Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

TRENDY: Kam ísť na dovolenku v roku 2024? Tipy redakcie na Európu i exotiku

Aké budú dovolenky v roku 2024? V tomto článku nájdeš tipy na viac či menej tradičné destinácie, ktoré ľudia najviac vyhľadávajú. Karty v tomto roku opäť zamiešajú aj nové letecké spojenia z Bratislavy, Košíc či Viedne.

Reklama

Aktuálne tipy, čerstvé informácie a tiež užitočné info kam už môžeme cestovať spolu s mapkou nájdete v našej novej Pelipecky aplikácii pre iPhone a Android. Stačí kliknúť a stiahnuť. Appka funguje aj v offline režime a prináša viacero noviniek pre našich čitateľov.


New York a celá Amerika konečne bez obmedzení

Veľké Jablko sa opäť derie na vrchol a je nepochybne jednou z najobľúbenejších destinácií slovenských cestovateľov aj tento rok. Mesto sa kompletne otvorilo pre všetkých, a vďaka lacným letenkám z Európy možno zažiť novú kapitolu tohto pulzujúceho veľkomesta už túto letnú či zimnú sezónu.

New York je tiež známy svojou bohatou kultúrou a širokou ponukou podujatí. Tento rok sa možno tešiť na množstvo kultúrnych festivalov, umeleckých výstav, hudobných koncertov a divadelných predstavení, ktoré sa vrátia na scénu po období obmedzení. Môžeš sa vybrať na prechádzku po Central Parku, navštíviť múzeá, vychutnať si výhľady z vysokých mrakodrapov alebo relaxovať pri rieke Hudson. S postupným otváraním sa budete možno vrátiť k ikonickým zážitkom, ktoré robia z New Yorku tak špeciálne miesto. New York je známy množstvom špeciálnych podujatí a osláv. Medzi najnavštevovanejšie patria Macy’s Thanksgiving Day Parade, Silvestrovský ohňostroj na Times Square alebo Fashion Week.

Thajsko: uži si ostrovy aj Bangkok

Thajsko je unikátna destinácia, vychutnaj si miesta ako Bangkok, Phuket, Krabi, Koh Samui a iné. Stačí kúpiť letenku a vyraziť. Thajská kultúra je jedinečná a fascinujúca. Slováci majú záujem o objavovanie nových kultúr a tradícií, a Thajsko im každoročne poskytuje bohatý zážitok. Od návštevy buddhistických chrámov po tradičné tanečné predstavenia a exotickú thajskú kuchyňu.

Nečudujeme sa. Thajské pláže s bielym pieskom a azúrovými vodami sú svetoznáme. Ostrovy ako Phuket, Krabi, Koh Samui a Phi Phi sú ideálne pre oddych na pláži, potápanie, šnorchlovanie a ďalšie vodné aktivity. Thajsko aj počas aktuálnej situácie ponúka relatívne nízke náklady na ubytovanie, stravovanie a rôzne aktivity v porovnaní s niektorými inými exotickými destináciami. Slováci si tak môžu dovoliť dlhšie pobyty a vychutnať si viac zážitkov a aktivít počas svojej cesty. Najnákladnejšou časťou bude letenka.

Srí Lanka – dovolenkári sú veľmi vítaní

Tento rok si môžeš naplno vychutnať všetko, čo Srí Lanka ponúka. Pláže, horské masívy, bujnú džungľu a scenické vodopády.

Srí Lanka má bohatú kultúrnu dedičinu s viac ako 2 000-ročnou históriou. Krajina je plná starobylých chrámov, stúp, ruín a historických miest. Mnoho z týchto miest je zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO. Cestovatelia môžu objavovať miesta ako Sigiriya, Kandy a Anuradhapura, kde si môžu vychutnať archeologické zázraky a nádhernú architektúru. Cestovatelia sú tento rok veľmi vítaní a pociťujú srdečnú starostlivosť počas svojej návštevy. Našinci túto krajinu často navštevujú kvôli ajurvédskym pobytom, kúpaniu v mori, surfovaniu, potápaniu či návšteve národných parkov.

Chorvátsko autom je nuda, nasadni na lietadlo a za hodinu si tam

Treba ho vlastne predstavovať? Tak trochu slovenské more, kde sa cítime všetci ako doma a nikdy nás neunaví. V ponuke je krásny Zadar, Split či Dubrovník a medzi miláčikov patrí aj linka na Istriu (do Puly). S viac ako tisícimi ostrovmi, malými zátokami a útesmi ponúka Chorvátsko množstvo miest, kde si možno vychutnať slnečné kúpanie, šnorchlovanie a potápanie. Ostrovy ako Hvar, Brač a Korčula sú obľúbenými destináciami, kde si môžete užívať pokojné pláže a malebné prístavy.

Staré mestá, ako je Dubrovník, Split a Zadar, majú úchvatné stredoveké architektúry a historické pamiatky, ktoré vás očaria. Môžeš sa prechádzať starými uličkami, obdivovať pevnosti a chrámy a objavovať fascinujúce príbehy minulosti. Skontroluj si aktuálne podujatia na leto a vyraz do jednej z najlegendárnejších destinácií slovenských turistov.

Island si najviac užiješ v lete, počas polnočného slnka

Island je zázračný ostrov. Nech už sa sem vyberieš v ktoromkoľvek ročnom období, staneš sa svedkom jedného neskutočného prírodného divadla. Je to presne to miesto, ktoré bude ľudí vždy priťahovať, aj keď tu po väčšine času vládne nehostinné počasie. Gejzíry, sopky, ľadovce, oheň, lagúny, a to všetko na jednom mieste.

V letných mesiacoch má Island polnočné slnko, čo znamená, že slnko nikdy nezapadá úplne. Tento unikátny a magický fenomén umožňuje viac času na objavovanie a využívanie dlhších dní na vonkajšie aktivity. Môžeš si užiť bezstarostné prechádzky po pláži alebo túry aj v neskorých hodinách. Môžeš si dopriať relaxáciu v horúcich prameňoch, ktoré majú aj liečivé vlastnosti. Miestne kúpele ako Blue Lagoon sú populárne turistické atrakcie, kde si môžeš oddýchnuť a zároveň si vychutnať prírodné prostredie. Objavuj aktívne sopky, horúce pramene, ľadovce, vodopády a unikátne geologické útvary.

Malorka, to nie sú len pláže, ale aj nádherné dedinky

Od začiatku pandémie sa na tento baleársky ostrov, ktorý je známy svojimi širokými plážami, ale v skutočnosti žiari viac vo vnútrozemí, presťahovalo množstvo Európanov a Američanov. Potešenie z prechádzky dláždenými uličkami Valldemossa vo vnútrozemí, cyklotúry či ochutnávky lokálnych vín, si najlepšie vychutnáč na jar a na jeseň, keď sú teploty príjemnejšie.

Malorka je obklopená krásnymi plážami s jemným pieskom a krištáľovo čistými vodami. Ostrov ponúka rôznorodosť pláží, od živých a živých miest až po tiché a odľahlé zátoky. Pláže ako Cala Mesquida, Playa de Muro, Cala Agulla a Es Trenc sú medzi turistami veľmi obľúbené. Malorka je tiež domovom mnohých malebných prímorských dediniek, ktoré odrážajú autentickú atmosféru ostrova. Dedinu Valldemossa obklopuje nádherná príroda a je známa svojimi úzkymi uličkami a tradičnými domčekmi. Sóller je ďalšia kúzelná dedinka, ktorá ponúka okrem nádhernej prírody aj historické pamiatky. Môžeš sa poprechádzať po nádhernom prírodnom parku Serra de Tramuntana, jazdiť na bicykli po pobreží, vyskúšať si potápanie, surfovanie alebo vodné športy.

Maurícius – dokonalá kombinácia prírody a nezabudnuteľných zážitkov

Maurícius, rajský ostrov v Indickom oceáne, ponúka ohromujúce množstvo atrakcií a zážitkov. Po prvé, jeho úchvatné pláže s bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou sú jednoducho očarujúce, ideálne na opaľovanie, plávanie a vodné športy, ako je šnorchlovanie a potápanie. Multikultúrna spoločnosť Maurícia sa odráža v jeho rozmanitej kuchyni, delikátnom spojení chutí indických, čínskych, afrických a európskych vplyvov. Skúmanie miestnych trhov a ochutnávanie lahodného pouličného jedla je peckovým kulinárskym dobrodružstvom.

Nadšenci prírody budú uchvátení prírodnými krásami Maurícia, od bujných dažďových pralesov a dramatických vodopádov na miestach, ako je Národný park Black River Gorges, až po jedinečných Sedem farebných zemí v Chamarel. Pre tých, ktorí hľadajú dobrodružstvo, Maurícius ponúka možnosti na pešiu turistiku, jazdu na štvorkolkách, zips a objavovanie členitého terénu jeho vnútrozemia. Celkovo je Maurícius podmanivou destináciou, ktorá hladko spája prírodné krásy, kultúrne bohatstvo, dobrodružstvo a relax, vďaka čomu je neodolateľnou voľbou pre cestovateľov, ktorí hľadajú rozmanité a nezabudnuteľné zážitky.

Slovinsko ako jedno veľké, adrenalínové dobrodružstvo

Slovinsko je peckovou destináciou pre milovníkov aktívnej dovolenky. Príď na karavane aj s bicyklom, urob si trip so štvornohým kamošom, raftuj na rieke Soča alebo sa schlaď v nádherných lesoch. Slovinsko je známe svojou nádhernou prírodou. Má rozmanité krajiny, od hôr a jazier až po zelené doliny a jaskyne. Národný park Triglav, s najvyšším vrcholom v krajine, ponúka fantastické možnosti na túry, horolezectvo a horskú turistiku. Jazerá Bled a Bohinj sú považované za perly Slovinska a ponúkajú scenické prostredie na vodné aktivity.

V zimných mesiacoch môžeš lyžovať v známych strediskách ako Kranjska Gora alebo Vogel. V lete si môžeš vychutnať turistiku, bicyklovanie, rafting a iné outdoorové aktivity. Mesto Ljubljana, hlavné mesto krajiny, sa vyznačuje krásnou architektúrou, mostmi a romantickou atmosférou. Mesto Maribor aj tento rok hostí Medzinárodný festival vín.

Maldivy sú nádherné aj v lete. Skúsili sme si to sami

Raj na sedem? M-A-L-D-I-V-Y. Luxusné rezorty, vilky na oceáne, súkromné pláže, pohodová atmosféra a veľká nechuť vrátiť sa domov. To všetko ťa čaká, keď sa vyberieš do tejto rozprávkovej destinácie. Ostrovy ponúkajú rajské scenérie, kde si možno vychutnať relaxáciu na piesočných plážach, prechádzky po brehu a kúpanie v teplých a jasných vodách Indického oceánu. Mnohé rezorty majú súkromné pláže, čo zaručuje intímne a luxusné prostredie.

Letná sezóna mimo hlavnej turistickej sezóny môže priniesť výhodu nižších cien. Rezorty a letenky majú tendenciu byť lacnejšie, čo môže znamenať viac príležitostí na luxusné ubytovanie alebo rozšírenie dovolenky. Navštíviť Maldivy v lete znamená väčšiu pravdepodobnosť, že stretneš menej turistov. Ostrovy budú menej preplnené a budeš mať viac priestoru na súkromie a relaxáciu na plážiach a v rezortoch. Hoci leto na Maldivách prináša viac zrážok a vyššiu vlhkosť, to neznamená, že počasie bude nepriaznivé. V skutočnosti môžeš zažiť osviežujúce dažde a pokojné poveternostné podmienky, ktoré vytvárajú romantickú a uvoľnenú atmosféru.

Grécko má desiatky obľúbených ostrovov, každý je úplne iný

Len si spomeňme, koľko krásnych ostrovov majú Gréci. A teraz si zoberme, koľko máme na výber výhodných a priamych leteckých spojení z Viedne na tieto ostrovy. Santorini, Kréta, Kos, Zakynthos, Korfu či Mykonos.

Talianske ostrovy sú miláčikom Slovákov: Sardínia, Sicília a Ischia

Talianske ostrovy ako SicíliaSardínia alebo Ischia patria medzi ideálne dovolenkové destinácie nielen v lete, ale aj na jeseň. Zažijete tam presne to, čo od peckovej letnej dovolenky očakávate: horúce slnko, príjemné more a pokoj.

Ak sa chcete úplne vyhnúť turistom, skús týchto desať menej známych turistických ostrovov alebo dovolenkuj na jachte.

Malta prepája históriu a nádherné pláže

Malta má tak veľa historických pamiatok, že ju cestovatelia nazývajú aj open-air múzeom. Sprevádzať po ceste vás budú dokonalé prírodné scenérie a celkovú náladu vám dokreslia krásne pohľady na azúrovú vodu Stredozemného mora. 

Dubaj je číslo jeden v exotike

Dubaj je miestom, kde je možné takmer všetko. Rád pozýva turistov na nákupy, do luxusných rezortov aj pokochať sa jeho rekordmi – najväčšou fontánou, najvyšším mrakodrapom či novinkou v podobe najvyššieho vyhliadkového kolesa na svete. O Dubaji však už dávno neplatí, že je destináciou len pre bohatých. Mnohé zážitky a miesta sú vhodné pre celú rodinu s deťmi či mladé páry hľadajúce poriadnu romantiku

Albánsko – cenovo dostupné pláže ako z pohľadnice

Sebavedomie Albánska na scéne dovoleniek je stále silnejšie. Čoraz viac európskych turistov si uvedomuje, že táto krajina neponúka len balkánsku exotiku, ale aj pláže konkurencieschopné v porovnaní s takými stálicami ako Grécko alebo Taliansko. Avšak s jedným obrovským benefitom navyše v podobe cenovej dostupnosti aj pre fanúšikov low budget dovoleniek.

Nie je to len o plážach, samozrejme. Krajina má bohatú a zaujímavú kultúru so silnými motívmi kresťanskej a moslimskej histórie, ktorú môžeš objavovať v historických centrách v mestách ako Berat a Gjirokastër. Nakoniec to najkrajšie: Albánsko sa môže pochváliť úchvatnou horskou krajinou. V roku 2023 vyhlásilo oblasť divokej rieky Vjosa za národný park.

Čile – od mimozemskej krajiny po Veľkonočné ostrovy

Ak by sme mali napísať článok o najrozmanitejších krajinách sveta, Čile by v ňom dostalo veľmi ctené miesto. Mohli by sme povedať, že je inšpiratívnou destináciou na každý rok. V kontexte tohto zoznamu by sme ti však radi spomenuli aspoň jednu takú novinku, ktorá pre určitú cieľovú skupinu turistov bude silným magnetom v 2024. Volá sa Our Habitas Atacama.

Čo vieš o Atakamskej púšti? Je to jedna z najsuchších oblastí Zeme, a kvôli svojej podobnosti s povrchom planéty Mars dostala prezývku „Mars on Earth“. No, a v tejto oblasti sa nachádza mesto San Pedro de Atacama, v ktorom sa otvoril jeden luxusný rezort s obrovským dôrazom na udržateľnosť: Our Habitas de Atacama. Samozrejme, svoj rozpočet na čilský výlet môžeš investovať aj do iných aktivít, než je pobyt v novom púštnom hoteli. Choď sa prejsť po Andách, navštív Veľkonočné ostrovy, objavuj kultúru v múzeách a na festivaloch, preskúmaj patagónske fjordy a dopraj si nejaké miestne špeciality.

Florida – fantastické objatie prírody

My povieme národný park, ty povieš… My povieme ekologické stany, ty povieš… My povieme sladkovodné pramene, ty povieš… Schválne, koľkokrát účinkovala v tvojich odpovediach Florida? Aj keď prvé asociácie k tejto krajine bývajú také obrazy ako biele pláže, palmy a surférske centrá, teraz by sme ti ukázali tento štát v trošku inej podobe.

Krása národného parku Everglades sa najintenzívnejšie prejaví v noci so svojimi zvieracími obyvateľmi pod neuveriteľnými súhvezdiami. Neznie to veľmi bezpečne, a ani to nie je. Teda, nebolo do druhej polovice roka 2023, kedy sa otvoril Flamingo Lodge pre všetkých, ktorí sa chcú ubytovať bezpečne, napríklad v hausbóte, stane alebo dome.

Čo sa týka tých vyššie spomínaných sladkovodných prameňov, radi by sme upriamili tvoju pozornosť na Wakulla Springs. Ponúka príležitosť na plávanie v rozprávkovom prostredí a vo vode s teplotou 21 stupňov. Zároveň sa môžeš vybrať aj na platbu člnom. Za najkrajší sa považuje prameň Rainbow Springs.

Nový Zéland – za hobitmi vo vlaku

Nový Zéland je raj pre dobrodruhov a s centrom adrenalínových športov Queenstownom ponúka príležitosť na silné zážitky od bungee jumpingu cez zorbing až po rafting. Navyše v krásnej prírode. Tá svoje fantastické poklady vystavuje v rôznych národných parkov. V roku 2024 plánujeme vidieť rôzne tváre krajiny počas jedinej cesty. Cez okná vlaku.

Na tento nápad sme narazili na The New York Times, a to rovno s odporúčaním na konkrétnu cestu vlakmi Northern Explorer, Coastal Pacific a TranzAlpine. Do železničnej súpravy nastúpiš v Aucklande a pokračuješ cez také nádherné panorámy, aké ponúka napríklad národný park Tongariro. Na chvíľu sa preprava udeje na trajekte, ktorý cestujúcich preplaví cez Cookov prieliv na Južný ostrov. Tam nastúpiš na Coastal Pacific, ktorý ťa zoberie do krajiny fantastických viníc a na pozorovanie veľrýb a delfínov po pobreží. Posledná časť cesty sa udeje na TranzAlpine s výhľadom na biele vrchy, divoké rieky a alpské jazerá.

Brisbane – aktívne nohy, lenivá myseľ

Ak sleduješ dianie vo svete športu, možno, že ti už napadla návšteva Brisbane-u v roku 2032. Vtedy má totižto hostiť letné olympijské hry. My sa tam vyberieme, minimálne mentálne, už aj tento rok, pretože príprava na túto svetovú udalosť už prejavuje, napríklad rekonštrukciou štvrte Queen’s Wharf, ktorá zahŕňa obnovu historických budov a výstavbu 4 nových hotelov, parkov a Sky Decku, 820 metrov dlhej terasy s barmi a reštauráciami.

Hlavné mesto austrálskeho Queensladnu patrí medzi ideálne oddychové destinácie. Nemyslíme tým fyzický oddych, ale mentálny relax. Môžeš ísť na plavbu po rieke Brisbane, prejsť sa po piesočnej pláži, stratiť sa v kultúrnej štvrti a nadýchnuť sa kyslíka v mestských botanických záhradách.

Japonsko – jedinečná destinácia v roku 2024

Na zozname najlepších destinácií na rok 2024 podľa výberu cestovateľov na portáli Tripadvisor sa na prvom mieste ocitlo najľudnatejšie mesto sveta. Hlavné mesto Japonska, Tokio. Predstav si, že by sa ti nikdy nepodarilo dostať na toto miesto. Hrozná predstava, musíš ju vymazať opačnou skúsenosťou. Udeje sa to tento rok?

Tokio je mesto s bohatou históriou a kultúrou, zdrojom jeho veľmi výnimočnej atmosféry je aj absolútne bezproblémové spolužitie starého a nového, alternatívy a manistreamu, sakrálneho ticha a hluku bezhlavej zábavy. No, ale čo je veľmi dôležité: Letné olympijské hry 2024 sa budú konať v Tokiu od 26. júla do 11. augusta. Toto je jedinečné obdobie na návštevu tohto mesta, ktoré bude plné športovcov, turistov a vzrušujúcej nálady.

Filipíny – Palawan

Filipíny sú krásna krajina s bohatou históriou a kultúrou. V západnej časti krajiny sa nachádza ostrov Palawan. Žijú tu priateľskí a pohostinní ľudia, ktorí turistov vítajú ako vzácnych hostí.

Hovorí sa o ňom ako o raji na Zemi, najmä kvôli nádherným plážam s  bielym pieskom a azúrovou vodou. Okrem toho je aj populárnou potápačskou destináciou, medzi koralovými útesmi sa skrývajú nádherné bohaté podmorské ekosystémy. Palawan sa môže pochváliť aj množstvom jaskýň a skalných útvarov, jaskyňa Puerto Princesa Underground River, ktorá je zároveň svetovým dedičstvom UNESCO, je jednou z najznámejších atrakcií ostrova.Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.9/5 - (18 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore