Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Precestuj magický Taiwan za 2 týždne! Toto všetko zažiješ

Precestuj magický Taiwan za 2 týždne! Toto všetko zažiješ

Taiwan je ideálnym cestovateľským cieľom pre tých, ktorí túžia okúsiť autentickú Áziu, a zároveň nechcú opustiť hranice moderného sveta. Taiwan sa dá celý precestovať za dva týždne. To sme aj urobili a prinášame vám naše postrehy a tipy, čo určite v tejto neprávom prehliadanej destinácii nepremeškať.

Reklama

Ak pri Taiwane premýšľate, kde presne tento ostrov leží, určite nie ste jediní. Taiwan si zatiaľ drží titul neobjavenej ázijskej destinácie. Rozprestiera vo Východočínskom mori a jeho oficiálny názov je Čínska republika.

Na otázku, či Taiwan je samostatnou krajinou neexistuje jednoznačná odpoveď. Slovensko, tak ako mnoho iných krajín, Taiwan ako samostatné územie oficiálne neuznáva. Jeho status by sme mohli prirovnať ku niekdajšiemu Hong Kongu (momentálne sú však tu politické vzťahy oveľa zložitejšie), ktorý mal doteraz takisto relatívnu nezávislosť od Číny.

Čína považuje Taiwan za svoju provinciu. Ostrov sa, na rozdiel od komunistickej pevniny, rokmi vyvíjal demokratickým smerom a dnes sa objavuje na popredných miestach viacerých rebríčkov merania slobody obyvateľov.

Zelené lesy tu vyrastajú popri výškových budovách

Ikonickými obrázkami z Taiwanu sú najmä tie, kde vedľa seba symbioticky vyrastá hustý zelený les a veľkomesto. Možné je to vďaka dobrej klíme ostrova, ktorá v lete dosahuje tropické čísla. Vymysleli tu i Bubble Milk Tea, odkiaľ sa rozšíril do celého sveta. Najpopulárnejším však ostáva v mieste svojho pôvodu, stánky s ľadovým guličkovým čajom (tie guličky, to je tapioka) nájdete na každom rohu.

Taiwan určite nepatrí do skupiny extrémne lacných krajín juhovýchodnej Ázie, ale nezaradili by sme ho ani medzi tie drahé destinácie. Ako všade na svete, i výlet na Taiwane bude tak finančne náročný, ako si ho urobíte.

Kde s cestou začať?

Možnosti máte prakticky dve. Môžete sa vybrať po východnom brehu smerom na juh a vrátiť sa po jeho západnej strane, alebo presne naopak. V letných mesiacoch sa teploty pravidelne štverajú cez tridsiatky. Ak k ním pridáte vlhkosť a pravidelné tajfúny, výber jesenných, či dokonca zimných mesiacov na návštevu môže byť výhrou v jackpote. Tajfúny vás ale môžu prekvapiť kedykolvek.

Čo sa dopravy týka, možnosti máte rovnako v podstate dve. Alebo si prenajmete auto, alebo sa budete presúvať vlakmi a autobusmi. My sme zvolili tú druhú možnosť a vrelo ju odporúčame. Doprava je na Taiwane na vysokej úrovni, relatívne lacná, spojenia sú jednoduché a pravidelné a stačí vám na ne aplikácia Google Maps.

Desiatky možností na výlety z Tchaj-pej

Po príchode do hlavného mesta nezabudnite na dve veci. Zakúpiť si taiwanskú SIM kartu a tzv. Easycard. Obe nájdete v stánkoch po príchode na letisko. SIM kartu si kupujete na presný počet dní, väčšina z nich ponúka neobmedzený internet, čo sa vám na cestách veľmi zíde. Easy Card je karta, s ktorou po jej nabití môžete cestovať nielen v Tchaj-pej, ale i po celom Taiwane. Nabiť si ju môžete jednoducho, v supermarkete (napr. 7Eleven).

Na návštevu hlavného mesta si určite vyhraďte niekoľko dní. Nielen samotné mesto, ale i okolitá krajina ponúka desiatky možností na výlet. O hlavnom meste Taiwanu sme už písali v jednom z našich článkov. Na ochutnanie tradičných jedál vám odporúčame navštíviť jeden z jeho nočných trhov; napríklad Tonghua, Shilin alebo Rahoe Night Market.

Tri nevšedné miesta jedným dychom

Tchaj-pej je obklopený úžasnou prírodnou krásou, ktorú by ste určite nemali zameškať. Začnite svoj deň výstupom na tzv. Teapot Mountain, ktorá sa má na prvý pohľad podobať na kanvicu na čaj s uškom. Pravidelne sem prichádza autobus z centra mesta, ktorý vás zavezie priamo pod horu. K vrcholu vedie upravená, prudko stúpajúca turistická cesta, ktorú neuľahčuje ani všadeprítomná vlhkosť. Po výstupe vás však čaká výnimočný výhľad na Tchaj-pej a jeho okolie.

Keďže Teapot Mountain sa nachádza asi tri kilometre od mestečka Jiufen, odporúčame vám po menšej turistike zamieriť autobusom rovno tam a posilniť sa niektorým z množstva ponúkaných jedál, ktorých vône sa bijú na každom rohu. My sme tu ochutnali výborné plnené taštičky a buchty, velmi podobné našim pareným buchtám s makom. Tieto však boli s čiernym sezamom a výraznou vôňou, ktorá sa okolo neho vznáša.

Tradičné čajovne a festival svetiel 

Pôvodne bola postavená Japoncami na území, kde predtým stála banská ves na zlato. Jiufen je dedina plná ulíc a uličiek, z ktorých dýcha história a kultúra. Pomedzi stánkami s ryžovými koláčikmi a arašídovou zmrzlinou, suvenírovými obchodmi a tradičnými reštauráciami, sa vyníma fotogenická budova čajovne A-Mei Tea House z dvadsiateho storočia. Ďalšiu zastávku si  urobte v neďalekej malebnej dedinke Pingxi, za ktorej vznikom takisto stojí industriálna výroba, konkrétne ťažba uhlia. Dnes je atraktívna predovšetkým svojimi čajovňami a kaviarničkami. Vo februári rozkvitá vo farbách, a to predovšetkým v noci ôsmeho februára, kedy sa tu koná Pingxi Lantern Festival.

Národný park Taroko Gorge

My sme sa po Taiwane vybrali jeho východným brehom. Našou prvou zastávkou bolo jedno z najikonickejších miest ostrova, Národný park Taroko Gorge. Taroko znamená v Truku dialekte veľkolepý a krásny, čo je trefný názov, vystihujúci jeho fascinujúce výhľady a majestátne hory, husto zarastené zelenými stromami, prerezávané riekou Liwu.

Najjednoduchšou cestou, ako sa sem dostať, je pricestovať vlakom z Tchaj-pej do mestečka Hualien, kde nájdete ubytovanie za rozumnú cenu. My sme ostali v hoteli Easy Travel, ktorý sa nachádza neďaleko hlavnej stanice. Za štvorposteľovú izbu sme zaplatili asi 25 eur za dve noci na osobu. Ak však necestujete s batohom na chrbte a radi si pri ubytovaní doprajete luxus, vyskúšajte napríklad Silks Place Taroko, s vonkajším bazénom, ktorý sa nachádza priamo v národnom parku.

Majestátne hory a trojfarebný oceán

Možností na turistiku máte mnoho. Ide skôr o kratšie a nenáročné úseky, ktoré vám dovolia naplno si vychutnať okolitú krajinu. Medzi samotnými trekmi premávajú autobusy, keďže sa nachádzajú relatívne ďaleko od seba. Rezervovať si môžete i sprievodcu a krajinou sa previesť v autobuse, to však neodporúčame, prišli by ste o všetko čaro.

Po príchode do národného parku sa zastavte v turistickom centre, kde obdržíte mapu a kde vám poradia, ktorými turistickými cestičkami sa vybrať. Nevynechajte napríklad Baiyang Trail, s dychberúcimi výhľadmi na vodopád, Taroko Eternal Spring Changchun Shrine, kde sa hrdo týči chrám, zasvätený tým, ktorí stratili svoje životy pri stavaní cesty, vedúcej naprieč národným parkom. Na konci výletu sa nezabudnite zastaviť pri útesoch Qinghui Cliffs, kde môžete sledovať, ako sa medzi sebou prelievajú tri farby Tichého oceánu.

Zelený ostrov, kúsok taiwanského raja 

Našou ďalšou zastávkou bol Taitung, kam sme pricestovali z jediného dôvodu. Plánovali sme niekoľko dní stráviť na Zelenom ostrove (Green Island), ktorý je známy vďaka svojim možnostiach šnorchlovania, pobrežnej scenérie či horúcim prameňom. Naše plány ale zmaril prichádzajúci tajfún, kvôli ktorému zrušili premávku lodí na niekoľko najbližších dní.

Chvíľu sme zvažovali i let, ktorý nestojí oveľa viac ako plavba loďou, avšak kvôli nehostinným podmienkam nemalo zmysel najbližšie dni stráviť na ostrove. Preto vám odporúčame, ak plánujete výlet na Green Island, informujte sa o súčasnej situácii hneď po príchode na hlavnú stanicu Taitungu v turistickom centre. Noc sme strávili v útulnom Smile Raffia B&B‎, s výbornými raňajkami a pokračovali smerom na juh. 

Juh Taiwanu ponúka nekonečné množstvo aktivít

Na druhý deň sme sa už vlakom viezli do Kentingu, pobrežného mesta v Národnom parku Kenting. Ubytovali sme sa na tri noci v Kenting Garden Homestay. So službami, nesmierne ochotným personálom a raňajkami, sme tu boli veľmi spokojní. Kenting je na aktivity bohatý, dokonca i keď vás chytí vlna dažďov, tak ako nás. Nočný trh s pouličným jedlom, výlet k majáku či návšteva National Museum of Marine Biology & Aquarium vás zaručene očaria i pri nepriaznivom počasí.

Ak budete mať šťastie a tajfún vás pri návšteve pobrežia obíde, možnosti sa samozrejme znásobujú. Vyberte sa na Baisha White Sand Bay, krásnu pláž, ktorá sa objavila i vo filme The Life of Pi. Vyskúšajte šnorchlovanie či surfovanie. Miesta, kde sa na tieto aktivity môžete prihlásiť, nájdete na každom rohu. Ak ste sa nenabažili taiwanskej prírody, čomu rozumieme, navštíviť môžete i samotný národný park, v ktorého srdci mesto Kenting leží.

Kam na západnom pobreží

Naše posledné dni na Taiwane sme sa rozhodli stráviť v Tainane, o ktorého gastro scéne sme počuli samé chvály. Možností, kde sa na západnom pobreží zastaviť, však máte omnoho viac. Jednou z nich je Kaohsiung, moderné mesto, ktorému dominujú dve pagody, Lotus Pond a Dragon Tiger Pagoda.

Ďalším miestom, ktoré odporúčajú miestni, je súostrovie Penghu a vynechať by ste nemali ani Sun Moon Lake, ikonické jazero, ktoré je zároveň najväčšou vodnou plochou na Taiwane. My sme kvôli obmedzenému času a nevyspytateľnému počasiu ostali v Tainane a neľutujeme.

Tainan, hip mesto, so skvelými kaviarňami a jedlom

Toto mesto je plné pouličných stánkov s jedlom. Ochutnali sme tu i dokonalú kávu v Narrow Door Café, kde si síce za šálku kávy priplatíte (približne šesť až sedem eur), avšak výmenou za jej kvalitnú chuť a útulnú rustikálnu atmosféru. Vchádza sa do nej uzučkým priechodom v stene, takže sa nenechajte pomýliť, ak vstup na prvýkrát nenájdete. Vedľa kaviarne nájdete obchod s tradičnými taiwanskými buchtami, ktoré sú čerstvé a rozvoniavajú po celej ulici.

Našou srdcovkou bol Cafe Bar, kde nás vlastník a prevádzkovateľ kaviarne zahrnul zaujímavými informáciami o káve, výborným cheescakom a tradičným čínskym pečivom, a ako inak, voňavou kávou a čajom. Interiér je vskutku výnimočný a ak hľadáte miesto, kde sa skryť a vychnutnať si chvíľu, či dokonca hodiny pre seba, tu ste na správnom mieste. Staroveký Tainan je plný histórie. Vyberte sa po stopách jeho chrámov a nasajte kus miestnej autentickej kultúry.

Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Austrian Airlines oznámili návrat. Lietať začnú 15. júna! https://t.co/6BjSdRZq56 #letenky42 minút dozadu
Objaví sa po rokoch ponorená dedina v Taliansku, aby prilákala turistov? https://t.co/18Vfvwilv9 #cestopisy1 hodinu dozadu
Medzi ľadom aj levmi: 6 unikátnych maratónov https://t.co/rLlV06nJ0C #cestopisy2 dni dozadu
Wizz Air expanduje ďalej. 6 nových liniek z Rakúska, jedna z Prahy https://t.co/mSzKdOagv3 #novinky2 dni dozadu
Bulharsko 1. júna ruší povinnú karanténu pre cestujúcich z krajín EÚ https://t.co/GHHChudxHZ #letenky3 dni dozadu
Cenová vojna začala! Letenky na júl už kúpiš od 19€ https://t.co/ThgrV4MUVc #letenky3 dni dozadu
Aká bude budúcnosť cestovania po víruse? https://t.co/CBgDlEKemt #tipy3 dni dozadu
Naprieč svetovou kuchyňou: hummus od Michala Kordoša (recept) https://t.co/EmoncwOYzZ #tipy3 dni dozadu
Aké lieky si zbaliť na dovolenku v jednotlivých krajinách? (Exotika, Egypt, Tunisko) – 2/2 https://t.co/QXvWSzLW8O #tipy3 dni dozadu
Karibik sa otvára pre turistov. Tieto krajiny možno navštíviť už v júni https://t.co/aVDrRSYLpv #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore