Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Cestovanie bez výťahu. Alebo najkrajšie schody na svete

Cestovanie bez výťahu. Alebo najkrajšie schody na svete

Tento článok je pre tých, ktorí vyhľadávajú neobyčajné destinácie. Aj pre tých, ktorí majú radi pešiu turistiku. Poteší aj fanatikov architektúry a prírodných krás. A je tu medzi vami nejaký milovník schodov? Preňho sú nasledovné kúty sveta ako stvorené.

Reklama

Bom Jesus do Monte (Braga, Portugalsko)

Táto turistická atrakcia ja zároveň aj útočiskom veriacich cestovateľov. Pri jeho neoklasicistickom kostole, expozícii a zelených parkoch pútajú pozornosť aj schody v dĺžke 116 metrov. Kostol Bom Jesus do Monte je inak od roku 2019 súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. To všetko v krásnom Portugalsku.

Dongdaemun Design Plaza (Soul, Južná Kórea)

DDP je ikonickou budovou hlavného mesta Južnej Kórey, ale významným architektonickým dielom aj v globálnych rozmeroch od legendárnej architektky Zahy Hadid. Pri návšteve Soulu sa určite zastavte na nejaké chutné občerstvenie v tomto futuristickom minisvete, s plným žalúdkom vám potom určite dobre padne aj prechádzka po originálnych schodoch.

Opátstvo Melk (Melk, Rakúsko)

Benediktínske opátstvo Melk je jednou z najpozoruhodnejších pamiatok oblasti Wachau v Dolnom Rakúsku. Unikátny estetický zážitok vám ponúkne celý komplex s výhľadom na Dunaj, a súčasťou tejto podmanivej vizuálnej skúsenosti budú aj barokové točité schody v kostole.

Innovative Space Asia Hub (Singapur)

Singapur je spojením starej kultúry s moderným dizajnom, a táto pôsobivá kombinácia bola inšpiráciou aj pri návrhu komplexu Innovative Space Asia Hub. Aj keď priestory majú veľmi súčasné vyžarovanie, na každom kroku narážate na tradičné motívy a odkazy architektúry minulosti. Jeho točité schody ponúkajú naozaj nekaždodenný pohľad.

Vatikánske múzeá (Rím, Taliansko)

Vatikánske múzeá sú jedným z najnavštevovanejších turistických bodov na celej Zemi, v rámci nich sa tešia špeciálnemu záujmu aj ich točité schody. Pôvodné schodisko známe ako Bramante bolo postavené v roku 1505 a nové bolo dokončené v roku 1932.

Patagónia (Čile a Argentína)

Patagónia je srdcovkou odvážnych turistov, ktorí sú ochotní za dobrodružstvom vycestovať aj na koniec sveta. Tieto schody vznikli práve pre nich. Pomáhajú im objavovať neobyčajné krásy tejto divočiny, ktorá je úžasným prírodným zázrakom našej Zeme.

Tianmen (Čína)

Čínske pohorie Tianmen je národným parkom v juhovýchodnej Číne. Jeho súčasťou je aj čarovný prírodný jav, ktorý sa volá „Nebeská brána“. Pozrite sa na fotku, pochopíte, kvôli čomu vznikol tento lyrický názov. Súčasťou hory sú aj schody, ktoré samozrejme nie sú dielom prírody, postavili ich preto, aby turistom uľahčili dostať sa k dychberúcej panoráme priamo od vchodu nebies, a to v istom zmysle doslova.

Chand Baori (India)

India je plná ničím neporovnateľných atrakcií, ktoré sú zároveň aj historickým a kultúrnym dedičstvom dávnych čias. Jednou z nich je aj studňa s názvom Chand Baori v štáte Rádžasthán. Má 13 poschodí a do jej dna vedie 3500 schodov. Postavili ju v rokoch 800-900 a zásoboval dedinou vodou (zachytávala dažďovú vodu).

Schody v Santorini (Grécko)

Krásu v Grécku nemusíte hľadať dlho, stačí keď sa pozriete priamo pred nos. Ak aj predchádzajúca veta je mierne prehnaná, v Santorini určite platí. Tento ostrov ponúka pôvabnú panorámu tvorenú bielymi domami pozdĺž skalnatého pobrežia. Medzi nimi vedú schody, z ktorých je pohľad na modrý oceán miestami až neuveriteľne dokonalý.

Würzburská rezidencia (Würzburg, Nemecko)

Jedna z najvýznamnejších pamiatok Nemecka je palác, ktorý sa volá Würzburská rezidencia. Postavená bola v 18. storočí a je učebnicovým príkladom barokovej architektúry. Medzi jej najkrajšie časti patria schody pod najväčšou freskou na svete.

Pompidou Centre (Paríž, Francúzsko)

Centrum Pompidu je postavený v štýle high-tech, parížsku atmosféru vznikajúcu zo zmesi kávičkovania na terasách a romantických bozkov vo svetlách Eiffelovej veže síce nepripomína, aj tak sa stalo symbolom mesta. V budove sa nachádza niekoľko kultúrnych inštitúcií, vrátane Musée National d’Art Moderne, ktoré je najväčším múzeom moderného umenia v Európe. Svojskosť tejto stavby spočíva v jej vonkajšom skelete, ktorého súčasťou sú aj schody s priehľadným koridorom.

The Vessel (New York, USA)

Slovo „vessel“ po slovensky znamená plavidlo. Názov je výstižný, keďže táto originálna stavba stojí na brehu rieky Hudson. Pozostáva zo siete schodov a odpočívadiel, a má jedinú funkciu: aby ste sa dostali na jej vrch a užili si dielo kreativity jej tvorcov. Výhľad na New York z výšky 46 metrov je len taká menšia červená čerešňa (alebo zelené jablko?) na torte.  

El Peñon de Guatape (Kolumbia)

Ak hľadáte výstižný príklad na výraz „zapamätateľnosť“, tak tento odsek by vám mohol pomôcť. Monolit Piedra slebo Peñol alebo Peñón de Guatapé je symbolom tejto krajiny, ktorý je sám o sebe jedinečný takisto ako výhľad, ktorý ponúka po zdolaní jeho 600 schodov.

Machu Picchu (Peru)

Legendárne ruiny, ktoré nám tu nechali Inkovia, sú jedným zo 7 divov sveta. Síce pre tento zážitok potrebujete vytrvalosť a silné svaly, ak zvládnete túru po výstupe na jeho vrchol, čakajú vás výhľady, aké ste predtým ešte určite nevideli.

Tiger & Turtle (Duisburg, Nemecko)

Tiger & Turtle Magic Mountain (alebo ak chcete, zázračná hora Tiger a Korytnačka) pripomína húsenkovú dráhu, v skutočnosti však predstavuje kľukatý chodník pozostávajúci zo schodov. V roku 2013 sa táto stavba umiestnila na 6. mieste v zozname najextrémnejších schodísk vytvorený spoločnosťou HuffPost.

Sanxiantai, Taiwan

Na východnom pobreží Taiwanu si prídu na svoje najmä dobrodružní cestovatelia ale aj fanúšikovia jedinečných výhľadov na oceán. Tentokrát ide o koketovanie s Tichým oceánom z jedného z 8 mostov, ktoré vedú na ostrov Sanxiantai. Ako by sme ich mohli opísať? Nuž jednoducho: sú krásne.

Alishan Siding Yunhai (Chiayi County, Taiwan)

Výhľad z vrcholu ktoréhokoľvek úbočia hory v Alishan Siding Yunhai na Taiwane je nádherný. Túto krásu dokáže násobiť už len výstup na sériu drevených schodov, ktoré vám tie najmagickejšie momenty ponúknu najmä počas východu alebo západu slnka.

Most Moses (Halsteren, Holandsko)

Videli ste už most, ktorý sa nenachádza nad vodou, ale vo vode? Most Moses v Halsterene vám môže pripomenúť aj biblický motív, keďže na druhú stranu rieky sa dostanete tak, že budete kráčať prakticky na hladine. Veď aj preto sa volá „Moses“.

Taihang (Linzhou, Čína)

Pohorie Taihang sa tiahne cez Peking a je dlhý viac ako 400 kilometrov. Nebojte sa, neposielame vás na schody vedúce po celej tejto trase. Ale na tie točité, ktoré postavili vedľa jednej skaly tohto pohoria. Ich návštevu by ste mali stihnúť ešte pred svojimi 60. narodeninami, inak vás na ne nepustia.

Umschreibung (Mníchov, Nemecko)

Predmetné schody nemajú svoj vlastný názov, nachádzajú sa pri budove audítorskej spoločnosti KPMG. Sú tvorbou dánskeho umelca Olafura Eliassona. Aké sú? Nekonečné.

Zdroj: Architectural Digest


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre