Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Thajsko k sebe pustí prvých turistov. Podmienkou je dlhý pobyt, karanténa aj poistenie

Thajsko k sebe pustí prvých turistov. Podmienkou je dlhý pobyt, karanténa aj poistenie

Thajsko už túto jeseň otvorí hranice prvým turistom od vypuknutia pandémie COVID-19. Prví „dlhodobí“ hostia pricestujú pravdepodobne už v októbri, budú však musieť zotrvať v štátnej karanténe dva týždne a až následne si budú môcť užívať dovolenku. Nové pravidlá už schválila thajská vláda.

Reklama

Záujemcom o dlhodobú dovolenku v Thajsku budú vydávané aj špeciálne víza. Špeciálne vízum bude platiť 90 dní a bude možné ho predĺžiť dvakrát. Informuje o tom lokálny denník Bangkok Post s odvolaním sa na miestne úrady.

Nebude to zadarmo

Získať povolenie na pobyt však nebude také jednoduché. Vláda vyžaduje, aby o víza požiadala tretia strana, záujemca si vopred kúpil súkromný alebo charterový priamy let do Bangkoku, karanténne ubytovanie v štátom schválenom zariadení. Okrem toho musí návštevník poskytnúť potvrdenie o poistení do výšky 100 tisíc dolárov a celý rad dokumentov, ktoré zahŕňajú výpis z registra trestov. Vstup maj[ povolení len turisti z nízko-rizikových krajín.

Po príchode musia ísť turisti do karantény na 14 dní.

Plán? Len tisícka turistov mesačne

Cieľom thajskej vlády je privítať v obľúbenej exotickej destinácii približne 1 200 návštevníkov mesačne, a tak generovať zhruba 1 miliardu bahtov (27 miliónov eur) mesačne, uviedla zástupkyňa hovorcu vlády Traisulee Traisaranakul.

Vďaka prísnym opatreniam bolo Thajsko v boji proti vírusu zatiaľ veľmi úspešné, ale turistický priemysel, ktorý je pre ekonomiku krajiny mimoriadne dôležitý, je takmer úplne v troskách.

Zákaz letov do Thajska tamojšia vláda niekoľkokrát predlžovala. Oficiálne platí do 31. augusta 2020. Výnimky sa vzťahujú na štátne a vojenské lety, núdzové pristátia, technické pristátia bez výstupov, humanitárne, zdravotnícke, repatriačné lety a cargo lety. 

Cudzinci majú vstup zakázaný

Cudzincom – turistom doposiaľ nebol umožnený vstup do Thajska. Výnimku k vstupu majú diplomati, študenti a ich rodičia alebo opatrovatelia, rodinní príslušníci (manžel/ka, rodičia alebo deti) thajských občanov, cudzinci s platným povolením k pobytu, alebo s povolením prevziať si povolenie k pobytu, cudzinci s platným pracovným povolením alebo majú dovolené v Thajsku pracovať, vrátane ich rodinných príslušníkov, prepravcovia dôležitých tovarov, letecké posádky, osoby s výnimkou udelenou predsedom vlády, cudzinci, ktorí potrebujú lekárske ošetrenie ( nie liečbu COVID-19), filmové štáby, niektorí podnikatelia a cudzinci, ktorým je vstup dovolený na základe dohody s cudzou krajinou.

Pri udelených výnimkách pri vstupe do Thajska sa vyžaduje Fit-to– fly certifikát, ktorý nie je starší ako 72 hodín pred plánovanou cestou, a zdravotné poistenie vo výške minimálne 100 000,- USD, ktoré pokrýva aj všetky náklady spojené s prípadnou liečbou COVID-19, vyplnenie deklarácie a predloženie  povolenia na vstup udelené thajskými orgánmi. Cestujúci po príchode do Thajska  musia zotrvať v povinnej 14 dňovej karanténe vo vyhradených karanténnych zariadeniach, pokiaľ nedostanú iné nariadenie a to na vlastné náklady. Podrobnejšie informácie je možné získať na príslušných veľvyslanectvách Thajského kráľovstva. .

Opatrenia postupne uvoľňujú

V krajine dochádza k postupnému uvoľňovaniu reštrikcií zavedených v súvislosti s pandémiou COVID-19. Uvoľňovanie reštrikcií je podmienené rešpektovaním striktných hygienických pravidiel. 

V Thajsku dochádza k obnove vnútroštátnej dopravy. Mnohé hotely a ubytovacie zariadenia sú však ešte dočasne zatvorené. 

Pokiaľ občania SR nachádzajúci sa v Thajsku plánujú využiť medzinárodnú dopravu, ktorá funguje vo veľmi obmedzenom rozsahu, alebo presun v rámci krajiny, odporúčame dôkladne si preveriť u konkrétneho prepravcu, či je spojenie funkčné, prípadne sa o podmienkach dopravy v rámci Thajska  informovať na Tourist Authority of Thailand (hotline 1111 – anglicky hovoriaci operátor kl. 9), na kontrolných stanovištiach alebo na telefónnom čísle 1672.

Ministerstvo zahraničných vecí Thajska v lete informovalo, že všetci cudzinci, ktorým bol umožnený dočasný pobyt v Thajsku na základe krátkodobých alebo dlhodobých víz musia požiadať o predĺženie pobytu alebo musia opustiť Thajsko pred 26. septembrom 2020. 

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Výnimky zo zákazu vychádzania sa týkajú aj cestovania https://t.co/6ZtGyLYLQx10 hodiny dozadu
Dubaj má novú svetelnú fontánu. Je najväčšia na svete https://t.co/IdeU4sdM2G #novinky11 hodiny dozadu
Boeing testoval čistenie lietadla so živým vírusom. Použité metódy sa osvedčili https://t.co/XFTPddpwHt #novinky14 hodiny dozadu
Wizz Air otvára základňu na letisku Gatwick v Londýne https://t.co/btFYhZi4XA #novinky16 hodiny dozadu
Zanzibar na jeseň alebo v zime? Prinášame lacné letenky na sezónu, tipy a vstupné podmienky https://t.co/U0wyPrdqJA #cestopisy16 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky16 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky16 hodiny dozadu
Thajsko k sebe pustí prvých turistov. Podmienkou je dlhý pobyt, karanténa aj poistenie https://t.co/83netoUCyV #novinky16 hodiny dozadu
Kam môžeme cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky16 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Dominikánska republika s 5*hotelom a all inclusive za 1 170€ https://t.co/bILrl6WaYh #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore