Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Život v Barcelone vyžaduje široké lakte, ale dáva veľa radosti. Príbeh sprievodkyne

Život v Barcelone vyžaduje široké lakte, ale dáva veľa radosti. Príbeh sprievodkyne

Obsah článku

Barbora je ďalšia v poradí, ktorú predstavíme v sérii článkov s názvom Sprievodcovia Pelikána. Jej začiatky v jedinečnej Barcelone neboli vždy jednoduché, avšak život, ktorý si to vybudovala, jej v dobrom závidíme.

Reklama

Kedy a prečo ste sa rozhodli presťahovať sa do Španielska? Ako vyzerala Vaša práca predtým?

Po skončení vysokej školy som mala jasno v tom, že na Slovensku momentálne nechcem ostať. Priateľ pochádza z Barcelony, takže bolo rozhodnuté o novom domove. Počas univerzity som pracovala na skrátený úväzok pre jednu na Slovensku a Čechách veľmi známu internetovú spoločnosť.

Čo bolo najťažšie na začiatku? Ako rýchlo sa Slovák zabýva v Barcelone?

Trvalo mi zvyknúť si mentalitu, kultúru, denný režim, napríklad na pošte, v banke alebo reštauráciách alebo kdekoľvek, kde sa človek potrebuje „pohnúť“. Nekonečné papierovačky a byrokratické vybavovanie poistenia, povolenia na pobyt, prácu atď. Dokonca vždy na niečo zabudli, niekoľkokrát skomolili moje meno. Treba sa obrniť pevnými nervami a ísť do všetkého s tým, že už viac-menej vieme, čo nás čaká. Mne to nemal kto povedať. Takže som si preskákala všeličím. Je dôležité mať široké lakte a nedať sa odbiť.

Zdroj fotky: archív Barbory

Akí sú domáci vo vzťahu k cudzincom žijúcim v Barcelone?

Väčšinou sú milí, ale už sa mi za tie toky stalo aj to, že mi vyčítali to, že som tu cudzia, tým pádom nemám právo na veci, na ktoré majú tí, ktorí tu žijú celý život. Treba to pustiť jedným uchom dnu, druhým von. Ale všeobecne platí to, že Španieli sú veľmi príjemný národ, trochu hlučný, ale o to veselší a prívetivejší.

Je v Barcelone silná slovenská / česká komunita? Patria medzi vašich známych / kamarátov skôr
Slováci alebo domáci?

Silnou by som ju nenazvala. Často sa tu vyskytujú turisti zo Slovenska a Česka, ale trvalo tu veľmi nežijú. Ale s tými, čo sa poznám, sa stretávam tak často ako sa len dá. Niekedy organizujeme haluškovicu u niekoho na byte, ale vždy sa nájde nejaký dôvod na stretnutie. Hlavné je, aby sme si našli čas, lebo život v Barcelone beží veľmi rýchlo.

Ako ste sa dostali k práci sprevádzania turistov?

Vyštudovala som ekonómiu na vysokej škole a španielčinu na gymnáziu. K histórii som sa dostala až tu, v Katalánsku. Mala som šťastie na môjho profesora histórie. Veď kto by nás naučil lepšie ako rodený Katalánec zamilovaný do Barcelony a Gaudího, s ktorým bola jeho rodina v bližšom priateľskom vzťahu. Mám od neho aj nejaké pikošky týkajúce sa tohto umelca, ktoré potom môžem odovzdať turistom na prehliadkach. Takže to, čo robím teraz – podnikanie v Španielsku v turizme, je mix toho, čo som sa naučila a čo ma baví.

Zdroj fotky: archív Barbory

V čom je život v Barcelone iný ako na Slovensku?

Čím väčšie mesto, tým širšie lakte, ako som už spomínala. Zo začiatku sa mi to ťažko rozdýchavalo, ale musela som sa to naučiť. Ľudia sú viac zahľadení do seba a zaujímajú sa len o vlastné potreby, nazvime to egocentrizmom alebo sebeckosťou. Na druhej strane, sú usmiatejší, spokojnejší (šofér v autobuse, čašníčka v reštaurácii). Rytmus života je zrýchlený, ponúka nekonečné možnosti zábavy aj relaxu, zaujímavý nočný život, spoznávanie všetkých kultúr sveta a ľudí zo zahraničia… Je to veľmi fajn.

Ako často sa dostanete na Slovensko, prípadne ako často vás navštevuje rodina?

V priemere 2-3-krát do roka som na Slovensku, kamaráti tak 1-2-krát do roka vycestujú za mnou. Nie veľa, ale ani málo.

Akí sú Pelikánci klienti? A aký typ Pelikancov je najčastejší?

Musím povedať, že väčšinou veľmi príjemní a sympatickí, no ako pri každej spolupráci s ľuďmi, vždy sa nájde aj niekto „špeciálny“. Ide o mladé alebo postaršie páry, ktoré si darovali pobyt k narodeninám, výročiu alebo len tak cestujú a spoznávajú svet, keď sa dá. Veľmi sa mi to páči. Cestovanie obohacuje a je veľmi dobrý učiteľ.

Ktorú atrakciu alebo lokalitu máte najradšej v Barcelone?

Rozhodne pláž. Najpríjemnejšie chvíle strávite v blízkosti mora, slnečných lúčov, ponúka to pocit pohody. To, že mesto má more, je neuveriteľný dar pre jeho obyvateľov, keďže sa to odráža na ich psychike, celkovom životnom naladení.

Zdroj fotky: archív Barbory

A ktorá atrakcia alebo lokalita patrí medzi najobľúbenejšie medzi Pelikáncami?

Pláž a Camp Nou, ale rovnako aj Gaudího diela, najmä Sagrada Família. Vždy, keď vystúpime so skupinou z metra a zrazu pred nami stojí neuveriteľná grandiózna stavba, vyrazí im to dych. Ešte predtým než začneme s akýmkoľvek výkladom, musia si spraviť selfíčka. Haha.

Najlepší zážitok a najhorší zážitok počas vašej práce sprievodcu?

Vďačnosť ľudí je vždy veľmi peknou odozvou. Najhorší vlastne ani nemám, všetko sa snažím brať s nadhľadom. Možno, keď počasie neposlúcha a klienti čakajú, že aj toto nejako zariadim… Tam sme ale všetci krátki.

V čom vidíte výhodu pobytu so slovenským sprievodcom dlhodobo žijúcim v Barcelone?

Veľakrát som zažila porovnávačky cien za naše služby s cenami pani učiteľky zo Slovenska, ktorá príde v rámci zájazdu do Barcelony. Teraz sa na tom už len pousmejem. V prvom rade náklady na život a podnikanie v Barcelone sú úplne niekde inde ako na Slovensku, v druhom rade sa skúsenosti a výklad, ktoré má domáci sprievodca, nedajú porovnať. Po každej mojej prehliadke ľudia vedia, za čo platia a sami to vždy uznajú.

Je to moje mesto, poznám jeho skryté zákutia, otváracie hodiny tam a tam, čas kolón a dlhých rád, ako si treba vypýtať veci tak, aby ste dostali viac ako je štandard, kde sa treba najesť a kde nie, kde zažiť kvalitné flamenco, nie nejakú napodobeninu pre turistov, ktorá paella stojí za to, narýchlejšia trasa z bodu A do bodu B, kde spraviť cikpauzu (veľmi praktická vec v rámci prehliadky), kde si dávať väčší pozor na vreckárov a mnoho ďalších detailov, ktoré nám ani nenapadnú hneď. Hlavne, keď so skupinou ide domáci sprievodca (samozrejme taký, ktorý hovorí po španielsky alebo katalánsky), servis je úplne iný a tým pádom aj odozvy od turistov sú lepšie. S takýmto sprievodcom budete mať dokonca aj suveníry za nižšie ceny, real story.

Predsa sú cestovatelia, ktorí uprednostňujú cesty bez sprievodcu. Čo by ste im poradili, čo by určite nemali vynechať a čo v bedekri nenájdu?

Ťažko povedať, každý hľadá niečo iné na svojej dovolenke. Určite sa nikdy nemôžete pomýliť, ak sa chytíte nejakého domáceho. Ten, kto je u doma, vie hľadať kvalitu.

Prečo by ľudia mali uvažovať nad návštevou Barcelony?

Je to svet otvorených možností. Nikto nikoho nesúdi. Tým, že je to tak medzinárodné mesto, každý si tu nájde svoje zákutie. Gaudího snáď ani spomínať nemusím, bol to veľký virtuóz. Nie nadarmo je obľúbený dodnes. Okrem toho, nadšenci futbalu nikdy nevedia, či nestretnú Messiho na sobotnom nákupe v potravinách aj s rodinou, aj také už bolo.

Kedy je najvhodnejšie cestovať do Barcelony – vzhľadom na počasie, ceny, množstvo turistov atď.?

Určite na jeseň, keď je počasie veľmi príjemné na poznávačky a presun po meste, a potom jar. August je došt kritický, keďže domáci sú na dovolenke a všetko sa zaplní turistami. Mesto vtedy býva takmer neprechodné. Inak sezóna je tu po celý rok. Cený sú najvyššie v júli/auguste.

Zdroj fotky: archív Barbory

Akú najčastejšiu chybu, chyby robia turisti prichádzajúci do Barcelony ?

Zabúdajú na svoje veci pri fotení a potom ich okradnú. Neodporúčam ani to, aby mali pri sebe veľa hotovosti.

Ak by ste sa mohli vrátiť v čase, urobili by ste niečo inak? Vybrali by ste si Barcelonu alebo iné mesto?

Nevybrala by som si iné. Barcelona mi dala všetko, po čom moja duša túžila.

Aké máte plány do budúcnosti?

Naďalej sa venovať práci s turistami, je to veľké zadosťučinenie, keď vás ľudia začínajú spoznávať z článkov a tešia sa na vaše služby. Čo sa týka osobných plánov, chcem cestovať vždy, keď sa dá. Cestovaním si človek otvára myseľ, cibrí toleranciu a stráca strach. Najdôležitejšou vecou v mojom súkromí je však bábätko na ceste!

Ako vyzerá bežný deň sprievodcu?

Veľa voľného času, najradšej stráveného na pláži v lete s priateľmi, rodinou, pracovná doba 4-8 hodín plná nových známostí, nových životných príbehov, inšpirácií, nové kontakty, ktoré sa hodia do budúcna, ale popritom veľa práce na počítači – ale kanceláriou je plážová teraska s mojitom v ruke.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.6/5 - (13 votes)
Komentáre
Hore