Nájdeš nás aj na:

Tipy

Buďte zodpovednejší pasažier. S fínskym dopravcom Finnair sa to dá

Buďte zodpovednejší pasažier. S fínskym dopravcom Finnair sa to dá

Ako vzdelaný cestovateľ ekonomickej triedy chcem poznať víziu a stratégiu leteckého prepravcu, ktorému mám v dnešnom svete dôverovať. A tak som sa zo zvedavosti rozhodla získať čo najviac informácií o jednej zo stále expandujúcich leteckých spoločností, s ktorou už skúsenosť mám a verím, že nie poslednú. Viete, ktorá zo severských spoločností vyhrala sedemkrát po sebe The World Airline Award za najlepšieho leteckého dopravcu zo Škandinávie?

Reklama

Je to Finnair, fínska letecká spoločnosť, ktorá sa pôvodne volala Aero. Je jednou z najstarších európskych aerolínií, vznikla už v roku 1923. A hoci je to pri doprave ešte stále ťažko uveriteľné, dnes pracujú na tom, aby boli zelenší.

Inauguračný let, Finnair.
Inauguračný let, Finnair.

Finnair lieta do viac ako 150 destinácií po celom svete s rýchlym spojením cez hlavnú základňu v Helsinkách. Samozrejme, najviac destinácií ponúka práve doma v Európe, no priamym letom sa vďaka Finnair dostanete aj do Ameriky, Ázie či na Blízky východ.

Podľa globálneho hodnotenia kvality leteckej dopravy Skytrax má ako jediná severská letecká spoločnosť štyri hviezdičky. Keď som s nimi letela do Helsínk, cítila som, že sú v čomsi iný ako lowcostové spoločnosti, na ktoré som pri letoch na pomerne krátke vzdialenosti zvyknutá.

Vie to zrejme aj tých dvanásť miliónov pasažierov, ktorých Finnair ročne prepraví do celého sveta. Táto fínska spoločnosť je tiež členom Oneworld, aliancie top svetových leteckých spoločností, ktorá garantuje najvyššiu úroveň služieb a pohodlia cestujúcim interkontinentálne či jednoducho len príliš často. Ich kritériá sú prísne a nenájdete tam len tak hocikoho.

Fíni chcú ekologické lietadlá a kompenzáciu emisií CO2

Vo Finnair urobili v roku 2018 prieskum verejnej mienky, podľa ktorej chcú takmer všetci Fíni (94%) znížiť emisie leteckej dopravy a tri štvrtiny z nich sú preto ochotní zaplatiť za letenku pre environmentálne účely viac. Väčšina Fínov je pripravená uhradiť približne päť až dvadsať eur navyše za jednosmerný let v rámci Európy, takmer 20% opýtaných je ochotných zaplatiť dokonca ešte viac.

Respondenti zároveň podporili využívanie biopalív (55%) a zachytávanie uhlíka (28%) z lesov a inej biomasy ako najlepšie alternatívy zníženia environmentálnych vplyvov lietania.

Muž čakajúci na odlet.

Finnair odštartovali svoju cestu za zelenším svetom novou generáciou inteligentných extra širokých lietadiel Airbus A350 XWB. Nazývajú ich ekologickými, no mne sa to prieči. Od skutočne ekologických lietadiel a strojov máme ešte ako ľudstvo celkom ďaleko.

Airbus A350 je efektívnejší a šetrnejší k životnému prostrediu

Ekológia tohto stroja ale spočíva v tom, že sa pri jeho výrobe používala technika šetrná k životnému prostrediu, vrátane recyklácie materiálov, minimalizovalo sa používanie vody a elektrickej energie výrobou vlastnej, skrátil sa proces montáže a zefektívnilo sa testovanie. Poďme však späť k Fínom.

Aby som k novému Airbusu A350 nebola taká kritická – štatistika Finnair dokazuje, že toto lietadlo je efektívnejšie ako jeho predchodca Airbus A340. Pre dopyt po leteckej preprave cez Finnair sa ich spotreba paliva v roku 2017 logicky zvýšila a s ňou aj emisie CO2, až o 47 tisíc ton. S novými lietadlami sa však zvýšila úspora paliva a emisie z letovej prevádzky klesli približne o sto tonových kilometrov. Nerozumiete tomu? Nevadí, pre pochopenie stačí, že palivová efektivita Airbusov sa zvýšila o 25 percent.

Finnair Airbus, Credit: Valokuva24 | Dreamstime.com

Prispejte na čisté ovzdušie v Mozambiku alebo kúpu biopaliva

Na základe prieskumu verejnej mienky a sľubným štatistikám ponúka táto fínska letecká spoločnosť od januára tohto roku novú službu Push to change.Zákazníci Finnair môžu vykompenzovať minuté emisie skleníkových plynov svojich letov podporou projektu na zníženie CO2 v ovzduší, konkrétne v Mozambiku.

Peniaze cestujúcich tak pôjdu prostredníctvom priamej platby organizácii NEFCO na projekt znižovania spotreby drevného uhlia a odlesňovania budovaním efektívnych udržateľných varných dosiek v dedinách. Ak sa klientom Finnair nepozdáva takýto projekt, pomôcť môžu aj nákupom biopalív do lietadiel. Použitie biopalív znižuje emisie skleníkových plynov o 60 až 80% v závislosti od použitej suroviny.

Poplatok za kompenzáciu na mozambický projekt je jedno euro za spiatočný let v rámci Fínska, dve eurá za spiatočný let v Európe a šesť eur za spiatočný medzikontinentálny let. Cena je vypočítaná na základe priemerne spotrebovaných emisií a nákladov na zníženie CO2 v ovzduší. Tí, ktorí sa rozhodnú pre kúpu biopaliva, sa môžu rozhodnúť darovať 10, 20 alebo 65 eur, aby znížili emisie svojho spiatočného letu v rámci krajiny, v Európe či počas interkontinentálneho letu.

Máte predstavu o tom, koľko CO2 sa vlastne vypustí do ovzdušia počas vášho letu v Európe, do Ameriky či do Ázie? Finnair vám ponúka kalkulátor na výpočet emisií skleníkových plynov z rôznych miest sveta do konkrétnych destinácii.

Strategické Helsinki

Spoločenská zodpovednosť je základným pilierom spoločnosti Finnair, čo jej pridáva na hodnote. Väčšine cestujúcich však ide ešte stále, bohužiaľ, najmä o to, aby sa dostali z bodu A do bodu B bezpečne a pohodlne bez ohľadu na to, koľko emisií sa pri tom uvoľní do ovzdušia.

Cieľom spoločnosti Finnair nie je stať sa najlepším svetovým leteckým prepravcom, ale využiť svoju geografickú polohu ako konkurenčnú výhodu  v oblasti. Helsinki majú strategickú polohu, spojenia medzi mnohými európskymi či euroázijskými destináciami sa uskutočňujú práve cez ne.

Finnair, Airbus A350.
Finnair, Airbus A350.

Zaujímavosťou je, že nonstop lety do Tokia sprostredkovávala táto letecká spoločnosť už v roku 1983. Pomáhali si extra palivovými nádržami v lietadle a trasa viedla cestujúcich cez severný pól. V tom čase bola spoločnosť Finnair jedinou leteckou spoločnosťou, ktorá ponúkala lety bez medzipristátia medzi západnou Európou a Japonskom.

Čo ponúka ekonomická trieda?

Dnes sú pasažieri Finnair prevažne ekonomickej, nie business triedy. Keďže k nej sama patrím, zamerala som sa preto len na jej ponuku a služby. Všeobecný komfort ponúka cestujúcim Finnair flotila pozostávajúca z 80 lietadiel, prevažne Airbusov. Ich ocenenia, hviezdičky a dobré meno svedčia o tom, že majú bezpečné a moderné vybavenie.

Pomerne široké sedadlá ekonomickej triedy sú, ako býva štandardom, vybavené sklopným stolom, v prípade Finnair aj kolekciou vankúšov a prikrývok Marimekko. Lietadlá majú zabudované konektory USB pre nabíjanie vreckových zariadení či univerzálne elektrické zásuvky. Všetko závisí od typu lietadla.

Nová ekonomická trieda, Airbus A350, Finnair

Osobne patrím k tým cestujúcim, ktorí veľmi skoro po štarte lietadla zaspia, zapnú si hudbu v slúchadlách a pri nej zaspia alebo čítajú knihu, aby pri nej zaspali. Ak nie ste tento typ pasažiera, potom má Finnair pre vás niekoľko druhov zábavy.

Filmy, seriály či zábava na internete. Zadarmo aj za prijateľné ceny

Počas medzikontinentálnych letov môžete využiť severský program Sky Entertainment so širokou škálou filmov, televíznych seriálov, hudby a hier. Pamätám si, že mnoho pasažierov malo naposledy problém s tým, že filmy a seriály boli zoradené len podľa abecedy, nie podľa žánrov alebo iného kľúča. Či sa Finnairu podarilo túto službu vylepšiť, sa mi však nepodarilo zistiť.

V ponuke je aj bezplatný portál Nordic Sky s prístupom k novinám a časopisom na vlastnom mobilnom či inom elektronickom zariadení. Prostredníctvom Nordic Sky si zakúpite aj internet v lietadle. Dnes má internetové vybavenie už viac ako polovica Finnair flotily a dostupný je aj na krátke európske lety. Cena sa pohybuje od takmer osem eur za hodinu, jedenásť eur za tri hodiny a takmer 20 eur za celý let.

Komfort v ekonomickej triede, Finnair.
Komfort v ekonomickej triede, Finnair.

Batožiny tak akurát

Každý cestujúci bez ohľadu na triedu si môže vziať so sebou do lietadla jednu príručnú batožinu do osem kilogramov (dlhú 56 cm, širokú 45 cm a vysokú 25 cm) a jednu malú tašku s osobnými vecami (dlhú 40 cm, širokú 30 cm a vysokú 15 cm), či už s počítačom alebo bez neho. To je dosť kilogramov na výlety a pracovné cesty v rámci Európy a malá taštička prevesená cez chrbát je najmä pre nás ženy, dovolím si tvrdiť, veľkou výhodou a úľavou.

Tie stresy a kontroly pri lowcostových spoločnostiach, či vám náhodou niečo nevisí pod kabátom a ak aj máte mini taštičku na peňaženku, telefón a doklady, musíte ju okamžite strčiť do tašky, ktorá praská vo švíkoch, inak budete mať problém. S Finnair vám nič také nehrozí.

Pri väčšine letov s touto spoločnosťou, či už európskych alebo medzikontinentálnych, máte nárok aj na jeden kus batožiny do podpalubia s hmotnosťou 23 kg. Výnimkou sú lety do Japonska – vtedy máte ako cestujúci ekonomickej triedy nárok až na dva kusy batožiny do podpalubia. Ak potrebujete viac, jednoducho si priplatíte.

Nárok máte na jednu príručnú batožinu do osem kilogramov a jednu malú tašku s osobnými vecami.
Nárok máte na jednu príručnú batožinu do osem kilogramov a jednu malú tašku s osobnými vecami.

Niečo naviac

Okrem skutočne pohodlného sedenia a zábavy na obrazovke sedačky spolucestujúceho má každý pasažier krátkych letov v rámci Európy a na Blízkom východe nárok na nápoj zadarmo. Dostanete čaj, kávu alebo Fínmi obľúbený čučoriedkový džús.

Počas letu si môžete objednať aj výborné jedlo v Sky Bistro, alebo si jedlo predobjednať z ich Nordic Bistro pri kúpe letenky. Predobjednať si môžete aj celý balíček služieb s názvom Seat and Meal, ktorý obsahuje vybraný pokrm, obľúbené miesto na sedenie a donášku teplého jedla medzi prvými v lietadle.

Finnair menu.
Finnair menu.

Aj pasažieri ekonomickej triedy majú možnosť rezervovať si sedadlo s väčším priestorom pre stuhnuté spodné končatiny. Tie sú k dispozícii prevažne v oblasti dverí. Na pravidelných linkách Finnair do Chanie, Dubaja (DWC), Fuerteventury, Heraklionu, Lanzarote, Madeiry, Rodosu, Santorini, Tenerife a na Kanárske ostrovy sú v prednej časti lietadla k dispozícii ďalšie sedadlá pre neposedné a boľavé nôžky.

Čo nás neminie?

Finnair chce ešte v roku 2019 vybudovať nový typ ekonomickej triedyPremium – pre diaľkové lety. Nielen ju, ale aj lietadlá určené na dlhé vzdialenosti čakajú zmeny interiéru, nový dizajn, koberec, väčší priestor, viac pohodlia, rozšírená ponuka služieb. O svojich zákazníkov sa skutočne dobre starajú. Hoci som pomerne nenáročný cestovateľ a po vnútroštátnom nepálskom lete so sliepkou v klietke na kolenách už zvládnem čokoľvek, so službami Finnair som bola veľmi spokojná.

Ak sa rozhodnete s nimi letieť po svete, nezabudnite kompenzovať emisie CO2 podporou projektov pre čisté ovzdušie alebo kúpou biopaliva. Ešte stále je raritou, že vám to spoločnosť, akou je Finnair, ponúka. Do skorého lietania.

Zdroj titulnej fotografie: Richair | Dreamstime.com
Zdroj fotografií v článku: Finnair.com, Unsplash.com,Valokuva24 | Dreamstime.com

 • Aká batožina je v základnej cene letenky Finnair?

  V základnej cene letenky Finnair je príručná batožina, ktorej rozmery by nemali presiahnuť 56x45x25 cm a jedna menšia taška v maximálnych rozmeroch 40x30x15 cm, napríklad taška na notebook, kabelka atď. Spolu by nemali vážiť viac ako 8 kg.

 • Čo všetko môžem mať v príručnej batožine?

  Príručná batožina prechádza cez bezpečnostnú kontrolu. Celkový objem tekutiny vrátane kozmetiky by nemal presiahnuť 100 ml. V príručnej batožine môžete prevážať lieky – ak sú na predpis, vezmite si aj predpis od lekára so sebou. Viac informácií si môžete prečítať aj v článku o príručnej batožine.

 • Ako si môžem zakúpiť väčšiu batožinu k letenke od Finnair?

  Batožinu navyše si viete zakúpiť priamo pri rezervácii cez Pelikán.

  Spoločnosť Finnair ponúka možnosť zakúpenia podpalubnej batožiny vo váhe do 23 kg s celkovým súčtom rozmerov do 158 cm za poplatok. Túto batožinu odovzdáte na odbavovacom pulte (check-in pult) ešte predtým ako prejdete bezpečnostnou kontrolou. Batožinu teda už neberiete cez bezpečnostnú kontrolu a môžete v nej prevážať aj tekutiny vo väčšom množstve ako 100 ml (alkohol, drogéria, atď.).

 • Čo ak je batožina väčšia ako predpísaný rozmer?

  Rozmery a váha musia byť na 100% dodržané. Ak si nie ste istí, batožinu si radšej doma odvážte a zmerajte. Nezabúdajte, že do rozmerov sa započítavajú napríklad aj kolieska batožiny. Letecké spoločnosti v zmysle svojich prepravných podmienok Vám v opačnom prípade môžu zaúčtovať poplatok za prekročenie limitov.

 • Ako cestovať s dieťaťom aerolinkami Finnair?

  Deti do 2 rokov, ktoré cestujú na kolenách dospelej osoby, nemajú nárok na batožinu. Sprevádzajúca osoba ale na palubu môže so sebou zobrať detskú stravu a/alebo mlieko. Letenka pre deti vo veku nad 2 roky batožinu zahŕňa a to rovnakú ako letenka pre dospelých v danej cestovnej triede.

  Preprava kočíka a detskej sedačky je bezplatná.

 • Ako rezervovať sedadlá u leteckej spoločnosti Finnair?

  Ak si chcete zarezervovať miesto v lietadle podľa vlastného výberu, môžete tak urobiť za poplatok. Konečná suma závisí od detailov Vašej rezervácie.

 • Ako urobiť online check-in s leteckou spoločnosťou Finnair?

  Aerolinky Finnair otvárajú online check-in 36-24 hodín pred plánovaným odletom. Môžete sa odbaviť aj na check-in pultoch alebo samoobslužných kioskoch na vybraných letiskách. Online check-in nie je povinný.

 • Aké jedlo je v cene letenky od Finnair?

  Spoločnosť Finnair na svojich krátkych letoch ponúka nápoje bezplatne (vrátane teplých nápojov), kým na dlhých letoch servíruje aj teplé jedlo spolu s aktuálnym výberom nápojov. Vždy si môžete dokúpiť občerstvenie aj z akutálnej palubnej ponuky.

 • Je možné zmeniť letenku s Finnair?

  Aerolinky Finnair nepovoľujú zmenu údajov cestujúcich na letenke. Zmena mena na letenke je povolená iba v prípade, ak sa meno cestujúceho v cestovnom doklade v čase medzi kúpou letenky a samotným letom zmenilo kvôli sobáši.

  Ak by ste chceli zmeniť dátum letu, letecká spoločnosť bude postupovať podľa podmienok, ktoré platia konkrétne pre Vašu rezerváciu.

 • Ako cestovať so zvieratkom leteckou spoločnosťou Finnair?

  Spoločnosť Finnair povoľuje prepravu psov a mačiek za poplatok – na palubí od 40 €, v podpalubí od 75 €. Konečná suma vždy závisí od danej destinácie.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4.5/5 - (6 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore