Nájdeš nás aj na:

Tipy

Naprieč svetovou kuchyňou: plnené cestoviny od Michala Kordoša (recept)

Naprieč svetovou kuchyňou: plnené cestoviny od Michala Kordoša (recept)

Farfalle, fettuccine a fusilli. Špagety, lasagne, rigatoni. Ktoré jedlo má dnes v každom kúte sveta svoju jedinečnú špecifickú podobu, no jeho základ je takmer vždy rovnaký? Cestoviny predsa. V Nemecku a v Rakúsku majú spätzle, v Grécku zase orzo. V Poľsku pierogi či varenyky. V aškenázskych židovských rodinách nechýbajú knedlíky kreplach, no a v Amerike sa, pre veľký prílev talianskych migrantov koncom 19. storočia, podobajú cestoviny najviac práve tým typicky talianskym. Až na tie mäsové guličky….

Reklama

Cestoviny sú jedným z najdostupnejších a najlacnejších jedál na svete, zatiaľ. Cena závisí od ich tvaru, ingrediencií a výrobcu. No zrejme bude čoskoro závisieť aj od vývoja klimatických zmien. Kúpiť si hotové cestoviny môže byť pre mnohých luxusom, niet však nad tie vlastné a domáce. Na výrobu tých najzákladnejších potrebujete len vajíčka a múku, no pre rodiny, kde je i vajíčko príležitostnou komoditou, si vystačia aj s vodou a múkou.

Cestoviny sú najobľúbenejšie

Oxfam však predpokladá, že či už ste z Nemecka alebo Guatemaly, cena pšenice, z ktorej sa neskôr vyrába múka, narastie do roku 2030 až o 120 %, čiastočne práve pre klimatické zmeny. Ktovie, či aj potom budú cestoviny jednou z masovo najdostupnejších potravín.

Vyzerá to tak, že svet má napriek rozmanitosti chutí a surovín cestoviny skutočne rád. V už spomínanom Oxfam International sa v ankete opýtali viac ako 16 tisíc ľudí zo 17 krajín, ktoré jedlá sú ich najobľúbenejšie. Cestoviny, mäso a ryža obsadili prvé tri miesta. Jedným z dôvodov výberu týchto jedál je práve ich cena, tú uviedlo ako kľúčovú až 66 % opýtaných. To, koľko potraviny stoja, pritom nie je problém len ľudí z ekonomicky chudobnejších častí sveta, o cenu sa boja a zaujímajú aj ľudia z Kene či Veľkej Británie. Iste to poznáte z vlastnej skúsenosti, pri niektorých potravín jednoducho na cenu hľadíme aj my.

Potomkovia staroázijských rezancov

Zaujímalo by nás, aké výsledky by mala anketa s otázkou  odkiaľ podľa vás pochádzajú cestoviny? Väčšina ľudí zrejme verí, a to je možno len náš stereotypný predpoklad, že sú talianskym kulinárskym vynálezom. Áno, dnes sú cestoviny tradičným talianskym pokrmom, ich história je však taká stará, až je takmer nemožné s istotou určiť, kto toto jedlo pripravil ako prvý. Michalove múdre kuchárske knihy z edície Modernist Cuisine hovoria o tom, že cestoviny by dokonca mohli mať pôvod v Ázii.

Aj jeden z našich obľúbených kulinárskyh blogov, The History Kitchen, potvrdzuje tento predpoklad dnešné cestoviny sú potomkami staroázijských rezancov. Fáma o tom, že prvým rezancovým exportérom bol v 13. storočí moreplavec Marco Polo je nepotvrdená, archeológovia sa domnievajú, že vôbec prvou oblasťou, ktorá vyprodukovala rezance pred tisíckami rokov, bola s najväčšou pravdepodobnosťou stredná Ázia. Spôsob, akým sa cestoviny, respektíve rezance, dostali do Európy, je nejasný, hoci existuje veľa teórií. Niektorí si myslia, že kočovní Arabi sú zodpovední za uvedenie skorých foriem cestovín na západe. Akonáhle sa dostali do oblasti Stredozemného mora, proces výroby a spôsoby servírovania sa zdokonaľovali.

Kreatívni Taliani, hladný Jefferson

Tvrdá pšenica sa stala hlavnou ingredienciou cestovín pre svoj vysoký obsah lepku a dlhú trvanlivosť. Teplé stredomorské podnebie v Taliansku je vhodné na pestovanie čerstvej zeleniny a bylín aj dnes, v prípade cestovín to zrejme znamenalo, že Taliani mohli byť kreatívni a pripraviť vynikajúcu ponuku omáčok a ingrediencií na cestoviny. Medzi prvými, kto toto jedlo priviezol do Ameriky boli vraj španielski osadníci, no preslávil ich tu zrejme ktosi úplne iný samotný Thomas Jefferson.

Počas svojho dlhšieho pobytu v Paríži v rokoch 1784 až 1789 sa Jefferson zamiloval do cestovín, ktoré vtedy, bez ohľadu na tvar a výzor, nazývali makarónmi. Do Ameriky sa vrátil s poriadnou zásobou makarónov, no keď mu došli, poslal si po nové zásoby až do talianskeho Neapolu, kde ich vyrábali. Láska medzi Talianskom, cestovinami a ľudským žalúdkom je teda viac ako jasná. Aj my sme sa preto rozhodli pripraviť vám ľahký recept na domáce cestoviny plnené medvedím cesnakom s ricottou. Tak poďme na to!

Suroviny pre 4 osoby:

Na cesto potrebujeme:

  • 250g hladkej múky
  • 7 žĺtok a jedno celé vajce

Na plnku do cestovín potrebujeme:

  • 200g ricotty
  • 2 PL nasekaného medvedieho cesnaku alebo z neho vyrobeného pesta
  • jedno žĺtko
  • hrsť strúhaného parmezánu
  • štipka soli a čierneho korenia

Fotorecept: plnené cestoviny na taliansky spôsob

1.Zarobíme si cesto z múky a vajec. Vymiesime ho buď ručne, alebo mixérom. Ak sa rozhodneme robiť cesto ručne, vytvoríme si z múky kopček (ako na fotografii) a do jeho stredu umiestnime vajíčka. Miešať začneme od stredu vidličkou, postupne naberáme múku z okrajov, až kým nám nevznikne jednotná hmota.

2.Následne z hmoty vytvoríme cesto. Miesiť ho treba 5 až 10 minút, aby sa prestalo lepiť a získalo pružnosť. Potom ho obalíme do fólie a 30 minút necháme odstáť.

3.Kým cesto stojí 30 minút, zarobíme si plnku do cestovín. Zmiešame dokopy ricottu, medvedí cesnak a parmezán so soľou aj s korením. Zmesou následne naplníme cukrársky sáčok pre ľahšie plnenie cestovín, dávkovať ju však môžeme aj lyžičkou.

4.Odstáte cesto vyvaľkáme do takej hrúbky, aby sme cezeň videli svoje prsty. To dosiahneme buď ručným strojčekom, špeciálnym nástavcom na mixér (ako na videu nižšie), alebo bežným valčekom, ktorým nám to však zaberie najviac času a energie.

5.Vyvaľkané cesto zospodu jemne pomúčime, aby sa neprilepilo a rozložíme si ho na pracovnú dosku.

6.Cesto si vykrojíme podľa požadovaných tvarov, ktoré chceme dosiahnuť, kruh, štvorec, trojuholník a iné a začneme plniť. Vo videách nižšie uvidíme dva tipy cestovín, ktoré dokážeme vytvoriť z kruhového tvaru cesta. Pokiaľ je cesto dostatočne hydratované (ako v tomto recepte), na zatváranie plnených cestovín nebudeme potrebovať vodu alebo vajíčko ako lepidlo. Ak je to nutné, použijeme ich ako pomôcku na zlepenie plnených cestovín.

7.Tvarov a veľkostí plnených cestovín je veľmi veľa, je len na nás, ktorý z nich si vyberieme. Cestoviny rôznych tvarov totiž chutia trochu inak, inak tiež zachytávajú omáčku. Niektoré sú na prípravu náročnejšie (skúste si napríklad tortelli piacentini), niektoré sú veľmi jednoduché, napríklad ravioli (na obrázku nižšie vzadu). Torteloni, tie na obrázku vpredu, patria medzi zlatý stred. Takto pripravené a naplnené cestoviny môžeme ihneď uvariť a podávať, alebo ich uskladniť v chladničke či v mrazničke na neskôr.

8.Varíme ich vo vriacej osolenej vode 3 až 5 minút. Predtým, ako ich zmiešame napríklad s omáčkou alebo inou prílohou na cestoviny, zlejeme ich. V žiadnom prípade ich nezalievame studenou vodou.

TIP: Z rovnakého cesta, z akého sme robili plnené cestoviny, vieme vytvoriť aj obyčajné cestoviny, napríklad špagety alebo tagliatelle. Namiesto vykrajovania ich vyrežeme. Namúčené cesto preložíme podľa obrázku nižšie a nakrájame nožom do požadovanej hrúbky. Neplnené cestoviny sú vhodné aj na sušenie, buď na slnku alebo v teplovzdušnej rúre.

Dobrú chuť!

Náš prvý recept: baba ganoush

Kto je Michal Kordoš?

Prečítajte si od nás aj:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre
Hore