Nájdeš nás aj na:
barcelona

Cestopisy

Po stopách Antonia Gaudího, najslávnejšieho španielskeho architekta

Antoni na škole svojim spolužiakom pripadal ako blázon. Bol mlčanlivý a veľa kreslil. Nakoniec sa mu architektúra stala nielen koníčkom, ale i životnou vášňou. Sagrada Familia, celým názvom Temple Expiatori de la Sagrada Familia (Chrám očistenia svätej rodiny) je jeho najznámejším architektonickým počinom. Nečudo, veď do hlavného mesta Katalánska prichádzajú ročne stovky turistov, len aby túto nevšednú krásu zahliadli. Pôvodne však projekt Sagrada Familia nebol určený jemu. Bol to Gaudího učiteľ Francisco de Paula del Villar, ktorý sa s mestskou radou nedokázal na stavbe dohodnúť.

Reklama

Tejto príležitosti sa mladý Gaudí chytil tak, že svojho učiteľa prerástol. Doslova jej zasvätil svoj život a štyridsaťtri rokov života, pričom odmietol i prestížne ponuky, napríklad  z New Yorku. Mnohí ho opisovali ako zádumčivého človeka, čo sa mu nakoniec stalo osudným. Nepočul prichádzajúcu električku a kvôli jeho vtedajšiemu zanedbanému vzhľadu ho okoloidúci považovali za tuláka. Dodnes mu však prináleží prívlastok najslávnejšieho španielskeho architekta. Poďte sa s nami pozrieť po stopách Antonia Gaudího.

 

Gaudího rodné mesto Reus

Provincia Tarragona v Katalánsku ukrýva vo svojom vnútri mesto, kde sa v roku 1852 narodil Antonio Gaudí a strávil tu prvých šestnásť rokov svojho života. V Reuse, meste plnom modernistickej architektúry, by ste však len márne hľadali budovy navrhnuté samotným architektom. Narodil sa v dome, ktorý leží na ulici Sant Vicenç. Keďže je v súčasnosti pod súkromným vlastníctvom, dnu sa nedostanete. Vedľa jeho vchodu sa však nachádza informačná plaketa s informáciami o umelcových začiatkoch a o jeho rodine. Svoje kroky ďalej nasmerujte do Gaudího centra, nachádzajúceho sa na Plaça del Mercadal. Prostredníctvom audiovizuálnej interaktívnej výstavy sa na jeho život a tvorbu pozriete zblízka, dotknite sa jej a obdivujte ju. Vycestujte späť v čase a navštívte i Gaudího workshop tvorby baziliky Sagrada Familia.

Zdroj fotografie – Matyas Rehak / Shutterstock.com

Ako poďakovanie za pohostinstvo mu navrhol záhrady

Organický tekutý dizajn. Gaudího láska k prírode sa odrazila i v jeho osobitom štýle a jeho modernistické architektonické dielo je dodnes viditeľné po celom Španielsku. La Pobla de Lillet v katalánskej časti Berguedà je obec, ktorú preslávil práve tvorivý dotyk hádam najznámejšieho španielskeho architekta. Záhrady Artigas sa stavali od roku 1905 a 1906 a dnes sú voľne prístupné verejnosti. Umelec v Lillete prebýval počas stavby budovy Catllaràs. Stal sa hosťom textilného magnáta, ktorý vlastnil veľkolepé panstvo Font de la Magnèsia. Keď bola stavba dokončená, Gaudí sa rozhodol svojmu hostiteľovi poďakovať po svojom. Navrhol mu krásne záhrady Artigas. Charakterizuje ich zložitá kamenná práca, organické reťazové oblúky, kresťanská symbolika a umelé jaskyne. Kľukatý chodník slúži návštevníkom ako neživý sprievodca, ktorý ich prevedie popod a cez prečnievajúce mosty a popri kamennej fontáne. Sochy zobrazujú symboly štyroch evanjelií, koncipovaných do tvaru kríža. V sedemdesiatych rokoch uplynulého storočia boli záhrady celkom spustnuté. Avšak centrum Reial Càtedra Gaudí začalo s reštaurovaním tejto časti. Dnes patrí pod vlastníctvo obce a je plne otvorená verejnosti.

Akciové letenky do Španielska

Tri budovy ležiace mimo Katálanska

Je len málo diel, ktoré sa Antoni Gaudí rozhodol tvoriť mimo Katalánska. Budova El Capricho v mestečku Comillas, ležiacom v oblasti španielskej Cantabrie je jedným z nich. Fúzia hudby a architektúry. Taký bol prvotný nápad, ktorý nakoniec v 19. storočí nadobudol i svoje reálne kontúry. Stavba je kombináciou plastických rastlinných ornamentov, neogotických elementov a obrysov stromu. Ďalším mestom, v ktorom Gaudí zanechal svoju umeleckú stopu, je severozápadne ležiaci León, hlavné mesto rovnomennej provincie. Casa de los Botines je modernistická budova, ktorá bola prispôsobená ako centrála miestnej poisťovne Caja España. Tá si nakoniec budovu, nehľadiac na Gaudího pôvodný projekt, prispôsobila vlastným požiadavkám. Jeho vízia stavby so stredovekým nádychom a neogotickými prvkami sa však zachovala. Treťou budovou, navrhnutou umelcom mimo Katalánska je Episcopal Palace, ležiacim rovnako v provincii León, konkrétne v mestečku Astorga. Krásna a impozantná stavba dnes slúži ako múzeum náboženského umenia – Museo de los Caminos, venovanom myšlienke Jakubskej cesty.

Zdroj fotografie – J2R / Shutterstock.com

Sagrada Família, ako nikdy nekončiaca kniha

„Pošlite Gaudího a Sagradu Famíliu do pekla,“ napísal raz Picasso. Na jednej strane je evidentné, ako niektoré náboženské elementy budovy a zbožná vrúcnosť jej tvorcu dokázali mladého kubistu rozčúliť. Barcelonský kultový chrám však vo svojej pompéznosti neprestáva fascinovať mnohých. Po viac ako štyridsiatich rokoch svojho života, ktoré venoval tejto stavbe, odpočíva dnes Gaudího telo pod jeho múrmi. Fasáda chrámu na prvý pohľad pôsobí, akoby nejaký neopatrný obor vylial na gotickú katedrálu vosk. Pri bližšom pohľade však zistíte, že každý výčnelok je súčasťou zložitej sochárskeho motívu fauny, flóry či ľudskej postavy, ktoré v kombinácii vytvárajú akoby pohybujúcu sa kamennú mozaiku, ktorá znázorňuje scény z Kristových mladých rokov. Najúžasnejšie na projekte Sagrady Famílie je, že vôbec existuje. Prvé prekážky začali už v roku 1930, len štyri roky po jeho smrti, kedy anarchisti zlikvidovali Gaudího detailné plány a modely a pokračovali s nedostatkom finančných prostriedkov. Prebiehajúce práce so sebou nesú mnoho dohadov o dátume dokončenia budovy. Pôvodne to mal byť rok 2026, na sté výročie umelcovej smrti, avšak dnes sa zdá menej pravdepodobný.

Zdroj fotografie – CastecoDesign / Shutterstock.com

Celoživotný priateľ a zákazník Eusebi Güell

V roku 1900 dostal Gaudí zákazku od svojho mecenáša a celoživotného priateľa Eusebi Güella navrhnúť rodinného sídlisko s výhľadom na more. Zastarané zmluvy, komplikované podmienky predaja či nedostatočná doprava k pozemkom spôsobili, že pôvodné plány projektu neboli nikdy úplne zrealizované. Po smrti Eusebi Güella odkúpilo pozemky mesto a v roku 1926 ich označili ako Mestský park. Osemdesiatštyri stĺpcov pri okázalom schodisku je dozdobených malými kopulami s tradičnou katalánskou mozaikou. Gaudí nenechal nič na náhodu a do projektu schodiska, terás a stĺpov zakomponoval potrubie, ktoré odvádzalo dažďovú vodu. Keď odtiaľ odtekala, bola čerpaná tlamou salamandry, ktorá sa stala jedným z najznámejších symbolov parku. Gaudího hlavnou myšlienkou pri výstavbe záhrad bolo, aby dielo splynulo s okolím a prírodou v jeden celok.

Zdroj fotografie – Felix Lipov / Shutterstock.com

Gaudího umelecké objednávky

Jedna z prvých objednávok, ktoré umelec kedy dostal, je budova podobajúca sa pevnosti – Palau Güell. Po dlhej rekonštrukcii bola verejnosti znovuotvorená v roku 2011. Ďalšou zákazkou pre katalánskeho priemyselníka, politika a mecenáša bol komplex budov, nazvaný Pavellons Güell. Gaudí je autorom i Colonia Güell, kostola v Santa Coloma de Cervelló, ležiaceho neďaleko Barcelony. Neprehliadnuteľný secesný dom v Barcelone navrhol architekt na objednávku textilního magnáta Josepa Batlló. Rozoznateľná fasáda, balkóny v tvare lebiek, okná, rozdelené holennými kosťami. Casa Batlló je skutočným architektonickým „bonbónom“ a právom si vyslúžila i miesto v zozname svetového dedičstva UNESCO. Casa Milà či La Pedrera sa stala poslednou občianskou budovou navrhnutou Antonion Gaudím. Secesná stavba s prvkami španielskej gotiky a baroka bola objednávkou aristokrata Pere Milá i Camps a jeho partnerky. Dom bol však postavený vyšší a širší, než bolo stanovené. Viacero sporov okolo stavby nakoniec viedlo k rozviazaniu zmluvy a nedokončenému projektu. Na dostavbu si musela počkať až do uplynulých rokov.

Zdroj fotografie – Luciano Mortula – LGM / Shutterstock.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore