Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 tipov na výnimočné výlety po Afrike

10 tipov na výnimočné výlety po Afrike

Od druhého najväčšieho kontinentu zeme oddeľuje ten náš iba štrnásť kilometrov dĺžky oceánu. V Afrike sa nachádza celkom päťdesiatštyri suverénnych štátov, tri štáty s obmedzenou ratifikáciou a deväť teritórií. Voľne žijúce divoké zvieratá, obrovské púšte i pláne saván a ľudia, ktorí tomuto zážitku pridávajú veľkú dávku tepla. V mnohých častiach Afriky sa akoby zastavil čas, ale mnoho miest a urbánnych centier sa v hre s kreativitou začínajú meniť na moderné a vibrujúce miesta. Od tropického po subtropické podnebie, dažďové pralesy v kontraste so suchou krajinou. Afrika sa môže pochváliť i rozmanitosťou svojej fauny, ktorá hrá tými najpestrejšími farbami a druhmi. Prinášame vám našich 10 tipov na výnimočné výlety po Afrike.

Reklama

1. Vyplávajte na arabskej plachetnici pri ostrove Ibo

V minulosti bol dôležitým obchodným centrom Arabov a Portugalcov a je najznámejším z tridsiatich dvoch ostrovov súostrovia Quirimbas. Arabský a portugalský vplyv sa odráža predovšetkým v miestnej architektúre. Ostrov Ibo je známy i svojou dychberúcou scenériou a potápaním na svetovej úrovni. Môžete tak nahliadnuť do tajomného podmorského sveta, ktorého súčasťou sú korytnačky, delfíny či veľryby. Ostrov má tiež bohatú variáciu vtáctva. Urobte si výlet po azúrovo modrých vodách pri mozambickom ostrove Ibo a zažite jeho panorámu z morskej perspektívy.

2. Zažite najžiarivejšiu nočnú oblohu na púšti Kalahari

Vyskúšajte minimalizmus i v prírode a pozorujte nočnú oblohu z prikrývky na púštnych pieskoch Kalahari. Nachádza sa v juhozápadnej časti Subsaharskej Afriky, rozkladajúc sa so svojimi deväťsto tisícmi kilometrami štvorcovými na území Botswany, Namíbie a Juhoafrickej republiky. Nič vás však nepripraví na ohromný pohľad na mysterióznu krásu botswanskej chránenej oblasti Central Kalahari Game Reserve. Táto rezervácia bola založená v roku 1961, ako útočisko etnickej skupiny San, kde mali možnosť žiť svoj spôsob loveckého či zberateľského života bez akéhokoľvek vplyvu a zásahu z vonkajšieho sveta. Keďže je táto časť púštnej zeme dostatočne vzdialená od svetiel mesta, pri pohľade na nočnú oblohu si tu môžete vychutnať nekonečný pohľad na čistú hviezdnu oblohu.

3. Vychutnajte si pohľad na miesto vymaľované halucinogénnymi farbami

Najhorúcejšie obývané miesto na svete. Jeho priemerná ročná teplota dosahuje 34°C a známe je i ako „vstupná brána do pekla“. Etiópska oblasť Danakil Depression vznikla kolíziou viacerých tektonických dosiek na hranici Etiópie, Eritrey a Džibutska. Nie je to len akýsi prírodný praskajúci kotol, ale i miesto úžasných geologických divov. Mnoho návštevníkov sem prichádza, aby navštívili aktívnu sopku Erta Ale, kde objavíte jednu z kráterových jazier s lávou. Vulkanická mesačná scenéria vytvára surrealistickú maľbu so sírnymi termálnymi prameňmi, lávou, hypotermálnymi vodnými plochami a kombináciou síranov, oxidov železa a soli. V kombinácii tvoria halucinogénnu paletu tajuplných formácií a farieb.

4. Vyberte sa na roadtrip medzi palmovými oázami a červenými dunami Maroka

Route du Sud – niekoľkodňové dobrodružstvo cez tie najneočakávanejšie, neobjavené, autentické časti magického Maroka. Medzi zastávky patrí Maison des Arganiers, nachádzajúci sa na úbočí, vo vzdialenosti asi dve a pol hodiny od mesta Marakéš. Na ceste si tiež môžete odpočinúť v malých snových domčekoch maisons des rêves, z ktorých každý bol dotváraný miestnymi umelcami. Nájdete ich roztrúsené medzi lesmi arganových stromov, na okraji červeného kaňonu, či v prostredí oázy.

5. Zažite bohatú faunu a flóru na ostrove Rubondo vo Viktóriinom jazere

Orol chráni svojou mohutnosťou tichú zátoku a v momente, keď začne vydávať alarmujúce zvuky, sa v prekvapení prebúdza zo svojho odpočinku na rannom slnku obrovský vypasený krokodíl. Národný park ostrova Rubondo nájdete na okraji Viktóriinho jazera, ktoré je, rozliehajúc sa na hraniciach Kene, Ugandy a Tanzánie, druhým najväčším na svete. Ostrov Rubondo je však viac ako len miesto vodných divov. Deväťdesiat percent národného parku tvorí vlhký les, zvyšok je variácia od pobrežných lúčin po papyrusové záhony. Jeho územie obýva veľký počet druhov cicavcov, antilopy, hrochy či opice, a špeciálne šimpanzy. Okrem nich sú to i slony a žirafy, ktoré zdieľajú svoj chránený biotop a ktorým jeho menej prístupné územie slúži v prospech.

6. Vyberte sa na prechádzku so slonmi do tropického lesa Stredoafrickej republiky

Stredoafrická republika je vnútrozemská krajina, nachádzajúca sa celá v tropickom pásme. Svoju nezávislosť od Francúzska získala v roku 1960. Podľa správy National Geographic z roku 2008 je Stredoafrická republika najmenej postihnutou krajinou svetelným smogom. Jej horúce počasie vytvára skvelé podmienky na pestovanie tabaku, bavlny, kávy, sezamu a ďalších surovín. V tropickom lese na juhozápade jej územia zas objavíte niektoré druhy stromov, rastúce do výšky i štyridsaťšesť metrov. Táto oblasť je bohatá i na farebnú variáciu motýľov a ďalších tropických zvierat. Vyberte sa na prechádzku so slonmi, popri pôvodnému miestnemu obyvateľstvu Pygmejov.

7. Šesť krajín za devätnásť dní z vtáčej perspektívy

Ak momentálne vlastníte 116.500 dolárov, využiť ich môžete napríklad na výnimočný safari zážitok, kedy môžete počas devätnástich dní vidieť z výšky šesť výnimočných krajín medzi východom a juhom afrického kontinentu. Takúto skúsenosť ponúka na palube svojho prúdového lietadla spoločnosť &Beyond. Usadí vás do pohodlného sedadla s maximálnym počtom dvanástich pasažierov. Na svojej stránke radí prísť s prázdnym žalúdkom, keďže okrem cestovateľských zážitkov vám naservíruje i tie gurmánske, a to od vlastných súkromných kuchárov. Expedícia ako žiadna iná, bez zbytočných radov, odbavovania batožiny, čakania. Avšak si za tento luxus budete musieť priplatiť.

7. Objavujte rozkvitajúcu umeleckú scénu hlavného mesta Ghany

Údajne jedno z najbezpečnejších miest celej Afriky. Accra je pomerne moderné a živé hlavné mesto Ghany, ležiace na pobreží, so vzkvetajúcou umeleckou scénou. S jej objavovaním začnite napríklad medzi Námestím nezávislosti a centrom, kde sa nachádza remeselná tržnica. Tu miestni umelci zhromažďujú svoje diela, aby ich neskôr predali. Často tu môžete vidieť i divadelné či hudobné vystúpenia. Ak ste milovníkom galérií, pokračujte do Nubuke Foundation, kde môžete obdivovať autentické umenie Ghany. Kreatívnym miestom plným nápadov, odrážajúcich sa v sochách poskladaných z kolies bicykla, automobilových častí, či dokonca kuchynského riadu je galéria Nanoff. Ak vás zaujímajú ilustrácie, sochy a maľby mladých ghanských umelcov, objavte umelecký priestor Kuenyehia.

9. Vychutnajte si nedotknuté duny Kostrového pobrežia

Kostrové pobrežie je súčasťou pobrežia Atlantického oceána. Rozprestiera sa v severnej Namíbii a v južnej Angole. Svoj názov nesie podľa vybielených tuleních a veľrybích kostier, pokrývajúcich pobrežie ešte z čias, keď tu bol ich lov aktívny. Čo sa povrchu týka, je tvorený pieskom a možno na ňom vidieť i odkrývajúce sa skaly, zatiaľ čo na severe je tvorený nedotknutými vysokými pieskovými dunami. Vyberte sa na leteckú expedíciu ponad prírodný výjav pobrežia, ktoré charakteristické hromovým pokojom v kombinácii s divokou prírodou.

10. Ubytujte sa v hoteli, plnom umenia a dizajnu uprostred výnimočnej prírody Nairobi

Umenie trochu inak. S nápadom dizajnového hotela, plného umeleckých kúskov, chutného vína i pokrmov a vďaka kombinácii farieb a materiálov i komfortnej atmosféry, prišla osobnosť módneho sveta Anna Trzebinski. OneFortyEight je miestom, odkiaľ môžete vyraziť na objavnú výpravu do kúzelného sveta v kenskom Nairobi, plnom papagájov, pávov či opíc, ale i levov a hyen, ktoré občas započuť v blízkosti úžasného Národného parku Nairobi. Hlavné mesto, ktoré svoj priestor zdieľa s divokou prírodou. To výborne charakterizuje tak výnimočné miesto, akým Nairobi bezpochyby je.


Čítaš naše články? Zaslúžiš si odmeny:

Zľavový kód 10€ na letenky

  • Pri objednávke zadaj zľavový kód PECKYJAN10 a Pelikán ti odpočíta 10€ z celkovej sumy - platí na objednávky vyššie ako 20€

Zľavy na ubytovanie (Airbnb, Booking, Pelikán)

Booking.com

Pridaj sa do VIP skupiny cestovateľov 

Ušla ti dobrá letenka alebo dovolenka? Už sa ti to nemusí stať. Klikni nižšie na zelené tlačidlo CHCEM a medzi prvými od nás dostaneš #pelipecky notifikáciu na najlepšie letenky, dovolenky, zľavové kody na cestovanie a výhody

Výhodný autobus na letisko

Bezplatná Wi-Fi, klimatizácia a nástup priamo pri termináli letiska. Pre pohodlnú a spoľahlivú cestu na letisko Viedeň/Budapešť odporúčame využiť výhodné lístky na autobus od našich kamarátov zo SLOVAK LINES. Do Viedne sa vieš dostať z Bratislavy 25-krát denne, do Budapešti až 3-krát denne.

Revolut karta zdarma od Pelikána

Vykašli sa na zmenárne. Stiahni si appku Revolut, zaregistruj sa pár kliknutiami a „bankuj“ šikovne po celom svete. Revolut sa ti zíde najmä ak potrebuješ stabilne dobrý menový kurz – k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Výbery zo všetkých bankomatov na svete máš zdarma až do výšky 200 EUR mesačne a peniaze si vieš poslať na kartu kedykoľvek a prevod prebehne do pár sekúnd.

Karta Revolut

Lacný prenájom auta

Ušetri na požičaní auta a urob to cez Pelikán. Cez vyhľadávač si vyber konkrétnu destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Vďaka Rentalcars a Pelikánu uvidíš vždy najvýhodnejšie ceny na trhu v ponúkanom dátume.

#stacivyrazit

Tento rok Pelikán oslavuje 15 rokov, ale darčeky dostávajú jeho zákazníci. Najväčšia cestovná kancelária na Slovensku spustila zrýchlené rezervácie leteniek bez nutnosti vypĺňať mená ostatných cestujúcich, kompletne nový produkt kombinovaných leteniek, spolupráce s leteckými spoločnosťami aké nemá nikto iný a Peli-vyhľadávacie technológie sa už za tie roky naučili samé vyrábať bestseller ponuky. Podpor slovenskú firmu a spolu precestujeme celý svet za málo peňazí. #stacivyrazit

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Norwegian ide v šľapajách Ryanair a Wizz Air. Spoplatnil príručnú batožinu https://t.co/KH0tqboY07 #novinky20 minút dozadu
Navštív lotyšskú Rigu s letenkami pod 20€ https://t.co/0hx4tTm0yI #európa #lacné letenky z viedne #letenky #víkend29 minút dozadu
Citybreak v Madride? S 10€ zľavou na letenku letíš od 26€! https://t.co/ecKhL6twjQ #letenky1 hodinu dozadu
PONUKA DŇA: Letenka a 3* all inclusive hotel na Malorke za 289€ https://t.co/y01alrCWMT #ponukadna20 hodín dozadu
Leto na Floride a v New Yorku? Leť super luxusnou bizniskou s 50% zľavou https://t.co/QGXakR3YD0 #amerika #letenky22 hodín dozadu
Maldivy s Emirates v hlavnej sezóne za 489€ https://t.co/co2koyhG8I #letenky23 hodín dozadu
Poď na najväčší ostrov Grécka! Kréta na jar s letenkami pod 50€ https://t.co/FbkMG8ggrD #letenky24 hodín dozadu
Zaži jar v Kolumbii s letenkami z Viedne od 469€! https://t.co/mrZFJGmEBD #letenky1 deň dozadu
Letenky na Mykonos máme v máji so zľavou od 52€! https://t.co/OkiTyXRm6V #letenky1 deň dozadu
Holandský Eindhoven: Letenky teraz aj so zľavou od 16€ https://t.co/5wofPkbHMB #letenky1 deň dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore