cry Primal

Keď už sa človek môže prejsť po stredovekej Morave, určite budeš milovať aj praveké Slovensko, teda okolie slovenských Karpat. To si totiž tvorcovia vzali za východiskovú lokalitu na vytvorenie sveta hry Far Cry Primal. Slovensku pripadá 17% tohto pohoria a keďže tvorcovia chceli v hre aj sneh a vysoké kopce, vyhrala slovenská oblasť. „Klasická strieľačka“ s lukom? Zaujímavý koncept.

Išlo v základe o to, ako sa formovala európska populácia, len sme na účely hry skondenzovali dianie z tisícky rokov do jedného momentu. Prvá vlna migrantov zostala uviaznutá v horách v dobe ľadovej a skoro vyhynula, pretože mala problém s rozmnožovaním, takže sa z nich stali kanibali, aby získali silu z iných kmeňov,“ prezradili tvorcovia. Rovnako tak bol pôvodný plán dodržať autentický jazyk, čo sa ale nestalo. Jazyk, ktorý s niekoľkými lingvistami konzultovali, znel vraj až príliš moderne, veľmi podobný slovanským jazykom, ktoré počujeme dnes. A tak ho prerobili do tzv. Wenja jazyka. Takže vo finále nebudeš rozumieť prakticky ničomu, ale chodiť budeš po „skutočných“ slovenských Karpatách!

Do (ne)skutečnej Ameriky

5. Neživý Boston a Salt Lake City v Last of Us

Pokiaľ ale minulosť nie je práve tvoja parketa, preskočíme do postapokalyptického sveta plného zombíkov. Apokalypsou myslíme neznámu chorobu, ktorá sužuje svet už roky a prežiť znamená bojovať každý deň. Reč je o legendárnej hre Last of us, ktorej druhý diel po pätnástich rokoch vývoja vyšiel práve tento rok. Hra posunula štandardy na inú úroveň. Okrem toho ponúka možnosť prejsť sa mestom Boston a Salt Lake City, akurát teda v inej, než rozprávkovej verzii…

6. Postapokalyptická verzia Seattle v Last of us II.

Last of Us II vyšiel, ako som už spomínala, tento rok. A k jeho kulisám poslúžilo slávne mesto Seattle. Ako by mesto vyzeralo neudržiavané, keby karanténa, boj o prežitie a strach boli každodenným chlebom? Asi ako v tejto hre!

7. New York – Spider Man vs. The Division

Sľubovali sme vám New York a tu je! Hneď dvojaký a pekne podrobný. V jednej hre môžete lietať medzi vrcholkami budov z pavúčej perspektívy, v druhej stačilo pár dní, aby mesto New York prepadlo chaosu.

Prvá hra o Spider Manovi sa objavila už v roku 1982. Dnes už sa jedná o trochu väčší kaliber, čo sa grafiky týka. Napríklad celým New Yorkom, ktorým v tele už skúseného Spider Mana, Petra Parkera, prelietávaš ulicami, a sedíš na strechách ikonických budov, ako Empire State Building. Čaká ťa tu klasický komiksový scenár – boj proti hlavnému záporákovi, ale zato v uliciach nefalšovaného New Yorku!

Vírus kiahní s upraveným genetickým kódom zasiahol New York v hre The Division. Epidémia totálne zmenila život v meste. Z chaosu začala okamžite ťažiť kriminálna časť populácie, pracovníci technických služieb sa rozhodli „vyčistiť“ mesto po svojom pomocou plameňometov. A v tomto kolotoči pobehuješ strieľačkou, ktorá však klasickou strieľačkou nie je. Hra ťa nevedie konkrétnymi ulicami, bojuješ o život v otvorenom svete grafického New Yorku!

Akční letenky do skutečného New Yorku na rok 2021

8. Himaláje – Far Cry 4 vs. Uncharted 2

Po tropickej strieľačke Far Cry 3, ktorá bola považovaná za veľmi vydarenú, sa vývojári rozhodli pre kompletne inú scenériu a z tropického pralesa skočili rovno do horských zasnežených hrebeňov Himalájí. Treba tiež povedať že do veľmi vydarenej, hoci mierne upravenej verzie. Pôvodne sa sem vydávate len rozptýliť popol svojej matky, ale čo sa nestane? Zapletiete sa do miestnych šarvátok a je nutné si všetko vybaviť aj s hlavným záporákom a nikdy to nejde ako po masle…

Zato v Uncharted 2 sa stretnete s mierumilovnými obyvateľmi jednej tibetskej dedinky. Ak vás osobne nezaujíma strieľanie na prvom mieste, ale preferujete príbeh – choďte do Uncharted. Vo všetkých dieloch vás vďaka povolaniu hlavnej postavy (z časti zlodeja, z časti archeológa, z časti hľadača pokladov a z časti Indiana Jonesa) Nathana Draka čakajú staroveké chrámy, všetky pochopiteľne zapečatené množstvom zložitých mechanizmov, ku ktorým sa dostanete len na základe milióna vodítok. Akcia vám chýbať nebude. Nikdy nebudete sami, kto po danej veci pátra, ale vy si poradíte proti celej armáde! To všetko v krásnych lokalitách…

9. Černobyľ, Pripjať v Stalkerovi a v Call of Duty

Černobyľ býval temným tichým svedectvom jadrového nešťastia v roku 1986. Dnes je miesto „plné turistov“, a jeho atmosféra je tak trochu stratená … (aspoň to tvrdí Dávid Haring v našom rozhovore – Černobyľ navštívil dvakrát, a tak obe návštevy porovnal). Ale v počítačových hrách si pripjaťskú atmosféru môžeš užiť dosýta. Pravda, nie sú to hry pre každého. Niekomu nemusí vyhovovať hlasité dýchanie, niekomu prekáža veľké množstvo tabuliek, ktoré sú minimálne v hre Stalker bežnou vecou. Rozhodnutie necháme čisto na tebe.

10. Bidderfort v Maine, Posel smrti 2

Toto sme si sem vložili ako drobnú chuťovku, pretože mimo námestia mainského mestečka Biddefort môžeme ťažiše usudzovať, koľko toho v hre je podľa skutočnej scenérie. Ale hra stojí za to už len pre svoju tajomnú atmosféru a nádhernú grafiku daných lokalít, ktoré akoby vypadli z anglického hororu 19. storočia. Ak tvorcovia oblasť nekopírovali, minimálne sa veľmi úspešne inšpirovali…

Miluješ hádanky, mysteriózne alebo aj paranormálne javy, tajomné príbehy ideálne v zabudnutých kútoch sveta, starodávne rody s históriou, čo naháňajú hrôzu? Potom budeš v legendárnej českej adventúre Posel smrti I – III vo svojom živle! Prvý diel je aj dnes mnohými svetovými rebríčky radený medzi najlepšie adventúry na svete!

Hra je jednoduchá na ovládanie, stačí ti myš. Postavy sú také: kam ich postavíš, tam ich nájdeš … chodia, kam klikneš, preskúmavajú a kombinujú, na čo klikneš (maximálne sa líši štýl obhliadky, ak klikneš ľavým, či pravým tlačidlom). Ale hlavne nič nečakaj – hlavnou úlohou postavy je stáť a nič nerobiť. Čo nenaklikáš, to sa nestane. Odhaliť tajomstvo je teda len na tebe!

Počítačové hry ponúkajú cestovateľské vyžitie ako v reáli, tak vo vymyslených, človekom vytvorených lokalitách. Niektoré hry majú vo svojich svetoch dychberúce scenérie, prepracovaná pravidlá, že aj spisovatelia románov by občas mohli závidieť. Ale o tom možno inokedy. 🙂

Autorom článku je česká redaktorka Dominika Zmítková, článok pôvodne vyšiel na Pelipecky.cz.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore