Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Cestovanie do Thajska: platí 14-dňová karanténa, bez víz už môžu cestovať do krajiny aj Slováci

Cestovanie do Thajska: platí 14-dňová karanténa, bez víz už môžu cestovať do krajiny aj Slováci

Thajsko od októbra otvorilo hranice prvým turistom od vypuknutia pandémie COVID-19. Prví „dlhodobí“ hostia pricestovali do krajiny už v novembri, po prílete však všetci musieť zotrvať v štátnej karanténe dva týždne a až následne si môžu užívať dovolenku. Nové pravidlá schválila thajská vláda začiatkom jesene.

Thajsko 21. decembra 2020 oznámilo obnovenie bezvízového styku s 56 krajinami. Medzi krajinami, ktorých občania môžu pricestovať na 30 dní bez víz sa už najnovšie nachádza aj Slovensko, Česko, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko a väčšina Európy. Občania z týchto krajín síce môžu cestovať do Thajska bez víz, avšak stále musia splniť niekoľko ďalších požiadaviek uvedených nižšie – platí takmer všetko okrem povinnosti víz – test, karanténa, poistenie, krytie na bankovom účte a pod.

Záujemcovia o dlhší pobyt v Thajsku môžu žiadať o dva typy víz. Klasické turistické víza na 60 dní a dlhodobé víza (pobyt minimálne 90 dní). Dlhodobé vízum bude možné ho predĺžiť dvakrát. Informuje o tom lokálny denník Bangkok Post s odvolaním sa na miestne úrady. O dlhodobé víza môžu žiadať len obyvatelia krajín s nízkym rizikom nákazy koronavírusom – Slovensko, Rakúsko, ČR či Maďarsko medzi ne zatiaľ nepatria, o turistické víza môžu žiadať občania všetkých krajín.

Klasické turistické víza do Thajska

  • Všetci cestujúci pred návštevou Thajska musia požiadať o vízum na thajskom veľvyslanectve / konzuláte v ich domovskej krajine.
  • Klasické turistické vízum platí 60 dní.
  • Všetci cestujúci, ktorí pricestujú do Thajska, musia predložiť dôkaz o negatívnom teste PCR COVID-19 PCR vykonanom do 72 hodín pred letom
  • Všetkým cestujúcim po príchode vykonajú druhý PCR test na COVID-19.
  • Ak je testovací test negatívny, presunie sa do štátneho karanténneho zariadenia po dobu 14 dní (v prípade pozitívneho testu ide do iného izolovaného zariadenia)
  • K vízam treba predložiť cestovné poistenie pokrývajúce náklady s prípadným ochorením na COVID-19. Poistenie musí pokrývať najmenej 100 000 USD na lekárske ošetrenie, minimálne 400 000 thajských bahtov (13 050 USD) na ďalšie zdravotné a úrazové náklady. Toto poistenie musí platiť počas celú dobu pobytu.

Po schválení potom online požiadate o osvedčenie o vstupe (COE). K vstupu na územie Thajska budete potrebovať:

  • Schválené vízum
  • Schválené COE
  • Výpis z banky poskytujúci doklad o príjmoch za posledných 6 mesiacov v hodnote 15 000 eur – POZOR! Každý mesiac za posledného polroka je potrebné mať na účte zostatok minimálne 15-tisíc eur (to je hranica, ktorá musí byť na účte a nemožno ňou disponovať). 
  • 14-denná „štátna karanténa“ po príchode
  • Môžu sa prihlásiť občania všetkých krajín
  • Zdravotné poistenie, ktoré kryje COVID-19 s krytím najmenej 100 000 USD po celú dobu vášho pobytu.
  • Doklad o rezervácii štátnej karantény (ASQ)

Dlhodobé turistické víza do Thajska

Thajsko oznámilo 90-dňové vízum pre dlhodobých turistov 15. septembra 2020. Cestujúci tak po príchode musia zotrvať v krajine minimálne 90 dní.

  • Schválené vízum (viď klasické turistické víza)
  • Schválené COE
  • Doklad o platbe za rezerváciu ubytovania na 90 dní
  • 14-denná „štátna karanténa“ po príchode
  • Výpis z bankového účtu poskytujúci doklad o príjmoch za posledných 6 mesiacov v hodnote 16 336 USD (500 000 bahtov)
  • Uprednostňovanie krajín s nízkym rizikom podľa predpisov ministerstva zdravotníctva (Slovensko a ČR nie sú na zozname, nemôžeme teda využívať dlhodobé víza aktuálne)
  • Doklad o cestovnom a zdravotnom poistení, ktorý kryje COVID-19 s krytím najmenej 100 000 USD po celú dobu pobytu.

Akciové letenky do Thajska

Plán? Len tisícka turistov mesačne

Cieľom thajskej vlády je privítať v obľúbenej exotickej destinácii približne 1 200 návštevníkov mesačne, a tak generovať zhruba 1 miliardu bahtov (27 miliónov eur) mesačne, uviedla zástupkyňa hovorcu vlády Traisulee Traisaranakul.

Vďaka prísnym opatreniam bolo Thajsko v boji proti vírusu zatiaľ veľmi úspešné, ale turistický priemysel, ktorý je pre ekonomiku krajiny mimoriadne dôležitý, je takmer úplne v troskách.

Výnimky na vstup do Thajska

Výnimku k vstupu na víza majú diplomati, študenti a ich rodičia alebo opatrovatelia, rodinní príslušníci (manžel/ka, rodičia alebo deti) thajských občanov, cudzinci s platným povolením k pobytu, alebo s povolením prevziať si povolenie k pobytu, cudzinci s platným pracovným povolením alebo majú dovolené v Thajsku pracovať, vrátane ich rodinných príslušníkov, prepravcovia dôležitých tovarov, letecké posádky, osoby s výnimkou udelenou predsedom vlády, cudzinci, ktorí potrebujú lekárske ošetrenie ( nie liečbu COVID-19), filmové štáby, niektorí podnikatelia a cudzinci, ktorým je vstup dovolený na základe dohody s cudzou krajinou.

Opatrenia postupne uvoľňujú

V krajine dochádza k postupnému uvoľňovaniu reštrikcií zavedených v súvislosti s pandémiou COVID-19. Uvoľňovanie reštrikcií je podmienené rešpektovaním striktných hygienických pravidiel. 

V Thajsku dochádza k obnove vnútroštátnej dopravy. Mnohé hotely a ubytovacie zariadenia sú však ešte dočasne zatvorené. 

Pokiaľ občania SR nachádzajúci sa v Thajsku plánujú využiť medzinárodnú dopravu, ktorá funguje vo veľmi obmedzenom rozsahu, alebo presun v rámci krajiny, odporúčame dôkladne si preveriť u konkrétneho prepravcu, či je spojenie funkčné, prípadne sa o podmienkach dopravy v rámci Thajska  informovať na Tourist Authority of Thailand (hotline 1111 – anglicky hovoriaci operátor kl. 9), na kontrolných stanovištiach alebo na telefónnom čísle 1672.

Ministerstvo zahraničných vecí Thajska v lete informovalo, že všetci cudzinci, ktorým bol umožnený dočasný pobyt v Thajsku na základe krátkodobých alebo dlhodobých víz musia požiadať o predĺženie pobytu alebo musia opustiť Thajsko pred 26. septembrom 2020. 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Objav Bali a jeho okolie: ostrov Nusa Penida (kompletný itinerár) https://t.co/ODwPoMbqUI #cestopisy50 minút dozadu
Barcelona volá: Leť z Viedne na jeseň od 39€! https://t.co/RB0m4l4L2b #letenky4 hodiny dozadu
Filipíny: Tisíce ostrovov, krásne pláže a letenky od 539€ https://t.co/pUsTnIdOti #letenky4 hodiny dozadu
Bali za 649€! Zaži Ubud, ryžové polia, sopky, Nusa Penida a iné (cestopis) https://t.co/7SDLFduegy #cestopisy4 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: 8 dní v Andalúzii s letenkami, 3*hotelom a slovenským sprievodcom za 529€ https://t.co/UDZqjLyhi7 #dovolenky4 hodiny dozadu
Múzeum budúcnosti v Dubaji zdarma: objav jednu z najkrajších budov s letenkami s Emirates https://t.co/Tqcts2qd8H #novinky6 hodín dozadu
Najkrajšie miesta Kanady a najlepšie letenky od 369€! https://t.co/TSnosXkwr6 #cestopisy6 hodín dozadu
Solún od 45€! Poď do slnečného Grécka z Bratislavy https://t.co/JuahSO9cpz #letenky7 hodín dozadu
Poď na Sardíniu: Talianske Alghero od 44€ spiatočne! https://t.co/7CVd3MNrDR #letenky7 hodín dozadu
Ďalšou krajinou, ktorá kompletne zrušila všetky vstupné obmedzenia, je Barbados. https://t.co/tNryB3mapQ7 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore