Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

TRENDY: Kam ísť na dovolenku v roku 2023? Tipy redakcie na Európu i exotiku

Tento rok sa veľmi tešíme jednému – že cestovanie sa už skutočne rozbehlo a mnohé destinácie už fungujú rovnako ako pred pandémiou. Výber dostupných krajín pre dovolenku 2023 sa tak rozšíril o ďalšie krásne miesta. Do drvivej väčšiny krajín sveta už cestujeme rovnako jednoduchu, ako kedysi, teda bez testu, očkovania či karantény. V tomto článku nájdeš tipy na najobľúbenejšie destinácie. Karty tento rok zamiešajú aj nové letecké spojenia z Bratislavy či Viedne.

Reklama

Aktuálne tipy, čerstvé informácie a tiež užitočné info kam už môžeme cestovať spolu s mapkou nájdete v našej novej Pelipecky aplikácii pre iPhone a Android. Stačí kliknúť a stiahnuť. Appka funguje aj v offline režime a prináša viacero noviniek pre našich čitateľov.


New York a celá Amerika konečne bez obmedzení

Po dlhom, dvojročnom období obmedzení už konečne možno cestovať do New Yorku, ale aj celej Ameriky bez nutnosti testu, očkovania či karantény. Veľké Jablko sa tak nepochybne stane jednou z najobľúbenejších destinácií slovenských cestovateľov aj tento rok. Mesto sa kompletne otvorilo pre všetkých, a vďaka lacným letenkám z Európy možno zažiť novú kapitolu tohto pulzujúceho veľkomesta už túto letnú či zimnú sezónu.

New York je tiež známy svojou bohatou kultúrou a širokou ponukou podujatí. Tento rok sa možno tešiť na množstvo kultúrnych festivalov, umeleckých výstav, hudobných koncertov a divadelných predstavení, ktoré sa vrátia na scénu po období obmedzení. Môžeš sa vybrať na prechádzku po Central Parku, navštíviť múzeá, vychutnať si výhľady z vysokých mrakodrapov alebo relaxovať pri rieke Hudson. S postupným otváraním sa budete možno vrátiť k ikonickým zážitkom, ktoré robia z New Yorku tak špeciálne miesto. New York je známy množstvom špeciálnych podujatí a osláv. Medzi najnavštevovanejšie patria Macy’s Thanksgiving Day Parade, Silvestrovský ohňostroj na Times Square alebo Fashion Week.

Thajsko je späť – uži si ostrovy aj Bangkok

Thajsko je späť v plnej sile a ty si môžeš vychutnať rovnako jednoducho a bez byrokracie destinácie ako Bangkok, Phuket, Krabi, Koh Samui a iné. Stačí kúpiť letenku a vyraziť. Thajská kultúra je jedinečná a fascinujúca. Slováci majú záujem o objavovanie nových kultúr a tradícií, a Thajsko im každoročne poskytuje bohatý zážitok. Od návštevy buddhistických chrámov po tradičné tanečné predstavenia a exotickú thajskú kuchyňu. Je to dlhoročný miláčik a tento rok zažije obrovský návrat návštevníkov z našich končín.

Nečudujeme sa. Thajské pláže s bielym pieskom a azúrovými vodami sú svetoznáme. Ostrovy ako Phuket, Krabi, Koh Samui a Phi Phi sú ideálne pre oddych na pláži, potápanie, šnorchlovanie a ďalšie vodné aktivity. Thajsko aj počas aktuálnej situácie ponúka relatívne nízke náklady na ubytovanie, stravovanie a rôzne aktivity v porovnaní s niektorými inými exotickými destináciami. Slováci si tak môžu dovoliť dlhšie pobyty a vychutnať si viac zážitkov a aktivít počas svojej cesty. Najnákladnejšou časťou bude letenka.

Srí Lanka – situácia je stabilná a dovolenkári veľmi vítaní

Situácia na Srí Lanke sa už postupne stabilizuje a krajina už nevyžaduje žiadne vstupné podmienky v súvislosti s covidom. Opäť si tak môžeš vychutnať dovolenku na jednom z najobľúbenejších exotických ostrovov slovenských turistov. Tento rok si môžeš naplno vychutnať všetko, čo Srí Lanka ponúka. Pláže, horské masívy, bujnú džungľu a scenické vodopády.

Srí Lanka má bohatú kultúrnu dedičinu s viac ako 2 000-ročnou históriou. Krajina je plná starobylých chrámov, stúp, ruín a historických miest. Mnoho z týchto miest je zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO. Cestovatelia môžu objavovať miesta ako Sigiriya, Kandy a Anuradhapura, kde si môžu vychutnať archeologické zázraky a nádhernú architektúru. Cestovatelia sú tento rok veľmi vítaní a pociťujú srdečnú starostlivosť počas svojej návštevy. Našinci túto krajinu často navštevujú kvôli ajurvédskym pobytom, kúpaniu v mori, surfovaniu, potápaniu či návšteve národných parkov.

Chorvátsko autom je nuda, nasadni na lietadlo a za hodinu si tam

Treba ho vlastne predstavovať? Tak trochu slovenské more, kde sa cítime všetci ako doma a nikdy nás neunaví. Tento rok môžeš letieť novou linkou priamo z Bratislavy do Záhrebu, v ponuke je aj krásny Zadar, Split či Dubrovník. Z Viedne je ponuka leteniek do Chorvátska rovnako pestrá, medzi miláčikov patrí aj linka na Istriu. S viac ako tisícimi ostrovmi, malými zátokami a útesmi ponúka Chorvátsko množstvo miest, kde si možno vychutnať slnečné kúpanie, šnorchlovanie a potápanie. Ostrovy ako Hvar, Brač a Korčula sú obľúbenými destináciami, kde si môžete užívať pokojné pláže a malebné prístavy.

Staré mestá, ako je Dubrovník, Split a Zadar, majú úchvatné stredoveké architektúry a historické pamiatky, ktoré vás očaria. Môžeš sa prechádzať starými uličkami, obdivovať pevnosti a chrámy a objavovať fascinujúce príbehy minulosti. Skontroluj si aktuálne podujatia na leto a vyraz do jednej z najlegendárnejších destinácií slovenských turistov.

Island si najviac užiješ v lete, počas polnočného slnka

Island je zázračný ostrov. Nech už sa sem vyberieš v ktoromkoľvek ročnom období, staneš sa svedkom jedného neskutočného prírodného divadla. Je to presne to miesto, ktoré bude ľudí vždy priťahovať, aj keď tu po väčšine času vládne nehostinné počasie. Gejzíry, sopky, ľadovce, oheň, lagúny, a to všetko na jednom mieste.

V letných mesiacoch má Island polnočné slnko, čo znamená, že slnko nikdy nezapadá úplne. Tento unikátny a magický fenomén umožňuje viac času na objavovanie a využívanie dlhších dní na vonkajšie aktivity. Môžeš si užiť bezstarostné prechádzky po pláži alebo túry aj v neskorých hodinách. Môžeš si dopriať relaxáciu v horúcich prameňoch, ktoré majú aj liečivé vlastnosti. Miestne kúpele ako Blue Lagoon sú populárne turistické atrakcie, kde si môžeš oddýchnuť a zároveň si vychutnať prírodné prostredie. Objavuj aktívne sopky, horúce pramene, ľadovce, vodopády a unikátne geologické útvary.

Malorka, to nie sú len pláže, ale aj nádherné dedinky

Od začiatku pandémie sa na tento baleársky ostrov, ktorý je známy svojimi širokými plážami, ale v skutočnosti žiari viac vo vnútrozemí, presťahovalo množstvo Európanov a Američanov. Potešenie z prechádzky dláždenými uličkami Valldemossa vo vnútrozemí, cyklotúry či ochutnávky lokálnych vín, si najlepšie vychutnáč na jar a na jeseň, keď sú teploty príjemnejšie.

Malorka je obklopená krásnymi plážami s jemným pieskom a krištáľovo čistými vodami. Ostrov ponúka rôznorodosť pláží, od živých a živých miest až po tiché a odľahlé zátoky. Pláže ako Cala Mesquida, Playa de Muro, Cala Agulla a Es Trenc sú medzi turistami veľmi obľúbené. Malorka je tiež domovom mnohých malebných prímorských dediniek, ktoré odrážajú autentickú atmosféru ostrova. Dedinu Valldemossa obklopuje nádherná príroda a je známa svojimi úzkymi uličkami a tradičnými domčekmi. Sóller je ďalšia kúzelná dedinka, ktorá ponúka okrem nádhernej prírody aj historické pamiatky. Môžeš sa poprechádzať po nádhernom prírodnom parku Serra de Tramuntana, jazdiť na bicykli po pobreží, vyskúšať si potápanie, surfovanie alebo vodné športy.

Jordánsko je stále veľmi lacnou exotikou

Jordánsko je krajina zázrakov. Od liečivých vôd Mŕtveho mora, cez púštne Wadi Rum, až po dychberúci div sveta – mesto Petra. V hlavnom meste Jordánska – Ammáne, fascinujúcom meste kontrastov situovanom v kopcovitej oblasti medzi jordánskou púšťou a úrodným údolím rieky Jordán, nájdeš zmes starého a nového.

Jordánsko je domovom niektorých najznámejších starovekých divov na svete. Vrcholom je UNESCO svetové dedičstvo Petra, staroveké mesto vytesané do červených skalných útesov. Tento unikátny archeologický poklad vás ťa svojou krásou a históriou. Okrem toho môžeš navštíviť aj Jerash, kde sa nachádza staroveké rímske mesto s dobre zachovanými divadlami a ďalšími historickými pamiatkami. Jordánsko je tiež známe svojím podivuhodným Mŕtvym morom, ktoré je najnižším bodom na Zemi. Toto slané jazero ti umožňuje plávať na hladine, vďaka jeho vysokému obsahu soli.

Slovinsko ako jedno veľké, adrenalínové dobrodružstvo

Slovinsko je peckovou destináciou pre milovníkov aktívnej dovolenky. Príď na karavane aj s bicyklom, urob si trip so štvornohým kamošom, raftuj na rieke Soča alebo sa schlaď v nádherných lesoch. Slovinsko je známe svojou nádhernou prírodou. Má rozmanité krajiny, od hôr a jazier až po zelené doliny a jaskyne. Národný park Triglav, s najvyšším vrcholom v krajine, ponúka fantastické možnosti na túry, horolezectvo a horskú turistiku. Jazerá Bled a Bohinj sú považované za perly Slovinska a ponúkajú scenické prostredie na vodné aktivity.

V zimných mesiacoch môžeš lyžovať v známych strediskách ako Kranjska Gora alebo Vogel. V lete si môžeš vychutnať turistiku, bicyklovanie, rafting a iné outdoorové aktivity. Mesto Ljubljana, hlavné mesto krajiny, sa vyznačuje krásnou architektúrou, mostmi a romantickou atmosférou. Mesto Maribor aj tento rok hostí Medzinárodný festival vín.

Maldivy sú nádherné aj v lete. Skúsili sme si to sami

Raj na sedem? M-A-L-D-I-V-Y. Luxusné rezorty, vilky na oceáne, súkromné pláže, pohodová atmosféra a veľká nechuť vrátiť sa domov. To všetko ťa čaká, keď sa vyberieš do tejto rozprávkovej destinácie. Ostrovy ponúkajú rajské scenérie, kde si možno vychutnať relaxáciu na piesočných plážach, prechádzky po brehu a kúpanie v teplých a jasných vodách Indického oceánu. Mnohé rezorty majú súkromné pláže, čo zaručuje intímne a luxusné prostredie.

Letná sezóna mimo hlavnej turistickej sezóny môže priniesť výhodu nižších cien. Rezorty a letenky majú tendenciu byť lacnejšie, čo môže znamenať viac príležitostí na luxusné ubytovanie alebo rozšírenie dovolenky. Navštíviť Maldivy v lete znamená väčšiu pravdepodobnosť, že stretneš menej turistov. Ostrovy budú menej preplnené a budeš mať viac priestoru na súkromie a relaxáciu na plážiach a v rezortoch. Hoci leto na Maldivách prináša viac zrážok a vyššiu vlhkosť, to neznamená, že počasie bude nepriaznivé. V skutočnosti môžeš zažiť osviežujúce dažde a pokojné poveternostné podmienky, ktoré vytvárajú romantickú a uvoľnenú atmosféru.

Grécko má desiatky obľúbených ostrovov, každý je úplne iný

Len si spomeňme, koľko krásnych ostrovov majú Gréci. A teraz si zoberme, koľko máme na výber výhodných a priamych leteckých spojení z Viedne na tieto ostrovy. Santorini, Kréta, Kos, Zakynthos, Korfu či Mykonos.

Talianske ostrovy sú miláčikom Slovákov: Sardínia, Sicília a Ischia

Talianske ostrovy ako SicíliaSardínia alebo Ischia patria medzi ideálne dovolenkové destinácie nielen v lete, ale aj na jeseň. Zažijete tam presne to, čo od peckovej letnej dovolenky očakávate: horúce slnko, príjemné more a pokoj.

Ak sa chcete úplne vyhnúť turistom, skús týchto desať menej známych turistických ostrovov alebo dovolenkuj na jachte.

Cyprus je prísľubom slnečnej a horúcej dovolenky

Nájdete tu dokonalé pláže, hotely so super službami a skvelé podniky. História Cypru siaha vyše desaťtisíc rokov dozadu. Afroditin ostrov, ako ho často nazývajú, toho však skrýva omnoho viac. Na Cypre si na svoje prídu aj cestovatelia hľadajúci niečo aktívnejšie ako celodenné leňošenie na pláži. Krásne borovicové lesy a množstvo chodníčkov v pohorí Troodos sú veľkým lákadlom pre turistov a vášnivých cyklistov.

Malta prepája históriu a nádherné pláže

Malta má tak veľa historických pamiatok, že ju cestovatelia nazývajú aj open-air múzeom. Sprevádzať po ceste vás budú dokonalé prírodné scenérie a celkovú náladu vám dokreslia krásne pohľady na azúrovú vodu Stredozemného mora. 

Dubaj je číslo jeden v exotike

Dubaj bol miláčikom Slovákov počas pandémie a po novom ho môžeš takisto navštíviť bez všetkej byrokracie spojenej s covidom. Uži si Dubaj, Abu Dhabi aj Ras Al Khaimah tak jednoducho ako pred pandémiou.

dubaj pristav


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   4.9/5 - (18 votes)
  Komentáre

  Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

  Hore