Najznámejšie ázijské bojové umenia z celého sveta a poznatky majstrov
Autor
Bojové umenia sú tak staré, ako my ľudia. Aj pravekí lovci sa museli vedieť brániť mamutom alebo iným nepriateľským kmeňom. Prvé záznamy o bojových umeniach sa datujú do čias Starovekého Egypta, kde sa našli maľby bojovníkov na stenách.
A to v Mezopotámii, či v dnešnom Iráne a Sýrii. V Starovekom Grécku sa zápasenie dostalo až na najstaršie olympijské hry. Neskôr v Ríme sa k týmto disciplínam pridal aj box. Rozdiel medzi nimi bol ten, že Gréci súboje považovali za šport. Rimania si z nich spravili krutý boj, ktorý sa odohrával v arénach – súboje gladiátorov.
Ázia je zase preslávená vlastnými bojovými umeniami. V jej juhovýchodnej časti napríklad vznikali rôzne odvetia boxu. Bol to barmský, thajský, vietnamský, indonézsky a mnohé ďalšie.
No rozhodne najviac ich pochádza z krajiny vychádzajúceho Slnka, nindžov a samurajov. Japonsku vďačíme za karate, aikido, sumo, kendo, džudo, jutsu, nindžucu a moje najobľúbenejšie džiudžicu.
Thajsko a MUAY THAI
Thajsko je právom najpopulárnejšou exotickou destináciou. Lákadiel má nespočet. Najmä krásne pláže v oblasti Krabi, Phuketu, Koh Samui či Pattaya. Hlavné mesto Bangkok sa nedá pomýliť so žiadnou inou ázijskou metropolou. Práve vďaka thajskému budhizmu, thajskej masáži a thajskému boxu.
To všetko v Bangkoku nájdeme v intenzívnej a lákavej forme takmer na každom rohu. Thajskú masáž rozhodne odporúčam. No čo tak si pred tým dať poriadne do tela na hodine thajského boxu? Alebo si pozrieť nefalšovaný zápas napríklad v športovej aréne Rajadamnern, ktorú prevádzkuje Thajská kráľovská armáda? Štadión sa stal symbolom moderného muay Thai. Zápasy Muay Thai sa konajú v utorok, piatok a sobotu. Boje sa zvyčajne začínajú okolo 18:00.

Thajský box je iný druh boxu. Vznikol a vyvíjal sa v Thajsku. Je známy aj ako umenie ôsmich končatín, pretože v zápase sa využívajú údery päsťami a lakťami, kopy nohami, kolenami a špecifický štýl boja nazvaný klinč. Pri klinči bojovníci zápasia v tesnej blízkosti, je to veľmi technický súboj založený na sile, technickej vyspelosti a koordinácii.
Thajský box má pôvod vo vojenskom výcviku, ktorý thajská armáda vykonáva už niekoľko storočí, pretože tento bojový štýl vznikol vo vojnách v boji muža proti mužovi. Amatérske zápasy v Muay Thai prebiehajú na 3 kolá po 2 minúty. Profesionálne zápasy v prebiehajú na 5 kôl po 2 minúty alebo 5 kôl po 3 minúty.

Kórea a Tae kwon dó
Dva svety, dve ideológie, dve vlády, ktoré sa nenávidia. Znie zájazd do KĽDR ako šialený nápad? Ideológia Severnej Kórey bude na teba sálať zo všetkých strán a zároveň ponúkne zážitky na celý život. Južná Kórea patrí k najvyspelejším, najbezpečnejším a najusporiadanejším destináciám sveta.
Kórea však bola známa aj ako Kráľovstvo pustovníkov. Vedel/a si, že práve táto krajina má obrovské množstvo bojových techník? Kórejské spôsoby boja „prázdnou rukou“ sú známe aj pod názvami tchang-su, tae kwon, kwonpup a tae kwon dó. Tae – noha, kop, práca s nohami. Kwon – päsť, ruka, úder päsťou. Do – cesta, umenie nájsť správnu cestu životom

Taekwon-Do je bojové umenie, zamerané predovšetkým na obranu a skladá sa z 3 200 presne popísaných pohybov, kopov, pádov, úderov, úchopov, blokov, sekov a úhybov. Vzniklo v roku 1955 a jeho autorom je generál Choj Hong Hi, ktorý na základe skúseností dôkladne vypracoval techniku neozbrojeného boja.
Barma Bando a Box
Barma (súčasné Mjanmarsko) je krajina, ktorá je zaručene iná než všetko, čo ste doteraz videli. Len pár rokov dozadu ste potrebovali na návštevu špeciálne povolenie a mohli ste navštíviť len určité časti krajiny, aj to len so sprievodcom.
Dnes aj napriek tomu, že niektoré územia sú stále neprístupné, sa viac-menej môžete pohybovať po krajine voľne. V bojových umeniach Barmu najviac ovplyvnili dve veľké susediace krajiny. India a Čína. Jedna z oblastí indického vplyvu bol budhizmus. Po rozšírení kontaktov s Čínou sa tento vplyv presunul.

Barmské bojové umenie môžeme zhrnúť takto: Thaing (sebaobrana) so zbraňou – bando, lethwei a naban. Bez zbrane – banšaj. Školy Bando väčšinou ako prvé vyučujú pozície nôh a základné postoje. Nasleduje blokovanie a kryty. Výučba útočných techník sa učí až v závere a to s podmienkou používať ich opatrne. Študenti sa pri takomto prístupe učia rešpektovať zbraň, ktorou sú ozbrojení.
Bando kladie dôraz na prvotný ústup a útok z vnútornej strany protivníkových paží. Barmský box je pravým opakom. Bando je mäkké a defenzívne, box je tvrdý a útočný. Podobá sa thajskému boxu ale je viac silový a pomalší.
Filipíny a bojové umenie
Jedna z najľudnatejších krajín sveta. Filipíny majú 95 miliónov obyvateľov. Toto fascinujúce súostrovie sa nachádza v západnom Pacifiku, na rozhraní Ázie a Oceánie. Tvorí ho cez 7000 tisíc ostrovov. Bojových metód, ktoré sú pôvodom je z Filipín je takmer toľko ako filipínskych ostrovov. Rôznosť nachádzajúca sa v filipínskych bojových umeniach nie je len výsledkom roztrúsených ostrovov, ale aj pôvodnej povahy ich obyvateľstva.
Kali
Metódy cvičenia Filipíncov sa vyznačovali využívaním zbrane jednotlivých kmeňov. Hlavnou zbraňou boli zbrane s čepeľou – kris, bolo, balaraw ( nôž podobný dýke). Slovo kalis znamená zbraň s veľkou a širokou čepeľou. Kalis sa často skracuje na Kali, a tak vzniklo označenie na rôzne systémy, ktoré používajú nože.
Kali má vlastnú filozofiu, ku ktorej svojich prívržencov vedie. Je ňou viera v život nie v smrť, viera v úspech nie v prehru, viera v zdravie nie v chorobu. Unikátnym rysmom je používanie bojových metód, ktoré vychádzajú len z minimálnych základných pohybov. Sú však veľmi účinné pri akomkoľvek útoku.
Primárne zameranie Kali je, ako som už spomínala boj so zbraňou, pri ktorom ide o prežitie. Primárne sa zameriava na boj so sečnými, bodnými, či úderovými zbraňami a tieto princípy potom aplikuje aj do boja bez použitia zbraní alebo do boja so strelnými zbraňami.
Martin Medvec je propagátorom filipínskych bojových umení. O tréningu na Filipínach povedal: „V roku 2013 som vycestoval na Filipíny, kde som mal možnosť trénovať s viacerými skvelými ľuďmi a učiteľmi ako GM Nick Elizar, Alex Ercia, GM Rene Tongson, Tuhon Mel Tortal, GM Yuli Romo a už bohužiaľ zosnulým Tuhon Jas De Ocampo. Popri tomto všetkom som trénoval súkromne aj s Tuhon Felixom Cortesom, ktorý ma veľmi zaujal svojou silou a obratnosťou. Čo sa mi veľmi páči, že nikde pri učiteľoch FMA som nezažil žiadne povyšovanie či inú nadradenosť. Všetko to boli a sú ľudia so zmyslom pre priateľstvo, humor a neskutočný talent odovzdávať nadobudnuté skúsenosti.“ Martin momentálne vyučuje hlavne súkromne vo svojej telocvični v Novej Bani.

India a wrestling
Neuveriteľná India, nie je len samostatná krajina, subkontinent, je to iný vesmír a jedna z najstarších civilizácií na svete. India, je mozaikou multikultúrnych zážitkov. Vďaka bohatému dedičstvu a nespočetnému množstvu atrakcií patrí krajina k najobľúbenejším turistickým cieľom na svete.
India je domovom toho najlepšieho architektonického dedičstva, pokojných ghatov, nádhernej krajiny a najväčšej tigrej rezervácie. Indické bojové umenia nemajú o nič menej starodávnu históriu, ale keďže sa vyvíjali hlavne v krajine, boli za jej hranicami málo známe a prakticky neovplyvnili vývoj systémov bojového umenia v susedných krajinách.

Najstaršou a najobľúbenejšou formou národného wrestlingu v Indii sú Kushti. Zápasníci Kushti – baklaváni majú veľkú váhu a silnú postavu, napriek tomu sú rýchle a obratné. Účelom boja v je zraziť nepriateľa na lopatky lopatky pomocou techník štyroch základných typov. Chytenie a hádzanie je založené na hrubej sile, vrátane použitia zotrvačnosti súperových pohybov. Metódy imobilizácie a oslabenia nepriateľa – zámky bolesti, ktoré umožňujú zlomenie končatín, prstov, chrbtice a uškrtenie.
Malajzia
Čo ti prvé napadne? Bezpochyby najväčšou atrakciou hlavného mesta Kuala Lumpur sú dvojičky Petronas Twin Towers, najvyššia dvojitá veža na svete a národná ikona Malajzie. Dvojičky, obklopené obrovským parkom, akváriom a nákupným centrom, sa nachádzajú v centre mesta.
Ak by sme hladali podobnú paralelu medzi zbraňami bol by to rozhodne Kris. Obojstranne brúsená dýka určená na hádzanie. Najdôležitejšou časťou je čepeľ. Spracovaná je hrubo a tvar každej z nich má byť jedinečný. Neexistuje krvavejšia zbraň v bojovom arzenále Indonézie a Malajzie. Kris je považovaná za národnú zbraň oboch krajín.
Pencak Silat
Pencak silat je jedinečná forma bojového umenia zakorenená v malajskej kultúre, ktorá sa tiahne Indonéziou, Malajziou, Singapurom, Brunejom, Ruskom, južnými Filipínami a južným Thajskom a ďalšími miestami, kde populácie, ktoré konverzujú v malajskom jazyku.
Ako forma sebaobrany (bela diri) sa vykonáva pencak silat s cieľom zvýšiť ľudský inštinkt brániť sa pred akýmkoľvek druhom hrozby a nebezpečenstva. Za týmto účelom zdôrazňuje taktika a techniky, ktoré sa využívajú pre fyzickú bezpečnosť a v prípade potreby najskôr zaútočia na súpera. Tradičný Pencak Silat sa vyznačuje elegantnými pohybmi, rýchlymi zmenami vysokého a nízkeho postoja a estetický zahajovacími fázami boja.

Japonsko
Japonsko je krajina, ktorá je vo všetkom iná ako naša. Garantujem, že nad mnohými vecami sa Vám bude rozum zastavovať. Japonci sú však sebavedomý a tvrdo pracujúci národ s jedinečnou izolovanou kultúrou. Miesto, kde sa stretávajú ultra moderné veci s tisícročnými tradíciami a fungujú.
Pre Japonsko je typická presnosť, cit pre detail a zmysel pre vkus. Je to však aj krajina kde sa zrodilo veľa bojových umení. Z Japonska pochádza karate, džiudžicu, aikido, aiki jutsu, sumo, kendo, iaido, nindžucu, džudo.

Básnici a romantickí spisovatelia v Japonsku prirovnávali bojovníkov ku kvetom Sakury. Tieto kvety sú v Japonsku považované za symbol čistoty, loajality a vlastenectva. Ich krása má však krátky život. V jednom okamihu je strom pokrytý ich éterickou krásou a v nasledujúcom sa zdvihne vietor a kvety spadnú na zem. Na slzy však nie je priestor. Nasledujúci rok strom preukáže ďalšie hrdinstvo. Život bojovníka bol ako kvet Sakury. Bol oddaný svojej krajine a keď prišiel jeho čas, bez váhania za ňu svoj život položil.
Okinawa a Karate
Dúfam, že nie som jediná komu sa okamžite vybaví scéna z filmu Kill Bill a v hlave počujem Umu Thurman, ako s lišiackym výrazom na tvári hovorí stewardovi: „Okinawa, one way.“ Okinawa je najväčším ostrovom súostrovia Kyushu. V preklade znamená lano na otvorenom mori. Je to mimoriadne vhodné meno pre tento drsný a zároveň krásny ostrov, ktorý je zauzlený a vyzerá ako lano len tak ledabolo pohodené do mora.
Okinawa je aj rodisko mimoriadne obľúbeného bojového umenia Karate. Dejiny karate nie sú len dejinami jedného štýlu, ale vychádzajú z histórie boja človeka o jeho samotnú existenciu. Keď na ostrove Okinawa bolo zakázané nosiť zbrane všetkého druhu, začala sa stimulácia moderného karate kombináciou s Chuan-fa a Tode z čoho jednoduchým pomenovaním vzniká Te (ruky).
Karate má niekoľko škôl, ktoré majú svoj názov odvodený či už podľa svojho majstra alebo podľa využívania techník. Jednou z takýchto škôl je aj Goju – ryu, ktorú založil majster Chojun Miyagi. Snaha o porovnávanie a konfrontáciu schopností jednotlivých cvičencov, ktoré by, ale nemalo za následok zranenie protivníka, prirodzene viedla k vyformovaniu karate do súťažnej – športovej podoby.

Kata a Kumite
V športovom karate sú súťaže, ktoré majú preukázať úroveň schopností jednotlivých športovcov v dvoch základných disciplínach – kata a kumite. Kata v preklade znamená „forma“ a symbolizuje boj proti niekoľkým imaginárnym útočníkom, ozbrojeným či neozbrojeným a útočiacim rôznymi spôsobmi v stanovenom poradí.
Je to sled vopred určených obranných a útočných techník, proti predpokladaným spôsobom útoku. Kumite je názov pre športový zápas medzi dvoma súpermi podľa pravidiel, pričom útok ani technika nesmú spôsobiť zranenie súpera. Súťažiaci môže získať za jednu alebo niekoľko na seba nadväzujúcich techník jeden, dva, maximálne však tri body. Prisilný kontakt alebo zranenie súpera je zakázané, býva penalizované a môže viesť až k diskvalifikácii.
Major Juraj Gažo (na fotke) z Akadémie policajného zboru v Bratislave, ktorý na majstrovstvách sveta v kumite v Juhoafrickom Sun City vybojoval druhé miesto. Je trénerom detí a mládeže v 1.Karate Clubu Pezinok ,ktorý je členom Slovenského zväzu karate a svetovej organizácie karate zastrešujúcou všetky štýly -WKF.

Juraj hovorí: „Karate sa venujem od svojich 11 rokov a začal som ho cvičiť vďaka kamarátovi, ktorý začal skôr a povedal mi, že tréner nechodí na tréningy a môžeme skákať na trampolínach v náraďovni. Keď sa zrazu objavil, okamžite mi učarovala atmosféra plná čudných pohybov, disciplíny a tajomna. Bavil ma dril.“ Karate však nie je iba o kopoch, úderoch a drile. Do života vie toho priniesť oveľa viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Juraj pokračuje: „Vďaka karate som získal sebadisciplínu, videl kus sveta, spoznal veľa zaujímavých ľudí, vyštudoval Fakultu telesnej výchovy a športu, kde som spoznal svoju skvelú manželku a mám fantastickú prácu na Akadémií Policajného zboru v Bratislave.“
Jiu Jitsu
Moje obľúbené japonské bojové umenie, ktoré spája silu a kondíciu. Môže byť označené ako jiu-jitsu, ju-jutsu a ju-jitsu. Ju znamená jemný, mäkký, ohybný, pružný. Jutsu môžu byť preložené ako umenie techniky. Jiu Jitsu, ako systém pozostáva z rozmanitých technik Waza. Nage waza -hádzanie, Gatame-waza – blokovanie kĺbov, škrtenie – Atemi waza zahrňuje metódy kopov a úderov.
Začiatok moderného Jiu Jitsu sa traduje medzi 8. až 16. storočím. V týchto časoch bolo Japonsko zmietané občianskymi vojnami. Jiu Jitsu bolo bojovým umením japonskej triedy bojovníkov Bushi, ktorá zahrňovala aj slávnych samurajov. Samuraji sa obracali k technikám Jiu Jitsu, keď prišli o svoj meč v boji, alebo, keď boli zastihnutí bez neho.
Zdroj: Daniela Moncmanová
„Od roku 1994 do roku 2020 so pracoval ako štátny zamestnanec, kde moja posledná funkcia bola riaditeľ proti-teroristickej jednotky západ. Z tohto dôvodu sa môj záujem upriamil na sebaobranu. Moje hľadanie cez Karate, Aikido, Hakko ryu Ju Jutsu viedlo až k Ju Jutsu. Na konci 80 rokov 20 storočia bolo možné na Slovensku trénovať viac mennej len bojové športy napr. ako Judo alebo športové karate. Po roku 1989 sa možnosti cestovať do zahraničia resp. zo zahraničia na Slovensko zmenili. To viedlo k tomu, že na Slovensko prichádzali zahraniční majstri, ale taktiež aj Slováci mohli cestovať.
Jeden z majstrov ju jutsu mi povedal, že treba ísť, čo najbližšie k prameňu, kde je najčistejšia voda. Veľa Slovákov už cestuje do Thajska z dôvodu si zatrénovať Thajský box. Slováci taktiež využívajú možnosť cestovať za majstrami do Japonska, Filipín atď. Ak nemáte čas alebo peniaze dá sa zatrénovať aj v okolitých krajinách Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko. Samozrejme vždy sa však vrátite na Slovensko, kde nájdete kvalitných majstrov,“ hovorí Pavol Kocán (3. Dan Ju Jutsu).
Techniky jitsu sa stali aj základom pre bojové techniky mnohých vojenských a policajných jednotiek vo svete. Od roku 1969 je Jiu Jitsu používané políciou Nemecká spolková republika. Tento univerzálny systém si našiel uplatnenie u poriadkovej dopravnej a kriminálnej polície. Taktiež, ale u špecializovaných zložkách, ako sú štátne SEK (v SR PPU) a federálne GSG -9.

Pavol pokračuje: „Výhoda Jitsu voči iným bojovým umeniam nie je v tom, že máme tvrdšie údery, rýchlejšie kopy alebo lepšie hody. Ale v tom, že tento systém obsahuje nespočetné množstvo techník, ktoré si v danom okamihu môže obranca zvoliť a adekvátne reagovať na útok. To znamená, že boxer môže len udierať. Karatista môže udierať a kopať. Džudista len hádzať. Človek, ktorý cvičí Jitsu si môže vybrať adekvátne k situácii.“ Ak uvažuješ nad niečím podobným – smelo do toho! Mňa cvičenie jitsu utvrdilo okrem iného v tom, že pestrosť života je naozaj nevyčerpateľná.
Tipy na sebaobranu
Prihlásiť sa na kurz sebaobrany bolo mojím najlepším rozhodnutím v závere roka 2019. Kurz pre ženy ZADARMO organizuje každoročne v Trnave náš Klub Ju Jitsu. Počas tréningu sme sa naučili techniky so zameraním na použitie pri riešení reálnych situácií, s akými sa môžeme stretnúť zo strany násilníkov.
Na fotkách pod textom je pár techník zo zeleného pásu. Na obrázku 1. a 2. je z oboch strán technika hodu ouchi gari s blokom ruky uraken uchi. Na 3. obrázku je technika páky – ude hishigi mune gatame so škrtením – ushiro jime. Pretože ako povedal Sensei Motobu Chōki ( jeden z najlepších zápasníkov karate v histórii ): „Nothing is more harmful to the world than a martial art that is not effective in actual self-defense.“
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.
Špeciálne zľavy pre našich čitateľov
- Zľava 10€ na letenky - stiahni si našu novú appku, pri objednávke letenky zadaj zľavový kód PECKYAPPKA a máš to o 10€ lacnejšie.
- Ubytovanie cez Booking.com za kamošské ceny, klikni a vyhľadaj si konkrétnu destináciu.
- Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
- Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
- Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Ako 15 ročná sa vybrala na tri mesiace do Kuala Lumpur a bola to láska. Cestovanie aj Malajzia. Pracovne precestovala veľa krajín z Ázie, no ak by mala vybrať jedno miesto, ktoré jej učarovalo, sú to Princové ostrovy 20 km juhovýchodne od Istanbulu. Na cesty po Slovensku, ale aj po Európe má už pár rokov svoju parťáčku - nemeckú dogu Elizabeth. Najobľúbenejšou krajinou, kde sa každý rok vracajú je Slovinsko.
