Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Kam ísť tento rok na dovolenku? TRENDY 2020 ovplyvnil koronavírus

Situácia s novým koronavírusom sa od začiatku roka vyvinula naozaj veľmi rýchlo a štáty zareagovali okamžite – zavreli hranice, uzemnili lietadlá a zaviedli bezpečnostné opatrenia.

Reklama

Tento trend sa však už postupne začal meniť. Vlády jednotlivých krajín už začali uvoľňovať podmienky a výraznejšie otváranie hraníc a uvoľňovanie opatrení sa udialo aj počas letnej sezóny. Druhá vlna koronavírusu v niektorých krajinách opätovne pribrzdila cestovateľské chúťky, ale aj napriek nej môžu Slováci opäť slobodne cestovať do mnohých krajín nielen Európy, ale aj sveta. Napokon, dovolenkovať môžeme aj doma, aj o tom je tento článok.

  • Tento článok si môžete prečítať i uložiť na neskôr v NOVEJ APLIKÁCII PELIPECKY, kde sa automaticky aktualizuje. Budete tak mať čerstvé a horúce informácie z prvej ruky (funguje aj v offline režime)

Zdravie a bezpečnosť sú prvoradé. Treba sa pripraviť na to, že nosenie rúšok na verejnosti a v blízkosti cudzích osôb je jedno z opatrení, ktoré bude platiť tento rok a kto vie, možno aj tie ďalšie, čo nás čakajú. Takisto treba dodržiavať pravidlá sociálneho dištancu, prísnu hygienu a nepoľavovať zo zaužívaných zvykov z domácej karantény.

Prinášame súhrn tipov našej redakcie, ktorá cestovala a cestuje aj počas pandémie COVID-19. Zároveň náš pohľad na situáciu a tipy, kam sa ešte tento rok bude dať ísť za slnkom, vodou a zaslúženým oddychom, ktorí všetci už tak trochu potrebujeme. Nezabúdajme: cestujme bezpečne a zodpovedne, spoločnými silami túto krízu zvládneme.


Aktuálne tipy, čerstvé informácie a tiež užitočné info kam už môžeme cestovať spolu s mapkou nájdete v našej novej Pelipecky aplikácii pre iPhone a Android. Stačí kliknúť a stiahnuť. Appka funguje aj v offline režime a prináša viacero noviniek pre našich čitateľov.


Slovensko

Prvá voľba na tento rok je viac-menej jasná. Treba predsa podporiť domáci cestovný ruch a hlavne je to ideálna príležitosť na spoznávanie pre všetkých, ktorí našu krajinu ešte neprebádali dostatočne. V Tatrách ste už asi boli, aj v tých Vysokých, aj v tých Nízkych, ale skúsili ste napríklad Belianske alebo Západné Tatry (Roháče)?

Tento rok vám odporúčame najmä Pieniny, Poloniny, Španiu Dolinu, Slovenský Raj, Kvačiansku dolinu, Muránsku Planinu, Banskú Štiavnicu a viete čo ešte? Pozrite si našich 20 tipov na dovolenku na Slovensku pre tento rok.

Nezabúdajte, že mnohé firmy ešte stále zo zákona musia ponúkať svojim zamestnancom aj rekreačné poukazy, rezervujte si preto svoje ubytovanie na Slovensku v predstihu.

Rakúsko

Cestovať do Rakúska môžeme opäť slobodne a bez obmedzení od júna 2020. Pri vstupe do krajiny neplatia žiadne obmedzenia, takisto po návrate domov na Slovensko netreba absolvovať žiadnu karanténu ani test na COVID-19.

Rakúšania už otvorili aj všetky hotely a pre nás je to skvelá správa. Slováci sem každoročne jazdia za nádhernými Alpami, cykloturistikou, ale tiež za slnkom napríklad na neďaleké jazero Neusiedler See. Rakúsko je výbornou alternatívou aktívnej dovolenky, ktorá je hneď za rohom. Ponúka tiež obrovské množstvo ubytovania v súkromí.

Akciové letenky do bezpečných krajín

Grécko

Grécky minister pre cestovný ruch ešte v apríli uviedol, že krajina sa od júla chystá privítať zahraničných turistov z vybraných krajín. „Otváranie hraníc je niečo, o čom je potrebné diskutovať so zdravotníckymi odborníkmi, a dúfame, že nám poskytnú predpoklady na postupné otváranie,“ uviedol pre BBC Charis Theocharis poslaneg gréckeho parlamentu. Tak sa aj stalo. Grécko bolo spolu s Chorvátskom jednou z TOP destinácií slovenských dovolenkárov. Na jeseň je situácia rovnaká, avšak ľudí je menej a výhodných ponúk na dovolenku stále dostatok.

Len si spomeňme, koľko krásnych ostrovov majú Gréci. A teraz si zoberme, koľko máme na výber výhodných a priamych leteckých spojení z Viedne na tieto ostrovy. Santorini, Kréta, Kos, Zakynthos, Korfu či Mykonos.

Cestovať do Grécka môžeme opäť slobodne a bez obmedzení od júna 2020. Pri vstupe do krajiny neplatia žiadne obmedzenia, takisto po návrate domov na Slovensko netreba absolvovať žiadnu karanténu ani test na COVID-19.

Talianske ostrovy – Sardínia, Sicília a Ischia

Talianske ostrovy ako SicíliaSardínia alebo Ischia patria medzi ideálne dovolenkové destinácie práve na jeseň. Pobýva na nich omnoho menej turistov (tento rok to platí dvojnásobne, však?) a zažijete tam to, čo od letnej dovolenky na jeseň chcete zažiť: horúce slnko, príjemné more a pokoj.

Pre dovolenku na talianskych ostrovoch sa pokojne môžete rozhodnúť aj v októbri, skúsili sme si to sami niekoľkokrát a je to ľúbivá kombinácia. Ak sa chcete úplne vyhnúť turistom, skúste týchto desať menej známych turistických ostrovov.

Taliansko patrí medzi tzv. zelené krajiny – môžeme ho navštíviť bez nutnosti testu či karantény, to platí aj pri ceste domov naspäť.

Kanárske ostrovy

Španielska vláda bola jedna z prvých, ktorá uvoľňuje opatrenia na reštart svojej ekonomiky. Hovorí, že pokiaľ ľudia dodržia na plážach dostatočných odstup, budú môcť v lete dovolenkovat v plážových destináciach krajiny. Cestovné obmedzenia naďalej platia, avšak menej postihnuté oblasti sa môžu obmedzení zbaviť omnoho skôr.

Príkladom sú Kanárske ostrovy. Tie sa návštevníkom opätovne otvorili do 1. augusta a pre všetkých návštevníkov do konca roka 2020 ponúkajú bezplatné poistenie proti COVID-19 – to znamená, že prípadné náklady na hospitalizáciu, karanténu či repatriáciu domov hradí španielska vláda. Ministerka cestovného ruchu Yaiza Castilla povedala miestnym médiám, že chce urobiť z ostrovov celosvetový príklad toho, ako sa dá aj v čase pandémie bezpečne cestovať.

Cestovať na Kanárske ostrovy síce môžeme bez obmedzení, avšak po návrate domov na Slovensko sa treba registrovať, absolvovať domácu izoláciu a na 5. alebo 6. deň aj test hradený štátom.

Azory a Madeira

Azory a Madeira sú jedny z najobľúbenejších európskych ostrovov a tiež ležia mimo najviac zasiahnutých oblastí. Portugalsko zvláda koronakrízu omnoho lepšie ako Španielsko a tieto ostrovy sú pomerne dobre dostupné letmi z Viedne cez Lisabon.

Azorské ostrovy už zrušili povinnú karanténu pre turistov prichádzajúcich do krajiny. Cestujúcim je umožnené po prílete opustiť letisko v prípade splnenia jednej z 3 podmienok, podľa vlastného rozhodnutia: potvrdenie o negatívnom teste na COVID-19, test po prílete alebo dobrovoľná dvojtýždňová karanténa.

Cestovať na Azory a Madeiru síce môžeme bez obmedzení, avšak po návrate domov na Slovensko sa treba registrovať, absolvovať domácu izoláciu a na 5. alebo 6. deň aj test hradený štátom.

Dominikánska republika

Že je Dominikánska republika rajom vytúženého relaxu, s luxusnými hotelmi a plážami, to už asi všetci dobre vieme. To, že je omnoho viac dostupná, ako sa zdá, možno nie je tak známe. A ak ste počuli, že sa tu budete nudiť, nemali ste dobrý zdroj. V Dominikánskej republike sa totiž dá podniknúť neúrekom jedinečných aktivít a nazbierať nezabudnuteľné zážitky. Prečítajte si náš článok o TOP aktivitách v tejto nádhernej krajine.

A teraz ku vstupným podmienkam. Po Kanárskych ostrovoch už bezplatné poistenie na COVID-19 pre turistov ponúka aj Dominikánska republika. Všetkým prichádzajúcim cestujúcim (bez rozdielu národnosti či štátnej príslušnosti) tak tamojšia vláda v prípade nákazy koronavírusom uhradí náklady spojené s predĺžením pobytu, zmenou letenky či repatriáciou a napríklad poskytne aj finančnú hotovosť v prípade núdze. Novinka platí do decembra 2020.

Dominikánska republika zatiaľ nie je v prípade Slovenska na zozname bezpečných krajín. To však neznamená, že tam nemôžeme cestovať, treba len po návrate domov počítať s potrebnou karanténou a testom. Po príchode sa treba registrovať a na 5. alebo 6. deň absolvovať povinný test hradený štátom. Po negatívnom teste karanténa končí.

Maldivy

Maldivy sa 15. júla otvorili všetkým návštevníkom bez obmedzení. Tamojšie autority sa však od 10. septembra rozhodli, že každý cestujúci bude musieť pri vstupe do krajiny preukázať negatívny test na COVID-19, nie starší ako 72 hodín.

Aj tak je to ale výborná ponuka, pretože ide o jedny z mála exotických ostrovov, ktoré sú pre Slovákov otvorené a dostupné. Z Viedne tam prúdi viacero prémiových aeroliniek a ceny leteniek sú veľmi lákavé.

Navyše, turistom sú udeľované bezplatné 30-dňové víza pri vstupe do krajiny rovnako ako to bolo pred vypuknutím pandémie COVID-19 a otvorené sú už takmer všetky hotely a rezorty na Maldivách.

Odporúčame tiež:


Upozorňujeme, že akékoľvek odporúčania cestovať/necestovať sa vzhľadom k situácii môžu zo dňa na deň zmeniť a pred prijatím akýchkoľvek rozhodnutí týkajúcich sa cestovania je dôležité skontrolovať najaktuálnejšie odporúčania Ministerstva zahraničných vecí SR a podmienky jednotlivých krajín.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Cestovanie do Dubaja: Emiráty vyžadujú dva testy. Jeden pred cestou a druhý ihneď po prílete https://t.co/CPr5HnU6dI #letenky7 hodiny dozadu
Luxusný ostrov „Friendsgiving“ prenajmú skupinke priateľov na Deň ďakyvzdania za 50€ https://t.co/g1pF5uD1pe #novinky10 hodiny dozadu
Peru spúšťa ďalšie medzinárodné lety a čoskoro otvorí aj Machu Picchu https://t.co/urZeTeQcTb #novinky11 hodiny dozadu
Kanada poľavuje karanténu. Niektorí prichádzajúci môžu podstúpiť aj test https://t.co/01TyFWDP8c #novinky12 hodiny dozadu
Emirates už ponúkajú pri niektorých letoch plne biometrický a bezkontaktný check-in https://t.co/N7VsZoxh1s #novinky12 hodiny dozadu
Letisko Viedeň a Austrian Airlines už ponúkajú bezplatné antigénové testy na prvej linke https://t.co/gYOAbZ9qGc #novinky12 hodiny dozadu
Kajmanské ostrovy otvárajú brány digitálnym nomádom https://t.co/sijilLnkW1 #novinky13 hodiny dozadu
Nová linka Ryanair odvčera spája Košice s Liverpoolom https://t.co/kShTFnF81k #novinky13 hodiny dozadu
Slovensko sprísni režim na hraniciach s Ukrajinou https://t.co/3paj0Gz37v #novinky13 hodiny dozadu
Veľká Británia zakáže vstup tým občanom EÚ, ktorí boli odsúdení na viac ako ročný trest väzenia https://t.co/eWWf5mRN5c #novinky13 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore