Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Santorini: 10 vecí, ktoré ste (pravdepodobne) nevedeli o tomto gréckom ostrove

Santorini: 10 vecí, ktoré ste (pravdepodobne) nevedeli o tomto gréckom ostrove

Kaskády bielych domov s okrúhlymi modrými kupolami nad azúrovým morom – asi každý z nás pozná ikonické fotky ostrova Santorini. Jedno z najromantickejších miest sveta je supermodelkou medzi dovolenkovými destináciami. Santorini je však viac ako pekná tvárička. Ostrov ponúka naozaj nevšedné historické, geografické či kulinárske fakty, ktoré vedia prekvapiť. Tu sú niektoré z nich.

Reklama

1. Pojmom Santorini sa označuje aj súostrovie

Santorini je súostrovím, ktoré pozostáva z ostrova Théra (ktorý sa nazýva aj Santorini) v tvare veľkého polmesiaca, z menšieho ostrova Therasia, obľúbených ostrovov Kameni (Palia a Nea) s vytryskujúcimi horúcimi prameňmi a neobývaného ostrovčeka Aspronisi.

2. Súostrovie bolo kedysi jedným veľkým okrúhlym ostrovom

Všetky tieto ostrovy tvorili kedysi jeden veľký okrúhly ostrov, čomu zodpovedal pôvodný názov ostrova – Strongyli (Okrúhly). Výbuch sopky Théra pred vyše 3600 rokmi však doslova rozmetal ostrov – časť skončila pod morom a z časti sa vytvorili menšie ostrovy. Erupcia bola jedna z najväčších v dejinách ľudstva. Bola tak masívna, že dokonca spôsobila zánik minojskej civilizácie, ktorej srdce nebolo nikde inde, ako na 110 km vzdialenej Kréte.

3. Santorini je jediná obývaná sopečná priehlbina (kaldera) sveta

Po sopečnej erupcii zostali z pôvodného ostrova len jeho obvodové časti. Prepad stien sopky premenil stred ostrova na obrovskú sopečnú dieru, ktorú zaplavilo more. Dnes sa zvyšky krátera dvíhajú niekoľko sto metrov ponad more a vytvárajú jedinečnú kaskádovitú scenériu ostrova. Santorini je údajne jediná obývaná kaldera sveta.

4. Santorínčania spávali v jaskynných domoch

Pri tak obrovskej erupcii asi nikoho neprekvapí fakt, že celý ostrov je vytvorený zo sopečných kameňov. Farba kameňov pokrýva široké farebné spektrum od čiernej cez červenú až po žltú či bielu. Kamene sú poddajne. Obyvatelia Santorini si preto po dlhé stáročia budovali príbytky priamo v skalách. Dnes si môžete v niektorých z nich rezervovať ubytovanie a stráviť v nich skutočne autentickú dovolenku.

5. Považuje sa za domov legendárnej Atlantídy

Mnohí ľudia veria, že mýtické ruiny Atlantídy sú pochované v hlbinách mora okolo Santorini. Ostrov zničený sopečnou erupciou a bájna krajina, ktorá sa potopila pod morom po tom, ako jej obyvatelia nahnevali bohov – aj vy vidíte paralelu? Niet divu, že Santorini po stáročia priťahoval dobrodružných nadšencov „strateného raja“. Bez ohľadu na to, či stratený alebo nie, Santorini je dnes rozhodne rajom pre turistov z každého kúta našej planéty.

6. Lokálne „sopečné“ víno má čertovsky dobrú chuť

Vulkanický charakter ostrova vytvára neobyčajné prostredie pre kultiváciu viniča. Pôda na Santorini je totiž tvorená zo sopečného prachu, pemzových kameňov a malých kúskov stuhnutého piesku a lávy. Kombinácia nehostinná pre živiny, ale ideálna pre neobvyklý výskyt minerálov, ktoré dodávajú santorinskemu vínu výnimočnú chuť. Radí  sa k  tým najlepším v Grécku. Ostrov má však nedostatok vodných zásob. Možno aj preto sa traduje, že na Santorini je viac vína ako vody.

7. Na Santorini je údajne viac kostolov ako domov

Rovnako tak sa hovorí, že na ostrove je viac kostolov ako domov. Hoci toto tvrdenie nie je overené, Santorini sa pýši údajne až 400 kostolmi. Ich snehovo biela omietka a žiarivo modré kupole s krížikmi krásne kontrastujú s čiernou či farebnou sopečnou pôdou ostrova. Kostoly sú pre Santorini tak ikonickou črtou, že nemôžu chýbať azda na žiadnej dovolenkovej fotke.

8. Na ostrove nájdete biele, červené a čierne pláže

Santorini si nemožno predstaviť bez fenomenálnych pláži, ktoré sa nachádzajú najmä na východnom a juhovýchodnom pobreží. Ich farebné spektrum je mimoriadne neobvyklé – cez bielu, červenú až po čiernu farbu. Medzi tie najobľúbenejšie sa radí sivá pláž Monolithos alebo čierne pláže Avis, Perissa a Perivolos. Pláže sú tu skutočne unikátne, vezmite si však na ne radšej starší uterák.

9. Obľúbenou pochúťkou na ostrove sú plnené vínne listy

Na Santorini si môžete pochutnať na naozaj netypickej gurmánskej lahôdke. Jednou z miestnych špecialít sú totiž vinné listy plnené zmesou ryže, byliniek cesnaku a korenia nazývané Dolmades. Mňam!

10. Santorini má vlastné Pompeje

Santorini sa pýši archeologickou lokalitou Akrotiri, ktorá bola počas doby bronzovej výnimočne vyspelým mestom. Akrotiri  nazývajú aj „Grécke Pompeje“, pretože tak, ako Pompeje, aj Akrotiri zničila erupcia sopky a mesto zapadlo pod tonami popolu na tisícročia do zabudnutia. Dômyselný kanalizačný systém so zabudovanými záchodmi, sofistikovane viacposchodové budovy, úžasne fresky s cudzokrajnými zvieratami – že by na Santorini naozaj existovala legendárna Atlantída?

Zdroj: Margreet de Groot / Shutterstock.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.7/5 - (7 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore