Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 tipov na výnimočné výlety po Afrike

10 tipov na výnimočné výlety po Afrike

Od druhého najväčšieho kontinentu zeme oddeľuje ten náš iba štrnásť kilometrov dĺžky oceánu. V Afrike sa nachádza celkom päťdesiatštyri suverénnych štátov, tri štáty s obmedzenou ratifikáciou a deväť teritórií. Voľne žijúce divoké zvieratá, obrovské púšte i pláne saván a ľudia, ktorí tomuto zážitku pridávajú veľkú dávku tepla. V mnohých častiach Afriky sa akoby zastavil čas, ale mnoho miest a urbánnych centier sa v hre s kreativitou začínajú meniť na moderné a vibrujúce miesta. Od tropického po subtropické podnebie, dažďové pralesy v kontraste so suchou krajinou. Afrika sa môže pochváliť i rozmanitosťou svojej fauny, ktorá hrá tými najpestrejšími farbami a druhmi. Prinášame vám našich 10 tipov na výnimočné výlety po Afrike.

Reklama

1. Vyplávajte na arabskej plachetnici pri ostrove Ibo

V minulosti bol dôležitým obchodným centrom Arabov a Portugalcov a je najznámejším z tridsiatich dvoch ostrovov súostrovia Quirimbas. Arabský a portugalský vplyv sa odráža predovšetkým v miestnej architektúre. Ostrov Ibo je známy i svojou dychberúcou scenériou a potápaním na svetovej úrovni. Môžete tak nahliadnuť do tajomného podmorského sveta, ktorého súčasťou sú korytnačky, delfíny či veľryby. Ostrov má tiež bohatú variáciu vtáctva. Urobte si výlet po azúrovo modrých vodách pri mozambickom ostrove Ibo a zažite jeho panorámu z morskej perspektívy.

2. Zažite najžiarivejšiu nočnú oblohu na púšti Kalahari

Vyskúšajte minimalizmus i v prírode a pozorujte nočnú oblohu z prikrývky na púštnych pieskoch Kalahari. Nachádza sa v juhozápadnej časti Subsaharskej Afriky, rozkladajúc sa so svojimi deväťsto tisícmi kilometrami štvorcovými na území Botswany, Namíbie a Juhoafrickej republiky. Nič vás však nepripraví na ohromný pohľad na mysterióznu krásu botswanskej chránenej oblasti Central Kalahari Game Reserve. Táto rezervácia bola založená v roku 1961, ako útočisko etnickej skupiny San, kde mali možnosť žiť svoj spôsob loveckého či zberateľského života bez akéhokoľvek vplyvu a zásahu z vonkajšieho sveta. Keďže je táto časť púštnej zeme dostatočne vzdialená od svetiel mesta, pri pohľade na nočnú oblohu si tu môžete vychutnať nekonečný pohľad na čistú hviezdnu oblohu.

3. Vychutnajte si pohľad na miesto vymaľované halucinogénnymi farbami

Najhorúcejšie obývané miesto na svete. Jeho priemerná ročná teplota dosahuje 34°C a známe je i ako „vstupná brána do pekla“. Etiópska oblasť Danakil Depression vznikla kolíziou viacerých tektonických dosiek na hranici Etiópie, Eritrey a Džibutska. Nie je to len akýsi prírodný praskajúci kotol, ale i miesto úžasných geologických divov. Mnoho návštevníkov sem prichádza, aby navštívili aktívnu sopku Erta Ale, kde objavíte jednu z kráterových jazier s lávou. Vulkanická mesačná scenéria vytvára surrealistickú maľbu so sírnymi termálnymi prameňmi, lávou, hypotermálnymi vodnými plochami a kombináciou síranov, oxidov železa a soli. V kombinácii tvoria halucinogénnu paletu tajuplných formácií a farieb.

4. Vyberte sa na roadtrip medzi palmovými oázami a červenými dunami Maroka

Route du Sud – niekoľkodňové dobrodružstvo cez tie najneočakávanejšie, neobjavené, autentické časti magického Maroka. Medzi zastávky patrí Maison des Arganiers, nachádzajúci sa na úbočí, vo vzdialenosti asi dve a pol hodiny od mesta Marakéš. Na ceste si tiež môžete odpočinúť v malých snových domčekoch maisons des rêves, z ktorých každý bol dotváraný miestnymi umelcami. Nájdete ich roztrúsené medzi lesmi arganových stromov, na okraji červeného kaňonu, či v prostredí oázy.

5. Zažite bohatú faunu a flóru na ostrove Rubondo vo Viktóriinom jazere

Orol chráni svojou mohutnosťou tichú zátoku a v momente, keď začne vydávať alarmujúce zvuky, sa v prekvapení prebúdza zo svojho odpočinku na rannom slnku obrovský vypasený krokodíl. Národný park ostrova Rubondo nájdete na okraji Viktóriinho jazera, ktoré je, rozliehajúc sa na hraniciach Kene, Ugandy a Tanzánie, druhým najväčším na svete. Ostrov Rubondo je však viac ako len miesto vodných divov. Deväťdesiat percent národného parku tvorí vlhký les, zvyšok je variácia od pobrežných lúčin po papyrusové záhony. Jeho územie obýva veľký počet druhov cicavcov, antilopy, hrochy či opice, a špeciálne šimpanzy. Okrem nich sú to i slony a žirafy, ktoré zdieľajú svoj chránený biotop a ktorým jeho menej prístupné územie slúži v prospech.

6. Vyberte sa na prechádzku so slonmi do tropického lesa Stredoafrickej republiky

Stredoafrická republika je vnútrozemská krajina, nachádzajúca sa celá v tropickom pásme. Svoju nezávislosť od Francúzska získala v roku 1960. Podľa správy National Geographic z roku 2008 je Stredoafrická republika najmenej postihnutou krajinou svetelným smogom. Jej horúce počasie vytvára skvelé podmienky na pestovanie tabaku, bavlny, kávy, sezamu a ďalších surovín. V tropickom lese na juhozápade jej územia zas objavíte niektoré druhy stromov, rastúce do výšky i štyridsaťšesť metrov. Táto oblasť je bohatá i na farebnú variáciu motýľov a ďalších tropických zvierat. Vyberte sa na prechádzku so slonmi, popri pôvodnému miestnemu obyvateľstvu Pygmejov.

7. Šesť krajín za devätnásť dní z vtáčej perspektívy

Ak momentálne vlastníte 116.500 dolárov, využiť ich môžete napríklad na výnimočný safari zážitok, kedy môžete počas devätnástich dní vidieť z výšky šesť výnimočných krajín medzi východom a juhom afrického kontinentu. Takúto skúsenosť ponúka na palube svojho prúdového lietadla spoločnosť &Beyond. Usadí vás do pohodlného sedadla s maximálnym počtom dvanástich pasažierov. Na svojej stránke radí prísť s prázdnym žalúdkom, keďže okrem cestovateľských zážitkov vám naservíruje i tie gurmánske, a to od vlastných súkromných kuchárov. Expedícia ako žiadna iná, bez zbytočných radov, odbavovania batožiny, čakania. Avšak si za tento luxus budete musieť priplatiť.

7. Objavujte rozkvitajúcu umeleckú scénu hlavného mesta Ghany

Údajne jedno z najbezpečnejších miest celej Afriky. Accra je pomerne moderné a živé hlavné mesto Ghany, ležiace na pobreží, so vzkvetajúcou umeleckou scénou. S jej objavovaním začnite napríklad medzi Námestím nezávislosti a centrom, kde sa nachádza remeselná tržnica. Tu miestni umelci zhromažďujú svoje diela, aby ich neskôr predali. Často tu môžete vidieť i divadelné či hudobné vystúpenia. Ak ste milovníkom galérií, pokračujte do Nubuke Foundation, kde môžete obdivovať autentické umenie Ghany. Kreatívnym miestom plným nápadov, odrážajúcich sa v sochách poskladaných z kolies bicykla, automobilových častí, či dokonca kuchynského riadu je galéria Nanoff. Ak vás zaujímajú ilustrácie, sochy a maľby mladých ghanských umelcov, objavte umelecký priestor Kuenyehia.

9. Vychutnajte si nedotknuté duny Kostrového pobrežia

Kostrové pobrežie je súčasťou pobrežia Atlantického oceána. Rozprestiera sa v severnej Namíbii a v južnej Angole. Svoj názov nesie podľa vybielených tuleních a veľrybích kostier, pokrývajúcich pobrežie ešte z čias, keď tu bol ich lov aktívny. Čo sa povrchu týka, je tvorený pieskom a možno na ňom vidieť i odkrývajúce sa skaly, zatiaľ čo na severe je tvorený nedotknutými vysokými pieskovými dunami. Vyberte sa na leteckú expedíciu ponad prírodný výjav pobrežia, ktoré charakteristické hromovým pokojom v kombinácii s divokou prírodou.

10. Ubytujte sa v hoteli, plnom umenia a dizajnu uprostred výnimočnej prírody Nairobi

Umenie trochu inak. S nápadom dizajnového hotela, plného umeleckých kúskov, chutného vína i pokrmov a vďaka kombinácii farieb a materiálov i komfortnej atmosféry, prišla osobnosť módneho sveta Anna Trzebinski. OneFortyEight je miestom, odkiaľ môžete vyraziť na objavnú výpravu do kúzelného sveta v kenskom Nairobi, plnom papagájov, pávov či opíc, ale i levov a hyen, ktoré občas započuť v blízkosti úžasného Národného parku Nairobi. Hlavné mesto, ktoré svoj priestor zdieľa s divokou prírodou. To výborne charakterizuje tak výnimočné miesto, akým Nairobi bezpochyby je.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: First Moment Kréta na 10 nocí s letenkami, 3*hotelom a raňajkami za 448€ https://t.co/jfXSfz4bCY #dovolenky9 hodín dozadu
Emirates a ďalšie aerolinky kvôli obavám s 5G pozastavujú niektoré lety do Ameriky https://t.co/7XnRKKfNNL #novinky10 hodín dozadu
Krásna Menorka na jar od 40€! Zaži to najlepšie z pláží a turistiky https://t.co/X8jX8q0oYA #letenky10 hodín dozadu
Navštív slnečné Alicante na jeseň od 29€ https://t.co/jeDG4YTvrG #letenky11 hodín dozadu
Zaži úžasnú Valenciu s letenkami z Viedne od 26€! https://t.co/gAtjL8y3ey #letenky11 hodín dozadu
Vstup do Česka: od 27. decembra je povinný PCR test pre cudzincov https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky1 deň dozadu
Pri ceste do Švédska už zaočkovaní turisti nemusia predložiť negatívny test https://t.co/KxvBBRtlQd #letenky1 deň dozadu
PONUKA DŇA: Valentínsky Zanzibar s letenkami, 4*hotelom a polpenziou za 1502€ https://t.co/gc9CbCkPAG #dovolenky1 deň dozadu
6 vecí, ktoré treba zažiť na ostrove Maurícius a TOP letenky od 489€! https://t.co/H4oVIGcaqG #cestopisy1 deň dozadu
Najkomfortnejšia letenka do New Yorku: leť s Austrian Airlines od 309€! (aj leto 2022) https://t.co/dNcHYSIryV #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore