Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Po stopách Zahy Hadid, najvýraznejšej architektky sveta

Výstavba novej obytnej a administratívnej štvrte Sky Park v Bratislave by mala byť dokončená v roku 2019. Tri tridsaťposchodové rezidenčné budovy so sedemsto bytmi, dve administratívne budovy s plochou viac než päťdesiatpäť tisíc metrov štvorcových. Táto časť má vyrásť medzi ulicami Landererova, Čulenova a Továrenská. Autorkou projektu je Zaha Hadid. Jej dizajn je rozpoznateľný po celom svete. Vyberte sa s nami po stopách Zahy Hadid, najvýraznejšej architektky sveta.

Reklama

Ateliér Zaha Hadid Architects čakala dlhá cesta k uznaniu

Narodila sa v roku 1950 v Bagdáde. Stredoškolské vzdelanie získala vo Švajčiarsku a Veľkej Británii, neskôr študovala matematiku v Bejrúte. Po dosiahnutí titulu sa vracia do Veľkej Británie, kde získava diplom na Architectural Association. V Londýne si zakladá vlastný ateliér – Zaha Hadid Architects. Vyučuje na Harvard University´s School of Design, Columbia University či  na University of Illinois´s School of Architecture. Neskôr začína pôsobiť ako profesorka na viedenskej University of Applied Arts. Svoju prvú objednávku získava v roku 1982, no s prvou realizáciou projektu sa verejnosť stretáva až trinásť rokov po založení ateliéru. Bola to požiarna stanica v areáli komplexu nábytkárskej firmy Vitra v Nemecku, ktorá jej priniesla ohlas medzinárodnej scény. Dovtedy štúdio získava finančné prostriedky z prestížnych súťaží, projekty Zahy Hadid boli hodnotené ako originálne a vizionárske. Prelomovým krokom v jej kariére sa neskôr stáva Rosenthalovo centrum súčasného umenia v Cincinnati v Ohiu. Bola jednou z troch architektov, ktorí sú autormi bytového, obchodného a biznis komplexu CityLife v talianskom Miláne. Obytnú časť, ktorý navrhla, charakterizuje organická sínusoida. Nájdete v ňom päť až trinásťposchodové budovy.

Zdroj fotografie – Gimas / Shutterstock.com

Skamenená či zamrznutá tekutosť

Ako žena a moslimka to v dominantne mužskej profesii nemala práve ľahké. Meno Zaha Hadid sa aj napriek tomu stalo fenoménom. Vybudovala si vlastný nekonvenčný štýl, jej stropy a steny mnohí spájajú s pomenovaním skamenená či zamrznutá tekutosť a jej štýl získava prívlastok neomodernistický či dekonštruktivistický. Jej architektúra sa okrem dizajnu, ktorý bol pri výstavbe vždy prvoradý, tiež spája s menami viacerých oligarchov, ktorí sa stali investormi firmy Zaha Hadid Architects. Je to napríklad budova Heydar Aliyev Centre v Baku či nákupné centrum v Pekingu. Aj kvôli tomu architektka neraz čelila ostrej kritike.

Zdroj fotografie – Elnur / Shutterstock.com

Zdroj fotografie – GuoZhongHua / Shutterstock.com

Stirlingova cena za múzeum súčasného umenia v Ríme

V posledných rokoch života získala prestížnu Stirlingovu cenu, ktorú udeľuje Kráľovský inštitút britských architektov. Ocenená bola za návrh Národného múzea umenia 21. storočia v Ríme MAXXI. Múzeum bolo nominované medzi šesť najlepších stavieb v súťaži Mies van der Rohe Award 2011. Jeho priestory fungujú ako viacúčelové kultúrne centrum i platforma pre experimentálne a inovatívne moderné umenie. Hra so svetlom či prepájanie viacerých umeleckých disciplín. Aj to charakterizuje stavbu, ktorá v roku 2010 zvíťazila na Festivale svetovej architektúry. Plocha veľká 27 000 metrov štvorcových poskytuje priestor pre výskum súčasného dizajnu, módy a kinematografie a vytvára dialóg medzi výtvarným umením a architektúrou. Samotnými výstavnými priestormi prestupuje z prepracovaného strešného systému denné svetlo.

 Zdroj fotografie – Kotsovolos Panagiotis / Shutterstock.com

 Zdroj fotografie – Ugis Riba / Shutterstock.com

„Kráľovná kriviek“ v architektúre

Ďalším projektom, ktorý jej v roku 2011 priniesol Stirlingovu cenu bola budova školy Evelyn Grace Academy. The Guardian ju pomenoval „kráľovnou kriviek“ v architektúre a časopis Time ju zaradil medzi sto najvplyvnejších ľudí roku 2010. Získala i ocenenie Financial Times – Women at the Top´s. Udeľuje ho ženám, ktoré sa presadili v mužskej konkurencii. V roku 2016 ako prvá žena získava Kráľovskú zlatú medailu za architektúru. Toto ocenenie udeľuje Kráľovský inštitút britských architektov pod záštitou britského panovníka, ako uznanie za celoživotné dielo. Ďalším výnimočným projektom z jej dielne je Serpentine Sackler Gallery v londýnskych Kensington Gardens. Budova sa nachádza naprieč riekou, oproti hlavnej budove galérie. Spoločnosť Zaha Hadid Architects zrekonštruovala staré tehlové budovy, vytvorila nové galerijné priestory a pripojila  k ním zakrivenú kaviareň a časť pre organizovanie udalostí. Prepájala moderné technológie s nečakanými formami, vďaka čomu dosahovala nečakaných efektov.

Zdroj fotografie – Ron Ellis / Shutterstock.com

Na rozhraní architektúry, dizajnu a urbanizmu

Jedným z takýchto projektov je i Nordpark Cable Railway v rakúskom Innsbrucku. Železnicu, ktorá sa nachádza v horách nad mestom, návštevníci využívajú ako lyžiarske stanice. Zaha Hadid je tiež autorkou päťdesiat metrov vysokého skokanského mostu, ktorý svojim návštevníkom okrem lyžiarskej rampy ponúka vyhliadkovú terasu či kaviareň v oblakoch.

Zdroj fotografie – meunierd / Shutterstock.com

Ďalším architektonickým skvostom, ktorý bol postavený pod značkou Zaha Hadid Architects je Múzeum dopravy v Glasgowe. Budova Riverside Museum je tridsaťšesť metrov vysoká, s preskleným priečelím. V múzeu nájdete cez tritisíc exponátov. Je prístupný z oboch strán a spája mesto s riekou Clyde.

Zdroj fotografie – Moomusician / Shutterstock.com

Port House v Antverpách spojil asi päťsto členov prístavného personálu, ktorí predtým pracovali v rôznych budovách po meste. Na bývalej hasičskej stanici tak vyrástla presklená nadstavba, z jednej strany zvlnená trojuholníkovou štruktúrou a s hladkým povrchom na druhej, ktorá pripomína naklonenú loď.

Zdroj fotografie – MartineDF / Shutterstock.com

Jej návrh plaveckého štadióna London Aquatics Centre pôsobí ako vlna na hladine. Bol využitý na letných olympijských a paraolympijských hrách v Londýne v roku 2012. Dva päťdesiatmetrové plavecké bazény a dvadsaťpäť metrov dlhý potápačský bazén slúžili pre súťažné disciplíny ako plávanie, potápanie a synchronizované plávanie. Centrum bolo otvorené verejnosti po úprave v roku 2014.

Zdroj fotografie – Ron Ellis / Shutterstock.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore