Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Sprievodca najkrajšími miestami v Grécku: týchto 8 miest odporúčajú domáci

Sprievodca najkrajšími miestami v Grécku: týchto 8 miest odporúčajú domáci

Väčšina turistov si Grécko zosobňuje so starovekými Aténami, pohľadnicovými scénami zo Santorini či divočinou ostrova Mykonos. Avšak krajina dokáže svojim návštevníkom ponúknuť omnoho viac, než len prvotné asociácie, ktoré nám pri nej napadnú. Toto sú miesta, ktoré Gréci milujú. A odporúčajú vám ich navštíviť.

Reklama

Mys Sounion

Básnik Lord Byron bol do Grécka zamilovaný. Jeho meno je vytesané do základov jedného zo stĺpov v chráme Poseidon. Sounion je pobrežná oblasť, s úžasným výhľadom na more, vzdialená približne 45 kilometrov od Atén. Ľahko dostupná autobusovými spojmi KTEL, ktoré jazdia priamo z centra mesta. Ak idete po pobrežnej ceste z Atén, nezabudnite sa zastaviť na pláži KAPE a Legrena.

Sounion je plný historických pamiatok, ako je chrám Poseidon. Avšak už málokto vie o starovekých priemyselných areáloch a minerálnych prameňoch klasického veku, ktoré nájdete, ak sa vyberiete hlbšie do vnútrozemia, smerom k Agios Konstantinos, čo je miesto, kde bolo striebro extrahované na výrobu aténskej drachmy (menová jednotka). Lavreotiki, ďalšie miesto, ktoré určite stojí za návštevu, ako i Thoricus, jedno z najstarších zachovaných divadiel.

Ak máte chuť na prechádzku, vyberte sa pobrežnými chodníkmi, ktoré začínajú zálivom Pounta Zeza, smerom k chrámu. Zbaľte si plavky, zaplávať si môžete v jednej zo zátok po ceste. Na dobrú večeru navštívte jednu z tavern pod chrámom, vedľa hotela Aegeon. Ak ste sa dostali až do mesta Lavrio, nenechajte si ujsť rybie trhy a ich ochutnávku meze (výber predkrmov), pohár ouzo (anízový alkoholický nápoj) alebo tsipouro (ovocné brandy).

Hydra

Výnimočná krása, jednoduchosť a pôvab charakterizujú tento výnimočný (aj keď často prehliadaný) grécky ostrov. Prichádzajúc na mramorové nábrežie, ostanete fascinovaní jeho činžiakmi, ktoré kedysi patrili majiteľom lodí.

Niet divu, že si na ostrov prichádzali oddýchnuť aj osobnosti ako Henry Miller či Leonard Cohen. Kone, osly a muly sú tu ešte stále hlavnými dopravnými prostriedkami, keďže používanie motorových vozidiel je zakázané, s výnimkou niekoľkých miniatúrnych smetiarskych vozidiel. Preto tu nájdete nepoškvrnený pokoj. Pri tejto tlmenej zvukovej kulise sa poprechádzajte po vydáždených uliciach alebo si vychutnajte večeru z čerstvých morských plodov.

Ak pred morskými plodmi dávate prednosť chuti pizze a cestovín, určite navštívte Da Barba Dimas, malú reštauráciu, ktorá servíruje výnimočné talianske kreácie. Strávte popoludnie čítaním knihy, s pohárom likéru mastiha, podávaným s drveným ľadom a vysedávaním pred slávnymi modrými vodami pláže Hydronetta. Hydra je známa svojím umením a kultúrou. Pozrite si dočasné letné exponáty v DESTE Foundation, súkromnej galérie, venovanej rozvíjajúcim sa gréckych umelcov, v priestoroch starého bitúnku ostrova.

Zagorohoria

Hornatá oblasť severozápadného Grécka, kraj Epirus, jednoznačne stojí za návštevu. Turistika lesom, počas ktorej budete mať možnosť vidieť niektoré unikátne, veľmi staré, kamenisté mosty. Kanoistika a jazda na kajaku, rafting a kúpanie v rieke Voidomatis počas leta. Veľká pohostinnosť a jedlo, ktoré si môžete vychutnať vo väčšine okolitých hotelov, ubytovní a reštaurácií počas celého roka.

Vyjdite na vrch Gamila (2,497 m.n.m., z gréckeho slova gamila, čo v gréčtine znamená ťava), alebo navštívte kláštor Agia Paraskevi, kúsok od centra malebnej dedinky Monodendri, nad roklinou Vikos. Vyberte sa sem i na huby. Obec Zagorohoria, nazývaná Asprageli, je len 25 minút od Ioanniny, pulzujúceho hlavného mesta kraja Epirus, s veľkým jazerom, ktoré tiež očarí. Okrem toho, že Vikos Gorge je jednou z najhlbších roklín na svete, je domovom i mnohých ohrozených druhov rastlín a živočíchov. Pri rovnomernom tempe trvá túra sem približne sedem hodín.

Nisyros

Na juhovýchodnom Grécku sa v blízkosti ostrova Kos nachádza menej známy ostrov Nisyros. Zasadený v rámci Egejskom vulkanického oblúka, jeho sopka je stále aktívna. Má tvar krátera a je jedným z najunikátnejších miest v Grécku.

Neďaleká Nikia, dedinka položená asi 1300 metrov nad morom, má krásny výhľad na vodu a kráter, ktorý si môžete pozrieť i zblízka. Sopka je hydrotermálne aktívna, takže tu nájdete i horúce pramene. Pri meste Mandraki sa nachádza stará budova kúpeľov, ktorej podoba sa nezmenila od šesťdesiatych rokov. Nepriehľadnite vonkajší kostol Panagia Spiliani s jaskyňou, kde teplota stúpa do 60 stupňov Celzia.

Pláže na ostrove sú tmavé, s vulkanickými skalami, podobnými tým na Santorini. Najznámejšia je Pachia Ammos (čo znamená hustý piesok), a leží vo vzdialenosti asi 10-15 minút pešej chôdze cez kopce. Je jedným z najznámejších miest na voľné kempovanie v Grécku, keďže stanovanie na neoznačených miestach je vo zvyšku krajiny zakázané. Soumada, nealkoholický sirup vyrobený z mandlí, cukru a vody, je špecialitou ostrova Nisyros a objavíte ho v nápojoch po celom ostrove.

Nafplio

Nafplio, mesto ležiace len asi dve hodiny od Atén, v sebe skrýva historické miesta, miesta na nákupy alebo čistú relaxáciu. Je príjemným osviežením pre tých, ktorým sú Atény príliš hektické. Obalené históriou, nachádza sa tu Bourtzi (hrad v strede prístavu) a Palamidi (pevnosť).

K Bourtzi sa prevezte loďou, prejdite sa jeho uličkami, alebo si prenajmite bicykel na objavovanie. Vychutnajte si čerstvo pripravenú zmrzlinu alebo sa najedzte v jednej z príjemných a roztomilých reštaurácií v jeho zadných uliciach. Bohatá história, krásna scenéria západu slnka a slaná vôňa mora sú ingrediencie, vďaka ktorým sa do mesta okamžite zamilujete.

Nafplio je ideálnym miestom na únik počas celého roka, vhodným aj na jednodňové výlety. Je v blízkosti majestátneho starobylého divadla Epidaurus a historického miesta Mycenae. Nafplio je známe svojou pestivaním artičokov a jeho históriou komboloi (šnúrka s korálkami). Priučte sa o nej v múzeu Komboloi, jedinom svojho druhu, ktorý sídli v meštianskom dome z 18. storočia.

Lefkada

Lefkada je spolu s Korfu, Paxi, Kefallonia, Ithaca, Zakynthos a Kythira jedným zo siedmich ostrovov Iónskeho mora a jedným z mála tých v Grécku, na prístup ktorých nepotrebujete loď. Čaká vás päťhodinový výlet z Atén, takže sa pohodlne usaďte, jeho skvelé pláže však budú stáť za to.

Prvé miesto, ktoré vám odporúčame navštíviť je dedina Agios Nikitas, kde vás chodník, lemovaný tavernami a hotelmi privedie až k malej farebnej pláži. Tu si môžete zaplávať alebo zašnorchlovať. Navštívte jednu z obľúbených pláží ostrova, Mylos, ktorá má krásne piesočnaté plochy, obmývané tyrkysovými vodami. Nevynechajte ani pláž Egremni, ktorú mnohí označujú za jednu z dvoch najlepších pláží v Grécku, spolu s Elafonisi, na južnej časti Kréty. Strmé útesy (v gréčtine egremni) sa smerom dole kopcom stretávajú s hustým pieskom a svetlomodrým morom v tých najpôsobivejších scenériách.

Lefkada je okrem toho i jedným z najobľúbenejších gréckych miest na windsurfing a kitesurfing a pravidelne priťahuje i profesionálnych športovcov. Zapojte sa tiež do lekcie v malom zálive na Vasiliki.

Pylos

Pylos bol obývaný už počas neolitu a Homér ho spomína v knihe 17 Odyssey. Piesočnaté pláže a štvrté najdlhšie pobrežie v Grécku, rieky, vodopády, vinice a olivové háje.

Pylos je jedno z prvých miest kontinentálneho Grécka, kde vtáky prichádzajú za svojím jarným sťahovaním. EÚ označila mnoho miest v jeho okolí za chránené oblasti. Lagúna Gialova je domovom pre 271 z 442 druhov vtákov Grécka a nachádza sa vedľa Voidokilia, úchvatného zálivu, ktorý je tiež archeologickou lokalitou, so storočiami starými zrúcaninami.

Táto oblasť je vhodná na výlety po ceste, keďže západný koniec gréckej národnej cesty 82 začína v centre mesta Pylos, vetviaci sa smerom na východ a západ, a spájajúci Pylos s mestom Kalamata a Sparta. Po ceste sa zastavte v jednej zo starých tradičných pohostinstiev a ochutnajte niektoré z tradičných receptov, ako sú hilopites (kura s rezancami) a diples (chrumkavý dezert z ľahkého cesta).

Kréta

Zo všetkých gréckych ostrovov je Kréta jedným z najvýraznejších. Nielen svojou veľkosťou, ale hlavne vďaka jej výnimočnej kultúre. Má množstvo roklín, ako je 16 kilometrov hlboká Samaria Gorge, na juhozápadnej Kréte. Dediny ako Spili sú jednými z jej najkrajších miest.

V Spili sa poďte pozrieť na benátsku fontánu s 19 hlavami leva, jej pitná voda pochádza z neďalekej hory Psiloritis. Kréta je tiež populárna vďaka svojim úžasným plážam. Jednou z najznámejších je Balos, pláž v meste Chania, s krištáľovo čistou vodou. Ďalšou je exotická pláž Elafonisi, ako aj dlhá piesočná pláž Falassarna.

Kréta tiež vyniká svojou históriou. Labyrintové minojské paláce v Knossose a mnoho múzeí sú len ochutnávkou jej kultúrnych pokladov. Podľa gréckej mytológie sa Zeus narodil v jaskyni Dikteon, ktorú dnes môžete navštíviť za približne 5 eur.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.9/5 - (12 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore