Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Mjanmarsko: Ako si naplánovať cestu a čo vidieť

Mjanmarsko: Ako si naplánovať cestu a čo vidieť

Roland je vášnivý cestovateľ, ktorý má v merku hlavne vzdialenejšie destinácie. Jeho cesty začali dobrodružstvom v Maroku a už sa viac nevedel zastaviť. V tomto článku sa s vami chce podeliť o svoje vzácne skúsenosti z exotického Mjanmarska. Ktoré miesta navštíviť a čo mať pri cestovaní na mysli?

Reklama

Čo navštíviť v Mjanmarsku, ak máte 10 až 14 dní?

10 dní vám umožní pridať do trojuholníka Yangon – Mandalay – Bagan ešte jednu destináciu, napríklad jazero Inle alebo slávny Golden Rock. 14 dní vás už pustí napríklad na slávny železničný most Goteik Viaduct, medzi mestami Hsipaw a Pyin Oo Lwin. Alternatívne vám 14 dní dá možnosť navštíviť Mjanmarské pláže.

Čo treba urobiť, aby ste stihli viac?

Myanmar je rozľahlá krajina, vzdialenosti medzi atraktívnymi miestami sú tu veľké a cestná ani železničná sieť nestojí za veľa. Určite vám pomôže, ak ste milovníci nočných presunov autobusom. Ja k nim nepatrím, po noci v autobuse som celý rozbitý a na nasledujúci deň neschopný vykonávať akúkoľvek zmysluplnú činnosť.

Štyri kľúčové miesta ktoré asi budete chcieť v Mjanmarsku navštíviť sú: hlavné mesto Yangon, Mandalay, Bagan a jazero Inle. Všetky 4 však za týždeň nie je šanca stihnúť. Presun medzi ktorýmkoľvek zo spomínaných miest vám zaberie minimálne celý deň alebo celú noc. Potrebujete aspoň 10 dní, a to z nich strávite dva dni a dve noci vo vlaku alebo, čo je horšie, v autobuse.

Náš kompletný cestovateľský sprievodca Mjanmarskom Vám pomôže zorientovať sa v doprave, ubytovaní a najatraktívnejších miestach krajiny. Nájdete tam aj základné informácie o vízach, očkovaniach, výmene peňazí a podobne.

Pozrime sa spolu podrobnejšie na 4 kľúčové miesta, ktoré žiadny cestovateľ v Barme nevynechá.

Yangon

Shwedagon Pagoda

Je niekoľko miest na planéte, kde po príchode cítite naozaj mohutnú náboženskú silu. Shwedagon Pagoda, známa tiež ako „Zlatá Pagoda“, je jedna z nich. Odporúčam navštíviť tak hodinku a pol pred západom slnka, aby ste si vychutnali zlaté slnečné lúče na zlatej stúpe. Zostaňte aj po zotmení a pozorujte ako mnísi zapaľujú olejové lampy. Prehoďte pár slov so skromnými mníchmi alebo dedinčanmi, ktorí navštívili hlavné mesto z ďalekých končín Mjanmarska.

Yangon – Okružný vlak a Trh Dy Nyin Gone

Výlet vlakom okolo Yangonu patrí k neštandardným atrakciám hlavného mesta. Vlak sa pomaly vlečie okolo mesta a celý okruh trvá približne 3 hodiny. Zážitkom je samozrejme pozorovanie života miestnych, čo vozia a nosia na hlavách, čo kupujú a predávajú, kde žijú a celý ten ruch okolo každej zastávky vlaku.

Najrušnejšia je Dy Nyin Gone Raiway Station. Priamo na stanici a v jej okolí sa rozkladá skutočný trh. Videl som mnoho trhov, ale tento je najautentickejší z autentických. Pre niektorých návštevníkov bude asi až trošku hnusný. Chodíte tu po hnijúcich listoch kapusty, kukurice a akéhokoľvek organického odpadu, čo sa nepredal. Ale autenticita 100 percent, nič pre turistov, všetko pre domácich.

Mandalay

Ak sa ma niekto spýta na najzaujímavejšie mesto na planéte, bude to Mandalay. Nájdete tu trh s kopou polodrahokamov, chrám, kde ľudia stoja v rade aby pozlátili svojho Budhu, zlatotepcov čo roztĺkajú zlaté pliešky na tenučké zlaté papieriky určené na pozlátenie pagôd či Budhov. A k tomu magický drevený most.

Mahamuni Buddha Temple

V Mandalay sa nachádza chrám, kde každý deň stojí dlhý rad ľudí, aby pozlátili Budhu. Slávnostne odetí Barmanci za vlastné peniaze kupujú tenké pláty zlata a následne ich prikladajú na sochu Budhu. Každý deň sú tu stovky ľudí. Chrámový komplex Mahamuni je miesto kde sa môžete potulovať aj pol dňa, pozorujúc prichádzajúcich veriacich, ich modlitby či zasväcovanie novicov. Fascinujúce miesto, ktoré pri návšteve Mandalay určite nevynechajte. A dobrá rada na záver: oplatí sa tam ísť skoro ráno.

Zlatotepci

Ďalšou misiou počas návštevy Mandalay je nájsť zlatotepcov, ktorí vyklepávajú zlato na hrúbku niekoľkých mikrometrov. Aby zlaté plátky boli cenovo dostupné, musia byť magicky tenké a tým pádom ľahké. Títo ľudia naozaj existujú. Obrovským kladivom dlho a systematicky tlčú zlaté pliešky, až kým nedosiahnu vhodnú hrúbku. Jednu z dielní nájdete na 36. ulici.

Jade market

Nefritový trh je skutočná pecka. Jade sa po slovensky volá nefrit ak je priesvitný alebo jadeit, ak je krémový. Na okraji Mandalay sa nefritom a jadeitom venuje celý trh, s rozlohou niekoľko desaťtisíc metrov štvorcových. Je to mesto v meste. Trh má vlastný ekosystém čajovní, občerstvení, reštaurácií a zábavy. Fascinujúce je pozorovať premenu nevzhľadných čiernych balvanov na krásne polodrahokamy a šperky z nich. Pozorovať môžete celý proces a prípadne sa ho aj osobne zúčastniť.

Ak ale pracujete pre inšpektorát práce, toto miesto určite nenavštevujte. Pohľad na chlapov, čo holými rukami režú na cirkulárke kamene by vám mohol spôsobiť infarkt…

U Bein Bridge

U Bein je asi nejfotogenickejšie miesto v Mandalay a okolí. Most ponad jazero Taung Tha Man je údajne najdlhší most z teakového dreva na svete. Fotky povedia viac ako 1000 slov.

Toto sú len 4 super veci v Mandalay, skvelých miest je v Madalay ešte oveľa viac. Na Mandalay potrebujete aspoň tri dni.

Bagan

Typické fotky z Mjanmarska, kde z rannej hmly trčia vrcholky pagôd a stúp sú obvykle z Baganu. Bagan je domovom asi najhustejšej koncentrácie chrámov pagôd a stúp na planéte. Na ploche niekoľkých kilometrov štvorcových sa dodnes zachovalo vyše 2000 objektov.

Jazero Inle

Ak si túžite vyfotiť rybárov, ktorí chytajú svoje lode, poháňajú pádlovaním jednou nohou a ryby chytajú do známych veľkých košov, tak ste na jazere Inle správne.

Ak Vám bude niekto propagovať plavbu po jazere ako úžasnú exkurziu do života na vode a do miestnych remesiel, neverte mu ani slovo. Pravdu vraviac, plavba po jazere, s návštevami kadejakých tkáčov či striebrotepcov, bola skôr stratou času. Celá scéna je 100 percent turistická a 0 percent autentická, miestne remeslá vám ukazujú len za účelom, aby vám predali nejaký ten suvenír. Našťastie, obyvatelia Mjanmarska majú vcelku nenásilné obchodné správanie a nič Vám nevnucujú.

Dôvod, prečo návštevu Inle predsa len odporúčam, je Shwe Inn Thein pagoda. Centrálnu pagodu obklopujú tisíce malých pagodiek, niektoré biele, niektoré zlaté či tehlovočervené. Tuším, že pagodku si možno sprivatizovať a veľa z nich je asi v súkromných rukách a sú zrekonštruované. Niektoré sú v pôvodnom stave. Prechádzka pomedzi úzke, vysoké pagody patrí medzi najkrajší zážitok v krajine.

Čo navštíviť v Mjanmarsku, ak máte iba týždeň?

Jeden týždeň by bol na návštevu tejto krajiny skutočne veľmi málo. Návštevu radšej odložte, kým budete mať viac času. Stihnete priletieť do hlavného mesta Yangonu tam stráviť 1 deň, potom nočným autobusom do Mandalay, tam stráviť 2-3 dni a nočným vlakom na 2 dni do  Baganu. A už budete v strese či stihnete spiatočný let z Rangúnu. Menej ako 10 dní preto neodporúčam.

Pre Pelipecky napísal Roland Vízer:

„Môj cestovateľský príbeh sa začal niekedy v roku 1993, keď som prvý krát opustil Európu a autostopom docestovali až do Maroka. Cestovateľský vírus ma ovládol a nasledovali cesty do Mongolska, Číny, Iránu, Indie, neskôr celé kontinenty: Afrika, Južná Amerika, Ázia a cesta okolo sveta so zastávkami na Fiji a v Západnej Papui. Lovci veľrýb v Indonézii, krvavé rituálne obetovania býkov na pohreboch v Tana Toraja, poslední ľudia s holými zadkami v Západnej Papui či potápanie so žralokmi na Fiji sú čerešničky na cestovateľskej torte. Naša najnovšia cestovateľská výzva je cestovanie s deťmi. Zozbierané skúsenosti, príbehy, zážitky a fotografie s manželkou postupne zverejňujeme na www.eagleflyfree.com.“

Mohlo by ta tiež zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore