Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Na čo pamätať pri cestovaní s domácim miláčikom

Zlaté pravidlo je pohodlie zvieraťa, pre ktoré môže byť cestovanie veľmi stresujúce. Ak ste sa aj napriek tomu rozhodli právoplatného člena vašej rodiny zapojiť aj do tejto rodinnej aktivity, pozrite si na čo pamätať pri cestovaní s domácim miláčikom.

Reklama

Zvážte hotel pre domácich miláčikov

Cestovanie s miláčikom neznamená ho len prepraviť na miesto, ale s ním stráviť aj celú dovolenku. Ak ste sa ho rozhodli vziať do cudzej krajiny, informujte sa o možnosti ubytovania vášho zvieratka v hoteli v príslušnej destinácii.

shutterstock_140724739-min

Vedeli ste, že zviera, ktoré cestuje so svojím pánom, potrebuje pas?

Pred vycestovaním do Európy si v prvom rade overte podmienky u vášho dopravcu. Prečítajte si tiež vnútroštátne pravidlá krajiny, kde sa chystáte dovolenkovať. Váš štvornohý kamarát bude potrebovať európsky pas pre domáce zviera. Vydávajú ho veterinárni lekári pre psov, mačky a fretky. Okrem toho tiež mikročip a pre psíka i očkovanie proti besnote a pásomnici. Najprv mu zabezpečte mikročip a až potom ho dajte zaočkovať, inak očkovanie proti besnote nebude platné. Urobte to však 21 dní pred odcestovaním. Zvážte tiež hotel pre domáce zvieratká.

shutterstock_250841857-min

Príprava pred cestou autom

Domáceho miláčika sa odporúča nekŕmiť približne dve hodiny pred cestou. Vezmite si so sebou primeranú zásobu takého krmiva, na aké je zvyknutý i doma. Nikdy nenechávajte vášho domáceho miláčika v rozhorúčenom automobile. Zastavujte častejšie a robte dostatočne dlhé prestávky. Nechajte ho trochu sa prebehnúť, najesť, napiť, vykonať hygienickú potrebu.

shutterstock_123701344-min

Do vlaku a autobusu radšej s prepravkou

Ak cestujete vlakom, overte si podmienky vlakovej spoločnosti. Pravdepodobne však budete potrebovať prepravku. Uistite sa, že personál o vašom spoločníkovi vie a vašim spolucestujúcim v kupé to nevadí. Vyhnete sa tak zbytočným nepríjemnostiam. Pri ceste autobusom zaplatíte za psa polovičné cestovné. Musí však mať nasadený náhubok a krátku vôdzku, aby nikoho neohrozil. Väčšina medzištátnych trás však neposkytuje takúto službu, skôr tie prímestské linky.

shutterstock_264973241-min

Domáci miláčik v lietadle

Pravidlá leteckých spoločností sa v tomto bode odlišujú. Niektoré vôbec nedovoľujú prepravu zvierat, s výnimkou vodiacich psov, v lietadlách iných spoločností bude váš domáci miláčik musieť prečkať v nákladnom priestore. Podmienkou je ale znova prepravka. Nezabudnite v takom prípade jeho prepravu oznámiť už počas rezervácie leteniek.

shutterstock_225440779-min


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore