Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Zažiť prekrásny Paríž

„Život je prekrásny,“ prihovára sa nám Paríž

Pariz cesticka z Momnartru

Reklama

V Paríži sa toho ruka v ruke dá zažiť mnoho. Ak ste sa už pobozkali pod Eiffelovkou a hrdíte sa vlastnoručne, po nociach vyškrabaným visiacim zámkom, ktorý už našiel svoje miesto nad Seinou, poďte sa s nami pozrieť trochu ďalej. Do nevšedných kútov Paríža, kde nájdete okrem hordy turistov i výnimočný čas a príležitosť objaviť niečo zaujímavé.

Paríž. Aj vy už len pri prečítaní kombinácie týchto písmen cítite vôňu práve upečených croissantov a okolo seba počujete samé „Oh, la la!“? Paríž. Zosobnením francúzskeho šarmu, baretky, odtienkov kvalitného parfumu a arómy dobrého červeného vína.

Paríž, mesto plné lásky. A čohosi neprehliadnuteľného, čo visí vo vzduchu. Francúzi tomu hovoria: „La vie est belle“ a veru, vedia, o čom hovoria. V dnešnom uponáhľanom trende by sa každému z nás občas zišla malá parížska lekcia o vychutnávaní si života. Chutí. Vôní. Hudby. A samozrejme, romantiky.

Tajomstvá a čary Paríža

Ak ste typ, ktorý má rád aktívnu dovolenku a je zvedavý, k Parížu si môžete pripísať prívlastok mesto múzeí. Musée de la Poupée, alebo Múzeum bábik, otvoril v roku 1994 istý Guido Odin a jeho syn Samy. Obaja boli až posadnutí tou elegantnou krehkosťou, ktorá je v ich zbierke tak čarovná. Hračky, automaty, miniatúrne figuríny či ich čarodejnícke alternatívy.

Pariz parfemy

Ak viac túžite potešiť svoje čuchové bunky, zablúďte do Múzea parfumov, Museé de Parfum. To vás svojou architektúrou  prenesie do dôb Napoleona III. a okrem prehliadky vôní a flakónov sa dozviete i niečo samotnej výrobe parfumov. Možno sa vám i poodhalí tak záhadný svet Jeana-Baptista Grenouillena, fiktívnej postavy z knihy Parfum – Príbeh vraha, ktorého ženie jeho genialita v rozpoznávaní vôní k jedinému cieľu, vytvoriť tú dokonalú, a to za každú cenu.

Pariz výhlad

Počuli ste už o Jacquesovi Sirgentovi? Ak áno, pravdepodobne ste veľkým fanúšikom upírej kultúry. Tento muž celý život zbieral a zhromažďoval rôzne artefakty, aby raz mohol vyrozprávať mysteriózne príbehy z tohto sveta. Múzeum upírov a legendárnych bytostí vás zavedie do útrob ezoteriky. Dozviete sa mnoho z príbehov, ktoré sa odohrali v kryptách, kde sa tieto upírie rituály praktizovali. Je to ale i útočisko istej časti histórie, ktorá sa vám pootvorí s náhľadom do literatúry, nevšedného umenia či rôznymi zberateľskými úkazmi.

Umelecká duša mesta

Čo môže byť viac romantické ako múzeum venované láske? Na jednej z najmalebnejších uličiek Paríža toto mesto v sebe ukrýva Musée de la Vie Romantique. Múzeum okupuje dve budovy. Jedna je venovaná vždy nejakej dočasnej výstave a v druhej sa nachádzajú mnohé artefakty prepojené s témou romantického umenia či literatúry. Mnohé z nich súvisia s postavou maliarky Ary Schefferovej, či spisovateľa Georga Sanda. Ary Scheffer bola milenkou známeho skladateľa Chopina a tieto priestory využívala ako ateliér. Okrem nej tu uzriete práce Delacroixa, Ingresa, či iných súčasníkov. Najväčším zážitkom v priestore je však jeho atmosféra. Vŕzgajúca podlaha a vitríny naaranžované so všetkými druhmi náhodných kuriozít. V okamihu, keď vychádzate von, zahrnie vás vôňa 19. storočia. Buržoázne domy okolo, ruže a vy, so šálkou podomácky vypestovaného čaju. Presne tak, ach!

Luxemburske záhrady

Či už milujete knihy, alebo kníhkupectvá skôr nenápadne obchádzate, určite by ste mali zavítať do Francúzskej národnej knižnice. So svojimi viac než desať miliónmi titulov je jednou z najväčších knižníc na svete a nádherným architektonickým úkazom zo 14. storočia.

Zena cita knihu pri Eifelovke

Veľké mená ešte väčších osobností prežívajú naveky. Mnohí z umelcov či filozofov urobia tak dôležitú stopu v histórii ľudstva, že už len samotný fakt, že stojíme na rovnakej zemi, kde predtým zvykli kráčať oni, nám navodí zimomriavky po tele. Père Lachaise, tento najnavštevovanejší cintorín sveta, vo svojich hĺbkach ukrýva veľké bohatstvo. Telá Jima Morrisona, Oscara Wilda, Édith Piaf, Moliéra, Balzaca a ďalších osobností tu síce neuvidíte, ale miesto ich posledného odpočinku áno. Prechádzka takýmto pokojným miestom je pre romantikov veľmi inšpiratívnym a hlbokým zážitkom.

„J e t´aime, Paris!“ A po našom?

Na námestí Jehan – Rictus to trochu pripomína Babylonskú vežu. Darmo sa budete rozhliadať, nič podobné tam niet. To sa len umelci Fréderic Baron a Claire Kito rozhodli upozorniť na vetu, ktorá dodáva nášmu životu hudbu k jeho pochodu: „Milujem ťa.“ Tam, pred 612 popísanými dlaždicami to môžete povedať 311 rôznymi spôsobmi.

Je taime dlazdice v Parizi

Prechádzať sa večerným Parížom, kúpiť si fľašu chutného vína a sedieť, prechádzať sa, jednoducho sa len tak nechať unášať polnočnou francúzskou metropolou. Canal Saint – Martin je tiché a pokojné miesto, ktoré sa tiahne štyrmi kilometrami, ktoré zdobí množstvo galérií, divadiel či reštaurácií. Okrem nich i zvuky pretekajúcej vody a množstvo zaľúbených očí. Niekedy slová jednoducho nie je treba.

Zena v trave pred Eifelovkou

Tancovať Parížom, ochutnať Paríž

V Paríži nájdete množstvo muziky, záleží len na vašom vkuse. Trošku bohémskym, ale o to zaujímavejším podnikom je tu napríklad Le Onze. O návštevníkov skutočne nemá núdzu. A to či je deň alebo noc. Tóny sa menia v pravidelnom rytme. Balkánsky folk, rock´n´roll, jazz, funk či afrobeat. Stačí si len vybrať podľa dennej ponuky hudby a verte, že na stoličke veru sedieť neostanete.

hudba v Parizi

Láska ide cez žalúdok. Niekedy viac, inokedy menej, ale v Paríži každopádne áno. V maličkej reštaurácii Seb´on si manželský pár žije svoj sen a každý deň svojím zákazníkom prinášajú nadpriemerný servis. V modernom šate bistra si sadnete na svoje miesto. Cez okno vidíte kuchára ako čaruje s ingredienciami a na stôl dostanete pastvu pre takmer všetky vaše zmysly. A najmä vychutnávať. Ovoňať, ochutnať a nechať chvíľu rozplývať na jazyku. Tak to je rada takmer všetkých Francúzov a každého pravého gurmána.

Pariz pochutky

V Paríži sa je ľahké zamilovať, pretože do Paríža sa je ľahké zamilovať. Či už prepadnete jeho čaru pod večerným nebom s pohárom vína, alebo za tónov šansónu, či pri ochutnávaní z práve upečenej bagety, určite si z niečo odnesiete zo sebou. Niečo, čomu Francúzi hovoria jednoducho: „La vie est belle“.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Maurícius na 10 nocí s letenkami, 4*adults only hotelom a polpenziou za 1505€ https://t.co/2j1LEN83Q4 #dovolenky4 hodiny dozadu
Zaži Dubaj zhora: 9 peckových rooftop barov https://t.co/Zecqy61FEP #cestopisy4 hodiny dozadu
Poď na Maltu z Bratislavy: leť na jeseň od perfektných 34€ https://t.co/iEGVfiopr8 #cestopisy6 hodín dozadu
Za bohatou históriou a dlhými plážami: Letenky do Jordánska od 33€! https://t.co/cfrzwQJBQq #cestopisy6 hodín dozadu
Varšava z Viedne alebo Košíc od 19€! Poď za históriou a výhľadmi https://t.co/eIKSS0M3B1 #letenky6 hodín dozadu
Najlepšie mestá v Európe pre rok 2021: Istanbul je víťazom https://t.co/eufztLFgs6 #letenky6 hodín dozadu
Izrael sa od 1. novembra otvorí zaočkovaným turistom z celého sveta. Horúci Tel Aviv láka lacnými letenkami https://t.co/CEyAJXbuLc #novinky6 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky7 hodín dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky7 hodín dozadu
Koronavírus a cestovanie: kedy potrebujem test, ako lietať z Viedne/Budapešti + registrácia eHranica https://t.co/QOAvhHZqLu #novinky7 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore