Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako sme prešli tajomné Mjanmarsko (tipy v článku)

Ako sme prešli tajomné Mjanmarsko (tipy v článku)

Mjanmarsko (Myanmar) alebo aj Barma/Burma bola ešte len donedávna relatívne uzavretá krajina, ktorá bola izolovaná od zvyšku sveta. Avšak kvôli momentálnej politickej situácii v krajine sa Mjanmarsko pomaly otvára svetu a počet turistov, ktorý navštivia tento kút zeme, každým rokom stúpa.

Reklama

Len pár rokov dozadu ste potrebovali na návštevu špeciálne povolenie a mohli ste navštíviť len určité časti krajiny, aj to len so sprievodcom. Dnes aj napriek tomu, že niektoré územia sú stále neprístupné, sa viac-menej môžete pohybovať voľne po krajine a navštíviť kopu zaujímavych miest.

Poď na 3 minúty do tajomného Mjanmarska!

Cesta začala v Yangone

Naša cesta začala v Yangone. Najväčšie a do roku 2006 aj hlavné mesto Mjanmarska. V rebríčku najkrajších miest by ste ho asi nenašli, kedže sa tu mieša zmes smogu, smradu, vône jedla a zároveň neuveriťelná zmes farieb či ľudí. Staromódne domy a pouliční predavači dávaju tomuto mestu nezameniťelnú atmosféru.

Dominantou mesta je Schwedagon pagoda. Podľa legendy bola postavená pred viac než 2600 rokmi a patrí k najstaršej budhistickej stupe na svete. Meria okolo 99 metrov a celá je pokrytá platničkami zo zlata a vrch stupy zdobia diamanty a rubíny. Nikto presne nevie, ale hovorí sa že hodnota zlata na tejto pagode sa rovná hodnote zlata vo všetkých anglických bankách.

Schwedagon pagoda je celá pokrytá zlatom

V tomto meste nájdete aj rôzne iné pagody, či rôzne pouličné trhy, ktoré určite stoja za návštevu. Obľúbenou atrakciou je Circle train čiže okružná jazda vlakom kde môžte vidieť domácich ako cestujú do prace, či na trhy so svojim tovaram a vašími spolucestujúcimi budú aj rôzne druhy domácich zvierat, či vrecia a koše so zeleninou všetkého druhu. Táto okružná jazda trvá 3 hodiny a stojí niečo menej než euro.

Bagan s tisíckami pagod

Tak na toto miesto sme sa špecialne tešili a musim povedať, že to predčilo všetky naše očakávania. Miesto s rozlohou zhruba 42 km štvorcových, na ktorých sa nachádza niečo vyše 2200 pagod. Pôvodne ich bolo postavených okolo 5000, ale veľke množstvo z nich bolo zničené počas vojen či vplyvom zemetrasenia.

Mesto je rozdelené na tri časti – Nový Bagan, Starý Bagan a Nyaung U. Najlacnešie ubytovanie, či kopec reštaurácii nájdete v Nyang U, ktoré vyhľadávaju prevažne backpackery a drahšie a luxusnejšie hotely sa nachádzajú práve v starom Bagane, ktorý je situovaný v tesnej blízkosti najznámejšich pagod.

Starý Bagan

My sme si vybrali ubytovanie v novom Bagane, čiže strednú cestu. Najlepšou alternatívou ako vidieť vačšinu z nich je požičanie elektrickeho bicykla (podobné ako skúter ale na baterku). Samozrejme si môžte požičať aj klasický bicykel ale v horúcom počasí to asi nebude najlepšia voľba. Požičovne e-bikeov sú na každom rohu a nás to vyšlo okolo 6 až 8 eur na 3 dni.

Najlepším zážitkom bol východ slnka z vrchu pagody, pri ktorom máte nádherny výhľad na prekrásnu scenériu z teplovzdušnými balónmi v pozadí. Jeden let balónom ponad Bagan vyjde niečo cez 300 eur.

Východ slnka z tohto miesta si budete dlho pamätať

Od roku 2018 je prevažná vačšina pagod neprístupných a je zakázane na nich liezť. Je tam zopár spotov či pagod určených prave na sledovanie východu slnka ale tie sú prevažne preplnené turistami. Stretli sme zopár domácich, ktorý nám chceli za malý poplatok ukázať pagodu ktorá ešte nie je uzavretá a dá sa na ňu vyliezť. My sme však využili aplikáciu maps.me na ktorej cestovatelia označujú a aktualizuju otvorené pagody a tak sme sa na jednu vybrali.

Cesta skoro ráno počas tmy len s tlmeným svetlom po prašných cestách nám trvala asi 15 minút na e-biku a stála za to. Dorazili sme k pagodám kde už čakalo asi 10 dalších ľudí. Vyliezť hore nebolo až tak jednoduché ako sa zdalo, kedže jediný pristup ako sa dostať na prvé zo štyroch podlaží, bolo zdolať asi dva a pol metrovú stenu z tehál. Ale za ten výhľad to určite stálo. Ak by ste sa nachádzali v novom Bagane tak odporúčam reštauráciu Black Rose, kde sa dobre a chutne najete za skvelú cenu.

Inle Lake treba zažiť

Z baganu sme sa presunuli nočným autobusom do Inle Lake. Doprava v Mjanmarsku je dosť komplikovaná a presuny na rôzne miesta trvajú zvyčajne 8 až 10 hodín. Z toho dôvodu sme bohužiaľ vynechali aj pláže na západe krajiny (ktoré patria k jedným z najkrajších v Juhovýchodnej ázii).

Jednoduchšou prepravou sú lietadlá, ale jednosmerná letenka z jedného miesta na druhé môže vyjsť aj okolo 100 eur na osobu. Hneď po príchode sme sa išli poprechádzať po meste Nyaungshwe ktoré leží neďaľeko jazera. Je to taká väčšia klasická dedina, kde vám cez cestu sem tam prebehne sliepka či pes, ale je tam aj kopec hotelov, cestovných agentúr, reštaurácií a pouličných predavačov.

Ďalší deň sme sa vybrali na celodenný výlet loďkou. Po ceste môžete vidieť typických rybárov, ktorý rozhadzujú siete či vyťahuju riasy, ale aj falošných v klasickom Mjanmarskom oblečení s veľkým kuželovitým košom ako balancujú na jednej nohe. Predtým sme sa už plavili na rieke Mekong vo Vietname aj na jazere Tonle Sap v Kambodži, ale až tu sme si všimli ako sa domáci obyvatelia dokonale prispôsobili životu na vode. Majú tam svoje záhrady kde pestujú zeleninu, kvety alebo aj rôzne iné plodiny.

Inle Lake

V okolí jazera sa nachádza aj veľa budhistických pagod. Asi najvyhľadavanejšou je dedina Indein s lokálnym trhom, kde sa dajú zakúpiť remeselné výrobky všetkého druhu. Na malom kopci za dedinou sa týčia špicaté stupy a pagody. Celkovo sa ich tu nachádza niečo okolo 1600 a je to vyhľadávaná pamiatka najmä pre fotografov.

Za návštevu stoja aj iné dediny, kde môžte vidieť bežný život obyvatelov ale aj klasické remeselné dielne určené pre turistov. Pre tých ktorý majú viacej času určite odporúčam trek z mesta Kalaw na jazero Inle Lake. Návšteva tohto jazera určite stála za to aj keď musím priznať, že mne osobne to prišlo viac komerčnejšie než samotný Bagan.

Mandalay

Je to druhé najväčšie mesto po Yangone známe aj ako kráľovske mesto kvôli nespočetnému množstvu palácov a pagod. Medzi najvačšie highlighty určite patrí Mandalay hill či U Bein Bridge – 200 ročný most s dlžhou 1,2 km ktorý je najdlhšim drevenným mostom na svete. Mandalay je obklopený aj starobylými mestami: Sagaing, Amarapura, Ava a Mingun. A určite si treba vyhradiť aspoň jeden den na ich návštevu.

Mandalay je skoro ako Benátky, čo povieš?

V celom Mjanmarsku stretávate ženy, ktoré majú pomaľované tváre na bielo. Biela pleť je považovaná za akýsi symbol krásy a tak si každý deň na tvár natierajú tanaku. Ide o rozdrvenú kôru stromu, ktorú zmiešaju s vodou.

Mjanmarsko sice patrí k najchudobnejšim krajinám Juhovýchodnej Ázie, no z vlastne skúsenosti musím povedať že takúto koncentráciu dobrosrdečných ľudi sme nestretli nikde inde na sveta. Takže pokiaľ plánujete návštevu tejto úžastnej krajiny tak to spravte čim najskôr, pokiaľ ešte nie je zničená masovým turizmom.

Pozri si aj ďalšie videá z produkcie MODERNE.

Zdroj fotografií: Archív redakcie


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.6/5 - (20 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore