Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ak pôjdeš na Filipíny, nevynechaj ostrov Bohol

Ak pôjdeš na Filipíny, nevynechaj ostrov Bohol

Čokoládové hory, krásne pláže, najmenšia opička na svete a plávanie s korytnačkami. Že ti nedáva tá prvá veta zmysel? Ale dáva, stačí sa vybrať na filipínsky ostrov Bohol. Zažiješ tu za pár dní skutočne veľa, rovnako ako na susednom ostrove Cebu. Spísal som preto 6 dôvodov, prečo sa oplatí navštíviť Bohol – tieto atrakcie určite nevynechaj:

Reklama

Chocolate Hills

Komplex 1268 guľatých čokoládových kopčekov je niečo, čo by si nemal vynechať pri návštevu ostrova Bohol. Na päťdesiatich kilometroch štvorcových sa k oblohe týčia stovky kopčekov dosahujúcich výšku 120 metrov.

Čokoládové hory sú boholskou špecialitou – tráva na nich jednoducho hnedne do čokoládova

Ale čísla nehrajú nejakú rolu. Až keď sa na tie čokoládové kopce pozrieš z výhliadky pochopíš, v čom je tento kopcovitý zázrak tak unikátny. Ak si navyše požičiaš štvorkolku a dáš si hodinovú jazdu v okolí Chocolate Hills, zážitok bude dokonalý.

Z niektorých vecí človek nikdy nevyrastie. Jazda štvorkolkou v Bohole baví všetky vekové kategórie!
Jazda je bezpečná a budeš sa mať stále na čo pozerať
A veď to nie je čokoládový kopec!?

Philippine Tarsier Sanctuary

Tarsier alebo ak chcete Okáľ filipínsky a jeho dočasný domov – Philippine Tarsier Sanctuary – je ďalším z turistických miest, kam sa zrejme pozrieš, ak budeš chcieť vidieť to najkrajšie z ostrova. Okáľ je najmenší prímát na svete a je veľmi plachý. Cez deň odpočíva v korunách stromov a ty si ho za malý poplatok môžeš pozrieť neďaleko boholskej dediny Corella. Je to miesto, kde Tarsierov zachraňujú a neskôr vracajú do voľnej prírody.

Okáľ filipínsky je tak malý, že si ho často ani nevšimneš

Alona beach, Panglao

Na Bohol sa najlepšie dostaneš trajektom z Cebu City a okrem božského Boholu je ti k dispozícii aj ostrovček Panglao, ktorý s Boholom spájajú dva mosty. Na Panglao sa tiež nachádza najobľúbenejšie plážové letovisko ostrova, pláž Alona Beach. Ideálne na kúpanie i šnorchľovanie. Ak preferuješ komornejšie opaľovanie, vyraz na susednú Dumaluan Beach.

Alona Beach skutočne patrí medzi to najkrajšie z ostrova Bohol resp. jeho suseda Panglao

Majú tu aj mahagónový les!

Ak sa budeš pohybovať v okolí Chocolate Hills, určite sa na chvíľu zastav aj pri dedinke Loboc v ľuďmi vysadenom mahagónovom lese. Zástavka na päť minút. Započúvaj sa len tak do zvukov lesa v príjemnom prostredí v tieni vysokých mahagónových stromov. A porob samozrejme pár fotiek!

Mahagónové stromy sú veľmi vysoké, tak trochu mi pripomínali sekvoje z Kalifornie

Rieka Loboc a plavba po nej

Plavbu po rieke Loboc považujem za jeden z najlepších zážitkov. Zaplatíš si za vstupné, konzumné a párhodinová jazda nádhernou džungľou sa môže začať. Na lodi je all you can eat bufet a výborná živá hudba, odporúčam! Okrem plavby si tu môžeš dohodnúť aj adrenalínové zipline vedúci cez džungľu, ktoré nabudúce určite skúsim.

Plavba loďou po rieke Loboc je obľúbenou turistickou atrakciou na Bohole
Čakajú ťa krásne výhľady a veľa dobrého jedla
O krásne zátišia nie je na rieke Loboc núdza!
Cestou z plavby po rieke som sa stavil si pozrieť známy bambusový most. Choď aj ty a pekne to s tebou zahúpe 😉

A ty už si plával s korytnačkami?

Bohol ponúka aj kopu morských dobrodružstiev ako sledovanie delfínov či plávanie s korytnačkami. Ak si chceš splniť svoj sen a šnorchľovať s týmito úžasnými zvieratami, na Bohole máš na to výbornú príležitosť. Všetko sa to deje v okolí ostrova Panglao, pýtaj si výlet priamo vo svojom hoteli či v turistickom centre.

Krásne korytnačky všetkých možných veľkostí uvidíš v okolí ostrova Panglao

Ak ťa zaujímajú Filipíny, pozri si aj náš článok o tom prečo je ostrov Siargao tropický raj pre surferov.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (18 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore