Nájdeš nás aj na:

Letenky

Carbon offsetting – staraj sa o matku Zem aj pri kúpe letenky

Podľa niektorých sledovať trendy a nasledovať influencerov znamená nechať sa ovplyvňovať povrchnými vecami. Posledné roky však nás hreje pri srdiečku, že čím ďalej, tým viac je in starať sa nie iba o seba, ale aj o prostredie, v ktorom žijeme (pamätáš si napríklad náš článok o vertikálnej farme spoločnosti Emirates?). Takým najnovším trendom (aj) v letectve je carbon offsetting. Doslovne tento výraz môžeme preložiť ako uhlíkovú kompenzáciu. Je nám jasné, že preklad ešte neznamená vysvetlenie, preto sa pokúsime o krátky opis toho, o čo sa vlastne jedná.

Reklama

Čo je carbon offsetting?

Uhlíkové emisie sú veľkým problémom dnešného sveta, spôsob nazývaný carbon offsetting sa pokúša o vzbudenie a prevzatie zodpovednosti za túto činnosť. A tým aj o redukciu miery ubližovania našej planéte. Kompenzácia jednej tony uhlíka znamená, že do atmosféry sa dostane o jednu tonu menej oxidu uhličitého. Tento proces má viesť k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality – malo by sa vypustiť iba toľko skleníkových plynov, koľko ekosystémy dokážu zachytiť. Môže ísť o výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, likvidáciu znečisťujúcich látok alebo aktivity energetickej účinnosti projekty veterných turbín.

Ako cestovať šetrne?

Väčšina nových lietadiel vypúšťa menej oxidu uhličitého. Šetrný je napríklad Boeing 737 MAX  (z Bratislavy nimi lieta Travel Servis a od jesene flydubai), ďalej Airbus A320 NEO, ale aj slávny Boeing 787 Dreamliner – na diaľkové lety (z Viedne sa dá lietať Dreamlinerom napríklad s Qatar Airways alebo Thai Airways). LOT patrí tiež medzi eko-prepravcov a podporuje carbon offsetting. V prípade letov do Ameriky využíva len Dreamliner Boeing 787 a bez prestupu. Prečo je dôležité spomenúť, že ide o priame lety? Najviac emisií sa spaľuje pri vzlietaní, preto je ekologickejšie neprestupovať.

Síce sme na začiatku článku písali o pozitívnom vplyve niektorých trendov, Slováci žiaľ o túto službu ešte neprejavujú veľký záujem, kým niektoré americké letecké spoločnosti ponúkajú túto možnosť už priamo v procese rezervácie. V našom regióne sa carbon offsettingu najviac venuje letecká spoločnosť Austrian Airlines. Na svojej stránke ponúka veľmi praktickú kalkulačku, ktorá dokáže vyrátať peňažnú hodnotu carbon offsettingu v súvislosti s konkrétnym letom. Táto hodnota neovplyvňuje cenu letenky, ale cestujúci dbajúci o životné prostredie môže prispieť dobrovoľne. Nejde o horibilné sumy, ak napríklad cestuješ z Viedne do Rio de Janeiro s prestupom v Paríži, uhlíková kompenzácia stojí priblížne 68€.

 

Nečakáme. Konáme.

Nechceme vyznieť pateticky, ale nebuďme iba pozorovateľmi veľkoleposti iných. Pelikán je aktivistom v oblasti ochrany životného prostredia. V našich kanceláriách limitujeme používanie papiera, veľmi intenzívne sa zapájame do procesu recyklácie a každý rok spolu sadíme stromy v Tatrách. A teraz už vieme aj to, ako máme postupovať pri kúpe letenky. A Vy? Spravíme spoločne z carbon offsetingu trend aj na Slovensku?

Pelikánci sadia stromy v Tatrách


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   5/5 - (8 votes)
  Komentáre
  Hore