Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

TRENDY: Kam ísť v roku 2021 na dovolenku? Tieto destinácie vítajú turistov

Koronavírus v roku 2020 totálne zmenil naše cestovateľské zvyky a pochopiteľne aj naše sny. Situácia sa za uplynulý rok vyvíjala pomerne rýchlo a krajiny celého sveta zareagovali takmer okamžite – zatvárali hranice, uzemnili lietadlá a zaviedli bezpečnostné opatrenia. Rok 2021 však priniesol jednu z najdôležitejších zbraní proti koronavírusu – vakcínu. Spolu s rozbehnutým očkovacím procesom sa Európska únia dohodla aj na COVID pase, ktorý bude platiť už toto leto (najneskôr od 1. júla). Okrem toho sa mnohé destinácie so zlepšujúcou sa situáciou otvárajú aj turistom s negatívnym testom či tým, ktorí ochorenie v určitom čase už prekonali.

Reklama

Prinášame súhrn tipov našej redakcie, ktorá cestovala a cestuje aj počas pandémie COVID-19. Zároveň náš pohľad na situáciu a tipy, kam sa ešte tento rok bude dať ísť za slnkom, vodou a zaslúženým oddychom, ktorí všetci už tak trochu potrebujeme. Nezabúdajme: cestujme bezpečne a zodpovedne, spoločnými silami túto krízu zvládneme.


Aktuálne tipy, čerstvé informácie a tiež užitočné info kam už môžeme cestovať spolu s mapkou nájdete v našej novej Pelipecky aplikácii pre iPhone a Android. Stačí kliknúť a stiahnuť. Appka funguje aj v offline režime a prináša viacero noviniek pre našich čitateľov.


Slovensko

Pre mnohých je dovolenka na Slovensku aj tento rok najlepšou voľbou. Treba predsa podporiť domáci cestovný ruch a hlavne je to ideálna príležitosť na spoznávanie pre všetkých, ktorí našu krajinu ešte neprebádali dostatočne. V Tatrách ste už asi boli, aj v tých Vysokých, aj v tých Nízkych, ale skúsili ste napríklad Belianske alebo Západné Tatry (Roháče)?

V roku 2021 vám odporúčame najmä Pieniny, Poloniny, Španiu Dolinu, Slovenský Raj, Kvačiansku dolinu, Muránsku Planinu, Banskú Štiavnicu a viete čo ešte? Pozrite si našich 20 tipov na dovolenku na Slovensku pre tento rok.

Nezabúdajte, že mnohé firmy ešte stále zo zákona musia ponúkať svojim zamestnancom aj rekreačné poukazy, rezervujte si preto svoje ubytovanie na Slovensku v predstihu.

Najpredávanejšie letenky na leto 2021

Grécko

Len si spomeňme, koľko krásnych ostrovov majú Gréci. A teraz si zoberme, koľko máme na výber výhodných a priamych leteckých spojení z Viedne na tieto ostrovy. Santorini, Kréta, Kos, Zakynthos, Korfu či Mykonos.

Cestovať do Grécka aktuálne môžeme s negatívnym PCR testom. Výnimku majú plne zaočkované osoby aj tie, ktoré prekonali koronavírus za posledných 9 mesiacov.

Talianske ostrovy – Sardínia, Sicília a Ischia

Talianske ostrovy ako SicíliaSardínia alebo Ischia patria medzi ideálne dovolenkové destinácie nielen v lete, ale aj na jeseň. Zažijete tam presne to, čo od peckovej letnej dovolenky očakávate: horúce slnko, príjemné more a pokoj.

Pre dovolenku na talianskych ostrovoch sa pokojne môžete rozhodnúť aj v októbri, skúsili sme si to sami niekoľkokrát a je to ľúbivá kombinácia. Ak sa chcete úplne vyhnúť turistom, skúste týchto desať menej známych turistických ostrovov alebo dovolenkovať na jachte.

Po novom sa tak našinci môžu dostať do Talianska – ak majú negatívny PCR test alebo antigénový test (max. 48 hodín starý), imunitu na COVID alebo absolvovali kompletné očkovanie. 

Španielsko

Španielsko je celoročnou destináciou, ktoré láka klasikami ako Madrid či Barcelona, ale aj nádhernými ostrovami. Na Kanárske ostrovy, Malorku či Menorku miera nielen v lete turisti za krásnou prírodou, možnosťami turistiky aj morom. Tie najkrajšie pláže sa nachádzajú práve na španielskych ostrovoch.

Španielsko od 7. júna 2021 zmenilo vstupné podmienky. Zlepšenie epidemiologickej situácie v krajine a tiež značný pokrok v zaočkovaní obyvateľstva v EÚ, ako aj ďalších krajinách umožnili zmierniť opatrenia týkajúce sa vstupu do Španielska na turistické účely. Hlavnými novinkami sú: akceptovanie rýchlych antigénových testov schválených EÚ a osvedčení o očkovaní a zotavení pre cestujúcich z krajín Európskej únie. 

Cyprus

Nájdete tu dokonalé pláže, hotely so super službami a skvelé podniky. História Cypru siaha vyše desaťtisíc rokov dozadu. Afroditin ostrov, ako ho často nazývajú, toho však skrýva omnoho viac. Na Cypre si na svoje prídu aj cestovatelia hľadajúci niečo aktívnejšie ako celodenné leňošenie na pláži. Krásne borovicové lesy a množstvo chodníčkov v pohorí Troodos sú veľkým lákadlom pre turistov a vášnivých cyklistov.

Cyprus mení podmienky vstupu a uľahčuje ich pre zaočkovaných turistov. Cestujúci z ktorejkoľvek krajiny, ktorí preukážu, že boli zaočkovaní proti COVID-19 všetkými požadovanými dávkami registrovanej vakcíny, sú oslobodení od absolvovania testov PCR tak pred príchodom ako aj po príchode na Cyprus – ak uplynul požadovaný počet dní medzi poslednou dávkou (v závislosti od vakcíny) a dátumom cesty. Nezaočkovaní turisti majú vstup povolený, ak majú negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín, vyplnia Cyprus Flight Pass formulár ä a v prípade vyzvania sa podrobiť náhodnému testovaniu hneď po prílete.

Malta

Slovenským turistom stačí od januára 2021 pri vstupe na Maltu negatívny PCR test. Na letisku môže prebehnúť kontrolné testovanie náhodne vybraných cestujúcich.

Malta má tak veľa historických pamiatok, že ju cestovatelia nazývajú aj open-air múzeom. Sprevádzať po ceste vás budú dokonalé prírodné scenérie a celkovú náladu vám dokreslia krásne pohľady na azúrovú vodu Stredozemného mora. 

Island

Prekonali ste ochorenie COVID-19, máte imunitu a chuť cestovať? Ideálne podmienky aktuálne ponúka Island. Tento severský ostrov nebude brániť v cestovaní nikomu, kto už koronavírus prekonal a vie to doložiť. Nové nariadenie je od 10. decembra 2020. Po prekonaní COVID-19 už pri príchode na Island nepotrebujete absolvovať test ani karanténu.

Na základe rozhodnutia tamojšej vlády, podľa ktorého môže certifikát potvrdzujúci prekonanie choroby COVID-19 nahradiť povinnosť nastúpiť po príchode do krajiny povinnú karanténu či sa podrobiť dvoch testom s negatívnym výsledkom. Pred každou cestou na Island platí povinnosť vyplniť online registračný formulár.

Ak nie ste zaočkovaní ani ste neprekonali COVID, je potrebné zotrvať 5 dní v karanténe a potom sa podrobiť druhému PCR testu (opäť na náklady islandskej strany). Pokiaľ bude aj druhý test negatívny, môžete už po Islande cestovať podľa vlastnej chuti. Alternatívne totiž možno nastúpiť do 14-dňovej karantény. Od 31. mája 2021 cestujúci prichádzajúci na Island nie sú povinní vykonať karanténu v štátnom karanténnom zariadení. V karanténnom zariadení vykonajú karanténu iba tí, ktorí nemajú možnosť vykonať karanténu v adekvátnom zariadení resp. v mieste bydliska na Islande.

Karibské ostrovy

Pravidlá sa uvoľňujú aj v prípade ciest do tzv. francúzských zámorských území, kde už môžu opäť smerovať turisti za rekreáciou. Na karibské ostrovy ako Martinik či Guadeloupe tak možno cestovať buď na potvrdenie o očkovaní alebo s negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín.

Tanzánia a Zanzibar

Tanzánia a celý Zanzibar sa stali miláčikmi exotickej dovolenky Slovákov v roku 2020. Svedčí o tom fakt, že Slováci hľadali letenky na Zanzibar veľmi intenzívne počas celej jesene a zimy a nielen hľadali, ale aj nakupovali.

Na cestu na Zanzibar sa vzťahujú rovnaké pravidlá ako na celú Tanzániu Od 4. mája 2021 sú všetci cestujúci povinní do 24 hodín pred vstupom do krajiny vyplniť online príjazdový formulár, kde dostanú jedinečný kód, ktorý predložia pri príjazdovej kontrole spolu s potvrdením o negatívnom RT-PCR teste na COVID-19 nie starším ako 72 hodín. Následne sú všetci cestujúci pri príchode podrobení vykonaniu antigénového testu; cena testu je 25 USD. Vykonanie antigénového testu sa vyžaduje aj od tranzitujúcich cestujúcich, ktorých pobyt presiahne 72 hodín.

Tanzánia však nie je len o Zanzibare. Veď samotná Tanzánia skrýva hneď dva podklady – najvyššiu horu Afriky Kilimandžáro a národný park Serengeti. Výstup na spiacu sopku trvá zhruba päť dní, ročne ho zdolá len niečo okolo 40 percent všetkých, ktorý sa na ňu vyberú. Národný park Serengeti je dnes považovaný za div sveta a rovnako je zapísaný na zozname dedičstva UNESCO. V Tanzánii sa tiež nachádzajú dve významné jazerá – Victoria, najväčšie africké jazero, a Tanganika – najhlbšie jazero v Afrike. 

Dominikánska republika

Že je Dominikánska republika rajom vytúženého relaxu, s luxusnými hotelmi a plážami, to už asi všetci dobre vieme. To, že je omnoho viac dostupná, ako sa zdá, možno nie je tak známe. A ak ste počuli, že sa tu budete nudiť, nemali ste dobrý zdroj. V Dominikánskej republike sa totiž dá podniknúť neúrekom jedinečných aktivít a nazbierať nezabudnuteľné zážitky. Prečítajte si náš článok o TOP aktivitách v tejto nádhernej krajine.

Dominikánska republika bude aj naďalej otvorená turistom bez toho, aby boli zaočkovaní proti COVID-19 či otestovaní a podstúpiť nemusia ani karanténu. Od 1. mája 2021 je povinnosť vyplniť pri vstupe do krajiny a pri odchode z krajiny online formulár, ktorý platí len v digitálnej podobe.

Bezplatné poistenie na COVID-19 pre turistov ponúka aj Dominikánska republika, aktuálne platí do 30. júla. Všetkým prichádzajúcim cestujúcim (bez rozdielu národnosti či štátnej príslušnosti) tak tamojšia vláda v prípade nákazy koronavírusom uhradí náklady spojené s predĺžením pobytu, zmenou letenky či repatriáciou a napríklad poskytne aj finančnú hotovosť v prípade núdze. Novinka platí do decembra 2020.

Maldivy

Každý cestujúci musí pri vstupe do krajiny preukázať negatívny test na COVID-19. Naďalej platí, že cestujúci, ktorí sú už kompletne zaočkovaní (teda absolvovali všetky potrebné dávky) takisto potrebujú ku vstupu na Maldivy negatívny PCR test nie starší ako 96 hodín.

Maldivy sú však aj naďalej jednou z TOP exotických destinácií, kde môžeš aktuálne dovolenkovať. Z Viedne tam prúdi viacero prémiových aeroliniek a ceny leteniek sú veľmi lákavé.

Navyše, turistom sú udeľované bezplatné 30-dňové víza pri vstupe do krajiny rovnako ako to bolo pred vypuknutím pandémie COVID-19 a otvorené sú už takmer všetky hotely a rezorty na Maldivách.

Cestovateľský semafor: zo zelených krajín bez karantény

Dobrou správou je tiež nový slovenský cestovateľský semafor, podľa ktorého sa pri návrate domov z krajín EÚ a niektorých ďalších krajín na zelenom zozname vyhnete karanténe, v prípade, že ste zaočkovaní, máte negatívny test alebo ste koronavírus prekonali.

Poistenie STORNO a ISTOTA: preplatíme storno poplatky aj liečebné náklady

Uplynulý rok ukázal, že mať cestovné poistenie, keď letíme na dovolenku alebo pracovnú cestu, je extrémne dôležité. Až polovica klientov Pelikána si automaticky kúpi poistenie spolu s letenkou a dovolenkou. Ďalší si dokupujú poistenie dodatočne cez zákaznícky servis Pelikána. Aktuálne až 60% objednávok obsahuje poistenie STORNO alebo ISTOTA, ku ktorým Pelikán od 1. júna 2021 pridáva nové benefity. Okrem krytia stornopoplatku pred cestou, ktorý cestovná kancelária spustila ešte v januári 2021 po novom Pelikán pokrýva aj ďalšie náklady v súvislosti s prípadnou nákazou koronavírusom v zahraničí.

Odporúčame tiež:


Upozorňujeme, že akékoľvek odporúčania cestovať/necestovať sa vzhľadom k situácii môžu zo dňa na deň zmeniť a pred prijatím akýchkoľvek rozhodnutí týkajúcich sa cestovania je dôležité skontrolovať najaktuálnejšie odporúčania Ministerstva zahraničných vecí SR a podmienky jednotlivých krajín.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.9/5 - (17 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: First Moment Kréta na 10 nocí s letenkami, 3*hotelom a raňajkami za 448€ https://t.co/jfXSfz4bCY #dovolenky13 hodín dozadu
Emirates a ďalšie aerolinky kvôli obavám s 5G pozastavujú niektoré lety do Ameriky https://t.co/7XnRKKfNNL #novinky14 hodín dozadu
Krásna Menorka na jar od 40€! Zaži to najlepšie z pláží a turistiky https://t.co/X8jX8q0oYA #letenky14 hodín dozadu
Navštív slnečné Alicante na jeseň od 29€ https://t.co/jeDG4YTvrG #letenky15 hodín dozadu
Zaži úžasnú Valenciu s letenkami z Viedne od 26€! https://t.co/gAtjL8y3ey #letenky15 hodín dozadu
Vstup do Česka: od 27. decembra je povinný PCR test pre cudzincov https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky1 deň dozadu
Pri ceste do Švédska už zaočkovaní turisti nemusia predložiť negatívny test https://t.co/KxvBBRtlQd #letenky1 deň dozadu
PONUKA DŇA: Valentínsky Zanzibar s letenkami, 4*hotelom a polpenziou za 1502€ https://t.co/gc9CbCkPAG #dovolenky1 deň dozadu
6 vecí, ktoré treba zažiť na ostrove Maurícius a TOP letenky od 489€! https://t.co/H4oVIGcaqG #cestopisy2 dni dozadu
Najkomfortnejšia letenka do New Yorku: leť s Austrian Airlines od 309€! (aj leto 2022) https://t.co/dNcHYSIryV #letenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore