Nájdeš nás aj na:

Tipy

Ako na skenovanie a digitalizáciu starých fotiek? Takto!

Ako na skenovanie a digitalizáciu starých fotiek? Takto!

Keď ste sa na konci roka 2019 pohli na sociálnej sieti kamkoľvek, vyskakovali na vás fotky vašich priateľov a ich o desať rokov mladšieho ja. Keď ste zistili, že sa do tzv. 10 Years Challenge zapojili aj mená ako Janet Jackson, Miley Cyrus alebo Madonna, rýchlo ste začali pátrať v archívoch.

Reklama

No dobre, asi sa tento prípad netýka nás všetkých, no nech hodí kameňom ten, kto doma v krabici neobjavil parádne čiernobiele fotografie z ciest svojich rodičov (samozrejme spolu s fotkami z vášho detstva, na ktorých vás zachytili tak, ako vás Pán Boh stvoril). To by predsa stálo za uchovanie, nemyslíte?

Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, vaším riešením bude skenovanie fotiek. Pozrite sa, aké máte možnosti na digitalizáciu fotografii, aby ste svoje staré zábery previedli do digitálnej podoby.

Zdroj fotografie: Unsplash.com / Roman Kraft

Prv než začnete skenovať fotky

Ide o staré fotky, na ktoré sa už podpísal zub času. Často ich, bohužiaľ, nájdete zlepené alebo rôzne poohýňané. Záleží, ako boli fotky uskladnené – predsa len prach a vlhkosť urobia svoje. Preto je potrebné všetky fotky pred skenovaním opatrne prejsť a očistiť.

Prach a iné nečistoty môžete z povrchu snímky odstrániť pomocou štetca alebo opatrne zotrieť jemnou bavlnenou handričkou. Väčšiu špinu určite nezoškrabujte nechtom ani ničím podobným, fotku by ste mohli poškodiť. Ak ste ako Monica Gellerová alebo iný upratovací maniak a beriete čistenie skutočne vážne, tak sa na trhu môžete poobzerať po ofukovacích balónikoch alebo špeciálnych bavlnených rukaviciach. Tie môžete použiť aj na prácu s negatívmi, nezanecháte tak na fotkách odtlačky prstov a mastnotu.

Ak ste už našli nejaké zábery zlepené, nesnažte sa ich od seba odtrhnúť. Skúste ich zhruba na pol hodiny namočiť do destilovanej vody. Oddeľovanie by potom malo byť jednoduchšie. Pri namáčaní je potrebná veľká dávka opatrnosti, mohol by sa vám totiž rozpiť atrament na zadnej strane fotiek a rozmočiť ich vrstvy. Pokiaľ máte ale nejaké skutočné poklady, zverte ich radšej odborníkom.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com / Olga Gubskaya

Hurá na skenovanie fotiek!

Upratovanie je za nami. Nezostáva, len sa vrhnúť do samotnej digitalizácie starých fotografií. Tú môžete vykonať buď doma, alebo to necháte na špecialistu. Či už sa rozhodnete pre čokoľvek, vyberať môžete z troch základných možností:

1. Mobilné aplikácie na skenovanie fotiek

Prvá možnosť je síce najlacnejšia, má však aj isté nevýhody a obmedzenia. Budete potrebovať iba chytrý telefón (smartphone) a jednu z aplikácií určenú na skenovanie fotiek. Aplikácií je niekoľko, ale medzi obľúbené patria najmä PhotoScan od Googlu (verzia pre iOS a pre Android), ktorá je zadarmo a Photo Scan App by Photomyne pre Android a Photo Scanner Plus by Photomyne pre iOS. V zásade fungujú podobne – namierite telefón na snímku a fotku skenujete podľa inštrukcií. Však pozrite sami.

PHOTOSCAN OD GOOGLE:

PHOTOMYNE:

2. Skener na fotky

Ďalšou možnosťou, vďaka ktorej si môžete z pohodlia domova oskenovať svoje fotografie, je skener. Ide o finančne náročnejšiu záležitosť v porovnaní s mobilnou aplikáciou. Každopádne, aj keď sú dnešné smartphony tak dokonalé, že by sme ich mohli pridávať do balíčka prvej pomoci, v digitalizácii fotografii zďaleka nezastúpia skener. Skener na fotografie vám ušetrí čas a prácu vykoná precíznejšie než aplikácie na skenovanie fotiek.

Základná otázka je, či skener máte. Než začnete vyťahovať svoju platobnú kartu, zmapujte si elektroniku, ktorú máte doma. Skenery vhodné na fotky sú často súčasťou multifunkčných tlačiarní a možno tak skener vlastníte a ani o tom neviete.

Skenerov je viacero druhov. Čo sa týka skenovania fotografií, postačí vám obyčajný plochý skener. Ak by ste sa ale chceli pustiť do skenovania diapozitívov a filmových pások, siahnite po filmovom skeneri.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com / PHILIPIMAGE

3. Zverte digitalizáciu fotografii do rúk odborníkov

Ak si na digitalizáciu fotografií netrúfate sami alebo na ňu skrátka nemáte čas, vyhľadajte spoločnosť, ktorá poskytuje služby digitalizácie fotografií. Dostanete profesionálny výsledok a ušetríte hodiny času, ktoré by ste strávili skenovaním fotiek svojpomocne. Samozrejme počítajte s tým, že takáto služba nebude zadarmo. Záleží teda len na vás.

Fotky naskenované. Hotovo! Alebo?

Bez ohľadu na to, aký spôsob ste si pre skenovanie svojich fotiek vybrali, výsledkom budú zdigitalizované fotografické spomienky a zážitky. To znamená nekonečné množstvo možností, čo s nimi ďalej. Vyvolajte si kópie fotiek a pošlite ich rodine či známym, vytvorte pre babičku s dedkom prezentáciu, vyrobte z nich dizajnový doplnok do bytu alebo nejaký zo svojich momentov jednoducho len zverejnite a inšpirujte ostatných.

Zdroj fotografie: Unsplash.com / Josh Hild

Zdroj úvodnej fotografie: Unsplash.com / Joanna Kosinska

Zdroje informácií k článku:

Čo by vás ešte o skenovaní fotiek mohlo zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.3/5 - (3 votes)
Komentáre

Tereza je českou rodáčkou z Vysočiny. Miluje kopce, lesy a rozkvitnuté lúky. Možno aj preto bola vždy presvedčená, že najlepší spôsob na cestovanie je pešo. Potom, čo sa ale zoznámila so surfovaním v Portugalsku jej k srdcu prirástol aj oceán. A keď práve necestuje, vždy si rada zacvičí jogu, posedí pri táboráku alebo sa stará o svoje izbové rastliny.

Hore