Nájdeš nás aj na:

Európa

Helsinki za 24 hodín: Toto treba zažiť + letenky od 58€

Keď sa povie Fínsko, možno sa ti vybaví skvelý hokej, tisíce jazier, horúce sauny a šialená zima. Áno, tak to by bolo naozaj v skratke. Ako si ale užiť jeho krásne hlavné mesto, keď na neho máš skutočne málo času? Všetko sa dá, keď sa chce. A nám sa rozhodne chce, predstaviť tí pár tipov, ako si vychutnať Helsinki za 24 hodín. Navyše vďaka novej linke z Viedne môžeš teraz letieť do Helsiniek s Laudamotion od 58€!

Helsinki od 58€

Ako získať cenu 58€?

Reklama

Zadaj v objednávke na Pelikan.sk pelipeckársky zľavový kód:

PECKYSEP10

a budeš to mať o 10 eur lacnejšie

Akciový termín: 29. – 31. marec 2020

ViedeňPriamy letHelsinkiPriamy letViedeň
2h 30 min2h 30 min
od 58 Rezervuj

Zabudni na zmenárne, skús Revolut

Poznáš platobnú službu Revolut? S touto najrýchlejšie rastúcou finančnou technológiou v Európe si jednoducho miesto fyzickej návštevy banky doma otvoríš aplikáciu na svojom smartfóne a „bankuješ“. Je ako stvorená pre cestovateľov, ktorí často menia finančné meny do iných mien a nie vždy majú šťastie na dobrý kurz. Navyše, výber zo všetkých bankomatov na svete je zdarma až do výšky 200 EUR mesačne! Funguje to veľmi jednoducho – stiahneš si aplikáciu, zaregistruješ sa a k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Revolut je skutočne revolučná služba, vyskúšaj ju teraz s Pelikánom.

ZALOŽIŤ REVOLUT + PLATOBNÁ KARTA ZDARMA

Ak sa aspoň trochu zaujímaš o cestovanie, možno už aj tebe zaznela v ušiach poznámka, že práve fínskemu hlavnému mestu sa hovorí Benátky severu. Nemusíš ani ktovieako dlho googliť, aby sa ti naskytla odpoveď, prečo to tak je. Z celkovej plochy Helsínk totiž patrí zhruba len jedna tretina pevnine. Zvyšok je tvorený vodnou plochou, takže táto prezývka je určite ne mieste. Aj vďaka tejto skutočnosti majú Helsinki ako hlavné mesto úplne osobité kúzlo, ktoré je naozaj nenahraditeľné.Tak napríklad typické vežiaky, ktoré bežne lemujú každé väčšie mesto, tu nenájdeš. Aj preto budia Helsinki dojem príjemne útulného mesta, ktoré dýcha bohatou históriou a kultúrnymi pamiatkami. O saunách, ktoré nájdeš takmer na každom kroku, ešte bude reč. Každopádne späť k tomu, čo si v priebehu 24 hodín v Helsinkách rozhodne nesmieš nechať ujsť. A vezmeme to pekne poporiadku.

8:00 – Laskiaispulla s kávou

Každý správny deň by mal začať poriadnymi raňajkami, hovorí sa. A to platí dvojnásobne, ak chceš za jeden deň stihnúť to najlepšie z Helsínk. Na tento výlet sa totiž budeš musieť poriadne posilniť. Tvoje prvé kroky by mali smerovať do Strindberg Café, ktoré sa nachádza v centre neďaleko parku Esplanadi. Táto kaviareň patrí k obľúbeným predovšetkým preto, že si tu miešajú vlastné kávové zmesi, ktoré sú skutočne veľmi chutné. Len taká zaujímavosť: Fíni patria medzi národy, ktoré vypijú extrémne veľa kávy, v tomto skutočne patria medzi absolútnu špičku.Späť k raňajkám. Menu ťa vyjde na necelých 11 eur a máš v ňom zahrnutú slanú alebo sladkú verziu klasických raňajok spolu s pohárom džúsu a šálkou lahodnej kávy. Na raňajky si nezabudni priobjednať Laskiaispullu. Pod týmto krkolomným názvom sa ukrýva sladké pečivo podobné šiške z kysnutého cesta, rozrezané na polovicu a naplnené mandľovým krémom. Na vrch ešte trocha práškového cukru, a je to dokonalé.

9:30 – Prejdi sa ku katedrále Tuomiokirkko

Ďalej by tvoje kroky mali mieriť smerom na Senátne námestie, ktorého dominantou je krásna katedrála Tuomiokirkko. Prechádzka k nej ti zaberie zhruba 10 minút chôdze. Keď vyjdeš z kaviarne, ktorá sídli na ulici Pohjoisesplanadi, vydáš sa doľava a pôjdeš asi 300 metrov pozdĺž parku Esplanadi. Na prvej väčšej križovatke, kde končí park, zahneš opäť doľava na ulicu Unioninkatu. Po nej pôjdeš zhruba 200 metrov, až uvidíš po pravej ruke Senátne námestie a na ňom spomínanú katedrálu. Tá je dominantou celého miesta, takže ju určite neprehliadneš.Tuomiokirkko nepriamo odkazuje na fínsko-ruskú minulosť. Vznikla totiž v čase, keď Fínsko patrilo ku dnešnému Rusku. Čo sa tiež logicky premietlo do podoby mesta, a aj keď architektom katedrály bol Nemec, pri pohľade na túto stavbu ti bude jasné, z ktorej štátnej kasy tiekli peniaze. To ale nemení nič na skutočnosti, že toto miesto patrí k najnavštevovanejším v Helsinkách a to nielen pre turistov. Aj miestni sem veľmi radi chodia posedávať. Dlhé schodisko pred katedrálou k tomu priamo nabáda.

10:45 – nádherná Kansalliskirjasto

Čo ťa ale možno osloví viac, je Kansalliskirjasto. Fínska národná knižnica založená roku 1640. Tá sa nachádza oproti cez ulicu a výhodou je, že do jednej z miestností je vstup zadarmo. V nej nájdeš plno starých kníh, čo v kombinácii s vysokými stropmi a piliermi dotvára jedinečnú atmosféru. Otvorené majú od pondelka do piatku od deviatej ráno do šiestej do večera s výnimkou stredy, kedy majú predĺženú otváraciu dobu do ôsmej večer.Návšteva Senátneho námestia s katedrálou ti zaberie zhruba pol hodiny v závislosti na tom, koľko času stráviš nad tvorbou selfíček. Čo sa ale týka knižnice, tam si vyhraď aspoň hodinu a pol. Nemusíš ani nutne milovať knihy, ale aj v jednej z miestností je toho toľko na pozeranie a fotografovanie, že sa tam zaručene chvíľu zdržíš.

12:30 – čerstvé ryby, alebo Poronkäristys

Je čas obeda, tak sa poďme pozrieť, kde dobre varia. Samozrejme niečo lokálne. Asi ťa neprekvapí, že Fíni všeobecne veľa mnoho rýb. Logicky, majú ich po ruke a navyše ich vedia aj veľmi dobre a chutne pripraviť. Niet sa preto čomu čudovať, že keď budeš v Helsinkách, ochutnáš čo najviac pokrmov z rýb. Napríklad Paistetur silakat, čo je vyprážaný balstký haring, je jedným z typických pokrmov. Ďalej je v kurze losos, síh severný, alebo šťuka. Pokiaľ práve nemáš núdzu o peniaze, vyskúšaj miestny čerstvý kaviár. Ten najlepší nájdeš na trhoch, ktoré sa konajú na Senátnom námestí.Poronkäristys patrí k najznámejším severským pokrmom. Ide o sobie mäso nakrájané na tenké plátky dochutené soľou, čiernym korením, osmažené v sobom tuku s maslom a zaliate pivom. Toto jedlo sa vo Fínsku tradične podáva so zemiakovou kašou a kyslou uhorkou. Odporúčame ho ochutnať v reštaurácii Kolme Kruunua, ktorá sa špecializuje na fínsku kuchyňu a tak tam zaručene dostaneš ten najlepší Poronkäristys v meste. Naviac je reštaurácia aj celkom cenovo prijateľná. Táto pochúťka ťa vyjde na 23 euro. Možno si hovoríš, že je to na jednu porciu celkom dosť, ale vzhľadom k miestnym cenám, je to v norme. Reštaurácia sa navyše nachádza na ulici Liisankatu 5, čo je asi len 12 minút chôdze od Senátneho námestia. Takže to môže byť príjemná prechádzka za gastroturistikou.

15:00 – ideme za kultúrou (ako inak, než na bicykli)

Žalúdok je nasýtený, nohy si tiež odpočinuli, takže na nič nečakaj a vydaj sa opäť ústrety novým zážitkom. A ako inak, než na bicykli. Vlastne bicykle sú všade, kde sa pozrieš. K Fínsku totiž jazda na bicykli neodmysliteľne patrí. Nielen preto, že Fíni sa snažia byť naozaj veľmi eko, bio, cool, ale hlavne tiež preto, že Fínsko je svojím geografickým rozpoložením veľmi podobné placke (ak vezmeme do úvahy, že najvyššia hora Halti tu meria 1 365 m). Kolesá sú tým pádom všadeprítomné aj v Helsinkách. Na mnohých stanovištiach si ich môžeš požičať za poplatok 5 eur na deň, alebo za 10 eur na celý týždeň. Najbližšia City Bike Station je od reštaurácie Kolme Kruunua vzdialená len zhruba 100 metrov. Nájdeš ju na Liisankatu 1.

Bicykel už máš, takže späť k programu…

Tentoraz si na mape vyhľadaj múzeum Amos Rex. To je od Liisankatu 1 vzdialené zhruba 6 minút jazdy na bicykli. Múzeum je jedinečné hneď z niekoľkých pohľadov. Tým prvým je skutočnosť, že ho vidíš iba z časti. Väčšina jeho plochy je totiž ukrytá pod zemou a ty z neho na prvý pohľad vidíš iba sériu dizajnových kopulí, ktoré vykukujú zo zeme. Vnútri je múzeum a to je ešte zaujímavejšie. Celé je postavené za použitia digitálnej interaktívnej technológie, ktorá v tebe zanechá jedinečný zážitok. Medzi najväčšie lákadlá patrí 3D interaktívny ekosystém všemožných rastlín a zvierat, ktoré sa pohybujú po celej miestnosti. Jedným slovom paráda!Múzeum je otvorené každý deň od jedenástej doobeda, okrem utorka, kedy majú zatvorené. V pondelky a piatky majú otvorené do osemnástej hodiny, stredy a štvrtky je predĺžená otváracia doba do dvadsiatej hodiny a cez víkend môžeš múzeum navštíviť len do piatej popoludní. Vstupné je 18 eur za dospelého, 5 euro za študenta a zadarmo si môžu múzeum užiť deti a mládež do 18 rokov. Amos Rex usporadúva nielen komentované prehliadky, ale aj workshopy umenia a rôzne párty.

18:30 – zaslúžený odpočinok v saune

Konečne sme pri tom. Sauny, to je to, o čom je Fínsko. Nájdeš ich všade, a tým všade, myslíme skutočne všade. Chceš si do sauny skočiť cez prestávku v škole, alebo počas obedovej pauzy v práci? Nie je problém. A najlepšie na tom je, že ani nemusíš opúšťať budovu, v ktorej sa práve nachádzaš. Saunu majú školy, internáty, väčšina pracovísk a firiem, rovnako ako obchodné domy, alebo aj reštaurácie.Zaručene najoriginálnejšia sauna je ale v SkyWheel, čo je obdoba Ruského kolesa. Jedna z kabín tohto kolotoča je sauna, ktorú si môžeš prenajať a hodinu sa tam saunovať. K tomu si navyše vychutnáš nezabudnuteľný výhľad na celé Helsinki. Za túto parádu si ale celkom priplatíš. Vstupné pre 1 – 4 osoby na hodinu začína na 240 eurách, čo už je naozaj pálka. Na druhej strane je v tom zahrnuté nielen saunovanie na jedinečnom mieste, ale aj vstup do saunového areálu, kde na teba čaká luxusná vírivka a balíček pitia podľa tvojho gusta. A v cene sú ajuteráky, takže ti naozaj stačí len mať tých zbytočných 240 eur pre štyroch.

20:00 – zábava nekončí

Po luxusnom prehriatí tela v predraženej, avšak originálnej saune, odporúčame navštíviť jednu z miestnych krčiem a dať si jedno chladené Sahti. To je fínske pivo s príchuťou borievky. Najlepšie vraj čapujú vo Wallis Karaoke Baru. Ten sa navyše nachádza len zhruba 300 metrov od SkyWheel, čo je skutočne kúsok. Bar sa využíva aj pre veľmi populárne karaoke a stand up komédie, takže je dobré si vopred rezervovať stôl. Keď ti ale po celom dni zostala energia na tancovanie, zvládneš to aj bez rezervačky. Aj tu sa ale priprav, že sa tvoja peňaženka celkom prevetrá. V Helsinkách, a všeobecne v severských krajinách, je alkohol veľmi drahá záležitosť.Ak chceš pre zmenu prežiť barovú noc štýlovo, určite sa zastav v bare Liberty or Death na Erottajankate 5. Ten je umiestnený hlbšie v centre mesta, takže od Wallis Karaoke Baru je to zhruba 15 minútová prechádzka mestom. Bar je výnimočný svojím originálnym tajomným štýlom pripomínajúcim pátranie Sherlocka Holmesa. Drinky servírované s dymovým oparom, alebo netradičné s príchuťou slaných cukríkov. Aj toto ponúkajú nočné Helsinki. Skvelá odmena po náročnom dni v hlavnom meste Fínska.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore