Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Austrália lacno: tipy na cestovanie a zaujímavé miesta

Austrália lacno: tipy na cestovanie a zaujímavé miesta

Splň si svoj sen a vydaj sa na cestu k protinožcom! V Austrálii na teba čakajú moderné mestá, krásne pláže, národné parky, kengury, teplá klíma i pohodová atmosféra. Dni, keď stála letenka na druhú stranu sveta minimálne tisíc eur sú už dávno preč. Porovnaj si ponuky leteckých spoločností a vyhľadaj lacné letenky do Austrálie! My ti prinášame praktický článok s tipmi na zaujímavé miesta i na čo si pri ceste do Austrálie dať pozor. Možno tak zistíš, ktoré austrálske mesto je pre teba.

Reklama

Jediná krajina, ktorá sa rozkladá na celom kontinente

Na úvod sa patrí povedať, že Austrália je obrovská krajina. Je to zároveň samostatný kontinent, ktorý má rozlohu približne ako USA. Aj cesta zo Sydney do Perthu má podobnú vzdialenosť ako trasa z New Yorku do Los Angeles. Dobre si preto naplánuj, aké časti Austrálie chceš spoznať. Veľmi záleží na tom, koľko máš času a aký druh dopravy si zvolíš. My sme v Austrálii strávili celkom štyri mesiace a tak sa ti pokúsime ponúknuť naše rady a skúsenosti.

Západ slnka pri slávnej skale Uluru

Ako v Austrálii cestovať?

Kúpa automobilu

Táto možnosť je zaujímavá, pokiaľ pôjdeš do Austrálie na dlhšiu dobu, napríklad na niekoľko mesiacov a tiež pokiaľ nejdeš sám a môžeš zdieľať náklady na benzín, poistenie auta a podobne. Problém môže nastať pri konečnom predaji vozidla, ako sa to stalo nám. Posledné dva týždne sa nám auto nepodarilo v Sydney predať a tak sme ho v meste museli nechať a pokračovať ďalej do Južnej Ameriky.

Predaj sme potom museli riešiť na diaľku cez našich kamarátov, ktorí s tým mali nemalé starosti. Ak chceš predať auto v inom austrálskom štáte, musíš pred predajom zaplatiť špeciálnu technickú kontrolu, ktorá býva veľmi drahá a často sa vyšplhá aj nad tisíc dolárov. Kúpu auta preto odporúčame niekoľkokrát zvážiť!

V Austrálii sme kúpeným autom najazdili cez 22-tisíc kilometrov

Prenájom automobilu

Jednoduchšia možnosť je využiť kombináciu vnútroštátnych letov a požičanie auta. Znovu pripomínam, že vzdialenosti medzi miestami sú obrovské! Najazdili sme viac ako 22-tisíc kilometrov a to sme ani Austráliu nepreskúmali celú. Vynechali sme ďalekú Západnú Austráliu. Len medzi mestami Cairns a Darwinem je vzdialenosť asi tritisíc kilometrov.

Išli sme tam tri dni takmer bez zastavenia, pretože po ceste nebolo takmer nič k vzhliadnutiu. Podobné je to s cestou do stredu austrálskeho kontinentu. Aby si videl/a slávnu skalu Uluru, budeš musieť najazdiť veľké množstvo kilometrov. Z tohoto dôvodu je vždy lepšie k danému miestu letieť a prenajať si auto až na mieste. Ušetríš tým čas a vo finále i peniaze.

Vzdialenosti v Austrálii sú nekonečné

Na čo si dať pri šoférovaní pozor?

V Austrálii sa jazdí podobne ako v ďalších anglických kolóniách vľavo, ale to na cestách určite zistíš. Najväčším postrachom vodičov sú kengury. Mnoho áut má v Austrálii pripevnený na aute špeciálny nárazník, takzvaný kangaroo bar.

Snaž sa vyhnúť jazde po zotmení, pretože strety s týmito zvieratami sú, bohužiaľ, po celej krajine veľmi bežné. Akonáhle sa trochu vzdiališ od väčších miest, začnú ti kengury skákať do cesty. Stretávali sme ich skoro každý deň, v Austrálii sú premnožené. Jedna kengura nám dokonca v národnom parku preskočila celé auto. Zrážka s veľkým svalnatým klokanom môže byť skutočne nebezpečná!

Klokanov v Austrálii je viac než dosť!

Čo si vziať so sebou?

V aute maj vždy dostatok chladiacej kvapaliny a pitnej vody. Austrálske teploty bývajú často extrémne vysoké a to najmä na severe a v strede krajiny. Opaľovací krém je nutnosťou za každých okolností! Slnečné lúče sú veľmi silné a hovorí sa, že ozónová diera sa nachádza práve nad Austráliou. Štát sa snaží bojovať proti častým prípadom rakoviny kože a tak na opaľovacie krémy prispieva peniaze. Kúpiš ich preto veľmi lacno v každom supermarkete.

Na dlhú cestu do Austrálie sa poriadne priprav!

Vnútrozemskú časť územia nazývajú Austrálčania outback. Zatiaľ čo na pobreží sú teploty medzi dňom a nocou vyrovnanejšie, vo vnútrozemí sa v noci výrazne ochladí. Sú to také púštne oblasti. Maj preto so sebou radšej j teplejšie oblečenie. Od októbra do marca ťa môže v severnejších častiach krajiny zastihnúť silné obdobie dažďov. Niektoré cesty sú neprejazdné a bývajú na dlhší čas uzavreté.

Ďalšie možnosti dopravy

Cestovať sa samozrejme dá aj autobusom alebo dokonca romantickým vlakom. Ten ide krásnou austrálskou krajinou od severu na juh. Je však veľmi drahý. Väčšina hostelov organizuje pre svojich klientov výlety autobusmi a mikrobusmi. Z hostelu v Sydney si môžeš napríklad dohodnúť odvoz do Byron Bay. Austráliou prechádzajú špeciálne party busy, kde spolu ľudia cestujú, zoznamujú sa a popíjajú. Je to tak trochu návrat do éry hippie. Zvádza k tomu pokojná atmosféra a príjemné teplé podnebie.

Pohodová atmosféra v austrálskom Byron Bay

Kde stretnúť klokany a koaly?

Za klokanmi nielen do zoo v Sydney!

Pokiaľ nezostaneš len vo veľkomestách a vydáš sa do prírody, pravdepodobne narazíš na jedinečné austrálske zvieratá. Symbolmi Austrálie sú najmä klokan a koala, ale videli sme aj ježuru austrálsku, krokodíly aj vtákopyska. Kde ich je vidieť? S klokanmi je to omnoho ľahšie, lebo žijú po celej krajine. Najaktívnejšie sú pri východe a západe slnka. Často ich zazriete na lúkach a poliach. Tieto roztomilé zvieratá sa často približujú aj k austrálskym domom.

Klokanov uvidíš úplne všade!

Asi najviac klokanov všetkých druhov a veľkostí sme videli v národnom parku Boonoo Boonoo. Klokana nájdete aj v supermarkete, pretože kengurie mäso sa v Austrálii bežne konzumuje. Malo by byť zdravé, pretože neobsahuje skoro žiadny tuk. Je to dané tým, že klokan neustále skáče a má vytrénované telo. Mäso sme ochutnali, ale veľmi nás nenadchlo. Chutilo zvláštne, trochu ako divina.

Klokan je hlavným symbolom Austrálie

Kde uvidíte koalu?

Vidieť vo voľnej prírode koalu už také jednoduché nie je. Musíš hlavne vedieť, v ktorých častiach Austrálie ju máš hľadať. Za hlavný domov koál sa považuje mestečko Gunnedah v Novom Južnom Walese (asi 400 km od Sydney). Koaly sú tu viditeľné aj na stromoch v mestských parkoch, ale omnoho pravdepodobnejšie na ne narazíš v buši na okraji Gunnedahu. 

Vydali sme sa tam pri západe slnka a mali sme šťastie, jednu koalu sme náhodou objavili priamo nad nami na malom strome. „Ta koala má skvelý život. Dvadsať hodín spí a štyri hodiny žere!“, vtipkovali sme a pozorovali toto krásne zviera len z niekoľkých metrov.

Koala v buši pri mestečku Gunnedah

Nikdy ku koalám nechoď moc blízko a rozhodne na ne nesiahaj! Ľahko sa vystresujú a môžu umrieť. Koaly žijú aj na slávnom pobreží cesty Great Ocean Road. Turisti ich tam, bohužiaľ, neustále stresujú fotením z bezprostrednej blízkosti.

Na zvieratá si dávaj pozor!

Mnoho zvierat v Austrálii je nebezpečných, a preto si dávaj pozor! Austrálsky kontinent nie je domovom len roztomilých klokanov a koál, ale tiež hadov, pavúkov, škorpiónov, žralokov, krokodílov alebo medúz. Všetky tieto zvieratá ťa môžu zabiť. Dokonca ťa môže chvostom usmrtiť vraj aj vtákopysk. Zvieratá sa skrátka na tomto drsnom horkom kontinente vyvinuli tak, aby prežili. Nekúp sa vo vodách, ktoré nepoznáš a rešpektuj všetky zákazy, tabule a odporúčania. Pokiaľ stanuješ v divočine, vždy si dávaj pozor, aby ti nejaký živočích nevliezol do stanu.

Krokodíl naživo pri Port Douglas

Ubytovanie v Austrálii

Dostávame sa k otázke ubytovania. Väčšinu nocí mimo miest sme strávili v stane, pretože sme mali vlastné auto a mohli zájsť aj do vzdialenejšieho kempu. Stiahni si do mobilu aplikáciu WikiCamps Australia, ktorá ti ukáže bezplatné miesta na spanie. Vo veľkých mestách sme spali väčšinou v hosteloch. Po celej Austrálii nájdeš aj lacné hotely a motely. Pozri si ich aktuálnu ponuku.

V austrálskych mestách je bohatá ponuka ubytovania všetkých kategórií

Ako na ceste ušetriť?

Veľkou položkou v rozpočte je vždy stravovanie. Ceny v Austrálii sú navyše dosť vysoké. Lacnejšie potraviny nakúpiš v supermarketoch Coles alebo Woolworths. Najviac ušetríš,  ak si budeš variť sám! Väčšinou k tomu nebudeš potrebovať ani vlastnú výbavu. V každom meste a dedine nájdeš park s verejným plynovým grilom, kde si jednoducho zadarmo pripravíš pokrm. Plyn sa platí z daní a neustále sa dopĺňa. Vitaj vo vyspelej krajine!

Austrálsky hovädzí steak si nenechaj ujsť!

Čo si v Austrálii nenechať ujsť?

Niektoré miesta sme už spomínali vyššie. Pridáme však ešte niekoľko tipov na austrálske destinácie, kde sa nám naozaj páčilo.

Sydney a Melbourne

Cestu je dobré začať v Sydney alebo v Melbourne, aby si spoznal miestnych ľudí a kultúru. Obe mestá majú prístup k plážam a ponúkajú mnoho ďalších atrakcií. Sydney má teplejšie podnebie a krásnu architektúru. Obdivovať budeš slávnu budovu Opery, most Harbour Bridge i neďaleké záhrady Royal Botanic Gardens Sydney plné papagájov. Melbourne je zase považované za mesto umenia a športu. Niekoľko rokov za sebou bolo navyše zvolené najlepším svetovým mestom pre život.

Sydney je nádherné mesto
Pohľad na Operu z mostu Harbour Bridge

Pôvodní obyvatelia Austrálie

Za pravými obyvateľmi Austrálie sa budeš musieť vypraviť skôr na sever alebo do stredu zeme. V Severnom teritóriu sme navštívili aborigénske dediny Barunga a Beswik a bol to veľký zážitok. Vždy musíš v kancelárii Northern Land Council požiadať o špeciálne povolenie k vstupu na toto územie pôvodných obyvateľov.

Toto sú praví obyvatelia Austrálie!

Život Aborigénov v Austrálii je veľmi ťažký. Sú vytlačení do nehostinných oblastí a ich spolužitie s modernou civilizáciou príliš nefunguje. V mestách majú väčšinou problémy s alkoholom, ktorý im predstavili bieli muži. Veľa Austrálčanov neslávi kontroverzný Deň Austrálie, pretože je to vlastne výročie vyvraždenia mnohých pôvodných obyvateľov.

Austrálske národné parky

V každom z austrálskych štátov sa nachádza veľké množstvo prírodných atrakcií a národných parkov. Medzi najznámejšie patria Modré hory v Blue Mountains National Park a Uluru-Kata Tjuta National Park, kam prichádzajú ľudia z celého sveta obdivovať nádherný monolit Uluru. Táto posvätná skala Aborigéncov sa pri západe slnka zafarbí do sýto oranžovej farby. Nikto presne nevie, ako sa mystická skala vyskytla uprostred plochého stredu Austrálie.

Národný park Blue Mountains neďaleko Sydney

Za návštevu stoja aj neďaleké skalné útvary Kata Tjuta a Valley of the Winds. Ďalšou legendou medzi národnými parkami je Kakadoo, kde sa natáčal film Krokodíl Dundee. Okrem krokodílov tam uvidíš i pekné vodopády, kaňony a dych berúce skalné formácie. Na najvyššiu horu Austrálie sa dá zase vyliezť v národnom parku Kosciuszko.

Rozkošné deti Aborigéncov

Veľký bariérový útes

Svetoznámy je tiež park Great Barrier Reef Marine Park s najväčším korálovým útesom na svete. Potápanie na útese určite odporúčame! V porovnaní s Áziou sú však ceny veľmi drahé.

Potápanie pri Veľkom barierovom útese láka potápačov z celého sveta

Okúzlil nás i jeden z najstarších parkov Daintree National Park, kde sa dažďový prales stretáva práve s Veľkým bariérovým útesom. Krásne pláže na teba čakajú v národnom parku Great Sandy National Park alebo na severe Austrálie v okolí miest Cairns a Port Douglas. Príjemné malé mestečko Port Douglas sme si zamilovali!

Port Douglas je jedno z najobľúbenejších miest Austrálie

Austrália – to je surfovanie!

Za surfovaním sa vydaj napríklad do zátoky Byron Bay, kde panuje veľmi uvoľnená atmosféra. Stretávajú sa tam surferi, hipisáci a bohémovia z celého sveta. Ďalšími známymi surferskými destináciami sú Goldcoast a Surfers Paradise. Surfuje sa, samozrejme, aj na mnohých ďalších miestach po celej krajine.

Ranné surfovanie je super!
Zátoka Byron Bay ťa bude baviť!

Tasmánia je skrytý poklad

Na záver našej cesty sme sa pozreli aj do odľahlejšej Tasmánie, ktorá nás hneď po príjazde uchvátila. Vydali sme sa tam trajektom, pretože sme mali vlastné auto. Letenky zo Sydney alebo Melbourne bývajú lacné. Ak cestuješ vo väčšej skupine, môžeš skúsiť nasledujúci trik. Vodič s autom prejde drahším trajektom a zbytok skupiny poletí nízkorozpočtovou aerolinkou. Je to jednoduchý návod, ako ušetriť aj stovky dolárov.

Tasmánia nám pripadala ako kombinácia Austrálie a Nového Zélandu. Videli sme mnoho zvierat a kúpali sa na úžasných bielych plážach bez zástupu turistov. Po celom ostrove sú skvelo značené turistické trasy. Overland Track v národnom parku Cradle Mountain-Lake St. Clair National Park vraj dokonca patrí k najkrásnejším horským túram na svete.

O krásne výhľady nebude núdza!

Pravá Austrália je na západe!

Samostatnou kapitolou je často opomínaný štát Western Australia. Austrálčania tvrdia, že na západe sa nachádza tá pravá Austrália! Medzi hlavné atrakcie patrí skala v tvare vlny Wave Rock alebo napríklad aj parky Purnululu National Park a Nambung National Park.

Zaujímavých miest je v Austrálii nespočetne veľa! Na túto krajinu treba nazerať ako na celý kontinent a cestu si dobre naplánovať! Väčšinou totiž chýba čas alebo peniaze. 

Divoká a krásna Austrália

Dúfame, že ti naše tipy a skúsenosti poslúžia a prajeme šťastnú cestu!

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek pre pelipecky.cz.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.9/5 - (14 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore