Nájdeš nás aj na:

Tipy

Aké lieky si zbaliť na dovolenku v jednotlivých krajinách? (Turecko, Taliansko, Grécko, Chorvátsko) – (1/2)

Aké lieky si zbaliť na dovolenku v jednotlivých krajinách? (Turecko, Taliansko, Grécko, Chorvátsko) – (1/2)

Po našom článku so zoznamom liekov, ktoré by mali byť súčasťou cestovnej lekárničky sme sa rozhodli individuálne špecifikovať krajiny, ktoré sú frekventované dovolenkové destinácie Slovákov. Odporúčame vám prečítať si najprv ten vyššie spomenutý článok so všeobecnými informáciami. Okrem liekov a iných zdravotníckych prostriedkov si nezabudnite zakúpiť aj poistenie, aby ste sa vyhli vysokým poplatkom napríklad za lekárske vyšetrenie alebo prípadný pobyt v nemocnici.

Reklama

Aké lieky do Turecka?

Ak sa opýtate frekventovaných dovolenkárov, aké lieky by ste si mali vziať na dovolenku do Turecka, určite vám hneď odporučia tabletky na nevoľnosť a proti hnačkám (napríklad antacidá, aktívne uhlie atď.). V letnom období nás v Turecku môže prekvapiť viac hmyzu než sme na to zvyknutí v našich končinách. Preto je dobré vždy mať poruke repelent. Dbajte na to, aby ste sa nespálili, ale ak už problém nastal, príznaky zmiernia prípravky s pantenolom. Ak máte silné bolesti, tak si môžete dať aj tabletku s obsahom paracetamolu.  

Aké lieky do Talianska?

Len veľmi málo konkrétnych odpovedí sme dostali na otázku, aké lieky by sme si mali zbaliť do Talianska. Zdravotnícke portály zdôrazňujú skôr poplatky spojené so zdravotnou starostlivosťou. Vziať si lekárničku na dovolenku v Taliansku sa oplatí aj kvôli tomu, že bezplatná lekárska starostlivosť je poskytnutá iba v prípade urgentných a vážnych stavov (ohrozenie zdravia a života). Okrem toho, ak vás lekár aj vyšetrí a predpíše vám lieky, za tie zaplatíte vždy plnú sumu. (Nezabudnite si zakúpiť cestovné poistenie.) Pre každý prípad si zoberte lieky proti bolesti a horúčke; zápche, hnačke a nevoľnosti; nezabudnite ani na prípravky na ošetrenie rán a náplaste a obväzy.

Aké lieky do Grécka?

Na menších Gréckych ostrovoch nie sú priame zdroje sladkej vody, preto piť vodu z vodovodu je veľmi riskantné. Ak by sa však náhodou do vášho kokteilu dostalo pár kvapiek „čistej“ vody, nebude na škodu, ak budete mať poruke pár tabletiek proti hnačke a nevoľnosti a/alebo probiotiká. (Tam, kde je vybudovaná vodovodná sieť, nemusíte mať žiadne obavy, teda okrem príchute vody, ktorá nie je úplne príjemná.) Pred dovolenkou v Grécku žiadne očkovanie nie je povinné, ale napríklad portál utazaselott.hu odporúča preventívne sa chrániť proti hepatitíde A, rubeole, osýpkam a záškrtu. (Informácie o očkovaní pred cestou do zahraničia vám poskytne Poliklinika pre cudzokrajné choroby v Bratislave alebo ich nájdete na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.) Aj v Grécku (ako všade na svete) platí to, že na spálenú pokožku je najlepšou liečbou prevencia, ale ak náhodou to s pobytom na slnku preženiete, zíde sa vám pantenol a lieky proti bolesti a horúčke.

Aké lieky do Chorvátska?

Napísať celý odsek o tom, aké lieky si máte zbaliť do Chorvátska, je celkom ťažká úloha. Na dovolenke v Chorvátsku nám nehrozí žiadne špeciálne a väčšie zdravotné riziko. Takisto ako v ostatných dovolenkových destináciách pri mori, pri nedostatočnej prevencii nám aj pri pobyte v Chorvátsku hrozí spálenie pokožky. Vtedy pomôže pantenol, ak sa medzi príznakmi objaví aj silná bolesť a horúčky, tak je vhodné si dať aj tabletku s obsahom paracetamolu. Občas sa vyskytnú aj žalúdočné a tráviace problémy kvôli zmenenej strave, nezabudnite preto na aktívne uhlie alebo liek s podobným účinkom. Dávajte pozor aj na ostrejšie kamienky vo vode a ježovky, ak sa poraníte, ranu vyčistite antiseptikom.

Zdroj fotiek: Unsplash

Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Nové aerolinky OWG vznikali tajne. Lietať budú do tropických destinácií https://t.co/W5RhnTOo0o #novinky40 minút dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník (aktualizované) https://t.co/wADZn4OYHE #letenky1 hodinu dozadu
Budúcnosť lowcostových aeroliniek AirAsia je neistá. V hre je aj krach https://t.co/IfVl4O0qgT #novinky1 hodinu dozadu
Japonsko má nový rýchlovak, ktorý môže jazdiť aj počas zemetrasenia https://t.co/kIc3ocGvbk2 hodiny dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5nBatI #letenky2 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky4 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky4 hodiny dozadu
Dubaj opäť otvorený! Emiráty vyžadujú test, ak ho nemáte, spravia ho zdarma https://t.co/CPr5HnU6dI #letenky4 hodiny dozadu
Kolumbia predĺžila lockdown do 1. augusta lety sú zakázané do septembra https://t.co/NTUphP7rvo #novinky4 hodiny dozadu
Rím pre pokročilých: 11 dôvodov, prečo je toto mesto večné https://t.co/ARZRMdsI2r #cestopisy4 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore