Nájdeš nás aj na:

Pelipecka

Viac ako 75% Európanov bude v roku 2020 pokračovať v cestovaní, hovorí prieskum

Viac ako 75% Európanov bude v roku 2020 pokračovať v cestovaní, hovorí prieskum

Aprílový prieskum LuggageHero priniesol veľmi zaujímavé výsledky o cestovateľských chúťkach. Viac ako 75% Európanov si v roku 2020 praje pokračovať v cestovaní.

Reklama

Highlighty prieskumu medzi európskymi cestovateľmi ohľadom vplyvu COVID-19 na dopyt po cestovaní v roku 2020: 

  • 78% Európanov stále plánuje v období medzi júnom a decembrom 2020 vycestovať, pokiaľ ich domáca krajina alebo destinácia nebude v karanténe 
  • 91% respondentov už zrušilo svoje aprílové a májové cesty alebo zruší v dohľadnej dobe 
  • 64% sa vyjadrilo, že ich cestovateľský budget na rok 2020 bude nižší než očakávali pred koronavírusom, pred tromi týždňami to bolo 54%

V porovaní s podobným prieskumom, ktorý LuggageHero uskutočnil predošlý mesiac, aprílové výsledky ukazujú stále pretrvávajúci záujem o cestovanie, ale o niečo zvýšený level opatrnosti. 

Neočakávané efekty pandémie COVID-19 na cestovanie sú do veľkej miery citeľné v rámci Európy i sveta, keďže cestovatelia pochopiteľne menia svoje aktuálne cestovateľské plány. 

Podľa nového prieskumu od LuggageHero, poskytovateľa krátkodobej úschovy batožiny v 40 európskych a severoamerických mestách, napriek aktuálnym obmedzeniam v európskych krajinách sú mnohí cestovatelia naďalej optimistickí a veria, že ku koncu roka budú môcť opäť vycestovať. Tento prieskum bol vykonaný v období medzi 5-9. aprílom pomocou online formulára a zaisťuje vekový balanc, rovnako aj reprezentáciu pohlaví a geografickú reprezentáciu. 

Aktuálne cesty 

Takmer 60% respondentov malo plánovanú cestu na apríl alebo máj a väčšina z nich (91%) už túto cestu zrušila alebo zruší v dohľadnej dobe. Viac ako polovica plánovala cestovať s viac ako jednou osobou. 

Budúce cesty

Pokiaľ ide o cesty v období medzi júnom a decembrom, 54% Európanov už malo naplánované nejaké pobyty, a viac ako dve tretiny plánovali vycestovať s aspoň jednou ďalšou osobou. 

Vykazujúc veľkú vlnu optimizmu, 77% sa vyjadrilo, že tieto plány nebude meniť, pokiaľ ich domáca krajina alebo destinácia nebude v karanténe. To teda znamená, že v tomto momente vidíme iba 23%-ný vplyv na cestovateľský priemysel medzi júnom a decembrom. 

Zmeny v správaní

Z respondentov, ktorí sa vyjadrili, že v júni až decembri stále plánujú cestovať, takmer polovica (44%) hovorí, že nebude meniť pôvodnú destináciu. 35% ale odpovedalo, že sa bude snažiť vyhnúť veľkým mestám a verejnej doprave a namiesto toho sa zamerá na parky a prírodu. 

Takmer polovica respondentov stále plánuje vycestovať, zatiaľ čo 47% sa vyjadrilo, že v 2020 zvažuje zameniť medzinárodnej cesty za domácu. 

Iba 6% Európanov povedalo, že v 2020 nebude cestovať vôbec, na porovnanie, v predošlom prieskume to bolo 17%. Je možné, že čím dlhšie budú cestovatelia nútení zdržiavať sa vo vnútri, tým viac budú myslieť na budúce cesty. 

Opatrnosť rastie

LuggageHero vykonal pred tromi týždňami podobný prieskum, je možné ho nájsť tu. V súčasnosti sa iba 36% respondentov vyjadrilo, že sa budú snažiť držať rovnakého budgetu na rok 2020, s akým počítali pred príchodom koronavírusu. 35% bude svoje výdaje na cestovanie znižovať až do 40%, zatiaľ čo 29% respondentov hovorí, že svoj budget okrešú o viac ako 40%. Toto je približne 3% zníženie oproti výsledkom pred tromi týždňami, čo zrejme znázorňuje uťahovanie opaskov. 

Respondenti aprílového prieskumu stále vykazujú snahu v budúcnosti cestovať, ale i o niečo zvýšený level opatrnosti. Predošlý prieskum ukazoval, že 46% bude rátať s rovnakým budgetom. V priebehu iba troch týždňov sa toto číslo znížilo o 10%. V prípade zmeny zahraničnej cesty na domácu sa číslo takmer strojnásobilo, zo 17% v marci na 47% v apríli. Rozhodovanie ohľadom destinácie sa zmenilo iba zľahka, 2% respondentov sa chcú vyhnúť mestám a radšej sa zamerať na prírodu (nárast z 33% na 35%). 

CEO LuggageHero, Jannik Lawaetz, povedal, že ho veľmi teší pretrvávajúci záujem o objavovanie sveta a o získavanie nových zážitkov. 

“Napriek tomu, že ľudia, opodstatnene, rušia dovolenky v blízkej budúcnosti a možno oddiaľujú ďalšie, je viditeľné, že naši zákazníci sú stále zaviazaní cestovaniu,” povedal. “Veríme, že dopyt bude časom vyšší než kedykoľvek predtým, hneď ako bude znova bezpečné cestovať. Osobne, ja sa neviem dočkať.” 

Momentálne, Lawaetz hovorí, sa cestovateľský priemysel snaží nájsť spôsoby, ako urobiť niektoré služby v budúcnosti pohodlnejšími a dostupnejšími, zatiaľ čo budú dodržiavané prísne bezpečnostné pravidlá a zvýšená hygiena. 

“Priemysel je teraz zaneprázdnený zisťovaním spôsobov ako sa môžeme adaptovať na to, v čo veríme že bude úplne nový spôsob cestovania,” hovorí. “To bude pravdepodobne znamenať veci ako zvýšené hygienické praktiky, bezkontaktné platby, zvýšenú online interakciu a iné, čo môže krízu zmeniť na možnosť bezpečnejšieho cestovania, ktoré prinesie väčší pôžitok. Za nás, môj tím v LuggageHero sa momentálne snaží zahrnúť nové praktiky, ktoré zvýšia bezpečnosť a pôžitok našich zákazníkov.” 

Prieskum bol odoslaný e-mailom a bol respondentami vyplnený online prostredníctvom Google Forms 2200 medzi 05.04.2020 – 09.04.2020.

O LuggageHero

LuggageHero.com je celosvetová sieť bezpečnej, výhodnej a dostupnej úschovy batožiny v lokálnych obchodoch, kaviarňach a hoteloch. Batožina bola uložená už na viac ako 2 milióny hodín vo viac ako 1000 drop-off pointoch v Európe a Severnej Amerike. LuggageHero sídli v Kodani a pomáha cestovateľom v 40 veľkých mestách v Európe a Severnej Amerike. Minimálne 12 ďalších miest sa pridá tento rok. LuggageHero bol odporúčaný celosvetovými publikáciami ako New York Times, The Washington Post a CNBC. 

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Za každú minútu v Dubaji „zarobíš“ jednu mílu od Emirates. Tomu hovoríme ďalší dôvod ísť na tohtoročné EXPO 2020 https://t.co/xojHw3qB7s #tipy8 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Wellness pobyt v Piešťanoch so 4*hotelom, procedúrami aj polpenziou za 120€ https://t.co/ITDTlx0AS1 #dovolenky9 hodín dozadu
Poď s nami do Zadaru a Dubrovníka jednou cestou! (video) https://t.co/Z0nrlycrXG #cestopisy12 hodín dozadu
5 TOP exotických destinácií, kde môžeš stráviť bezpečnú dovolenku aj počas pandémie https://t.co/VxcJasF80F #letenky12 hodín dozadu
10 dôvodov, prečo navštíviť Baku + letenky od 60€! https://t.co/vGEBUYY6gf #letenky13 hodín dozadu
Azerbajdžan otvorí hranice 5. augusta. Ku vstupu treba očkovanie alebo imunitu na COVID a tiež negatívny test https://t.co/M0S8FnuzBN #letenky13 hodín dozadu
Emirates budú v auguste lietať s dvojpodlažným Airbusom A380 už aj na Maurícius https://t.co/YfTOgG20TC #novinky14 hodín dozadu
Krásne Porto za výbornú cenu od 33€ (priame lety z Viedne)! https://t.co/1mb7GGawfg #letenky14 hodín dozadu
Rím z Viedne alebo Bratislavy za super ceny od 29€! https://t.co/Uv8FUvoCh9 #letenky14 hodín dozadu
La Gomera: Neobjavený kút Kanárskych ostrovov s vlastným jazykom a dažďovým lesom https://t.co/ttXYzQ3iBM #cestopisy1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore