Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Kam ísť tento rok na dovolenku? TRENDY 2020 ovplyvnil koronavírus

Situácia s novým koronavírusom sa od začiatku roka vyvinula naozaj veľmi rýchlo a štáty zareagovali okamžite – zavreli hranice, uzemnili lietadlá a zaviedli bezpečnostné opatrenia.

Reklama

Tento trend sa však už postupne začal meniť. Vlády jednotlivých krajín už začali uvoľňovať podmienky a výraznejšie otváranie hraníc a uvoľňovanie opatrení sa očakáva od polovice júna. Už dnes preto vieme, ktoré krajiny chcú na leto otvoriť svoje hranice a prijať turistov aj zo Slovenska. Napokon, dovolenkovať môžeme aj doma, aj o tom je tento článok.

  • Tento článok si môžete prečítať i uložiť na neskôr v NOVEJ APLIKÁCII PELIPECKY, kde sa automaticky aktualizuje. Budete tak mať čerstvé a horúce informácie z prvej ruky (funguje aj v offline režime)

Zdravie a bezpečnosť sú prvoradé. Treba sa pripraviť na to, že nosenie rúšok na verejnosti a v blízkosti cudzích osôb je jedno z opatrení, ktoré bude platiť tento rok a kto vie, možno aj tie ďalšie, čo nás čakajú. Takisto treba dodržiavať pravidlá sociálneho dištancu, prísnu hygienu a nepoľavovať zo zaužívaných zvykov z domácej karantény.

Možno budeme musieť mať pri cestovaní mimo Slovenska negatívny test na COVID-19, možno nie. Možno zavedú aj v Európe imunitné pasy a možno nie. Nech už to bude tento rok akokoľvek, myslíme si, že na dovolenku by sme si mali spraviť čas všetci.

Ako to vidíte vy? Máte chuť dovolenkovať doma alebo by ste pokojne išli aj k moru? Aké európske krajiny sa otvoria pre cestovný ruch v lete 2020? Budeme cestovať v lete? Na jeseň? V zime? Alebo až budúci rok? Tieto otázky si kladieme aj my. Najmä odvtedy, čo sa situácia v Európe postupne stabilizuje a najmä odkedy sme sa dočítali, že Slovensko je na našom kontinente považované za príklad toho, ako rýchlo a dobre sa dá zvládať situácia s koronavírusom. To nám môže čoskoro otvoriť hranice do najbezpečnejších krajín, zatiaľ čo zvyšok Európy zostane uzavretý.

Prinášame súhrn tipov prestížneho cestovateľského magazínu Lonely Planet a zároveň náš pohľad na situáciu a tipy, kam sa podľa nás tento rok bude dať ísť za slnkom, vodou a zaslúženým oddychom, ktorí všetci už tak trochu potrebujeme. Nezabúdajme: cestujme bezpečne a zodpovedne, spoločnými silami túto krízu zvládneme.

Upozorňujeme, že akékoľvek odporúčania cestovať/necestovať sa vzhľadom k situácii môžu zo dňa na deň zmeniť a pred prijatím akýchkoľvek rozhodnutí týkajúcich sa cestovania je dôležité skontrolovať najaktuálnejšie odporúčania Ministerstva zahraničných vecí SR a podmienky jednotlivých krajín. Tipy na cestovanie sú aktuálne k 4. máju 2020.


Aktuálne tipy, čerstvé informácie a tiež užitočné info kam už môžeme cestovať spolu s mapkou nájdete v našej novej Pelipecky aplikácii pre iPhone a Android. Stačí kliknúť a stiahnuť. Appka funguje aj v offline režime a prináša viacero noviniek pre našich čitateľov.


Slovensko

Prvá voľba na tento rok je viac-menej jasná. Treba predsa podporiť domáci cestovný ruch a hlavne je to ideálna príležitosť na spoznávanie pre všetkých, ktorí našu krajinu ešte neprebádali dostatočne. V Tatrách ste už asi boli, aj v tých Vysokých, aj v tých Nízkych, ale skúsili ste napríklad Belianske alebo Západné Tatry (Roháče)?

Tento rok vám odporúčame najmä Pieniny, Poloniny, Španiu Dolinu, Slovenský Raj, Kvačiansku dolinu, Muránsku Planinu, Banskú Štiavnicu a viete čo ešte? Pozrite si našich 20 tipov na dovolenku na Slovensku pre tento rok.

Nezabúdajte, že mnohé firmy ešte stále zo zákona musia ponúkať svojim zamestnancom aj rekreačné poukazy, rezervujte si preto svoje ubytovanie na Slovensku v predstihu.

Európa sa začne otvárať v júni

Cezhraničné cestovanie v rámci Európskej únie je už na spadnutie. Niektoré krajiny EÚ totiž dokázali udržať koronavírus a jeho dosah na veľmi nízkej úrovni a budú sa môcť vzájomne navštevovať. A keďže Slovensko je na tom s bojom proti COVID-19 štatisticky veľmi dobre, do niektorých krajín sa pozrieme skôr ako ostatní.

Rakúsko

Rakúsko už uvoľnilo najtvrdšie opatrenia súvisiace s pohybom osôb a cestovaním po krajine. Od 4. júna uvoľnilo hranice so všetkými susedmi okrem Talianska.

Rakúšania už otvorili aj všetky hotely a pre nás je to skvelá správa. Slováci sem každoročne jazdia za nádhernými Alpami, cykloturistikou, ale tiež za slnkom napríklad na neďaleké jazero Neusiedler See. Rakúsko je výbornou alternatívou aktívnej dovolenky, ktorá je hneď za rohom. Ponúka tiež obrovské množstvo ubytovania v súkromí.

Chorvátsko

Chorvátsky minister cestovného ruchu Gari Cappelli v apríli navrhol, aby sa kempingy a apartmány mohli otvoriť najmä v odľahlých oblastiach. „Mierna obnova turizmu by mohla začať týmito cieľovými oblasťami, ktoré by mohli ponúknuť určitú izoláciu a súkromie,“ uviedol pre miestne médiá.

Medzičasom sa už hranice Chorvátska otvorili aj pre Slovensko. Takže kam sa vybrať? Na tie najnavštevovanejšie pláže sa možno tento rok vykašlite a skúste navštíviť odľahlé dedinky s prístupom do mora. Čaro dovolenky v Chorvátsku predsa spočíva aj v pohostinnosti miestnych a tí sa budú tento rok snažiť ešte viac, ako sme zvyknutí. Ceny ubytovania a služieb však nebudú nižšie, upozorňujú chorvátski predstavitelia.

Cyprus

Cyperská vláda v apríli uviedla, že sa v júli čiastočne otvorí pre turistov a umožní vstup cestujúcim z krajín Európskej únie, ktorým sa podarilo udržať nízku mieru infekcie.

A tak sa aj stalo. Cyprus od 9. júna obnovuje bežnú prevádzku na letiskách po vyše dva a pol mesačnom zákaze komerčných letov pre koronavírus. Krajina postupne uvoľnuje opatrenia na zastavenie šírenia koronavírusu, uviedol to námestník ministra cestovného ruchu Savvas Perdios. Ostrovná krajina tak od 9. júna povolí komerčné lety pre cestujúcich z vybraných krajín – medzi nimi je aj Slovensko.

Grécko

Grécky minister pre cestovný ruch ešte v apríli uviedol, že krajina sa od júla chystá privítať zahraničných turistov z vybraných krajín. „Otváranie hraníc je niečo, o čom je potrebné diskutovať so zdravotníckymi odborníkmi, a dúfame, že nám poskytnú predpoklady na postupné otváranie,“ uviedol pre BBC Charis Theocharis poslaneg gréckeho parlamentu.

Len si spomeňme, koľko krásnych ostrovov majú Gréci. A teraz si zoberme, koľko máme na výber výhodných a priamych leteckých spojení z Viedne na tieto ostrovy. Santorini, Kréta, Kos, Zakynthos, Korfu či Mykonos.

Čierna Hora

V Čiernej Hore od 5. mája neevidujú žiadny nový potvrdený prípad nákazy koronavírusom a doposiaľ zaznamenali len 324 infikovaných.

Táto slnečná krajina tak začiatkom júna otvorí hranice pre turistov z krajín, v ktorých je dobrá epidemiologická situácia. A opäť sa to týka aj Slovenska.

Kolegovia pripravili tipy, kam sa v Čiernej Hore vybrať na dovolenku a spravili aj zoznam pláží, ktoré sa oplatí zažiť.

Kanárske ostrovy

Španielska vláda bola jedna z prvých, ktorá uvoľňuje opatrenia na reštart svojej ekonomiky. Hovorí, že pokiaľ ľudia dodržia na plážach dostatočných odstup, budú môcť v lete dovolenkovat v plážových destináciach krajiny. Cestovné obmedzenia naďalej platia, avšak menej postihnuté oblasti sa môžu obmedzení zbaviť omnoho skôr.

Príkladom sú Kanárske ostrovy. Tie by sa mohli znovu otvoriť domácim návštevníkom do 1. augusta s plánmi privítať zahraničných návštevníkov až do neskorého októbra. Ministerka cestovného ruchu Yaiza Castilla povedala miestnym médiám, že chce urobiť z ostrovov celosvetový príklad toho, ako sa dá aj v čase pandémie bezpečne cestovať.

Malta

Malta si od začiatku pandémie udržiava veľmi nízke číslo nakazených a jej predstavitelia sú otvorení tomu, aby sa krajina postupne sprístupnila aj turizmu. Na Malte žije 500-tisíc ľudí, prípadov mala menej ako 500.

Civilnú leteckú dopravu na Malte obnovia 1. júla. Ako už bolo v máji avizované, predstavitelia vlády zároveň rokujú o vytvorení bezpečných cestovných koridorov so štátmi, v ktorých je priaznivá epidemiologická situácia. Týka sa to aj Slovenska!

Azory a Madeira

Azory a Madeira sú jedny z najobľúbenejších európskych ostrovov a tiež ležia mimo najviac zasiahnutých oblastí. Portugalsko zvláda koronakrízu omnoho lepšie ako Španielsko a tieto ostrovy sú pomerne dobre dostupné letmi z Viedne cez Lisabon.

Azorské ostrovy už zrušili povinnú karanténu pre turistov prichádzajúcich do krajiny. Cestujúcim je umožnené po prílete opustiť letisko v prípade splnenia jednej z 3 podmienok, podľa vlastného rozhodnutia: potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19, test po prílete alebo dobrovoľná dvojtýždňová karanténa.

Island

Island sa tiež spomína ako jedna z krajín, ktorá koronakrízu zvláda výnimočne dobre. Islandu sa podarilo pomerne rýchlo a efektívne identifikovať väčšinu chorých. Krajina po šiestich týždňoch od vypuknutia nákazy otvorila školy, kaderníctva aj malé obchody. Na ostrove, kde žije 360-tisíc ľudí sa nakazilo od začiatku epidémi menej ako 1800 ľudí a iba desať ľudí na ochorenie zomrelo. Island už zvládol otestovať 13% populácie, čo je najviac na svete.

Letná dovolenka na Islande vie byť čarovná najmä z toho dôvodu, že je aktívna a vy sa môžete pohybovať pozdĺž celého ostrova a spoznávať všetky jeho zákutia behom pár dní aj autom. My sme Island prešli pred pár rokmi v lete, bývali sme v kempoch a s ľuďmi sme sa nestretli takmer vôbec – iba na najnavštevovanejších atrakciách. Ale čo ich tak vynechať a vydať sa napríkald do vnútrozemia, kde nechodí takmer nik, iba dobrodruhovia?

Letecké spojenie Wizz Air z Viedne do Reykjavíku funguje už od mája 2020. Letieť možno už aj z Prahy vďaka obnoveným linkám ČSA.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: 4 noci na Zakynthosi v 3*hoteli s raňajkami za 269€ https://t.co/0rd08P5Afs #dovolenky19 hodín dozadu
Mount Everest sa verejnosti otvorí opäť na jeseň https://t.co/ldHZWfBKtG20 hodín dozadu
Tu sa svet točí len okolo golfu. Vitajte v hoteli Kaskáda Brno! https://t.co/r0X9DfLtzV #dovolenky22 hodín dozadu
Grécko má nové podmorské múzeum. Lákadlom je slávny staroveký vrak lode https://t.co/28PSwYMMn7 #novinky22 hodín dozadu
Bali sa otvorí turistom už od septembra. Letenky sa dajú kúpiť od 559€ https://t.co/ESIPbVznbs #novinky23 hodín dozadu
5* Qatar Airways majú výpredaj na Thajsko: letenky na zimu od 499€! https://t.co/bTVAF96i82 #letenky23 hodín dozadu
Austrian Airlines rozprestreli krídla nad Európou. Lietajú do 62 destinácií https://t.co/lBHdHrypBE #letenky23 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky2 dni dozadu
Kanárske ostrovy zadarmo poistia na COVID-19 všetkých turistov, ktorí tam prídu https://t.co/JlIKSvSV2R #novinky2 dni dozadu
Čo je krajšie? Martinik či Guadeloupe? Letenka od 299€! https://t.co/ckOTtXDMmD #letenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore