Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

TRENDY: Kam ísť v roku 2021 na dovolenku? Karty zamieša testovanie i vakcína

Koronavírus v roku 2020 totálne zmenil naše cestovateľské zvyky a pochopiteľne aj naše sny. Situácia sa za uplynulý rok vyvíjala pomerne rýchlo a krajiny celého sveta zareagovali takmer okamžite – zatvárali hranice, uzemnili lietadlá a zaviedli bezpečnostné opatrenia.

Reklama

Tento trend však zmenila možnosť testovania pred odletom či po návrate a samozrejme aj vakcína. Tá bude hrať v roku 2021 kľúčovú úlohu v otváraní/zatváraní hraníc. Dôležitou správou je, že Slováci už od leta 2020 môžu do mnohých krajín opäť slobodne cestovať a nemusí to byť nutne len Európa či naše Slovensko. Takže ako bude vyzerať rok 2021 a ktoré destinácie nám už teraz cdávajú prísľub bezpečnej dovolenky? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Zdravie a bezpečnosť sú prvoradé. Treba sa pripraviť na to, že nosenie rúšok na verejnosti a v blízkosti cudzích osôb je jedno z opatrení, ktoré bude platiť tento rok a kto vie, možno aj tie ďalšie, čo nás čakajú. Takisto treba dodržiavať pravidlá sociálneho dištancu, prísnu hygienu a nepoľavovať zo zaužívaných zvykov z domácej karantény.

Prinášame súhrn tipov našej redakcie, ktorá cestovala a cestuje aj počas pandémie COVID-19. Zároveň náš pohľad na situáciu a tipy, kam sa ešte tento rok bude dať ísť za slnkom, vodou a zaslúženým oddychom, ktorí všetci už tak trochu potrebujeme. Nezabúdajme: cestujme bezpečne a zodpovedne, spoločnými silami túto krízu zvládneme.


Aktuálne tipy, čerstvé informácie a tiež užitočné info kam už môžeme cestovať spolu s mapkou nájdete v našej novej Pelipecky aplikácii pre iPhone a Android. Stačí kliknúť a stiahnuť. Appka funguje aj v offline režime a prináša viacero noviniek pre našich čitateľov.


Slovensko

Pre mnohých je dovolenka na Slovensku aj tento rok jedinou voľbou. Treba predsa podporiť domáci cestovný ruch a hlavne je to ideálna príležitosť na spoznávanie pre všetkých, ktorí našu krajinu ešte neprebádali dostatočne. V Tatrách ste už asi boli, aj v tých Vysokých, aj v tých Nízkych, ale skúsili ste napríklad Belianske alebo Západné Tatry (Roháče)?

V roku 2021 vám odporúčame najmä Pieniny, Poloniny, Španiu Dolinu, Slovenský Raj, Kvačiansku dolinu, Muránsku Planinu, Banskú Štiavnicu a viete čo ešte? Pozrite si našich 20 tipov na dovolenku na Slovensku pre tento rok.

Nezabúdajte, že mnohé firmy ešte stále zo zákona musia ponúkať svojim zamestnancom aj rekreačné poukazy, rezervujte si preto svoje ubytovanie na Slovensku v predstihu.

Tipy na akciové letenky 2021

Grécko

Grécky minister pre cestovný ruch ešte v apríli uviedol, že krajina sa od júla chystá privítať zahraničných turistov z vybraných krajín. „Otváranie hraníc je niečo, o čom je potrebné diskutovať so zdravotníckymi odborníkmi, a dúfame, že nám poskytnú predpoklady na postupné otváranie,“ uviedol pre BBC Charis Theocharis poslaneg gréckeho parlamentu. Tak sa aj stalo. Grécko bolo spolu s Chorvátskom jednou z TOP destinácií slovenských dovolenkárov. Na jeseň je situácia rovnaká, avšak ľudí je menej a výhodných ponúk na dovolenku stále dostatok.

Len si spomeňme, koľko krásnych ostrovov majú Gréci. A teraz si zoberme, koľko máme na výber výhodných a priamych leteckých spojení z Viedne na tieto ostrovy. Santorini, Kréta, Kos, Zakynthos, Korfu či Mykonos.

Cestovať do Grécka aktuálne môžeme len s negatívnym PCR testom. Po návrate domov na Slovensko sa treba buď preukázať negatívnym PCR testom za hraničia, ktorý ruší karanténu alebo sa registrovať, absolvovať domácu izoláciu a na 5. alebo 6. deň aj test hradený štátom.

Talianske ostrovy – Sardínia, Sicília a Ischia

Talianske ostrovy ako SicíliaSardínia alebo Ischia patria medzi ideálne dovolenkové destinácie práve na jeseň. Pobýva na nich omnoho menej turistov (tento rok to platí dvojnásobne, však?) a zažijete tam to, čo od letnej dovolenky na jeseň chcete zažiť: horúce slnko, príjemné more a pokoj.

Pre dovolenku na talianskych ostrovoch sa pokojne môžete rozhodnúť aj v októbri, skúsili sme si to sami niekoľkokrát a je to ľúbivá kombinácia. Ak sa chcete úplne vyhnúť turistom, skúste týchto desať menej známych turistických ostrovov alebo dovolenkovať na jachte.

Cestovať do Talianska môžeme bez väčších obmedzení. Po návrate domov na Slovensko sa treba buď preukázať negatívnym PCR testom za hraničia, ktorý ruší karanténu alebo sa registrovať, absolvovať domácu izoláciu a na 5. alebo 6. deň aj test hradený štátom.

Kanárske ostrovy

Španielska vláda bola jedna z prvých, ktorá uvoľňuje opatrenia na reštart svojej ekonomiky. Hovorí, že pokiaľ ľudia dodržia na plážach dostatočných odstup, budú môcť v lete dovolenkovat v plážových destináciach krajiny. Cestovné obmedzenia naďalej platia, avšak menej postihnuté oblasti sa môžu obmedzení zbaviť omnoho skôr.

Príkladom sú Kanárske ostrovy. Tie sa návštevníkom opätovne otvorili do 1. augusta a pre všetkých návštevníkov do konca roka 2020 ponúkajú bezplatné poistenie proti COVID-19 – to znamená, že prípadné náklady na hospitalizáciu, karanténu či repatriáciu domov hradí španielska vláda. Ministerka cestovného ruchu Yaiza Castilla povedala miestnym médiám, že chce urobiť z ostrovov celosvetový príklad toho, ako sa dá aj v čase pandémie bezpečne cestovať.

Cestovať na Kanárske ostrovy môžeme len s negatívnym PCR testom. Po návrate domov na Slovensko sa treba buď preukázať negatívnym PCR testom za hraničia, ktorý ruší karanténu alebo sa treba registrovať, absolvovať domácu izoláciu a na 5. alebo 6. deň aj test hradený štátom.

Azory a Madeira

Azory a Madeira sú jedny z najobľúbenejších európskych ostrovov a tiež ležia mimo najviac zasiahnutých oblastí. Portugalsko zvláda koronakrízu omnoho lepšie ako Španielsko a tieto ostrovy sú pomerne dobre dostupné letmi z Viedne cez Lisabon.

Azorské ostrovy už zrušili povinnú karanténu pre turistov prichádzajúcich do krajiny. Cestujúcim je umožnené po prílete opustiť letisko v prípade splnenia jednej z 3 podmienok, podľa vlastného rozhodnutia: potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19, test po prílete alebo dobrovoľná dvojtýždňová karanténa.

Cestovať na Azory a Madeiru môžeme len s negatívnym PCR testom. Po návrate domov na Slovensko sa treba buď preukázať negatívnym PCR testom za hraničia, ktorý ruší karanténu alebo sa treba registrovať, absolvovať domácu izoláciu a na 5. alebo 6. deň aj test hradený štátom.

Island

Prekonali ste ochorenie COVID-19, máte imunitu a chuť cestovať? Ideálne podmienky aktuálne ponúka Island. Tento severský ostrov nebude brániť v cestovaní nikomu, kto už koronavírus prekonal a vie to doložiť. Nové nariadenie je platné od včerajška, teda od 10. decembra 2020. Po prekonaní COVID-19 už pri príchode na Island nepotrebujete absolvovať test ani karanténu.

Na základe rozhodnutia tamojšej vlády, podľa ktorého môže certifikát potvrdzujúci prekonanie choroby COVID-19 nahradiť povinnosť nastúpiť po príchode do krajiny povinnú karanténu či sa podrobiť dvoch testom s negatívnym výsledkom. Pred každou cestou na Island platí povinnosť vyplniť online registračný formulár.

Island sa posledné týždne snaží opätovne prilákať viac turistov na ostrov a ruší spoplatnené testy po prílete na letisko v Keflavíku.V období od 1. decembra 2020 do 31. januára 2021 sú vstupné PCR testy pre prichádzajúcich cestovateľov ZADARMO (doteraz boli spoplatnené čiastkou v rozmedzí od 9 do 11 tisíc islandských korún = 58 – 72 eur)

Následne je potrebné zotrvať 5 dní v karanténe a potom sa podrobiť druhému PCR testu (opäť na náklady islandskej strany). Pokiaľ bude aj druhý test negatívny, môžete už po Islande cestovať podľa vlastnej chuti. Alternatívne totiž možno nastúpiť do 14-dňovej karantény.

Slovenský krízový štáb označil Island za bezpečnú krajinu, po návrate z krajiny na Slovensko netreba absolvovať karanténu ani test.

Tanzánia a Zanzibar

Tanzánia a celý Zanzibar sa stali miláčikmi exotickej dovolenky Slovákov v roku 2020. Svedčí o tom fakt, že Slováci hľadali letenky na Zanzibar veľmi intenzívne počas celej jesene a zimy a nielen hľadali, ale aj nakupovali.

Na cestu na Zanzibar sa vzťahujú rovnaké pravidlá ako na celú Tanzániu. Medzinárodná doprava bola obnovená ešte na jar 2020 a rovnako sa zrušila povinnosť dvojtýždňovej izolácie. Cestujúci počas cesty vyplnia registračný formulár na palube lietadla, absolvujú jeden rýchlo-test po prílete a môžu si ísť užívať dovolenku v tomto tropickom raji. Sezóna na Zanzibare trvá od júla do marca, na cestu je tiež potrebné mať so sebou platné víza, tie si však pokojne vybavíte počas letu na palube lietadla a zaplatíte za ne po prílete.

Tanzánia však nie je len o Zanzibare. Veď samotná Tanzánia skrýva hneď dva podklady – najvyššiu horu Afriky Kilimandžáro a národný park Serengeti. Výstup na spiacu sopku trvá zhruba päť dní, ročne ho zdolá len niečo okolo 40 percent všetkých, ktorý sa na ňu vyberú. Národný park Serengeti je dnes považovaný za div sveta a rovnako je zapísaný na zozname dedičstva UNESCO. V Tanzánii sa tiež nachádzajú dve významné jazerá – Victoria, najväčšie africké jazero, a Tanganika – najhlbšie jazero v Afrike. 

Pred návratom domov na Slovensko sa treba registrovať, absolvovať domácu izoláciu a na 5. alebo 6. deň aj test hradený štátom.

Dominikánska republika

Že je Dominikánska republika rajom vytúženého relaxu, s luxusnými hotelmi a plážami, to už asi všetci dobre vieme. To, že je omnoho viac dostupná, ako sa zdá, možno nie je tak známe. A ak ste počuli, že sa tu budete nudiť, nemali ste dobrý zdroj. V Dominikánskej republike sa totiž dá podniknúť neúrekom jedinečných aktivít a nazbierať nezabudnuteľné zážitky. Prečítajte si náš článok o TOP aktivitách v tejto nádhernej krajine.

A teraz ku vstupným podmienkam. Po Kanárskych ostrovoch už bezplatné poistenie na COVID-19 pre turistov ponúka aj Dominikánska republika. Všetkým prichádzajúcim cestujúcim (bez rozdielu národnosti či štátnej príslušnosti) tak tamojšia vláda v prípade nákazy koronavírusom uhradí náklady spojené s predĺžením pobytu, zmenou letenky či repatriáciou a napríklad poskytne aj finančnú hotovosť v prípade núdze. Novinka platí do decembra 2020.

Dominikánska republika zatiaľ nie je v prípade Slovenska na zozname bezpečných krajín. To však neznamená, že tam nemôžeme cestovať, treba len po návrate domov počítať s potrebnou karanténou a testom. Po príchode sa treba registrovať a na 5. alebo 6. deň absolvovať povinný test hradený štátom. Po negatívnom teste karanténa končí.

Maldivy

Maldivy sa 15. júla 2020 otvorili všetkým návštevníkom bez obmedzení. Tamojšie autority sa však o pár mesiacov neskôr (od 10. septembra 2020) rozhodli, že každý cestujúci bude musieť pri vstupe do krajiny preukázať negatívny test na COVID-19, nie starší ako 72 hodín.

Aj tak je to ale výborná ponuka, pretože ide o jedny z mála exotických ostrovov, ktoré sú pre Slovákov otvorené a dostupné. Z Viedne tam prúdi viacero prémiových aeroliniek a ceny leteniek sú veľmi lákavé.

Navyše, turistom sú udeľované bezplatné 30-dňové víza pri vstupe do krajiny rovnako ako to bolo pred vypuknutím pandémie COVID-19 a otvorené sú už takmer všetky hotely a rezorty na Maldivách.

Odporúčame tiež:


Upozorňujeme, že akékoľvek odporúčania cestovať/necestovať sa vzhľadom k situácii môžu zo dňa na deň zmeniť a pred prijatím akýchkoľvek rozhodnutí týkajúcich sa cestovania je dôležité skontrolovať najaktuálnejšie odporúčania Ministerstva zahraničných vecí SR a podmienky jednotlivých krajín.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: All inclusive Egypt s letenkami a 4*hotelom za 511€ https://t.co/nzG2adFebL #dovolenky1 hodinu dozadu
V Egypte našli Stratené zlaté mesto. Ide o najvýznamnejší nález od Tutanchamóna https://t.co/xYj790kZ2P #novinky3 hodiny dozadu
Veľmi lacné letenky na leto: rezervuj skôr ako ostatní, ceny od 19€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky4 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky4 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky4 hodiny dozadu
Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si svetový rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky4 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky4 hodiny dozadu
Francúzsko až do odvolania ruší všetky lety do Brazílie https://t.co/34XayZzcCk #novinky18 hodiny dozadu
Cestovanie do Izraela: od 23. mája majú voľný vstup zaočkovaní turisti s testom https://t.co/CEyAJXbuLc #novinky18 hodiny dozadu
Austrian Airlines umožňujú pasažierom vykompenzovať svoju uhlíkovú stopu https://t.co/yCQIoHthoB #letenky23 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore