Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Kam ísť tento rok na dovolenku? TRENDY 2019 od špecialistov Pelikána

First moment je na vzostupe, prevažujú kratšie pobyty a cestuje sa čoraz viac mimo sezóny. Správanie dovolenkárov sa za posledný rok zmenilo a rok 2019 zatiaľ ukazuje veľmi zaujímavé trendy. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na to, čo aktuálne hýbe dovolenkovým cestovaním v roku 2019.
 

First moment je v kurze oveľa viac

Kedy si kupujete letnú dovolenku vy? Zima 2018/2019 zatiaľ ukazuje, že Slováci first moment ponuky rezervujú v omnoho väčšom množstve, ako po minulé roky. Za first moment sa považuje, ak letnú dovolenku nakúpite v období november až marec. Cestovné kancelárie ponúkajú najvyššie zľavy do konca januára a potom z tejto zľavy zvyčajne znižujú. Hlavnou výhodou okrem lákavých cien je aj širšia ponuka destinácii, typy izieb a pod. v porovnaní s nákupom na poslednú chvíľu. Do last minute ponúk sa zvyčajne nedostanú rodinné izby a dostanú sa tam už len posledné izby nižšej kategórie. Na záver zaujímavá informácia: prázdninové termíny sú už niekde úplne vypredané. Letnú dovolenku už má vybratú aj naša špecialistka produktového oddelenia, Peťka. „Už ani neviem odkedy trvá to, že vždy keď počujem niečo o ostrove Mykonos alebo natrafím na článok alebo fotku, ktorá sa spája s Mykonosom, zbystrím pozornosť. Už niekoľko sezón sledujem ceny dovoleniek na tomto ostrove, ale kvôli nie práve najnižším cenám išiel tento ostrov doteraz bokom. Tento rok však nová linka Laudamotion z Viedne priniesla výhodnejšie ceny leteniek, čo sa odrazilo aj na výslednej cene pobytov. Tento rok teda môžem zahájiť letnú sezónu na mojom vysnívanom ostrove Mykonos. Síce Mykonos je známy pre svoj nočný život a ja nie som práve párty typ, už teraz sa teším sa kykladskú architektúru, kontrastnú kombináciu bielych domčekov a tyrkysovo modrú farbu vody v mori či v bazénoch a samozrejme na Little Venice. Hotel som vyberala veľmi dlho, prešla som ceny známych 5*hotelov ako Cavo Tagoo, Semeli hotel, Mykonos Grand a ďalšie, až som skončila pri príjemnom hoteli Mykonos Beach blízko pláže v pešej dostupnosti do mesta, s rozumným pomerom ceny a kvality.“ Peťka si popri dovolenke určite posvieti aj na tie najlepšie hotely, rovnako, ako keď bola minulý rok na dovolenke na Bali:
View this post on Instagram

#uniquehotels #tejapranaresortandspa #travelmoments #travelphotography #jungleview #privatepool #beautifuldestination #paradise #bali #ubud #indonesia

Reklama

A post shared by Petra Bel (@belvetka) on

Všade dobre, doma naj?

Slováci čoraz viac dovolenkujú doma na Slovensku resp. doprajú si okrem zahraničnej dovolenky aj pobyt na Slovensku. Samozrejme tento rok predpokladáme, že s novelou zákona o podpore cestovného ruchu, platnou od 1. januára 2019, začnú ľudia s nárokom na príspevok vo výške 275 eur na domácu dovolenku od zamestnávateľa využívať rekreáciu na Slovensku vo väčšej miere. Už teraz zaznamenávame zvýšený záujem počas jarných lyžovačiek, prázdnin a sviatkov. Rekreačné poukazy a všetko čo o nich potrebujete vedieť sme zhrnuli do samostatného článku. Rekreačné poukazy sa chystá tento rok využiť aj Roland, šéfredaktor nášho cestovateľského magazínu Pelipecky. Plánuje ísť do hôr s priateľkou a ročným bábätkom. Z ponuky kids friendly hotelov na Slovensku ho oslovili najmä tri. Hotel Chopok, Grand Jasná alebo Hotel Partizán. „Hotel Grand Jasná sme navštívili minulý rok, bolo o nás výborne postarané. Podľa aktuálnej ponuky sa rozhodneme, či pôjdeme do Jasnej aj tento rok, láka nás totiž aj parádne zrekonštruovaný Hotel Partizán na Táloch.

Leňošenie v rezorte vymieňame za aktívnu dovolenku

Relax spojený s aktivitami, či už s poznávaním alebo rôzne typy cvičenia či turistiky. Aktuálne trendy ukazujú, že ľuďom omnoho viac chutí aktívnejšia dovolenka. Nemožno povedať, že úplne všetci sú jej zástancom, pretože stále sa nájde obrovské percento ľudí, ktorí si chcú oddýchnuť od ťažkej práce niekde v rezorte. Aktuálne čísla však ukazujú, že dovolenky spojená s jógou, fitness pobyt či turistika hýbu trendmi na rok 2019. Pobytová špecialistka pre maďarský trh, Juditka, sa pre tento rok rozhodla cestovať s rodinou do Mexika. Dovolenku objednali ešte v decembri, pocestujú vo februári. „Pre Mexiko sme sa rozhodli preto, lebo cestujeme celá rodina s dcérkou, s rodičmi i so sestrou a hľadali sme rezorty s all inclusive, kde sú pekné pláže, no hlavne – dajú sa absolvovať aj zaujímavé výlety do okolia. Zaujíma ma mexická pestrofarebná kultúra, mexická hudba a samozrejme mayske pyramídy. Mexiko je už dlho na mojom bucketliste. Cestujeme koncom februára, cez jarné prázdniny do destinácie Playa del Carmen (Sandos Playacar Beach resort). Juditka miluje exotiku a navštevuje ju pravidelne aj s rodinkou. Minulý rok spolu navštívili Maldivy:
Aktívnu dovolenku v Dubaji s rodičmi si vybral aj Patrik, strategický manažér pre komunikáciu s aerolinkami. „Tentokrát bol Dubaj jubilejné prekvapenie. Ak človek necestuje sám alebo vo dvojici a potrebuje zorganizovať viacerých, vždy je lepšie plánovať dopredu, aby čo najviac vyhovel každému. Dubaj je lacný v lete a dá sa naplánovať raz-dva iba pár dní pred odletom, ak sa sem ale chystáte napríklad vo februári, platí kto skôr príde, ten skôr berie najlepší hotel aj letenku. A keďže bol termín viacmenej fixný, bolo pre mňa dôležité, aby sme čas strávený v destinácii využili dobre. Emirates nie je najlacnejšia alternatíva do Dubaja, ale má obrovskú konkurenčnú výhodu, že lieta dvakrát denne bez prestupu. A ak letíte nočným spojom z Viedne, v Dubaji pristávate nadránom, neplatíte preto zbytočne za ubytovanie navyše (poobednajšia linka pristáva v Dubaji pred polnocou a z tohto dňa už nič nemáte). Takisto naspäť tento let odlieta až neskoré poobedie, teda máte ešte celý deň v Dubaji (prvá linka letí z Dubaja do Viedne už ráno, zobudíte sa a hneď ste fuč).

Patrik je veľký fanúšik lietania. Destinácie si starostlivo plánuje aj podľa toho, kam aká letecká spoločnosť letí a čo všetko ho čaká na palube. Naposledy bol takto v Turecku, hádajte s akými aerolinkami 😉

Na prvý pohľad drahšia letenka mi ušetrila stovky eur na ubytovaní. Hotel som rezervoval asi dva mesiace pred odletom. Aj tu bola predstava konkrétna – plážový, ale nie na palme, preč od ruchu mesta, ale aj blízko metra, a okrem toho pre tri osoby, čo sa vždy ťažko zháňa, lebo také apartmány hotely buď nemajú, alebo ich majú málo, alebo stoja veľa. Ak už viete, kde a ako chcete bývať na dovolenke, aj ste dobrú cenu našli, nešpekulujte, dobré hotely sa predávajú rýchlo, nikto na vás nebude čakať.“ Peťo z nášho zákazníckeho oddelenia sa tento rok teší na kubánsky ostrov Cayo Santa Maria, dovolenku si rezervoval ešte v septembri, letí na prelome marca a apríla. „Asi v roku 2017 sme začali rozmýšľať nad Srí Lankou, ale keď sme nevedeli nájsť vhodný pobyt, tak som začal hľadať aj iné destinácie a ostali mi na výber buď Dominikánska republika alebo Kuba. Keďže si myslím, že na Kube ma čaká viac kultúry a histórie, tak som sa rozhodol pre Kubu. Aby to nebolo príliš mainstream, tak sme si vybrali oblasť Santa Maria (hotel Labranda Cayo Santa Maria), kde sú aj lepšie možnosti na šnorchľovanie a to my preferujeme.“ (pozn. redakcie: Peťo poletí úplne novým spojením, od 18. marca 2019 začnú prevádzkovať lety z Viedne do Santa Clary len s jedným prestupom v Mníchove alebo Düsseldorfe, pričom doposiaľ sa tam z Viedne dalo dostať len s dvomi prestupmi.)

Peťo si postupne plní svoj bucketlist. Naposledy bol dovolenkovať v Jordánsku:

Obľúbili sme si krátke dovolenky

Kým na kratšie pobyty (3 až 5 nocí) zvykli chodiť ľudia hlavne do európskych metropol, postupne vyhľadávajú kratšie pobyty už aj do prímorských destinácií. Ideálne na predĺžené víkendy. Výborným príkladom sú krátke dovolenky na Malorke, Malte, Cypre či v Portugalsku. Náš kolega, marketingový manažér Johny, s ročným synom a manželkou boli minulý rok na Malorke a zvažujú, že sa tam vrátia aj tento rok. „My zatiaľ potrebujeme iba nejaký pekný hotel a pláž. Objavovať s Noelom okolie tak, ako sme to robili na Santorini bez dieťaťa, je ešte veľmi ťažké.“ Ponuka na Malorku je aj tento rok pestrá, Johnyho požiadavky spĺňajú tieto hotely. V kurze sú však stále aj tzv. citybreaky, teda klasické mestské pobyty. Prím tu hrajú najmä Rím, Barcelona a Marákeš. Na krátky citybreak sa chystá aj Kika z oddelenia marketingu. Cestovať bude vo februári, letenky s Turkish Airlines si rezervovala ešte v decembri. „Asi to poznáte všetci, vaši kamoši lietajú kade-tade a ospevujú danú destináciu, až do bodu, kým sa zbadáte a máte kúpenú letenku aj ubytko. Do Istanbulu sa už chystám nejaký ten piatok, ale nikdy poriadne nebol čas. V decembri sme si už konečne povedali s mojim travel buddym – bratom, že je na čase to zmeniť a preto sme bookli letenky na február. Od kamarátov počúvam samé chvály na mesto a preto sme sa rozhodli pre krátky citybreak, v tureckej metropole strávime 3 noci. Výber leteckej spoločnosti nebola dlhá dilema.

Ak to ešte neviete, tak Kika miluje Toskánsko, zmrzlinu a leto. Svoj dlhoročný sen si splnila minulý rok:

S Turkish Airlines mám výborné skúsenosti, letela som s nimi na Zanzibar. Jediná škoda je, že neuvidím nové obrovitánske letisko, keďže otvorenie presunuli na marec. Nabudúce! Istanbul je podľa mňa láska na prvý pohľad, mešity ako z iného sveta, výborná kuchyňa, a milí ľudia. Najviac sa teším na Baziliku Cisternu a klasicky na nákupy. Ďalšou výhodou je, že síce ubytovanie sme si vybavovali predčasne, tiež v decembri, v Istanbule nie je núdza. Lepšie, krajšie, väčšie hotely na každom rohu a zároveň za super cenu. “ Na dámsku jazdu do Moskvy sa chystá kolegyňa Mirka, produktová špecialistka. „Naša babská jazda do Moskvy vznikla ako veľmi spontánny nákup leteniek v jeden dlhý jesenný večer. Vždy sme si hovorili, že musíme niekam spolu ísť a zrazu na Moskvu všetky prikývli a už sme kupovali 6 leteniek. Teraz pri spoločných stretnutiach plánujeme, bookujeme hotel, vybavujeme víza a nevieme sa dočkať. V Rusku ešte ani jedná z nás nebola a preto spolu čítame a zostavujeme itinerár, aby sme počas 5 dní stihli všetko dôležité. Kedže máme rady kultúru, plánujeme aj návštevu divadla, a máme svoj zoznam múzeí a galérií, ktoré nemôžeme vynechať.  Samozrejme rady maškrtíme, takže sa tešíme na miestu kuchyňu, no a predstavte si 6 žien na výlete – určite sa bude aj shoppingovať. Mirka miluje okrem cestovania aj hory. Tu je dôkaz:

Sezóna ne-sezóna, ideme aj tak

Letieť mimo sezóny už nie je taký problém, ako kedysi. Posledný rok ukázal zaujímavú skutočnosť. Ľudia postupne prichádzajú na to, že v niektorých destináciách je príjemné počasie už aj v máji alebo júni alebo potom v septembri a októbri a zároveň tým dokážu ušetriť a vyhnúť sa húfom turistov. Ideálnym príkladom je Turecko, Santorini, Mykonos, Korfu, Malta, Cyprus. Pomáhajú tomu najmä veľmi lacné letenky, ktoré sa aktuálne dajú rezervovať z Viedne. Na výlet mimo sezóny do francúzskeho Nice sa vyberie vo februári Pelipeckárka Oľga, ktoré píše články v poľskom jazyku. „Francúzsko je jedna z mojch obľúbených krajin. Krásny zvuk francúštiny, veľa pamiatok a chutné jedlo, to sú veci ktoré milujem na Francúzsku. Navštivila som už Paríž a zámky nad Loarou. Začiatok roka som si vyhradila pre výlet na Azúrové pobrežie a Nice. V sezóne je to drahšia destinácia a zvolila som skôr zimný citybreak. Kedže počasie na juhu Francúzka skôr pripomína jar, tak som v bedekroch hľadala tipy na pešie prechádzky po meste a okolí. Určite navštívim aj blízke Monako. Rezerváciu leteniek a hotela som robila v jesenných mesiacoch a pri rezervácii hotelu, vždy zvolím alternatívu balíčka kde sa dá do poslednej chvíle bezplatne zrušiť objednávka ubytovania. Taktiež si pred každou cestou kupujem poistenie. Tieto dodatočné maličkosti nie sú drahé, ale vďaka tomu viem, že na poslednú chvilu môžem zrušiť rezerváciu a obrátiť sa na poistovňu, keď sa stane poistná udalosť a neriešiť to po finančnej stránke.

Multicity dovolenky na vzostupe

Cestovať multicity, teda navštíviť jednou cestou viacero destinácií, je trendom už nejaký ten rok-dva. Okrem diaľkových destinácií to aktuálne vidno aj na európskych destináciách. Medzi najobľúbenejšie multicity pobyty patrí Ženeva a Chamonix (Mont-Blanc), Ischia/Capri a Neapol, Bologna a Florencia a potom ešte Sevilla a Cordoba. Ak sa pozrieme na ázijské ponuky s letenkou a hotelom, v rámci Multicity je aktuálne najobľúbenejšia dovolenka v thajskom Krabi s výletom v Katare. Zdroj fotografií – Instagram.com, Archív Pelipecky.sk

Čítaš naše články? Zaslúžiš si odmeny:

Zľavový kód 10€ na letenky

  • Pri objednávke zadaj zľavový kód PECKYJAN10 a Pelikán ti odpočíta 10€ z celkovej sumy - platí na objednávky vyššie ako 20€

Zľavy na ubytovanie (Airbnb, Booking, Pelikán)

Booking.com

Pridaj sa do VIP skupiny cestovateľov 

Ušla ti dobrá letenka alebo dovolenka? Už sa ti to nemusí stať. Klikni nižšie na zelené tlačidlo CHCEM a medzi prvými od nás dostaneš #pelipecky notifikáciu na najlepšie letenky, dovolenky, zľavové kody na cestovanie a výhody

Výhodný autobus na letisko

Bezplatná Wi-Fi, klimatizácia a nástup priamo pri termináli letiska. Pre pohodlnú a spoľahlivú cestu na letisko Viedeň/Budapešť odporúčame využiť výhodné lístky na autobus od našich kamarátov zo SLOVAK LINES. Do Viedne sa vieš dostať z Bratislavy 25-krát denne, do Budapešti až 3-krát denne.

Revolut karta zdarma od Pelikána

Vykašli sa na zmenárne. Stiahni si appku Revolut, zaregistruj sa pár kliknutiami a „bankuj“ šikovne po celom svete. Revolut sa ti zíde najmä ak potrebuješ stabilne dobrý menový kurz – k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Výbery zo všetkých bankomatov na svete máš zdarma až do výšky 200 EUR mesačne a peniaze si vieš poslať na kartu kedykoľvek a prevod prebehne do pár sekúnd.

Karta Revolut

Lacný prenájom auta

Ušetri na požičaní auta a urob to cez Pelikán. Cez vyhľadávač si vyber konkrétnu destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Vďaka Rentalcars a Pelikánu uvidíš vždy najvýhodnejšie ceny na trhu v ponúkanom dátume.

#stacivyrazit

Tento rok Pelikán oslavuje 15 rokov, ale darčeky dostávajú jeho zákazníci. Najväčšia cestovná kancelária na Slovensku spustila zrýchlené rezervácie leteniek bez nutnosti vypĺňať mená ostatných cestujúcich, kompletne nový produkt kombinovaných leteniek, spolupráce s leteckými spoločnosťami aké nemá nikto iný a Peli-vyhľadávacie technológie sa už za tie roky naučili samé vyrábať bestseller ponuky. Podpor slovenskú firmu a spolu precestujeme celý svet za málo peňazí. #stacivyrazit

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

VÝPREDAJ peckových leteniek do exotiky od 289€! https://t.co/i5K61IrJZ0 #2v1 cestovanie #afrika #ázia #exotika #lacné letenky z bratislavy #lacné letenky z viedne #letenky #multicity4 hodiny dozadu
PECKA DŇA: Letecký pobyt v 3* hoteli s raňajkami na Dubrovníku za 199€ https://t.co/zBqKmh6VAi #dovolenky #stredomorie #víkend5 hodín dozadu
Bukurešť ťa milo prekvapí! Tipy na výlet https://t.co/D5BOuDJqzd #cestopisy #destinácie9 hodín dozadu
Navštív tento rok Kubu. Termíny máme do decembra a letenky za 519€ https://t.co/tiIG6vKadB9 hodín dozadu
Phuket a 2 dni v Dubaji s letenkami od Emirates za 499€! https://t.co/vUnakBC8Or #multicity11 hodín dozadu
Slnečné Alicante na jar s letenkami od 21€! https://t.co/jeDG4YTvrG #letenky12 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Pobyt v 4* hoteli Tri Studničky, wellness a skipass za 159€ https://t.co/N3pdQPpCQZ1 deň dozadu
Hra na schovávačku – nájdi tento Volkswagen ukrytý vo švédskom lese a je tvoj https://t.co/ATc9gde4ZU1 deň dozadu
MEGA VÝPREDAJ: Objav svet za veľkou mlákou od 319€ len do konca januára! https://t.co/PzfzAdgqRQ1 deň dozadu
Slovenský pas patrí opäť medzi najsilnejšie. Prvé hodnotenie novej dekády https://t.co/bMNmEyxnji1 deň dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore
// peli affil searchform