Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Najlepší denník cestovateľa? Fotografia. Tu je dôkaz

Najlepší denník cestovateľa? Fotografia. Tu je dôkaz

Jedna krajina mu učarovala natoľko, že zmenila jeho postoj k životu. Slovenský fotograf a dobrodruh Zdenko Somorovský nám porozprával o tom, ako sa dostal k fotografovaniu, prečo má záľubu v návšteve portugalských kolónii a prezradil aj to, akú foto výbavu na cestách používa.

Reklama

Prinášame ďalší seriál z dielu cestovateľské rozhovory so zaujímavými osobnosťami doplnený o autorské fotografie:

Kam smerovala tvoja prvá cesta a ako si sa dostal k fotografovaniu?

Moja prvá veľká cesta smerovala do Istanbulu. Bolo to pred 12 rokmi a šiel som vlakom z Budapešti. Stále si pamätám moje prekvapenie z veľkej chudoby v Rumunsku a Bulharsku, v protiklade s majestátne pôsobiacim mestom na Bospore. Z Istanbulu som bol očarený. Spoznávanie novej kultúry, náboženstva a tradícií ma úplne pohltilo. Taký chrám ako Hagia Sofia treba v živote aspoň raz vidieť. Odvtedy mi cestovanie zachutilo a drží ma to dodnes. Vášeň pre fotografiu prišla spolu s cestovateľským denníkom. Svoje zážitky si vždy zapisujem a fotografiu vnímam ako výborné médium na zachytenie momentu zo života ľudí a atmosféry, ktorá z krajiny vychádza. Všetko je to prepojené.

Podľa čoho si vyberáš destinácie? Máš nejaký bucket list?

Verím, že niektoré krajiny si nás časom privolajú. Zo začiatku možno ani nevieme čím to je, ale zrazu nás to tam priťahuje ako magnet. Volanie cudzieho, ďalekého a neznámeho je silnejšie a my nakoniec vyrážame. Mňa si takto privolala Brazília, kde som prežil rok života. Naučil som sa tam portugalský jazyk a ostal som fascinovaný lusofonnym svetom. Odvtedy si vyberám destinácie, kde Portugalsko zanechalo svoju pečať v podobe historických kontaktov, svojej kultúry a architektúry. Môj plán je navštíviť všetky krajiny, ktoré boli kedysi súčasťou portugalských kolónií a kde sa ešte rozpráva portugalsky. Na mojom zozname je ešte africká Angola, Mozambik, Guineu Bissau, Macao či Východný Timor v Indonézii.

Kde všade si už bol?

Myslím, si, že nie je tak dôležité, kde som bol, ale čo som si odtiaľ doniesol. To sa ráta v konečnom dôsledku. Večer nezaspávam s tým, že si pyšne počítam krajiny na prstoch. Nemám tu potrebu. Povedzme, že sa to blíži k súčtu európskych krajín. Dôležitejšie je, že som pochopil, čo pre mňa cestovania znamená a aké dvere mi otvorilo. Videl som skutočný nedostatok a chudobu, spoznal hlboké prejavy pokory a empatie v medziľudskej komunikácii. Poviem to ešte inak. V Uzbekistane som zažil, čo znamená slovo pohostinnosť, v Gruzínsku zase, čo je to živá kresťanská viera. Brazília si ma navždy získala svojou bezstarostnosťou, spontánnosťou a schopnosťou užívať si život. India neuveriteľným chaosom, diverzitou a hinduistickými prejavmi viery. Srí Lanka ľudskou dobrotou miestnych, ich smiechom a štipľavým jedlom.

Každá krajina má svoje čaro, my sa musíme snažiť ho tam objaviť. Ak sa pýtaš na krajiny, kde boli Portugalčania, tak niekoľkokrát som navštívil samotné Portugalsko, Azorské ostrovy v Atlantiku, po stopách Vasca da Gamu som bol v indickej Goy a zaujalo ma aj mesto Galle na Srí Lanke. Na prelome 16. a 17.str. sa tam Portugalčania snažili novou kolonizačnou vlnou vytvoriť silné osídlenie pri ich snahách upevniť si svoje pozície a moc v Indickom oceáne. Nepodarilo sa im to, ale stopy architektúry tu po sebe zanechali.

Ktorá krajina na Teba zanechala najväčší dojem?

Najviac na mňa zapôsobila Brazília. Strávil som tam rok života, veľa precestoval, a tak som ľudí a kultúru spoznal hlbšie. Srší z nej energia a myslím, že má obrovský potenciál a prekrásnu prírodu. Stačí sa pozrieť na vznešené vodopády Foz de Iguazu či oblasť Amazónie a človek sa ihneď zamiluje. Páčia sa mi Brazílčania, ich temperament a nátura. Ich otvorenosť a veselá povaha sú mi blízke. Navyše, zaľúbil som sa do portugalského jazyka. Je krásny a spevavý. Keď k tomu celému prirátate rôznorodosť prírody, krásne pláže s príjemným podnebím, historické koloniálne mestá, tanečnú capoeiru, sambu a bohatú kuchyňu, máte nespočetne veľa dôvodov tam vycestovať.

To ma vedie k otázke o tom ako cestuješ. Skôr vo dvojici, s partiou, alebo sám?

Všetko dokopy. Veľakrát cestujem s manželkou, ktorá rovnako ako ja miluje cestovanie. Avšak viackrát som cestoval aj sám. Viem byť sám so sebou. Samotu si viem vychutnať. Cestoval som tak po Brazílii, Indii, Uzbekistane či iných krajinách. Oba spôsoby sa mi páčia a majú svoje výhody a nevýhody. Rád zdieľam spoločné zážitky, čiže vo dvojici je to lepšie, na druhej strane mám pocit, že keď som sám, ľahšie zapadnem k domácim a bližšie sa k nim dostanem. Keď je človek sám akosi podvedome vyhľadáva spoločnosť. Chce komunikovať.

Ako to vyzerá keď cestuje fotograf? Nemá problémy pri bezpečnostných kontrolách kvôli toľkej výbave?

Nemávam žiadne problémy pri kontrolách. Otvorím fotografický ruksak a ukážem výbavu. Ja som fotograf samouk a myslím si, že sa moje cestovanie až tak nelíši od iných. Urobím si prieskum, naštudujem historické reálie, niekoľko základných slov a viet z cudzieho jazyka, vždy sa snažím stretávať s domácimi a hľadať zaujímavé fotografické kompozície. Západy slnka a svetlo. Teplé slnečné lúče vytvárajú krásnu atmosféru na fotografiách. Okrem toho sa rád socializujem a preto ľudia dominujú na mojich fotografiách. Veľmi rád ich fotím v ich prirodzenom prostredí. Vždy ma poteší nejaký portrét či zachytenie atmosféry života na ulici.

Existuje ideálna krajina alebo miesto pre fotografov?

Neviem. Nepoznám takú. Každá krajina má čo ponúknuť. Určite zaujímavé môže byť fotografovanie na Novom Zélande, kde samotná krajina a jej terén ponúka širokú dávku rôznorodosti a farebnosti. Páčilo sa mi fotenie v Bolívii, vysoké Andy, soľná púšť Salar de uyuni, krásne lagúny a staré indiánske etnikum. Island je čo sa týka prírody, skutočne fantastická destinácia, ale to je aj kaukazské Gruzínsko. Myslím, že to je otázka priorít, či chcete fotiť prírodu alebo ľudí. S takou pestrosťou aká je v Indii, sa iba ťažko niečo porovnáva.

Čo je tvoj cestovateľský sen?

Myslím, že už som ho tu spomenul. Môj sen je navštíviť všetky bývalé portugalské kolónie. Respektíve krajiny, ktoré boli s Portugalskom nejako kultúrno-historicky previazané. Teraz mám v hlave Mozambik, Angolu či Guineu Bissau. Už som precestoval 6 krajín, ktoré boli kedysi súčasťou portugalského impéria, ale ešte ich je veľa. Verím, že postupne sa mi to podarí. Nie je to sen, čo sa splní za deň, ale ja som trpezlivý.

Čo by si odporučil ľuďom navštíviť?

Tak určite by som im odporučil ísť do Uzbekistanu a hľadať stopy známej Hodvábnej cesty. Orientálne pamiatky sú prekrásne a ľudia fantastickí. Je to bezpečné, lacné a je tam veľa čo objavovať. Samozrejme v Európe by to bol Kaukaz a jeho hory a potom Portugalsko. K nemu mám osobitný vzťah. Posledné roky sa pravidelne vraciam aj na Azorské ostrovy a môžem povedať, že som z nich veľmi nadšený. Odporúčam to každému, kto má rád prírodu.

Robíš parádne fotky. Mame ich možnosť vidieť aj po výstavách atď.?

Teším sa, že sa niekomu moje fotografie páčia. Momentálne ale neplánujem vystavovať. Robil som výstavu fotiek z Brazílie, ale je s tým veľa práce a sústredím sa na iné projekty.

Prezradíš nám, čím fotografuješ? Alebo aký fotoaparát používaš? Možno inšpiruješ našich čitateľov.

Kedysi som dlho fotil na Pentax, ale momentálne fotím na Nikon d610. Mám k tomu niekoľko objektívov. Na cestách sa mi  osvedčila sigma art 50 mm f/1,4. a rovnako aj širokouhlá 35mm. Oba objektívy sú výborné na cestovateľskú a street fotografiu. Prajem každému dobré svetlo a veľa krásnych zážitkov.

Zdenko Somorovský

Milovník dobrodružstva, prírody, histórie, cestovania, spontánnosti a predovšetkým ľudí. Rád s nimi komunikuje a rád s nimi spolupracuje. Preto ho jeho životné cesty zaviedli aj do Brazílie, kde prežil rok ako dobrovoľník pracujúc v edukačnom centre pre mládež. Práve tu sa zrodila láska k Brazílii, ktorá sa ešte viac prehĺbila počas jeho ciest po tejto fascinujúcej krajine. Vytvorilo sa puto, ktoré trvá dodnes. Láska k cudzím jazykom ho priviedla k výučbe portugalského jazyka, láska k cestovaniu a ľudom zase k dráhe profesionálneho sprievodcu.  Nájdete ho nielen na cestách po Južnej Amerike, ale aj v portugalsky hovoriacich krajinách či ďalekých kútov Strednej Ázie. Svoje zážitky a fotografie z ciest sprostredkúva na svojom blogu, ale aj na Instagram profile a Youpic.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore