Nájdeš nás aj na:

Letenky

Carbon offsetting – staraj sa o matku Zem aj pri kúpe letenky

Podľa niektorých sledovať trendy a nasledovať influencerov znamená nechať sa ovplyvňovať povrchnými vecami. Posledné roky však nás hreje pri srdiečku, že čím ďalej, tým viac je in starať sa nie iba o seba, ale aj o prostredie, v ktorom žijeme (pamätáš si napríklad náš článok o vertikálnej farme spoločnosti Emirates?). Takým najnovším trendom (aj) v letectve je carbon offsetting. Doslovne tento výraz môžeme preložiť ako uhlíkovú kompenzáciu. Je nám jasné, že preklad ešte neznamená vysvetlenie, preto sa pokúsime o krátky opis toho, o čo sa vlastne jedná.

Čo je carbon offsetting?

Uhlíkové emisie sú veľkým problémom dnešného sveta, spôsob nazývaný carbon offsetting sa pokúša o vzbudenie a prevzatie zodpovednosti za túto činnosť. A tým aj o redukciu miery ubližovania našej planéte. Kompenzácia jednej tony uhlíka znamená, že do atmosféry sa dostane o jednu tonu menej oxidu uhličitého. Tento proces má viesť k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality – malo by sa vypustiť iba toľko skleníkových plynov, koľko ekosystémy dokážu zachytiť. Môže ísť o výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, likvidáciu znečisťujúcich látok alebo aktivity energetickej účinnosti projekty veterných turbín.

Ako cestovať šetrne?

Väčšina nových lietadiel vypúšťa menej oxidu uhličitého. Šetrný je napríklad Boeing 737 MAX  (z Bratislavy nimi lieta Travel Servis a od jesene flydubai), ďalej Airbus A320 NEO, ale aj slávny Boeing 787 Dreamliner – na diaľkové lety (z Viedne sa dá lietať Dreamlinerom napríklad s Qatar Airways alebo Thai Airways). LOT patrí tiež medzi eko-prepravcov a podporuje carbon offsetting. V prípade letov do Ameriky využíva len Dreamliner Boeing 787 a bez prestupu. Prečo je dôležité spomenúť, že ide o priame lety? Najviac emisií sa spaľuje pri vzlietaní, preto je ekologickejšie neprestupovať.

Síce sme na začiatku článku písali o pozitívnom vplyve niektorých trendov, Slováci žiaľ o túto službu ešte neprejavujú veľký záujem, kým niektoré americké letecké spoločnosti ponúkajú túto možnosť už priamo v procese rezervácie. V našom regióne sa carbon offsettingu najviac venuje letecká spoločnosť Austrian Airlines. Na svojej stránke ponúka veľmi praktickú kalkulačku, ktorá dokáže vyrátať peňažnú hodnotu carbon offsettingu v súvislosti s konkrétnym letom. Táto hodnota neovplyvňuje cenu letenky, ale cestujúci dbajúci o životné prostredie môže prispieť dobrovoľne. Nejde o horibilné sumy, ak napríklad cestuješ z Viedne do Rio de Janeiro s prestupom v Paríži, uhlíková kompenzácia stojí priblížne 68€.

 

Nečakáme. Konáme.

Nechceme vyznieť pateticky, ale nebuďme iba pozorovateľmi veľkoleposti iných. Pelikán je aktivistom v oblasti ochrany životného prostredia. V našich kanceláriách limitujeme používanie papiera, veľmi intenzívne sa zapájame do procesu recyklácie a každý rok spolu sadíme stromy v Tatrách. A teraz už vieme aj to, ako máme postupovať pri kúpe letenky. A Vy? Spravíme spoločne z carbon offsetingu trend aj na Slovensku?

Pelikánci sadia stromy v Tatrách

5 (100%) 8 vote[s]
Pokračovať v čítaní
Advertisement
Komentáre
Advertisement Booking.com

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Piatok, 24. máj 2019
17:45 | Nenechaj si ujsť lacnú Bukurešť: Tam aj späť začiatkom leta z Viedne za 33 eur!
12:10 | Miláno hlási lacné letenky! Leť v lete za super ceny od 43 eur.
10:27 | 389 eur za 8-dňový all-inclusive v Turecku? Sprav si leto už budúci týždeň.
8:41 | Bezkonkurenčná ponuka na Rio de Janeiro! Letenky z Prahy s návratom do Viedne za 479 eur.
8:06 | Nádherná a dobrodružná Keňa za 439 eur: Objavili sa lacné letenky Ethiopian Air Lines.

Štvrtok, 23. máj 2019
15:04 | Na víno do Bordeaux? Letenka z Viedne ako víno za 55 eur.
1 2 3 43

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore