Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 vecí, ktoré ste (pravdepodobne) nevedeli o Santorini

10 vecí, ktoré ste (pravdepodobne) nevedeli o Santorini

Kaskády bielych domov s okrúhlymi modrými kupolami nad azúrovým morom – asi každý z nás pozná ikonické fotky ostrova Santorini. Jedno z najromantickejších miest sveta je supermodelkou medzi dovolenkovými destináciami. Santorini je však viac ako pekná tvárička. Ostrov ponúka naozaj nevšedné historické, geografické či kulinárske fakty, ktoré vedia prekvapiť. Tu sú niektoré z nich.

Hotely na Santorini s raňajkami už od 277 EUR PREJSŤ NA PONUKU

1. Pojmom Santorini sa označuje aj súostrovie

Santorini je súostrovím, ktoré pozostáva z ostrova Théra (ktorý sa nazýva aj Santorini) v tvare veľkého polmesiaca, z menšieho ostrova Therasia, obľúbených ostrovov Kameni (Palia a Nea) s vytryskujúcimi horúcimi prameňmi a neobývaného ostrovčeka Aspronisi.

2. Súostrovie bolo kedysi jedným veľkým okrúhlym ostrovom

Všetky tieto ostrovy tvorili kedysi jeden veľký okrúhly ostrov, čomu zodpovedal pôvodný názov ostrova – Strongyli (Okrúhly). Výbuch sopky Théra pred vyše 3600 rokmi však doslova rozmetal ostrov – časť skončila pod morom a z časti sa vytvorili menšie ostrovy. Erupcia bola jedna z najväčších v dejinách ľudstva. Bola tak masívna, že dokonca spôsobila zánik minojskej civilizácie, ktorej srdce nebolo nikde inde, ako na 110 km vzdialenej Kréte.

3. Santorini je jediná obývaná sopečná priehlbina (kaldera) sveta

Po sopečnej erupcii zostali z pôvodného ostrova len jeho obvodové časti. Prepad stien sopky premenil stred ostrova na obrovskú sopečnú dieru, ktorú zaplavilo more. Dnes sa zvyšky krátera dvíhajú niekoľko sto metrov ponad more a vytvárajú jedinečnú kaskádovitú scenériu ostrova. Santorini je údajne jediná obývaná kaldera sveta.

4. Santorínčania spávali v jaskynných domoch

Pri tak obrovskej erupcii asi nikoho neprekvapí fakt, že celý ostrov je vytvorený zo sopečných kameňov. Farba kameňov pokrýva široké farebné spektrum od čiernej cez červenú až po žltú či bielu. Kamene sú poddajne. Obyvatelia Santorini si preto po dlhé stáročia budovali príbytky priamo v skalách. Dnes si môžete v niektorých z nich rezervovať ubytovanie a stráviť v nich skutočne autentickú dovolenku.

5. Považuje sa za domov legendárnej Atlantídy

Mnohí ľudia veria, že mýtické ruiny Atlantídy sú pochované v hlbinách mora okolo Santorini. Ostrov zničený sopečnou erupciou a bájna krajina, ktorá sa potopila pod morom po tom, ako jej obyvatelia nahnevali bohov – aj vy vidíte paralelu? Niet divu, že Santorini po stáročia priťahoval dobrodružných nadšencov „strateného raja“. Bez ohľadu na to, či stratený alebo nie, Santorini je dnes rozhodne rajom pre turistov z každého kúta našej planéty.

6. Lokálne „sopečné“ víno má čertovsky dobrú chuť

Vulkanický charakter ostrova vytvára neobyčajné prostredie pre kultiváciu viniča. Pôda na Santorini je totiž tvorená zo sopečného prachu, pemzových kameňov a malých kúskov stuhnutého piesku a lávy. Kombinácia nehostinná pre živiny, ale ideálna pre neobvyklý výskyt minerálov, ktoré dodávajú santorinskemu vínu výnimočnú chuť. Radí  sa k  tým najlepším v Grécku. Ostrov má však nedostatok vodných zásob. Možno aj preto sa traduje, že na Santorini je viac vína ako vody. 😊

7. Na Santorini je údajne viac kostolov ako domov

Rovnako tak sa hovorí, že na ostrove je viac kostolov ako domov. Hoci toto tvrdenie nie je overené, Santorini sa pýši údajne až 400 kostolmi. Ich snehovo biela omietka a žiarivo modré kupole s krížikmi krásne kontrastujú s čiernou či farebnou sopečnou pôdou ostrova. Kostoly sú pre Santorini tak ikonickou črtou, že nemôžu chýbať azda na žiadnej dovolenkovej fotke.

8. Na ostrove nájdete biele, červené a čierne pláže

Santorini si nemožno predstaviť bez fenomenálnych pláži, ktoré sa nachádzajú najmä na východnom a juhovýchodnom pobreží. Ich farebné spektrum je mimoriadne neobvyklé – cez bielu, červenú až po čiernu farbu. Medzi tie najobľúbenejšie sa radí sivá pláž Monolithos alebo čierne pláže Avis, Perissa a Perivolos. Pláže sú tu skutočne unikátne, vezmite si však na ne radšej starší uterák. 😊

9. Obľúbenou pochúťkou na ostrove sú plnené vínne listy

Na Santorini si môžete pochutnať na naozaj netypickej gurmánskej lahôdke. Jednou z miestnych špecialít sú totiž vinné listy plnené zmesou ryže, byliniek cesnaku a korenia nazývané Dolmades. Mňam!

10. Santorini má vlastné Pompeje

Santorini sa pýši archeologickou lokalitou Akrotiri, ktorá bola počas doby bronzovej výnimočne vyspelým mestom. Akrotiri  nazývajú aj „Grécke Pompeje“, pretože tak, ako Pompeje, aj Akrotiri zničila erupcia sopky a mesto zapadlo pod tonami popolu na tisícročia do zabudnutia. Dômyselný kanalizačný systém so zabudovanými záchodmi, sofistikovane viacposchodové budovy, úžasne fresky s cudzokrajnými zvieratami – že by na Santorini naozaj existovala legendárna Atlantída? 😊

Zdroj: Margreet de Groot / Shutterstock.com

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

BLESKOVÁ AKCIA EMIRATES: letenky do nedele za ceny od 379€: https://t.co/gS2r403AqG1 deň dozadu
Chcelo by to ešte dovolenku? Rhodos na 7 nocí s raňajkami za 361€ https://t.co/fujIs04s1V1 deň dozadu
Spanie na strome je čoraz populárnejšie, pozri čo všetko majú vo Švédsku: https://t.co/pvABGqEIYL1 deň dozadu
Madagaskar sme tu za takú cenu dlho nemali! https://t.co/6c8cfTSEpY1 deň dozadu
BOLOGNA na jeseň od 15€! https://t.co/grFe7zrgas1 deň dozadu
VALENCIA OD 33€! https://t.co/NKvSUnDpfa1 deň dozadu
Chystáš sa do Nepálu? Poradíme ti, ako sa dostať pod Mount Everest: https://t.co/vpaCgv63r02 dni dozadu
O-B-R-O-V-S-K-Ý výpredaj leteniek do exotiky: https://t.co/YwTyXXdgfv2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore