Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Najkrajšie grécke ostrovy a najlacnejšie letenky na začiatok sezóny (od 39€!)

Najkrajšie grécke ostrovy a najlacnejšie letenky na začiatok sezóny (od 39€!)

Krásne, úspešné, obľúbené. Silné, múdre, sebavedomé. Žeby dokonalé? Pre mnohých turistov z celého sveta veru áno, a tento rok obzvlášť. Milí Pelipeckári, predstavujeme vám tie najkrajšie grécke ostrovy. Navštíviť ich môžeme od jari až do neskorej jesene (letné počasie až do októbra). Navyše, Grécko už dávno zrušilo vstupné opatrenia, takže tam cestujeme ako pred pandémiou. Náš TIP: použi náš zľavový kód PECKYAPPKA a cestuje na ktorýkoľvek grécky ostrov lacnejšie so zľavou 10 EUR (platí pre objednávky v mobilnej aplikácii).

Reklama

Amorgos

Amorgos, veľká modrá nádhera… Jeden z najnavštevovanejších z Kykladských ostrovov v Egejskom mori. Má krištáľovo čistú vodu, pohľadnicový obraz miesta dotvárajú typické grécke veterné mlyny. Je domovom krásneho kláštora Hozoviatissa, ktorý je postavený v stene priepasti, vzdialeného iba tristo metrov od mora. Centrom ostrova je Chora, očarujúca rybárska dedina s malými kostolmi a labyrintovými dláždenými uličkami. Ale Amorgos si zamilujete aj kvôli jedinečným farbám jeho pobrežia.

Astypalea

Tento ostrov je výbornou voľbou, ak chcete utiecť z davu veľkomesta – napríklad počas dovolenky v Aténach, odkiaľ sa sem dostanete hodinovým letom. Na ostrove Astypalea sa môžete vrátiť k jemnejšiemu, pomalšiemu a minimalistickejšiemu spôsobu života. Jeho najkultivovanejšou plážou je Livadi, z určitého aspektu by sa ju dalo nazvať aj ako turistický rezort, obklopený citrusovými stromami. Na ostatných vás však privíta jemná divokosť, v tom najlepšom zmysle slova.

Ako získať čo najnižšiu cenu letenky? Objednajte si ju cez našu mobilnú appku Pelipecky a zadajte kód PECKYAPPKA (10 eur zľava z objednávky).

Akciové letenky do Grécka

Folegandros

Panoráma ostrova Folegandros je rozmanitá, s vysokými útesmi a obrovskými jaskyňami naozaj dramatická. Hlavné mesto, Chora, stojí na 200 metrov vysokom útese. Prístav ostrova je jedna malá dedinka s typickým gréckym názvom Karavostasis. V Ano Meria, ktorá je ďalšou dedinou Folegandra, sa nachádza malé, ale celkom zaujímavé Múzeum ekológie a folklóru. Medzi známe pláže patrí Katergo, ku ktorému sa dostanete pešo alebo loďou z Karavostasis. Mimochodom, je nudistická.

Hydra

Predstavíme vám ostrov Hydra alebo Idra, ale ak chcete, tak aj Ydra. Každopádne zaujme aj oveľa dôležitejšími faktami ako svojím názvom. Frekventovane ho navštevujú umelci, napríklad Brice Marden, často sa spája aj s Leonardom Cohenom. Volajú ho aj ako „ostrov kultúry“. Druhá vec, vďaka ktorej sa stal „iným“, je prísna politika zákazu motorovej dopravy okrem sanitiek a smetiarskeho auta. Hydra je výbornou víkendovou destináciou pre turistov inklinujúcim k bohémskemu životnému štýlu.

Ithaka

Ithaka je druhým najmenším obývaným ostrovom Iónskeho mora so 100 metrovým nábrežím. Odporúčame ho najmä na pešie túry, ktoré budú okorenené neskutočnou krásou prírody. Samotný ostrov je dlhý 29 km a široký 6,5 km. Hlavným mestom je Vathi, jeden z najväčších prírodných prístavov celého sveta. Ithaka je však celosvetovo známa tým, že bola rodiskom Odysea.

Kefalónia

Najväčší grécky ostrov v Iónskom mori. Okrem toho, je krásny. Svojim návštevníkom ponúka kombináciu vizuálnej rôznorodosti s pokojnou atmosférou. Za svoju popularitu medzi turistami môže vďačiť aj výborným plážam, idylickým dedinkám a otvorenosti miestnych obyvateľov. Síce je jedna z gréckych „destinačných celebrít“, ak túžite po dovolenke plnej hlučnej párty, Kefalónia bude pre vás sklamaním.

Korfu

Ak Amorgos je modrá nádhera, tak Korfu je tá zelená. Hovorí sa, že je najsilnejším reprezentantom tejto farby medzi gréckymi ostrovmi. Ale môže sa pochváliť aj ďalšími „naj“ faktami: je najkozmopolitnejším gréckym ostrovom, najzápadnejšou oblasťou Grécka a najsevernejším členom iónskeho súostrovia. A pre kráľovnú Alžbetu Bavorskú (Sissi) Korfu bolo najkrajším miestom na celom svete.

Letenky na grécke ostrovy

Kréta

Kréta, obklopená Stredozemným morom, sa medzi miestnymi nazýva ako Megalonis, čo v preklade znamená Veľký ostrov. Turisti ju jednoducho milujú. Skrýva také pamiatky a objavy, ako napríklad vykopávky Phaistos a Gortus, benátsky hrad Rethymno alebo Samárska roklina. Kréta bola centrom minojskej kultúry, najstaršej známej európskej civilizácie, ktorej stopy sa na ostrove nachádzajú dodnes. Ak sa vyberiete na objavnú cestu po mestách ostrova, nenájdete asi ani jedno, v ktorom by neboli aspoň pozostatky rôznych historických a kultúrnych pamiatok a iných zaujímavostí.

Lefkada

Lefkada je jedným z Iónskych ostrovov v západnom Grécku. V skutočnosti je to polostrov, od pevniny ho oddeľuje úzky morský kanál, ktorý sa otvára do lagúny, prerezávajúc močaristú roklinu, ktorá spájala ostrov s pevninou. Je jedným z najzelenších gréckych ostrovov. Turisti milujú jeho rozprávkové pláže a typickú grécku atmosféru, v ktorej majú dôležité postavenie tradície. Okrem slnečného pobrežia ponúka aj príležitosť na oddych v osviežujúcom úkryte ihličnatých lesov.

Milos

Ostrov Milos sa spomína aj ako perla Egejského mora. Modro-bielu panorámu gréckych domov na brehu zasneného mora spája väčšina cestovateľov so Santorinim. Milos sa považuje za ešte krajší a neobyčajnejší. Spoločné majú ale aj to, že oba vznikli v dôsledku sopečnej činnosti.  Milos má nielen krásne pláže, ale je známy aj svojimi ranými kresťanskými katakombami. Tie sem každoročne prilákajú tisíce pútnikov, bol dokonca oficiálne vyhlásený za posvätný ostrov. Jeho návšteva ale môže mať aj oveľa jednoduchší dôvod: láska voči fotogenickému pobrežiu.

Mykonos

Podľa mytológie Mykonos vznikol zo skamenelých tiel obrov zabitých Herkulesom. Legendy tiež hovoria, že ostrov dostal svoje meno od vnuka Apolla, Mykonosa. Tieto príbehy ale nie sú hlavným dôvodom jeho popularity. Cestovateľská verejnosť pozná Mykonos ako párty-ostrov, pred rokom o tom písal aj náš kolega, Miško, jeho článok si môžeš prečítať tu. Je taká medzinárodná celebritná destinácia, ktorá ale má svoju dávnu minulosť a okrem nočného života má čo ponúknuť aj konzervatívnejším cestovateľom. Tým by sme ale odporučili vycestovať sem radšej mimo turistickej sezóny.

Naxos

Naxos, najväčší ostrov súostrovia Kyklady, je kavalkádou hôr a zelených dolín. V gréckej mytológii obsadzuje významné miesto, pretože svoje detstvo tu strávil sám veľký Zeus. Niektorí miestni obyvatelia stále nosia tradičné oblečenie. Hlavné mesto, Naxos (často nazývaný ako Chora), sa nachádza v blízkosti mnohých vynikajúcich pláží, medzi ktorými narazíte na zopár nudistických. Staré mesto Chory je tiež veľmi špeciálne, jeho návštevu by ste nemali vynechať. Ďalším obľúbeným turistickým bodom je Portara, zvyšok chrámu Apolla, ktorý je najkrajší pri západe slnka.

Patmos

Patmos vyžaruje niečo nedefinovateľné, až nadzemské. Sčasti za to vďačí aj svojej stredovekej pýche, kláštoru sv. Jána. Jeho hlavným mestom je Chora, ktoré za svojimi vysokými stenami a ťažkými dvermi skrýva veľkolepé panské sídliská zo 16. storočia. Je celkom veľká šanca, že počas prechádzky Patmom stretnete nejakú celebritu alebo editora módneho časopisu.

Paxos

Na Paxos sa lietadlom nedostanete, teda áno, ak máte svoju vlastnú, súkromnú flotilu. Inak najrpv musíte priletieť na Korfu, odtiaľ sa potom preplavíte na Paxos, zvyčajne na člne. Je jeden z najdrobnejších iónskych ostrovov, za to jeho atmosféra je naozaj silná. Nemýľte si ale „silu“ s prepychom. Paxos nemá takmer žiadne päťhviezdičkové hotely, dokonca ani piesočné pláže. More je tu ale tak elektrizujúco modré, že sa doňho nedá nezamilovať sa. Podobné to je aj s jeho 3 milými prístavnými mestami, každé jedno je také rozkošné, že nie je možné vybrať si to najkrajšie.

Rodos

V rámci turistickej verejnosti veľmi obľúbený Rodos je štvrtý najväčší grécky ostrov. Ak by sme ho mali opísať 3 vecami, boli by nimi slnko, stredoveká história a staroveké Grécko. Okrem krásnych piesočnatých pláží má čo ponúknuť aj fanúšikom dejepisu a histórie. Priemerný počet slnečných dní v roku na Rodose je 300 dní, a vďaka tomu je ideálnou dovolenkovou destináciou takmer v ktorejkoľvek časti roka.

Santorini

Ostrov Santorini má povesť jednej z najkrajších a najromantickejších destinácií na svadobné cesty. Myslíme si, že toto vyhlásenie by bolo pravdivé aj bez posledných troch slov predchádzajúcej vety. Nie náhodou je jedným z najpopulárnejších miest nielen v Európe, ale aj medzinárodne. Toto súostrovie je výsledkom sopečnej erupcie a je jedinou obývanou sopečnou priehlbinou na svete, a so svojimi západmi slnka nad bielymi domčekmi stojacimi na sivočiernych lávových útesoch až gýčovo pôvabné.

Serifos

Ak hľadáte rušný nočný život a intenzívnu socializáciu, Serfios nie je pre vás ideálnou destináciou. Na tomto ostrove sa ešte aj v auguste môžete ocitnúť v zátoke v blaženej samote. Dôvodom je to, že sa na pláže dá dostať veľmi ťažko, cez prašné cesty. Hlavným mestom je Chora, kde by ste len darmo hľadali divoké nočné žúrky alebo luxusné hotely, nenakúpite tu ani žiadne módne vychytávky. Ale pri živej hudbe v amfiteátri s pohárikom raki a kúskom feniklového koláčika vám to ani nebude chýbať.

Sifnos

Aký máte vzťah s jedlom? Vrúcny a láskavý? Tak Sifnos sa ľahko môže stať Vaším obľúbeným gréckym ostrovom. Za túto reputáciu vďačí aj svojmu rodákovi s menom Nicholas Tselementes, tvorcovi prvej gréckej kuchárskej knihy z roku 1910. Okrem toho príjemné podnebie, atraktívny výhľad na prekvapivo zelené doliny ukryté v horách, dlhé, pokojné pobrežia, množstvo kláštorov a v neposlednom rade otvorenosť voči turistom robí z tohto malinkého ostrova veľmi populárnu destináciu. Pri poľnohospodárstve a rybolove je tradičným zamestnaním priateľských domácich aj hrnčiarstvo, ktoré už ale pomaly mizne.

Skiathos

Už ste niekedy navštívili grécky ostrov Skiathos? Nie? Možno ste ho ale videli trošku inak: v muzikáli Mamma Mia! predstavenom v roku 2008. Natáčal sa práve tu a na vedľajšom ostrove Skopelos. Skiathos leží medzi Aténami a Solúnom v Egejskom mori ako súčasť súostrovia Sporades. Rozkladá sa na ploche 48 km² a má populáciu niečo vyše 5 000. Je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí chcú naozaj vypnúť, pretože okrem plážových aktivít tu nie je až tak veľa možností na ďalšie programy. Musíme však poznamenať, že jeho borovicové lesy tiež stoja za návštevu. Ten, kto je pripravený na idylické letné leňošenie, je pripravený na Skiathos.

Symi

Do ostrovčeka Symi sa zamilujete pre jeho skryté zátoky a fotogenický prístav. Z pohľadu na ostrov vám padne sánka už predtým než by sa vaše nohy dotkli pobrežia. Spomínaný prístav hlavného mesta Gialos je obklopený farebnými domčekmi z ľavej aj pravej strany. Neobyčajný výzor mesta a ostrova je pozostatok Talianov, ktorí dlho vládli nad ostrovom. Oni sem priniesli aj neoklasicistický štýl, ktorý Symi odvtedy sleduje.

Syros

Ostrov Syros leží v Egejskom mori a je členom súostrovia Kyklady. Je ideálnym pre tých, ktorý sa zaujímajú o kultúru a radi cestujú aj mimo turistickej sezóny. Farebné mesto Ermoupoli z 19. storočia, balansujúce na svahu, stojí za pár pozorných pohľadov. Je postavené na dvoch kopcoch, jednom pravoslávnom a jednom katolíckom. Okrem svojej jedinečnej architektúry Vás môže zaujať aj svojim kultúrnym životom. Je domovom festivalov animácie, tanca, digitálneho umenia, filmu, klasickej hudby, jazzu a rembetiko, gréckeho blues popularizovaného miestnym hudobníkom Markosom Vamvakarisom.

Tinos

Tinos je názov samotného ostrova, ale aj jeho hlavného mesta. Je veľmi dôležitý pre grécke a rímsko-katolícke náboženstvá. Pravoslávni pútnici sem prichádzajú dvakrát ročne, aby sa modlili v chráme Panagia Megalochari. Na ostrove je 40 tradičných dedín obklopených očarujúcimi plážami. Je to rodisko mnohých slávnych gréckych umelcov, najmä tvorcov mramorových sôch, ktorí žili okolo Pyrgosu. Tinos má 3 prístavy, na ktorých budete mať k dispozícii člny a trajekty. Dediny sú inak prepojené autobusovou dopravou. 80 veterných mlynov a rozprávkové dediny postavené na svahoch vytvárajú naozaj krásny pohľad na ostrov.

Zakynthos

Ostrov krištáľovo čistého mora a korytnačiek, to je Zakynthos. „Neuveriteľné! Úžasné! Wow! Čože?“ Tieto vety patria medzi najčastejšie prvé reakcie pri pohľade na krásy tejto destinácie. Niet divu. To, čo ste doteraz videli iba na upravených fotkách cestovateľských magazínov, sa zrazu stane realitou. Zakynthos Vás očarí tyrkysovým morom, strmými skalami, nedotknutou prírodou a svojou dokonalou stredomorskou atmosférou.

Zdroj: CN Traveller, Hellovilág Magazin

Zdroj fotiek: Shutterstock


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore