Nájdeš nás aj na:

Tipy

Lieky na dovolenku. Ktoré, akým spôsobom a prečo?

Lieky na dovolenku. Ktoré, akým spôsobom a prečo?

„Dobrý deň, poprosím Vás všetky lieky na cestovanie.“ Síce so zostavovaním svojej cestovnej lekárničky by si mohol začať aj takto, vieš to vyriešiť oveľa lacnejšie a rozumnejšie. Vytvor si zoznam o tom, aké lieky na dovolenku potrebuješ, lekáreň prepadni až potom.

Reklama

Prečo by sme si mali vziať lieky na dovolenku?

Pretože ti toto rozhodnutie môže ušetriť mnoho starostí, stresu a aj času. To, že nikdy nevieš, čo sa môže stať, nie je prázdna fráza. Náš organizmus sa musí vyrovnávať už aj s krátkym letom, takže aj keď si majiteľom železnej imunity, tvoje telo ťa môže prekvapiť nezvyčajnými reakciami na rôzne situácie.

Ak už nastal problém, je oveľa jednoduchšie vyhrabať jednu tabletku alebo kvapky z vlastného ruksaku ako sa pustiť do otravného surfovania po internete – a ešte aj v zhoršenom zdravotnom stave. Nie je pravdepodobné, že poznáš ponuku lekární v danej destinácii, že vieš to, či ti lieky predajú bez lekárskeho predpisu, ale môžu ťa zaskočiť aj ceny. A ruku na srdce, vedel by si si v zahraničí bez slovníka vypýtať aktívne uhlie na zmiernenie hnačky s krabičkou probiotík pre obnovu normálnej črevnej flóry? A ak to povieš po anglicky, budú jazykové znalosti zamestnancov lekárne na takej úrovni, že pochopia, čo si vlastne prosíš?

Priprav si tieto lieky na cestovanie

Samozrejme, nepredpokladáme, že si do svojej príručnej batožiny zbalíš všetko, čo nájdeš v nasledovných bodoch. Svoj zoznam zdravotných pomôcok a liekov na dovolenku si zostav podľa toho, na akú dovolenku ideš a do akej krajiny:

  • na zranenia: obväz, náplasť, dezinfekčný prostriedok (napr. s jódom), sprej alebo masť na popáleniny, elastický obväz, pinzeta (napr. na triesku);
  • na prechladnutie: teplomer, antipyretikum (liek proti horúčke), vitamín C, pastilky na bolesti v hrdle, tabletky proti kašľu, bylinkový čaj (harmanček), kvapky do nosa, protizápalové tabletky;
  • proti bolesti: univerzálne analgetikum (liek proti bolesti),
  • antikonvulzívum (liek proti kŕčom): najmä ak mávaš silné menštruačné bolesti;
  • proti hnačke: aktívne uhlie, a ak máš doma nejaké probiotiká, zbaľ si ich, sú účinné na obnovenie črevnej flóry,
  • proti nevoľnosti a zvracaniu: antiemetikum, vitamín B6;
  • liek proti zápche (ale silné preháňadlá rozhodne neodporúčame);
  • liek pre prvú pomoc v prípade uhryznutia hmyzom: šumivé kalciové tabletky (na alergické záchvaty), antihistaminiká.

Ako prepravovať lieky v lietadle?

Existuje nejaké tlačivo na lieky do lietadla? Pýtal sa nás pred pár týždňami jeden náš čitateľ. Ak to nevyžaduje konkrétna letecká spoločnosť alebo letisko, tak nie. Ale zvyčajne nejde o nejaký formulár, má to byť vyhlásenie lekára v anglickom jazyku. Odporúčame ho mať poruke najmä vtedy, ak máš lieky na predpis alebo ak potrebuješ užiť liek na palube lietadla. To isté platí aj na zdravotné pomôcky, napríklad inzulínové pero. Lieky by sa mali prepravovať v príručnej batožine, o tom, ako ich treba zabaliť/zbaliť, sme písali v jednom staršom článku.

Zdroj fotiek: Unsplash, Shutterstock


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (4 votes)
Komentáre
Hore