Nájdeš nás aj na:

Letenky

Ako lietať lacno do Škandinávie a na severské ostrovy z našich končín

Najvyšší kopec v Dánsku dosahuje maximálnu výšku 170 metrov. Počas nórskej polárnej noci vyjde slnko len na tri hodiny, v niektorých častiach krajiny vôbec. Islanďania ročne skonzumujú viac coca-coly na obyvateľa, než ktorýkoľvek iný národ. Krajina tisícich jazier, Fínsko, je v skutočnosti posiata viac než 188 tisícmi z nich. Najobľúbenejším suvenírom vo Švédsku je varovná dopravná značka s prechádzajúcim losom. Škandinávia je nesmierne zaujímavou a v tomto čase tou správnou najbližšou destináciou. Po arktickom vetre sa jej mestá menia na nepoznanie a ich obyvatelia vyliezajú spod vrstiev peria a vlny. Spísali sme pre vás najlepšie letenky do Škandinávie a na najobľúbenejšie severské ostrovy.

Reklama

Štokholm: rande so severskou kráskou

Viedeň je pre mnohých Slovákov bližšie, je ľahko a lacno dostupná a poskytuje viacero možností na cestu do Švédska – aj keď často za cenu drahšej letenky v porovnaní s Budapešťou. Úplne najlacnejším variantom je letieť z poľských Katovíc (letenky často stoja len niečo okolo 30 eur). My často volíme druhú možnosť – teda odlet z maďarského hlavného mesta. Dnes sa tam človek vie dopraviť jednoducho a rýchlo napríklad z hlavnej autobusovej stanice v Bratislave – cesta trvá niečo cez 2 hodiny a cena spiatočného lístka vás vyjde na 16 eur (Regiojet, Flixbus). Cesta z centra Budapešti na letisko nie je vôbec komplikovaná, viete sa tam dostať kombináciou metra a autobusovej dopravy za pár eur. Takže ak vám nevadí stráviť pár hodín navyše cestovaním, odletom z Budapešti viete ušetriť desiatky eur.

Štokholm. Úžasné mesto rozprestierajúce sa na štrnástich ostrovoch. Dopravu z letiska Skavsta (tam/späť) do centra Štokholmu viete šikovne a lacno zabezpečiť dopredu cez internet – čo je zároveň aj lacnejšie. Nám sa najlepšie osvedčila spoločnosť Flygbussarna, ktorá svojimi autobusmi premáva aj na hlavné a najväčšie letisko v blízkosti Štokholmu – Arlanda. Dá sa to za pár eur zvládnuť aj vlakom, dopravná sieť medzi mestom a letiskami je úžasne prepojená. Jediné, na čo treba brať ohľad je čas. Ak máte odlet počas dopravnej špičky – čiže ráno alebo na obed a potrebujete sa dostať na letisko Skavsta (alebo naopak), naplánujte si cestu radšej s niekoľko hodinovým odstupom.

Štokholm, prezývaný aj ako Kráska na vode, leží na hranici jazera Mälaren a Baltského mora. Azda najkrajšia metropola Škandinávie sa rozprestiera na 14 ostrovoch, ktoré sú pospájané až 57 mostami. Štokholm býva prezývaný aj ako Benátky Severu, vďaka sieti malebných kanálov pretekajúcich cez celé mesto. Od vodnej hladiny sa odrážajú oranžovo-žlté budovy severskej architektúry, ktoré vyzerajú ako vystrihnuté z titulnej strany cestovateľského magazínu. Krása Štokholmu dostala dokonca aj samotné UNESCO, ktoré zapísalo do zoznamu Svetového dedičstva hneď tri jeho mestské časti: Birka, Drottningholm a Woodland Cemetery. Priemerná dĺžka priameho letu do Štokholmu je približne dve hodiny a 10 minút. Priamy let do Štokholmu prevádzkujú z Budapešti letecké spoločnosti Wizz Air a Norwegian Air Shuttle, z Viedne spoločnosť Austrian Airlines a z Prahy opätovne spoločnosť Norwegian Air Shuttle. Z Košíc môžete letieť
do Štokholmu za prijateľnú cenu aj so spoločnosťou LOT Polish Airlines, hoci s jedným prestupom.

Napriek severnej polohe, Štokholm má počas roka pomerne mierne teploty. Dramatické zmeny však môžete vidieť v počte hodín denného svetla. Počas zimy zažijete v Štokholme len 6 hodín denného svetla. Naopak v lete sa budete tešiť z denného svetla až 18 hodín denne. Kedy je teda dovolenka v Štokholme tá správna voľba? Ideálnym časom na návštevu bude obdobie od polky mája až do polovice septembra. Úplne najideálnejšie mesiace sú však júl a august. Počas leta má totiž Štokholm príjemnú priemernú teplotu v rozmedzí od 20 do 25 °C.

Národnou menou je švédska koruna, za eurá ju zameníte bezproblémovo na ktoromkoľvek letisku. Peniaze však nemusíte zamieňať vo veľkom množstve, vo Švédsku sa dá platiť kartou takmer všade. A to aj v malých sumách. Hľadáte hotel v Štokholme? Počas leta je mesto plné turistov, čo sa odráža na cene ubytovania. Oplatí sa ho preto rezervovať vopred. Ak si ubytovanie rezervujete s predstihom, môže vás vyjsť na pomerne prijateľných 30-40 EUR osoba/noc. Ceny ubytovania a vzdialenosť od centra si môžete skontrolovať a rezervovať ubytovanie priamo cez Pelikán. Verejná doprava v meste je tvorená metrom (T-bana), vlakmi, autobusmi, električkami a vodnými trajektmi. Lístky platia 75 minút od označenia, môžete si ich však kúpiť aj cez sms či mobilnú aplikáciu. Lístok sa dá kúpiť aj ako 24-hodinový lístok (120 SEK) alebo 72-hodinový lístok (240 SEK).

Ak sa rozhodnete navštíviť viaceré pamiatky, oplatí sa vám zainvestovať do Štokholmského pasu (Stockholm pass), ktorý vám umožní navštíviť vyše 60 atrakcií v meste. S pasom môžete využiť aj kyvadlové autobusové a lodné linky, ktoré premávajú medzi najznámejšími atrakciami (Hop On – Hop Off). Kyvadlové lodné linky však fungujú len počas sezóny (koniec apríla – začiatok septembra). Pasy sa dajú kúpiť na 1 až 5 dní, cena jednodňového pasu je 595 SEK (cca 60 eur). Veľmi výhodným spôsobom dopravy je aj prostredníctvom služby Uber.

Fínsko: krajina tisícich jazier, ktorá sa stáva hitom

Modrá na vlajke reprezentuje tisíce jazier, biela znamená sneh, ktorý široko pokrýva zem počas zimných mesiacov. Fínsko nebýva na vrchných priečkach cestovateľských snov, a už vôbec nie u tých, ktorí preferujú vychutnať si dovolenku v bikinách, s mojitom v ruke. Napriek (alebo práve kvôli) svojim nekonvenčným atrakciám tu v posledných rokoch prichádza stále viac návštevníkov zo zahraničia. Napokon, prinášame vám 10 dôvodov, prečo je Fínsko najnovším cestovateľským trendom. Ako najlacnejšie do Fínska? Pravdepodobne s touto letenkou z Budapešti.

Je to predovšetkým príroda, na čo sú fínski rodáci najviac hrdí a čo je najväčším lákadlom turizmu, avšak fínske mestá stoja rovnako tak za zmienku i návštevu. Helsinki sú napríklad plné secesnej architektúry, v starších mestách ako Rauma a Porvoo objavíte vzácne drevené budovy, v Turku, bývalom hlavnom meste Fínska, narazíte okrem žiarivých farieb na mnoho moderných reštaurácií či kreatívnych barov, do mesta Hanko zas prichádzajú návštevníci, aby na jeho pláži nasiakli slnečné lúče. Milovníci histórie si tiež prídu na svoje. Krajina je plná hradov, pevností a historických budov, ktorých objavovanie je jedno veľké dobrodružstvo naprieč minulosťou.

Každoročné silné sneženie vytvára jedny z najideálnejších podmienok pre zimné športy na svete. Zatiaľ čo samotný krajinný povrch nie je taký hornatý ako u niektorých jeho susedov, stále tu nájdete dostatočné množstvo výborných lyžiarských stredísk, predovšetkým severne od arktického kruhu. Ďalšie obľúbené spôsoby, ako sa v zime hýbať je určite bežecké lyžovanie, psie záprahy, ľadový hokej či tzv. Nordic skating. Ak ste skutočne odvážni a zime oddaní, môžete vyskúšať i ľadové plávanie.

Počuli ste už o turizme divokej prírody, alebo o tzv. wildlife tourism? Fínsko je domov niektorých z najdivokejších a najvzácnejších druhov zvierat, vrátane medveďa, losa, rosomáka či vlka, ktorých je za normálnych okolností takmer nemožné v prírode zahliadnuť. Tieto výlety návštevníkom umožňujú pohodlne sa posadiť do špeciálne upraveného prístrešku a čakať, pokiaľ sa divoké zvieratá objavia, aby ich mohli pozorovať, prípadne odfotografovať. A nesú v sebe i ďalšie pozitívum, zvyšujú povedomie o ochrane voľne žijúcich živočíchov, ktoré by sa mohli dostať do ohrozenia vyhynutia.

Pravdepodobne najdôležitejší bod v zozname, minimálne pre rodiny s malými cestovateľmi. Jedinečná príležitosť navštíviť santovu dedinku, uvidieť Santu v jeho dome, doručiť vianočný list elfom na poštu a jazda na skutočných saniach so sobmi je nesmierne magickým zážitkom pre deti a nostalgickým pre dospelých. Presne to je dôvodom, prečo Santa Claus Village ročne privíta takmer pol milióna návštevníkov, z ktorého približne polovica prichádza zo zahraničia. Pre tých, ktorí majú na Vianociach najradšej zháňanie, darovanie a dostávanie darčekov, máme takisto dobrú správu. Prakticky každé fínske mesto i mestečko sa počas vianočných sviatkov rozžiari výzdobou a premení sa na výkladnú skriňu remeselných a kuchárskych či pekárskych výrobkov. To najlepšie na tom všetkom je, že vaše sviatočné nákupy si môžete užiť v prekrásnom autentickom zimnom prostredí, so šálkou hrejúceho gloggi (fínske varené víno).

Island: tajomný ostrov Elfov

Cesta pokračuje vďaka výbornému leteckému spojeniu aerolinky Icelandair zo štokholmského letiska Arlanda priamo na medzinárodné islandské letisko Keflavík. Icelandair je domácou leteckou spoločnosťou Islandu už od roku 1937. Spoločnosť je súčasťou skupiny Iceland Group a operuje lety do 29 európskych destinácií a 13 destinácií v Amerike, kam ponúka výborné spojenia na lety v Amerike.

My sme si dĺžku pobytu na Islande nastavili na 7 dní, čo je v prípade tejto aerolinky maximum. Ak chcete zostať dlhšie, cena letenky sa automaticky navyšuje. Oceňujeme najmä výborný multimediálny systém na palube, pripojenie na internet počas letu prostredníctvom Wi-Fi, free nápoje počas celého letu a dostatok miesta pre nohy. Jediné negatívum je podľa nás to, že strava nie je v cene letenky – pri kratších letoch ako je Štokholm – Keflavík to nie je problém, ak však cestujete do Ameriky – určite si jedlo objednajte už pri check-ine, vyjde vás to menej ako na palube lietadla. Orientačne dáte za hlavné jedlo priamo na palube približne 20 eur.

Úplne najlacnejšie sa na Island dostanete s lowcost aerolinkami ako Wizzair, Easyjet alebo WOW air. Napríklad z Katovíc sa do Rejkjavíku často lieta pod sto eur.

Island je ostrovom extrémnych kontrastov. Ráno sa tešíte z výhľadu na sýtozelené pahorky, na ktorých sa spokojne pasú ovce, pričom po pár hodinách jazdy autom sa ocitnete v mesačnej skalnatej krajine, kde len ťažko spozorujete život. Ostrov býva často označovaný aj ako krajina ohňa a ľadu. Nájdete tu tie najväčšie ľadovce Európy. Ich chlad však vyvažuje žeravá láva sopiek, ktorá navždy pozmenila prírodnú scenériu ostrova. Čierne pláže, tyrkysové lagúny, obrovské zurčiace vodopády, bublajúce gejzíry a polárna žiara. Nedotknutý a miestami drsný ostrov vám veľmi rýchlo pripomenie, že na tomto mieste je ešte stále pánom príroda. Island je snom každého skutočného cestovateľa.

Pri cestovaní na Island nepotrebujete vybavovať víza. Na vstup do krajiny vám stačí cestovný pas alebo občiansky preukaz. Pas musí byť platný aspoň 3 mesiace po opustení ostrova. Bez registrácie sa tu môžete zdržať až 90 dní.

Island sa nachádza tesne pod polárnym kruhom. Z tohto dôvodu tu môžete pozorovať extrémne rozdiely v počte hodín denného svetla počas jednotlivých mesiacov. V decembri a januári ožaruje ostrov denné svetlo len zhruba na 3,5 až 4 hodiny. Naproti tomu v júni a júli bude vonku jasno aj 21 hodín. Počasie na Islande je počas celého roka veľmi nepredvídateľné, meniť sa môže doslova z hodiny na hodinu. V lete sa teplota pohybuje priemerne okolo 10 °C, ale výnimočne môže miestami dosiahnuť aj príjemných 17 °C. Dlhé letné dni sú ideálne na turistiku. Turistika a prijateľné podmienky na kempovanie pritiahnu vtedy na ostrov veľké množstvo turistov.

Ak je účelom vašej dovolenky polárna žiara, vyberte sa na Island v období od septembra do apríla. Na cestu si však vezmite teplé oblečenie. Teplota sa v zime zvykne pohybovať okolo 0 °C. Vietor však môže spôsobiť oveľa nižšiu pocitovú teplotu.

Národnou menou je islandská koruna (ISK). Za eurá ju zameníte až po prílete na ostrov. Robiť to však nemusíte, kartou možno platiť absolútne kdekoľvek, aj na verejných toaletách či za parkovanie.

Hľadáte ubytovanie na Islande? Pripravte sa na skutočne vysoké ceny. Počas leta preto mnohí turisti kempujú v prírode. Ak chcete presný návod, ako ošéfovať Island za veľmi málo eur, pozrite si náš podrobný návod. Od požičania auta, cez nocovanie v kempe a prechod celého ostrova za 7 dní.

Kodaň: aspoň raz za život zažiť hygge

Kodaň. Najčistejšia, najbezpečnejšia a najšťastnejšia. To sú len niektoré z prívlastkov, ktoré sa bežne používajú pri opise hlavného mesta Dánska – Kodane. Bránu do Škandinávie zdobia prekrásne kanály, úzke uličky a staré pestré domčeky. Pôsobia takmer rozprávkovo. Ale to bude tým, že tu žil najznámejší rozprávkar všetkých dôb Hans Christian Andersen? Jeho fantazijne dedičstvo pripomína aj bronzová socha Malej morskej panny, ktorá sa stala symbolom mesta. Mnohé paláce a historické pamiatky, jedna z posledných kráľovských rodín sveta či pokus o vytvorenie slobodného mesta Christiana. Kodaň je nekonečná studnica inšpirácií, ktorá nezamŕza ani počas chladného počasia.

Kodaň viete najlacnejšie rezerovať z Budapešti, ale potešila aj nová linka Laudamotion z Viedne. Ak neviete nájsť dobrú resp. lacnú letenku do Kodane, skúste letieť do susedného švédskeho Malmo. A ak chcete zobrať deti do Legolandu, super letenky sa dajú rezervovať z Budapešti alebo Viedne priamo do Billundu.

Dánsko má najmenej extrémnu klímu spomedzi všetkých škandinávskych krajín. Najteplejším mesiacom je júl s priemernou teplotou 17 °C, ktorá avšak cez deň môže prekročiť aj 25 °C. Naopak, najchladnejším mesiacom je január s priemernou teplotou okolo 0 °C. Najviac prší v júni, ktorý v priemere zaznamenáva okolo 60 mm zrážok, čo nie je výrazne veľa. Počas leta je v meste veľké množstvo turistov. Ak preferujete menej zaplnené ulice, ideálnym časom na návštevu bude pre vás máj, jún alebo september.

Národnou menou je dánska koruna, ktorú zameníte bezproblémovo na mieste. Verejná doprava v meste je veľmi kvalitná. Je tvorená prímestskými vlakmi S-train, metrom, autobusmi a žltými vodnými autobusmi – ferries, ktoré sa pohybujú po Kodanskom prístave. Vždy si kúpte vopred lístok pred vstupom do vlaku alebo metra. Kúpiť si ho môžete v automatoch alebo v stánkoch na staniciach. V autobusoch si môžete lístok kúpiť aj u šoféra, čo je však o niečo drahšie. Kontroly lístkov sú veľmi časté. Ten istý lístok môže byť použitý na metro, autobus, vlak alebo ferry. Kodaň je rozdelená na viaceré zóny. Lístok si vždy kupujte vopred na zóny, v ktorých sa plánujete pohybovať. Prvé dve zóny pokrývajú väčšinu centra. Prvé tri zóny cestu na letisko. Okrem jednorazového lístka si môžete kúpiť lístok aj na jeden alebo sedem dní. Cenovo výhodnou alternatívou k tradičným lístkom je kúpa City Passu, s ktorým môžete cestovať po zóne 1 – 4 buď na 24 hodín, alebo na 72 hodín.

Zopár zaujímavostí: Dánsky názov mesta København pochádza zo stredovekej dánčiny a znamená prístav obchodníkov. Kodaň sa rozkladá na dvoch ostrovoch – Sjælland a Amager. Kodaň má vyše 583 000 obyvateľov. V metropolitnej oblasti však žijú takmer dva milióny obyvateľov. Dánsko býva opakovane označované za najšťastnejšiu krajinu sveta. V rebríčku World Happiness Report pre rok 2017 sa Dánsko umiestnilo na druhom mieste. Kodanský prístav je tak čistý, že by ste sa v ňom mohli bezpečne okúpať. Kodaň je jedným z najlepších miest pre bicyklovanie. Viac ako polovica mesta chodí do práce na bicykli.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore