Nájdeš nás aj na:

Austrália a Oceánia

Nový Zéland: Sprievodca krásnou krajinou Pána prsteňov (+ letenky so 46 kg batožinou za 759€)

Nový Zéland: Sprievodca krásnou krajinou Pána prsteňov (+ letenky so 46 kg batožinou za 759€)

V posledných rokoch sa objavujú veľmi lacné letenky na Nový Zéland! Kúzelná príroda Oceánie na opačnej strane planéty je tak teraz na dosah. Na ostrovoch nájdeš horské treky, národné parky, pláže, termálne pramene, gejzíry, sopky, maurskú kultúru, pokojnú atmosféru aj príjemnú klímu. Pripravili sme si pre teba malého sprievodcu touto jedinečnou krajinou!

Reklama

Rezervuj letenku do Aucklandu s China Eastern Airlines a Shanghai Airlines. V cene máš 46 kg batožinu.

Akciové letenky

Nový Zéland a jazero Wanaka.

Ako si vyhľadať letenky na Nový Zéland?

Na nič nečakaj, zdarma si vyhľadaj a porovnaj akčné letenky na Nový Zéland. Lety kupuj vždy s dostatočným časovým predstihom, aby si získal/a najvýhodnejšiu cenu. Za ideálny čas rezervácie sa považuje obdobie okolo 65 dní pred plánovaným odletom. Pri letoch k protinožcom ti odporúčame ešte trochu dlhší čas, aby si mal čo najširšiu ponuku.

Letenky na Nový Zéland

Z Európy sa na Nový Zéland lieta väčšinou cez ázijské metropoly Hongkong, Singapur alebo Tchaj-pei. Do týchto miest mieria priame spoje napríklad z Frankfurtu, Mníchova alebo z Zürichu. Najviac zahraničných letov pristáva na najväčšom novozélandskom letisku v Aucklande, ale medzinárodné letisko nájdeš aj v mestách Wellington, Christchurch, Dunedin či Queenstown.

Vitaj na Novom Zélande, kde žije 4x viac oviec než ľudí.

Nízkonákladové lety

Medzi Severným a Južným ostrovom Nového Zélandu môžeš prejsť trajektom alebo využiť služby vnútroštátnych letov. Vďaka nízkorozpočtovým leteckým spoločnostiam ako sú Virgin Australia a Jetstar, sa lacno dopravíš aj do susednej Austrálie. Môžeš si preto tiež nájsť spiatočný let z Európy do Sydney a na Zéland následne priletieť s low cost aerolíniami.

Úžasná príroda Nového Zélandu.

Podmienky vstupu na Nový Zéland a zmeny v roku 2019

Pracovné programy

Na Nový Zéland sme sa vydali na dlhšiu dobu v rámci pracovného programu Working Holiday New Zealand. Tieto víza majú limitovaný počet miest a žiada sa o ne online každý rok v marci. Viac informácií o podmienkach žiadosti získaš na stránke New Zealand Immigration. Záujem Čechov o tento typ víz sa každoročne zvyšuje, a preto sa na žiadosť dôkladne priprav. Pokiaľ sa ti nepodarí povolenie získať, máš ešte možnosť využiť ďalšie typy víz, napríklad študijné alebo vízum pre prácu v poľnohospodárstve.

Turistická cesta

Ak sa na Nový Zéland chystáš na kratší čas než tri mesiace, nepotrebuješ žiadať o žiadne víza. Od októbra 2019 však začne platiť nová podmienka, ktorou je povinná registrácia ETA (Electronic Travel Authority), podobne ako je to napríklad v USA alebo v Kanade. Budeš musieť tiež zaplatiť turistický poplatok. Pre turistický pobyt dlhší ako tri mesiace je potom nutné žiadať o typ Visitor visa.

Požiadaj o pracovné víza Working Holiday alebo sa na Nový Zéland vydaj na kratší čas.

Ako na Zélande cestovať

Kúpa alebo prenájom auta

Po prílete do Aucklandu sme zvažovali, ako budeme po ostrovoch cestovať. Nakoniec sme sa pridali k slovenským kamarátom, ktorí si týždeň pred našim príletom kúpili auto. Vlastné vozidlo si zaobstarali na Južnom ostrove po tom, čo si našli prácu. Budeš na Zélande dlhšie? Kúpa auta je ideálna voľba. Použité automobily sú navyše veľmi lacné a prevod registrácie hravo vyriešiš na miestnej pošte. Mnoho ponúk predaja áut objavíš na internetových bazároch a vo facebookových skupinách.

Vyhľadaj si výhodnú ponuku autopožičovní

Na kratší čas je lepšie si auto prenajať, odpadnú ti starosti s predajom a tiež prípadnými opravami a poistením. Pozri si výhodné ponuky prenájmu áut na Novom Zélande a vyber si tú najlepšiu.

Požičaj si auto a prejdi sa po pláži 90 Mile Beach.

Autobusom alebo stopom

Pokiaľ cestuješ napríklad sám a nechceš si požičať auto, môžeš využiť miestne autobusy, ktoré však nie sú úplne najlacnejšie a nezájdeš s nimi do všetkých miest. Väčšina ľudí má totiž na Zélande vlastné auto. Na Severnom ostrove je dopravná sieť omnoho hustejšia než na juhu.

Cestovanie miestnou dopravou môžeš hravo spojiť so stopovaním. Stopovanie na Novom Zélande patrilo k najľahším, aké sme kedy na svete zažili. Milí ľudia ti spravidla rýchlo zastavia a krajina patrí k najbezpečnejším na svete. Jediným problémom môže byť daždivé počasie a dlhé čakanie v menej obývaných oblastiach.

Stopovanie je na Novom Zélande veľmi jednoduché.

Na bicykli alebo peši

Stretli sme tu mnoho cestovateľov, ktorí išli cez Nový Zéland na bicykli alebo sa ho rozhodli prejsť peši. Ak máš kondíciu a dosť času, choď na legendárny trek Te Araroa, ktorý vedie cez celý Nový Zéland. Tritisíc kilometrové dobrodružstvo začína na severnom myse Severného ostrova Cape Reinga a vedie až na samotný juh Južného ostrova do mesta Bluff. Trasa ide cez mestá, lesy, hory, sopky i pláže a je veľmi dobre značená, podobne ako ostatné treky na Novom Zélande. Na internete si vždy nájdeš presnú mapu. Napriek tomu si stiahni offline mapy Maps.Me, aby si vždy vedel, kde sa aktuálne nachádzaš.

Nový Zéland a ubytovanie

Ostrovy Nového Zélandu sú skvelým miestom ku kempovaniu. Určite si do mobilu nezabudni stiahnuť aplikáciu CamperMate, ktorá ti odhalí bezplatné miesta na kempovanie po celej krajine. Počasie môže byť na niektorých miestach veľmi premenlivé, a preto si občas nezaškodí odpočinúť v nejakom peknom hoteli či hosteli. Nový Zéland je veľmi vyspelá krajina a tomu zodpovedá aj vysoká úroveň ubytovania.

Pozri sa na ponuku ubytovania v hlavnom meste Wellington.

Romantické horské chaty

Zážitkom je tiež spať v horských chatách, ktorých je po celom Zélandu mnoho a rozdeľujú sa do niekoľkých kategórií. Niektoré odľahlé a málo vybavené chaty sú dokonca zadarmo. Pokiaľ zháňaš ubytovanie na dlhší čas, poobhliadni sa opäť v skupinách na Facebooku. V mestách tiež väčšinou vychádzajú špeciálne noviny s ponukami práce a ubytovaním.

V Queenstowne je to napríklad pravidelný týždenník Lakes Weekly Bulletin. Na rôzne ponuky práce, ubytovania a predaj vecí sa môžeš pozrieť aj na populárne weby GumTree a TradeMee, ktoré fungujú na Novom Zélande a v Austrálii.

Rezervuj si noc v niektorej z horských chát.

Cesta na Nový Zéland – tipy a triky

 • Na južnej pologuli sú zima a leto opačne než u nás. Na Novom Zélande sa dá od júna do septembra skvele lyžovať a nájsť si prácu v lyžiarskych strediskách.
 • Pokuty pri riadení vozidla sú všeobecne veľmi vysoké. Daj si preto pozor na striktné dodržiavanie rýchlosti a všetkých ďalších pravidiel cestnej premávky.
 • Zďaleka najlacnejší supermarket na Novom Zélande je PAK’nSAVE. Na tento reťazec narazíš v každom väčšom meste. Trochu drahšie supermarkety sú New World alebo FreshChoice.
 • Salvation Army si ľahko a lacno dokúpiš oblečenie, športové potreby, knihy, nábytok a všetko, čo ti bude na ceste náhodou chýbať.
 • V supermarketoch Warehouse zase dostaneš elektroniku, obuv aj rôzne a potreby pre kutilov a na kempovanie.
 • Pre vstup do baru budeš ako cudzinec potrebovať cestovný pas, pokiaľ samozrejme nemáš priamo novozélandský doklad. Daj si preto pozor, aby si ho vo  víre noci nestratil/a. Pas budeš spravidla ukazovať aj pri kúpe alkoholu v špecializovaných obchodoch „liquor stores“.
Za ovocím kiwi sa vydaj do mesta Te Puke.

Čo je ešte dobré vedieť?

 • V letnej sezóne bývajú horské chaty a kempy dlho dopredu zabukované, a preto nenechávaj nič na náhodu a rezervuj si ich s predstihom. Zváž cestovanie mimo hlavnú sezónu.
 • Počasie na Novom Zélande býva naozaj často premenlivé. Pribaľ si preto na cestu kvalitnú obuv a nepremokavé oblečenie. Trekové boty na Zélande určite využiješ.
 • Honorárny konzul SR sídli v Aucklande na Severnom ostrove. Najbližšie veľvyslanectvo sa nachádza v susednej Austrálii. V prípade straty pasu či ďalších problémov si vyhľadaj kontakty na internete.

A čo na Novom Zélande navštíviť?

Teraz už trochu vieš ako na to. Ešte ti ponúkame niekoľko zaujímavých tipov na miesta, kde sa nám páčilo najviac. Cestovanie na Novom Zélande je oproti susednej Austrálii ľahšie, lebo vzdialenosti sú v kiwilande omnoho menšie. Na Zélande sme strávili skoro rok života a niekoľkokrát sme ho prešli zo severu na juh. Vždy samozrejme záleží, koľko máš na cestu času. V prípade časovej tiesne sa zameraj najmä na jeden z ostrovov, ktorý si užiješ naplno! Čo by sme ti odporúčali?

Hory, jazerá, sopky, vodopády, pláže, termálne pramene. To je Nový Zéland!

Severný ostrov

Menší Severný ostrov Nového Zélandu má teplejšie podnebie po celý rok. Hovorí sa, že preto na ňom žije viac Maurov, ktorí sú pôvodom z tropickej Polynézie a je im tak na juhu zima. Na tomto ostrove si užiješ viac kúpania v oceáne!

Prejdi sa autom po pláži

Na úplnom severe Nového Zélandu objavíš veľkú zaujímavosť a zároveň zábavu, ktorou je pláž 90 mile beach. Táto široká pláž slúži ako oficiálna cesta a môžeš sa po nej skutočne prejsť. Daj si len pozor na morský príliv, aby ti auto v piesku neuviazlo. Na konci pláže objavíš obrovské piesočné duny, na ktorých si vyskúšaš sandboarding, čo je jazda na doske po piesku.

Vybavenie sme si požičali priamo na mieste a bola to veľká sranda! Pri ceste späť do Aucklandu sa zastav v dedine Puhoi, kde objavíš krčmu s českými koreňmi. Čapujú tam dokonca Pilsner Urquell, čo nás po mnohých mesiacoch na Novom Zélande potešilo.

Sandboarding na Severnom ostrove.

Rotorua a termálne oblasti

Na Severnom ostrove sa nám asi najviac páčila oblasť okolo mesta Rotorua. Nachádza sa tam niekoľko pamiatok maurskej kultúry a tiež veľa termálnych oblastí, gejzírov a bahenných sopiek. Niektoré hotely ponúkajú platené termálne bazény, ale nás skôr lákali tie prírodné. Medzi tieto miesta sa radí napríklad prírodná termálna lagúna pri vstupe do termálneho parku Wai-O-Tapu. Ďalší prírodný kúpeľ na teba čaká neďaleko známych vodopádov Huka Falls.

Maurská kultúra v meste Rotorua.

Kúpeľ pod termálnym vodopádom

Najväčším zážitkom však pre nás bol horký vodopád na riečke Kerosene Creek. Hoci je Nový Zéland veľmi bezpečný, ku krádežiam tam pravidelne dochádza. Parkovisko pri už spomínanom vodopáde môže byť preto jedným z rizikových miest. Nenechávaj si preto v aute žiadne cennosti alebo sa pri horkom prameni vystriedaj s kamošmi. Naše auto raz vykradli neďaleko Dunedinu. Kamarátovi Davidovi ukradli všetky veci vrátane pasu.

Termálny vodopád Kerosene Creek.

Krajina aktívnych sopiek

Na Severnom ostrove sa nachádza mnoho sopiek, ktoré sú známe i z trilógie Pán prsteňov. Od krásneho jazera Lake Taupo sa ľahko dostaneš do národného parku Tongariro, kde objavíš najnavštevovanejšiu horskú túru skupiny Great Walks. Ide o 20-kilometrový trek Tongariro Crossing, ktorý sa dá absolvovať za jeden deň. Pri dlhšej dvojdennej verzii (Tongariro Northern Circuit) môžeš prespať na horskej chate. Vždy je nutná včasná rezervácia ubytovania.

Národný park Tongariro patrí k hlavným atrakciám.

Pozor na sopečnú činnosť

Sopky Ngauruhoe a Ruapehu sú stále aktívne, a preto venuj zvýšenú pozornosť všetkým výstražným upozorneniam a rozhodne sa nevydávaj mimo značené trasy. Za jasného počasia je vidieť aj vzdialená sopka Mount Taranaki, na ktorú je tiež možné sa vydať. Tento spiaci stratovulkán je skutočne nádherný a rozhodne stojí za návštevu.

Fotogenická hora Mount Teranaki.

Južný ostrov

Južný ostrov je rozľahlejší a svojimi horami viac podobný napríklad európskym Alpám. Nachádza sa tu najvyššia hora Nového Zélandu a mnoho ďalších jedinečných prírodných scenérií.

Centrum diania v Queenstowne

Základňou pre prácu a výlety do okolia sa pre nás na niekoľko mesiacov stalo malé outdoorové mestečko Queenstown. Na prvý pohľad ti možno príde veľmi turistické, lebo v posledných rokoch sem prichádza omnoho viac ľudí z Ázie i celého sveta. Akonáhle sa však vyberieš von z mesta, ocitneš sa skoro úplne osamote. Samotný Queenstown je zasadený do nádhernej krajiny pri jazere Wakatipu pod symbolickým pohorím Remarkables.

Queenstown sa stal našim domovom na Novom Zélande.

Mesto má veľmi strategickú polohu pre výlety a treky v okolí Glenorchy, Wanaky či Milford Sound. Práve v tejto oblasti na teba čaká úchvatná novozélandská príroda! V zime si môžeš zalyžovať v pohorí Remarkables alebo na Coronet Peaku.

Západ slnka na jazere Wakatipu.

Slávny Milford Sound

Horská túra Milford trek býva často označovaná za najkrajšiu na svete. Z nášho pohľadu je však veľmi predražená. Vydaj sa radšej na omnoho dostupnejšiu Routeburn track z obce Glenorchy. Na fjorde so známou horou Mitre Peak určite nesmieš vynechať dvojhodinovú plavbu loďou!

Určite nevynechaj plavbu pri fjorde Milford Sound.

Priprav sa na počasie!

Zisti si dopredu predpoveď počasia, pretože Milford Sound patrí k najdaždivejším miestam Nového Zélandu a možno i celého sveta. Príroda je tu preto tak zelená. Scenérie sú však úžasné za každého počasia! Keď prší, tak sa na skalách vytvorí mnoho malých stekajúcich vodopádov. Ak budeš mať šťastie, zahliadneš počas plavby vedľa lode skupinu skákajúcich delfínov. Ďalšie pekné treky v Milford Sound sú Key Summit, Marian Lake a Tutoko River, kde uvidíš pravý novozélandský prales plný lián, obrích húb a machu.

Priaznivci horskej turistiky na Zélande prídu na svoje!

Zľavový portál na Novom Zélande

Máme pre teba ešte jeden tip, ako na ceste po Novom Zélande ušetriť. Pred výletom do Milford Sound sa pozri na ponuku zliav lodných spoločností na stránke BookMe, ktorá funguje ako zľavový portál pre najrôznejšie aktivity. Dajú sa tam vyhľadať i zľavy na bungee jumping, rafting, sky diving, motorový čln, zip trek, let helikoptérou a podobne. Zľavy sú významnejšie mimo letnú a zimnú sezónu.

Na zľavovom portáli si ľahko dohodneš vyhliadkový let alebo plavbu.

Národný park Mount Cook

Okrem Wanaky, Glenorchy, Queenstownu a Milford Soundu sa musíš rozhodne vybrať aj do národného parku Aoraki/Mount Cook, kde na tebe čaká najvyššia hora celého Nového Zélandu. Toto miesto sme si hneď po príchode zamilovali! Cestu Mueller Hut Route považujeme dokonca za najkrajší trek na ostrovoch.

Pohľad na najvyššiu horu Nového Zélandu.

Jednodenný výlet alebo prespanie na chate

Strmá cesta a schody k horskej chate ťa odmenia dych vyrážajúcimi výhľadmi na celé údolie, ľadovce, jazerá a zasnežené hory. V ich strede sa týči majestátny Mount Cook s nadmorskou výškou 3 724 metrov! Cesta tam a späť trvá približne deväť hodín, a preto je dobré začať skoro ráno. Môžeš však prespať na chate Mueller Hut, čo sa nám, dúfam, podarí nabudúce! Raňajky na takom mieste musia byť úchvatné!

Vrchol Mount Cook čoskoro skryje mrak.

Kde uvidíš papagája Kea?

S typickými novozélandskými horskými papagájmi Kea sa môžeš stretnúť už v údolí na parkovisku národného parku. My sme sa za nimi vydali na trasy Bush Track Red Tarns Track a niekoľko sme ich tam naozaj videli i z bezprostrednej blízkosti. Údolím Hooker vedie Hooker Valley Trak, ktorý ťa dovedie až k ľadovcovému jazeru priamo pod krásnu horu Mount Cook. Pokiaľ v sebe nájdeš odvahu, môžeš sa v ľadovej vode jazera vykúpať. Pravdepodobne budú vedľa teba plávať aj ľadové kryhy.

Kúpanie v ľadovcovom jazere v národnom parku Mt. Cook.

Nový Zéland ťa určite nesklame! Je kúzelný, pokojný a priateľský. Už dávno od nás nie je tak ďaleko! Dúfame, že ti naše rady trochu pomôžu pri plánovaní tvojej cesty!

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek pre pelipecky.cz.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (3 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore