Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Svet očami travel blogerov počas koronakrízy

Svet očami travel blogerov počas koronakrízy

Vo februári som sa po roku strávenom v kanadských horách, presnejšie v Banffe, vrátila späť domov. Vidieť rodinu, najesť sa dobrej slovenskej kuchyne 😛 a v apríli som plánovala letieť do Austrálie. Plány mi skrížila pandémia. Niektorí moji kamaráti ešte pred vyhlásením zákazov stihli odletieť. Aké sú ich skúsenosti z Kanady, Nového Zélandu, Ibizy či Austrálie? Prečítaj si, ako sa podarilo niektorým cestovateľom vrátiť sa pred krízou domov a ako prežívajú prísne podmienky tí, ktorí v cudzine ostali.

Reklama

Takže začíname: Top destinácie bez turistov alebo ako sa moji kamaráti vybrali do zahraničia ešte v čase, keď o pandémii nebola reč.

Zasnežená Kanada bez lyžiarov

Kika mi napísala už koncom roka 2019, že si ide splniť svoj kanadský sen v horskom mestečku Banff, kde som v tom čase žila. Bohužiaľ, minuli sme sa, ona priletela len pár dní po tom, čo som ja odletela  na potulky do Guatemaly. Kika si už od januára 2020 hľadala prácu a plánovala sa v Kanade usadiť na minimálne rok.

V januári a februári kanadské teploty klesajú až pod – 20 stupňov, čo dokáže veľmi obmedziť spoznávanie okolia. Treskúca zima aj napriek obrovskému nadšeniu skazí dobrú lyžovačku, a preto je niekedy najlepšie počkať do marca, niekedy až apríla, kedy sú hory, sneh, a hlavne teploty oveľa prijateľnejšie. Na moje prekvapenie kanadské lyžiarske strediská zostali otvorené až do konca marca, hneď ako ich však zavreli, v Banffe nastalo rovnaké ticho ako v našich Tatrách. Mestečko ostalo bez turistov a backpackeri ako Kika stratili prácu na neurčito. Preto sa aj ona rozhodla vrátiť do bezpečia domoviny.

Obyvatelia Banffu sú podobne ako my už niekoľko týždňov v karanténe, mestečko však vyzerá na nepoznanie. Ako sa v národnom parku patrí, osídlili ho najmä prebúdzajúce sa zvieratá, stáda jeleňov križujúce mestské chodníčky a medvede po zimnom spánku. Domáci vytrvalo bojujú proti turistom, ktorí sa snažia narušiť pokoj mesta počas pandémie, aj napriek tomu sa stále nájdu takí, ktorí sa snažia prekročiť zatvorené brány národného parku.

Pozri si na videu prechádzanie losov – Elk Crossing.

Nový Zéland a kivi, ktoré nemá kto oberať

Kláru som spoznala počas môjho roku v Kanade, kde sme si hneď padli do oka a zistili, že nás zaujímajú podobné veci. Obe sa cítime najlepšie v horách a vôbec ma neprekvapilo, že Kláriným ďalším cestovateľským snom bol Nový Zéland, kde som strávila jeden rok tesne pred mojím pobytom v Kanade. Hneď, ako sa Kláre podarilo získať ročné pracovné víza, rozhodovala sa, či vycestuje do horského strediska Queenstown (tam som bola ja), alebo strávi jesennú sezónu oberaním kivi na severnom ostrove.

Prvý problém prišiel už v januári, kedy Kláre zrušili let s presunom cez Šanghaj. Vtedy ani jedná z nás netušila, aký veľký bude mať vplyv koronavírusu na cestovanie. Nejako sa jej podarilo docestovať na Nový Zéland, no vtedy sa len začal jej skutočný boj. Február strávila Klára spolu s kamarátkou stopovaním po Severnom ostrove a stretli sa s mnohými domácimi i zahraničnými ľuďmi, ktorí práve prišli o prácu. Písala mi, že začali strácať nádej. Presun na Južný ostrov Nového Zélandu už nebol možný, nakoľko novozélandská vláda zrušila všetky trajekty a miestnym dala 48 hodín na presun na Severný ostrov za prácou a za rodinami. Kláre a Míši tak trvalo mesiac, kým našli prácu v malom mestečku pri Taurange na farme s kivi.

Dievčatá si pochvaľovali kolektív aj prácu, ale po týždňoch aj Klára prehodnotila situáciu a rozhodla sa prihlásiť a požiadať o repatriačný let domov. Dnes už je v bezpečí chatky na samote a užíva si svoje povinné dva týždne karantény. Míša však zostala na Novom Zélande a uvidíme, ako sa jej podarí prečkať novozélandskú zimu.

Horúca Austrália má zatvorené pláže

Ashley a Tomáša som spoznala počas môjho ročného pobytu na Novom Zélande. Kanaďanka Ashley sa vybrala do Austrálie tesne po Vianociach. Bola absolútne nadšená a pripravená pracovať takmer kdekoľvek, nemala presný plán, ani konkrétne miesto, kde by sa chcela usadiť. Cestovať začala, podobne ako ja, na východnom pobreží a to na Gold Coaste.

Po úspešnom výlete na čarovný Fraser Island, ktorý je neobývaným rajom či je pandémia alebo nie, sa veci začali komplikovať. Austrália sa podľa slov travel blogerov spamätávala až trošku neskôr, a preto potrebovala radikálne riešenia. Tisícky Austrálčanov, ktorí sa vrátili zo zahraničia domov po niekoľkých rokoch, sa rozhodli stráviť leto na pláži. Tie však od konca marca rovnako ostávajú zatvorené. Austrálčania sa po viacerých sťažnostiach na dovolenkárov v Byron Bay či na Bondi Beach rozhodli zatvoriť aj vnútroštátne hranice.

Ashley sa podarilo dostať naspäť do Kanady, Tomáš je však stále v Sydney, kde má zabezpečenú stálu prácu aj počas lockdownu. Ako však napísal, Sydney vyzerá ako po apokalypse a backpackerom radí odísť domov alebo zostať pracovať v poľnohospodárstve, kde ich najviac potrebujú. Repatriačné lety si totiž viacerí z nich nemôžu dovoliť, a tak zostávajú na rôznych farmách, kde žijú z úspor. Do Austrálie som sa tento rok chystala aj ja, nadšene som plánovala svoj let do západnej časti, konkrétne do Perthu, austrálska vláda však už upozornila, že do konca roka ani miestni ani cestovatelia nemajú počítať s otvorením hraníc.

Raj na španielskych ostrovoch sa zmenil na domáce väzenie

Simkin príbeh je úplne iný. Simka na Kanárskych ostrovoch žije už pár rokov aj s priateľom, pracuje tam ako učiteľka angličtiny. Počas španielskej situácie sa ani ona, samozrejme, nemôže pohnúť z bytu. Ako mi napísala, pandémia ich zasiahla v turistickej sezóne a je to o to ťažšie, že Španieli sú kontaktný národ a nie sú zvyknutí byť zatvorení doma. Rúška vraj stále mnohí nenosia, ale majú zakázané takmer všetko, do obchodu môže ísť z páru vždy len jeden z rodiny. Polícia to prísne kontroluje a pokutuje akékoľvek narušenie. Vtipkovala aj o dobrom biznise s požičiavaním psov, čo je asi jediná možnosť legálnej prechádzky v prírode. Španielov vraj dobrá nálada neopúšťa a aspoň po sebe pokrikujú z balkónov.

Rovnako sa mnohí cestovatelia obávajú, čo bude s dovolenkovou sezónou na ďalších ostrovoch, ktoré sú letným domovom pre mnohých Slovákov. Aj ja rada spomínam na svoju sezónu na Ibize, tento rok ale asi zostanem len pri live streamoch na Facebooku. 

Letušky uväznené medzi mrakodrapmi v Dubaji

Ako prežívajú pandémiu cestovateľky z povolania? Po niekoľkých týždňoch lietania do rizikových destinácií zostali letušky uväznené v tzv. pozlátenej cele v Dubaji. Na vychádzanie z domu je potrebné špeciálne povolenie, nakupovať môže len jeden člen domácnosti, aj to len raz za tri dni  a s povolením na konkrétny termín. Výber z bankomatu je dovolený raz za 5 dní a na návštevu lekára môžete bez udania vážnych dôvodov rovno zabudnúť. Okrem rúška musia Dubajčania povinne nosiť aj ochranné rukavice. Letušky sedia doma v Dubaji už niekoľko týždňov a aj ony zvažujú žiadosť o repatriačný let, keďže svoje zamestnanecké zľavy na letenky tak skoro nevyužijú.

Momentálne sú však v bezpečí svojich domovov, jedna na 20-tom a druhá s bytom na 30-tom poschodí. Viete si predstaviť žiť tak vysoko? Zamyslela som sa nad tým aj ja. Koľkokrát ich počujem smútiť za našou krásnou zeleňou, či už len prechádzkou za domom pri jazierku, aj ja si znovu vážim aspoň to málo, čo teraz máme. Ani lesk luxusu v Dubajských Emirátoch by to nenahradil.

Verím, že pandémiu zvládneme a raz sa znovu stretneme, možno práve aj na dubajskom letisku niekde na ceste za ďalšou exotikou 🙂 Zostaňte doma a, hlavne, zostaňte zdraví.

Dôležité:

Mohlo by ťa zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Jesika začala písať o svojich cestách už počas štúdia na Slovensku. Hneď po ukončení školy sa vybrala na leto do Ameriky, neskôr žila na Novom Zélande, prešla kus Európy, Austrálie i Ázie a momentálne organizuje eventy v kanadskom Banffe. Miluje horské prostredie, ale často ju nájdete pátrať aj po dobrodružstvách pri sopkách, v džungli či v tuk-tuku.

Hore