Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 najnavštevovanejších múzeí na svete, ktoré si nenechaj ujsť

10 najnavštevovanejších múzeí na svete, ktoré si nenechaj ujsť

Ľudia milujú múzeá. Dokazuje to aj štatistika Themed Entertainment Association, ktorá každoročne zostavuje rebríček najnavštevovanejších múzeí. Fun fact na úvod: všetkých desať múzeí ročne navštívi viac ľudí, ako má Slovensko obyvateľov. Poď a vyber sa s nami do najlepších múzeí na svete, do článku sme ukryli aj super letenky!

Reklama

10. Tate Modern, Londýn

Galériu moderného umenia, ktorá sa rozprestiera na brehu Temže, otvorili v roku 2000. Za necelých dvadsať rokov sa jej priestory neustále rozširovali a dnes ju ročne navštívi 5 839 000 ľudí. Kultúrni nadšenci sem chodia najmä za bohatou zbierkou umenia z 20. storočia. Lákadlom je tiež výstavná sieň Turbine Hall, v ktorej sa kedysi, keď bola na mieste Tate Modern elektráreň, nachádzali turbíny. Jedinečný priestor galéria využíva na výstavu veľkých sôch a komplikovanejších inštalácií. Vstup na permanentné výstavy je zdarma.

Zdroj fotografie: Madelinesalocks | Dreamstime.com

9. Vatikánske múzeá, Vatikán

Múzeá založil pápež Július II. na začiatku 16. storočia. A predstavujú to najlepšie, čo pápeži za posledných takmer 500 rokov zozbierali vrátane klasických sôch a majstrovských diel z obdobia renesancie. Zbierka obsahuje asi 70 tisíc exemplárov, z ktorých múzeá vystavujú približne 20 tisíc. Medzi najznámejšie patria Sixtínska kaplnka, Galéria máp, pápežský trón či Raffaelove sály. Ročne múzeá navštívi 6 067 000 turistov.

Zdroj fotografie: Dmitry Erokhin | Dreamstime.com

Národná galéria sa vyníma na severnej strane Trafalgarského námestia. Vznikla v roku 1824 a ponúka vyše 2000 diel z 13.-19. storočia. Zbierka patrí verejnosti, a teda vstup na hlavné výstavy je zdarma, čo určite ocení aj 6 623 000 návštevníkov ročne. Ak si ešte nevidel Van Goghove Slnečnice, tak si to rovno namier do sály číslo 43.

Zdroj fotografie: Aneb | Dreamstime.com

7. Shanghai Science and Technology Museum, Šanghaj

Toto je múzeum z trocha iného súdka. Maľby alebo sochy budeš hľadať márne, tu sa vystavuje veda a technika. Fanúšikovia technológií sem prúdia od roku 2001. Múzeum v súčasnosti disponuje štrnástimi výstavnými halami a IMAX kinom. Stála výstava obsahuje svet robotov, výstavu pavúkov, svet zvierat či vesmír. Ústredná téma všetkých výstav a akési motto celého múzea je harmónia prírody, človeka a technológie. Ročne sa sem príde pozrieť 6 316 000 návštevníkov.

6. British Museum, Londýn

Prierez históriou ľudstva od počiatku po súčasnosť. Britské múzeum, nachádzajúce sa v londýnskej štvrti Camden, je jedno z najvýznamnejších a najväčších múzeí histórie a kultúry. Jeho zbierka obsahuje viac než sedem miliónov predmetov zo všetkých kontinentov, ktoré dokumentujú vývoj ľudstva. Môžeš tu vidieť egyptské múmie, mramorové sochy z aténskeho Parthenónu či Rossetskú dosku – kľúč k rozlúšteniu hieroglyfov. Ak nie si fanúšikom histórie, určite ťa osloví aspoň slávne sklenené átrium alebo obchodíky. Stále výstavy sú tu zadarmo. A v Londýne sú zadarmo aj tieto pamiatky.

Zdroj fotografie: Annalevan | Dreamstime.com

5. Metropolitan Museum of Art, New York

Slávne MET je najstaršie a najväčšie múzeum umenia v USA. Sídli na vychýrenej Piatej avenue, na východnom okraji Central Parku. Ročne prijme 6 700 000 návštevníkov. Založili ho v roku 1870 zo súkromných darov a v súčasnosti je domovom dvoch miliónov umeleckých diel. Múzeum sa rozhodlo byť univerzálne a ponúkať všetky druhy výtvarného umenia vrátane úžitkového a fotografie. Zbierky delí podľa zemepisných historických a tematických celkov. Práce Rembrandta, El Greca, Raphaela či Renoira je takmer nemožné vidieť za jeden deň.

Zdroj fotografie: Breakers | Dreamstime.com

Akciové letenky do USA 2021/2022

4. National Museum of Natural History, Washington D.C.

Múzeum prírodnej histórie leží v srdci hlavného mesta USA. Otvorené je od roku 1910 a ročne ho navštívi 7 100 000 ľudí, čo z neho robí najnavštevovanejšie múzeum svojho druhu na svete. Obsahuje 126 miliónov vzoriek. Objaviť v ňom môžeš dinosaurie fosílie, živé koraly či legendami opradený diamant Hope.

Zdroj fotografie: Kmiragaya | Dreamstime.com

3. Musée du Louvre, Paríž

Klasika, ktorá by rebríčku sotva mohla chýbať. Múzeum založené v roku 1793 sídli v palácovom komplexe Palais du Louvre a patrí medzi najväčšie na svete. Na slávnu Monu Lisu sa ročne príde pozrieť 7 400 000 návštevníkov. Louvre však zďaleka nie je len o spomínanom Da Vinciho veľdiele. Zbierka obsahuje 35 tisíc exponátov od praveku po 19. storočie. Zážitkom je tiež samotná budova múzea, ktorú tvorí malá verzia Víťazného oblúka či ikonická sklenená pyramída.

Zdroj fotografie: Christian Bertrand | Dreamstime.com

2. National Air and Space Museum, Washington D.C.

Národné múzeum letectva a kozmonautiky je výnimočné v mnohých smeroch. Bez pochýb ide o najväčšiu muzeálnu zbierku s touto tematikou na svete. Ďalšou zaujímavosťou je, že takmer všetky exponáty sú originály. 7 500 000 návštevníkov ročne ani nedýcha pri pohľade na originál prvého lietadla na svete od bratov Wrightovcov z roku 1903 alebo návratového modulu misie Apollo 11, počas ktorej človek po prvý raz vstúpil na povrch Mesiaca.

Zdroj fotografie: Cia Pix | Dreamstime.com

1. National Museum of China, Peking

Pomerne nové múzeum, ktoré vzniklo v roku 2003, rýchlo začalo lámať rebríčky návštevnosti. Ročne doň zavíta 7 550 000 návštevníkov. Rozprestiera sa na Námestí nebeského pokoja a vyše milión exponátov ťa prevedie najmä čínskou históriou a umením.

Zdroj fotografie: Frederic Araujo | Dreamstime.com

Zdroj titulnej fotografie: Christian Bertrand | Dreamstime.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (4 votes)
Komentáre
Hore