Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Sagrada Familia. Hrdosť Barcelony, vášeň Gaudího

Sagrada Familia má takú silu, že už len pri jednom pohľade na ňu pochopíš pravý význam slova „dychberúci”. Tento chrám sa nachádza v Barcelone a je jedným z dôkazov geniality Antonia Gaudího. On inak zanechal svoje stopy v celej Barcelone, ale ani jedno jeho dielo nie je tak známe ako práve Sagrada Familia, po slovensky bazilika Svätej rodiny. Ak veríš iba číslam, tak ti prezradíme, že ročne ju navštívi 2,8 miliónov ľudí, čím je najnavštevovanejšou pamiatkou v celom Španielsku.

Reklama

Zdroj fotky: Rosshelen | Dreamstime.com

Na všetko dobré sa čaká

Pokiaľ ide o zaujímavé fakty, jeden z nich každý, kto aspoň niečo vie o Barcelone, určite pozná: Sagrada Familia ešte stále nie je dokončená. Stavia sa už 136 rokov, presne od roku 1882. Keď Gaudí v roku 1935 zomrel, bola hotová iba štvrtina, napriek tomu, že posledné roky svojho života venoval tomuto dielu. Vraj už o menej ako 10 rokov dostane svoj úplne finálny vzhľad, plán je taký, že v roku 2026, na sté výročie smrti jej stvoriteľa.

Pripadá ti to ako strašne dlhý čas? Ak by postup stavby bol taký istý, ako na začiatkoch, koniec tohto príbehu by sme teraz ani nevedeli určiť. Pred 136 rokmi totiž ešte neexistovali počítače a digitálne animácie, ktoré by uľahčili plánovanie. Všetko muselo byť kreslené na papier, a veru, v prípade takej komplikovanej budovy to nie je práca na pol dňa.

Nepresvedčili sme ťa, a stále sa chytáš za hlavu, že je to príliš dlho? No dobre, trošku máš pravdu. Keď Sagrada Familia bude hotová, bude to dokopy 144 rokov, a to je viac, ako stihli Egypťania postaviť Pyramídy a iba o 50 rokov menej, ako sa postavil Veľký čínsky múr.

A teraz naspäť na začiatky…

Cez chrám k odpusteniu

Sagrada Familia bola Gaudího vášňou, ale myšlienka pochádzala od konzervatívnej spoločnosti oddaných svätého Jozefa, ktorá v roku 1874 začala svoju kampaň za výstavbu chrámu, ktorá mala zabezpečiť odpustenie – vraj za rastúcu modernosť Barcelony. Ako už vieme, návrh ku Gaudímu sa dostal v roku 1883, ktorý aj vďaka značných peňažných darov zmenil pôvodný novogotický plán na väčší, inovatívnejší a monumentálnejší (jeho geniálny návrh po jeho smrti sa snažili zničiť).

Až tak miloval tento projekt, že vybudoval aj školu pre deti robotníkov, ktorí pracovali dni a noci na jednej z najkrajších budov Európy. Škola bola navrhnutá v roku 1909, teraz je časťou výstavy pre návštevníkov.

Rýchle fakty na záver

Najnavštevovanejšia španielska pamiatka, jedna z najkrajších budov Európy (my si dovoľujeme tvrdiť, že celého sveta), ale keď bude hotová, bude aj najvyššou európskou cirkevnou stavbou.

Sagrada Familia inak mal byť „iba“ rímskokatolícky kostol, až neskôr dostala titul katedrály. V roku 2010 však pápež Benedikt XVI. ju vyhlásil za baziliku. Okrem toho, je aj svetovým dedičstvom UNESCO od roku 1984, a teda jedna zo 7 budov Gaudího, ktoré sa dostali na tento zoznam. A predsa, Sagrada Familia nám môže pripadať ako jeho najobľúbenejšie dieťa, veď pod ňou je uložený na večný spánok.

 Ak sme ťa presvedčili, a rozhodol si sa navštíviť Sagradu Familiu, môžeš si zakúpiť rôzne typy vstupov, ceny sa pohybujú od 15€, tie najdrahšie stoja 29€.

Ak ťa tento článok zaujal, asi ťa bude zaujímať aj to, ktoré sú najnavštevovanejšie múzeá na svete.

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Medzi ľadom aj levmi: 6 unikátnych maratónov https://t.co/rLlV06nJ0C #cestopisy11 hodín dozadu
Wizz Air expanduje ďalej. 6 nových liniek z Rakúska, jedna z Prahy https://t.co/mSzKdOagv3 #novinky12 hodín dozadu
Bulharsko 1. júna ruší povinnú karanténu pre cestujúcich z krajín EÚ https://t.co/GHHChudxHZ #letenky1 deň dozadu
Cenová vojna začala! Letenky na júl už kúpiš od 19€ https://t.co/ThgrV4MUVc #letenky1 deň dozadu
Aká bude budúcnosť cestovania po víruse? https://t.co/CBgDlEKemt #tipy1 deň dozadu
Naprieč svetovou kuchyňou: hummus od Michala Kordoša (recept) https://t.co/EmoncwOYzZ #tipy1 deň dozadu
Aké lieky si zbaliť na dovolenku v jednotlivých krajinách? (Exotika, Egypt, Tunisko) – 2/2 https://t.co/QXvWSzLW8O #tipy1 deň dozadu
Karibik sa otvára pre turistov. Tieto krajiny možno navštíviť už v júni https://t.co/aVDrRSYLpv #novinky1 deň dozadu
Kasíno v Las Vegas rozdá zadarmo 1000 leteniek https://t.co/2ZzEoHyIwI #novinky1 deň dozadu
Kedy obnovia lety zo Slovenska? Podľa aeroliniek od 15. júna https://t.co/3iNWEZDLOh #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore