Nájdeš nás aj na:

Tipy

Naprieč svetovou kuchyňou: bryndzové halušky od Michala Kordoša (recept)

Naprieč svetovou kuchyňou: bryndzové halušky od Michala Kordoša (recept)

Bryndzové halušky síce môžu byť národným symbolom, ale nie sú tak typickým národným jedlom, ako si veľká časť Slovákov myslí. Babilonova kuchárska kniha z 19. storočia vraj obsahuje také recepty, že by sa jeden Slovák dnes čudoval, píše denník Sme. Viete kto vôbec vyhlásil brynzdové halušky za naše národné jedlo? Spisovateľka Božena Němcová, na svojich potulkách naprieč slovenskou krajinou, ktorú mala tak rada.

Reklama

A viete odkiaľ k nám bryndzové halušky vlastne prišli? Z Rumunska. Priniesli si ich k nám so sebou rumunskí valasi, myslí si etnologička Katarína Nádaská. Halušky zrazu nie sú tak rýdzo slovenské, však? Ako by aj mohli, keď ich hlavné ingrediencie, bryndza a zemiaky, nepochádzajú z nášho územia, zemiaky dokonca ani z európskeho kontinentu.

Poďla etnologičky a historičky Zory Mintalovej-Zubercovej, ktorá sa zaoberá kulinárnou históriou Európy, najmä tej strednej, bola miestna meštianska gastronómia odvážna a dobrodružná – teliatko, v ňom prasiatko a v ňom ešte holúbok. To je na nás až príliš! Zatiaľ čo boháči a remeselníci v mestách jedli takéto kombinované jedlá, bryndzové halušky, vtedy považované za jedlo chudobných, jedli farmári a roľníci na dedinách a na salašoch.

Sláva bryndzovým haluškám, sláva socializmu

Potom v týchto slovenských dedinách a na salašoch trávila čas Božena Nemcová, ktorej bol obyčajný ľud v spätosti s prírodou blízky, páčili sa jej ich príbehy, chutilo jej ich jedlo. No a potom prišli komunisti, ktorí tento symbol českej literatúry niekoľkým generáciám povinným čítaním znepriatelili a nielen príbeh Babičky, jej najznámejšieho diela, ešte aj ideologicky zneužili, píše český Respekt.

A spolu s ním aj bryndzové halušky. Za to, že sú dnes našim snáď najnárodnejším jedlom, jednoducho môže socializmus, myslí si Mintalová-Zubercová. Vyššie vrstvy sme odignorovali, symbolom sa stal ťažko pracujúci ľuď a jeho zvyklosti.

Škoda, že sa národným jedlom nestala kaša, slaná alebo sladká, my ich zbožňujeme! V stredoveku ich jedli aj naši predkovia, tí chudobní z obilnín, z prosa, jačmeňa, pšena alebo z pohánky, tí bohatí zase z mäsa alebo z ovocia. Na Vianoce aj na poctu pánov. Mňam! Nedávno nám na výlete v Kodani cvrnkla do nosa kniha receptov, ako pripraviť kaše na milión spôsobov. Aj v dánskej kulinárskej histórii má kaša svoje čestné miesto. Ale o kaši možno nabudúce, poďme si teda navariť tie multikultúrne brynzové halušky!

Suroviny pre 4 osoby:

  • 1 kg zemiakov (varný typ B)
  • 250 g polohrubej múky
  • 400 g bryndze (najlepšie letná, nepasterizovaná)
  • 250 g údenej slaniny
  • soľ

Voliteľné:

  • Kyslá smotana
  • Pažítka

Fotorecept: bryndzové halušky

1.Do hlbšieho hrnca dáme variť osolenú vodu. 

2.Zemiaky ošúpeme a nastrúhame na strednej hrúbke strúhadla. Strúhame ich priamo do misky, v ktorej si zarábame cesto, zachytíme tak aj štavu zo zemiakov – je plná škrobu a pomôže nám pri zarábaní cesta. 

3.Pridáme múku, soľ a dôkladne premiešame. Aby sme ešte viac oživili škrob v zemiakoch a zároveň nemuseli použiť vajíčko či priveľa múky, použijeme ponorný mixér, ktorým zarobené cesto jemne pomixujeme. Netreba to preháňať, v haluškách chceme zanechať textúru strúhaných zemiakov. Následne necháme cesto odstáť, kým si upečieme slaninu.

4.Slaninu si nakrájame na menšie kocky, potom ju na sucho pečieme do zlatova. Pustí dostatok tuku na to, aby nebolo potrebné použiť pri tom olej. Masť zo slaniny nevylejeme, ešte ju budeme potrebovať.

5.Keď nám osolená voda v hrnci začne vrieť, hotové cesto si rozotrieme na doštičku asi do hrúbky 0,5 cm. Postupne ho budeme nožom stierať z dosky do vriacej vody. Postup opakujeme, kým nepoužijeme celé cesto. Halušky ešte krátko povaríme, následne scedíme a preložíme do ďalšej misky. 

6.Do misky s haluškami potom nadrobíme bryndzu, pridáme niekoľko polievkových lyžíc vývaru z halušiek a masti z opečenej slaniny. Dôkladne zamiešame. Halušky podávame, kým sú čerstvé. 

7.Halušky servírujeme s opečenou slaninkou. Nám sa v kuchyni veľmi osvedčilo podávať halušky s kyslou smotanou, na zjemnenie chuti. Niekto to ale môže považovať za hriech, tak ako na jemno nasekanú pažítku, ktorou si halušky radi posypeme. Dobrú chuť!

Kto je Michal Kordoš?

Iné recepty

Prečítajte si od nás aj:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Toto sú najkrajšie miesta na Slovensku (hrady, zámky a iné) https://t.co/IohwTYWATU #cestopisy19 hodín dozadu
TOP PONUKA: Luxusný wellness pobyt v 5* Kempinski na jeseň od 109€! https://t.co/ughvj4Cvyc #dovolenky19 hodín dozadu
Šéfkuchár Gordon Ramsay hľadá mladých cestovateľov s vášňou pre varenie. Chystá dobrodružnú šou https://t.co/m3z6MPLKGv #novinky19 hodín dozadu
Najlepší wellness na Slovensku? Skúste naše tipy na hotely https://t.co/aoYFhgpund #dovolenky20 hodín dozadu
Budúcnosť bezemisného lietania? Airbus ukázal tri koncepty vodíkového lietadla https://t.co/EYgZFVfXTx22 hodín dozadu
Turisti v Abu Dhabi musia nosiť elektronické náramky. Kontrolujú dodržiavanie obmedzení https://t.co/o8iRkxeeUA22 hodín dozadu
Letisko Helsinki už používa psov na detekovanie COVID-19 u cestujúcich https://t.co/rccZPhhRIw #novinky22 hodín dozadu
Havaj sa opäť otvorí 15. októbra, stačí negatívny test. Letenky na budúci rok od 589€ https://t.co/suchMz0OPp #letenky22 hodín dozadu
Novinky na semafore, karanténa v Írsku aj Nórsku a exotika od októbra https://t.co/Ek57YTBNHx #novinky22 hodín dozadu
Exotický ostrov Réunion od neuveriteľných 299€! https://t.co/ILnQRrNuhR #letenky22 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore