Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Taiwan: Krásy Ázijského ostrova, ktoré ti nemôžu ujsť!

Taiwan: Krásy Ázijského ostrova, ktoré ti nemôžu ujsť!

Taiwan je jedinečnou kombináciou prírodných krás, kultúrneho bohatstva, teplého počasia, skvelého jedla a veľmi milých ľudí. Ako po ostrove cestovať a kam sa pozrieť? Pripravili sme pre teba niekoľko rád a tipov. Z dovolenky v Taiwane sa ti nebude chcieť vrátiť.

Pozri si akciové letenky na Taiwan.

Vitaj v Taiwane!

Všetko sa začína v Tchaj-peji

Hlavné mesto Tchaj-pej je veľmi modernou ázijskou metropolou, kde sa určite nudiť nebudeš. Okem množstva budhistických a čínskych chrámov sa môžeš tešiť na prehliadku gastronómie.

Hlavné mesto Tchaj-pej

Zájdi na nočný trh Shillin, kde ochutnáš všetky miestne špeciality. Morské plody, polievky aj ovocie je tu veľmi čerstvé a taiwanská kuchyňa je vychýrená po celom svete.

Nočný trh Shillin v Tchaj-peji
Taiwan je rajom jedla!

Tchaj-pej je miestom, kde sa často prestupuje, napríklad pri ceste do Austrálie alebo na Nový Zéland. Čo všetko stihnúť behom krátkej zastávky sa dozvieš v tomto článku: Deň v Tchaj-Pej: ako vymačkať zo svojho stopoveru čo najviac.

Doprava v Taiwane

Taiwan je veľmi moderne organizovaná krajina, čomu zodpovedá i úroveň dopravy. Toalety v metre hlavného mesta Tchaj-pej boli tak čisté, že nás to až zaskočilo. Po cestovaní v Číne to bola naozaj príjemná zmena. Sever a juh ostrova spájajú autobusy a rýchlovlaky. Najviac obývaný je západ ostrova, kde je diaľničná sieť veľmi hustá. Na východe a najmä v strede Taiwanu je krajina hornatá a ciest je menej.

Na Taiwane sme si požičali auto, aby sme mohli cestovať do národných parkov

Požičanie auta a jazda po ostrove

V Tchaj-peji sme si požičali auto a vyrazili po východnom pobreží. Cesta ubiehala dosť pomaly, pretože na tejto strane ostrova nie je dialnica a rýchlosti sú dosť obmedzené. Daj si pozor, lebo za nedodržanie rýchlosti sú na Taiwane veľké pokuty! Kamrový systém je okrem toho umiestnený po celom ostrove a je vraj veľmi presný. Výhodou je lacný benzín a tiež to, že sa s prenajatým autom môžeš ísť pozrieť aj na odľahlejšie zaujímavé miesta. Môžeš si požičať aj motorku a obísť ostrov dookola.

Občas je dobré sa pozrieť do spätného zrkadla!

Čo Taiwan ukrýva?

Národný park Taroko

Po niekoľkých hodinách cesty z Tchaj-peja narazíš na východnom pobreží na odbočku k národnému parku Taroko. Tento park patrí k najkrajším miestam celého ostrova. Do parku spravidla mieri veľa turistických autobusov. Pokiaľ sa však vyberieš od Taroko kamkoľvek do hôr, ocitneš sa v divokej prírode úplne sám. Horské treky sú dobrodružné a plné tropickej vegetácie, vodopádov a visutých mostov.

Kaňon v národnom parku Taroko

Čo ešte v Taroku nevynechať?

V Taroku objavíš i termálne pramene alebo zaujímavú jaskyňu Cave of Water Curtain, kde na teba bude prúdmi padať voda. Dávaj si pozor na jedovaté hady a vždy si dopredu over predpoveď počasia.

Národný park je plný visutých mostov a krásnych chodníkov

v období výdatných dažďov a tajfúnov sa do Taroka rozhodne nevydávaj. Dialnica v kaňone je zaraďovaná k najnebezpečnejším na svete, a to hlavne kvôli padajúcim kameňom a zosuvom pôdy. V národnom parku môžeš buď kempovať, alebo si rezervovať hotel v jednej z dedín.

Jedna z najnebezpečnejších dialníc sveta nie je taká zlá, keď neprší

Národný park Yu-Shan

Ďalšie pekné cesty ukrýva národný park Yu-Shan, ktorý sa volá podľa najvyššej taiwanskej hory. Vrchol Yu-Shanu je vysoký takmer 4 tisíc metrov nad morom. Výstup na najvyššiu horu je obmedzený a je nutné povolenie. Prekvapilo nás, že povolenie je vyžadované snáď na všetky horské túry v národných parkov. Vždy sa preto informuj v informačnej kancelárii daného parku. Pokuta za nedodržanie pravidiel by mohla byť, podobne ako na dialnici, veľmi vysoká. S informáciami vám radi pomôžu miestni aj turisti, ktorí milujú chodenie po horách. Ľudia sú na ostrove milí a nápomocní!

Návštevu Taiwanu môžeš spojiť s cestou do Číny.

Taiwan – kam na pláž?

Taiwan nie je typickou plážovou destináciou, no napriek tomu ponúka niekoľko krásnych pláží. Zamier napríklad na samotný juh ostrova, kde sa rozprestiera národný park Kenting. Pláže ako Chateau Beach alebo Dawai patria k najlepším v krajine. Sú čisté a oceán má tyrkysovú farbu. Ďalšou krásnou plážou je Laomei Beach na severnom cípe ostrova. Uvidíš tam i kamennú priekopu a typický maják. Obľúbenou plážou severu krajiny je Fulong Beach, kde sa každoročne koná festival piesočných sôch.

Taiwan má aj svoje pekné pláže

Okúp sa pod horúcim vodopádom!

Najkrajším miestom na Taiwane pre nás boli divoké termálne pramene Sileng Hot Springs. Taiwan ukrýva prírodné termálne pramene na rôznych miestach. Sileng Hot Springs sú však jedinečné! Cesta k nim nie je úplne jednoduchá, pretože sa musíš pomocou pripravených lán dostať do kaňonu k rieke. Nechoď tam počas dažďa, kedy môže byž terén veľmi klzký.

Posledná časť cesty k termálnym prameňom

A v čom sú termálne pramene tak výnimočné?

Po niekoľkých skalách steká veľmi horúca voda, ktorá vytvára termálny vodopád, pod ktorým sa môžeš okúpať. Pod vodopádom sa zároveň tvoria malé termálne lagúny. Minerálna voda okrem toho krásne zafarbuje okolité skaly a utvára jedinečnú atmosféru miesta. Pokiaľ ti bude teplo, jednoducho skočíš do studenej rieky. Je to raj!

Prírodné termálne pramene Silent Hot Springs
Na Taiwane na teba čakajú príjemní milí ľudia!

Pozri si akciové letenky na Taiwan.

Pre Pelipecky napísal cestovateľ Karel Štěpánek.

Pozri si tiež:

Mount Everest nie je len pre horolezcov. Vydaj sa do Himalájí!


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

7 dôvodov, prečo sa oplatí rezervovať letenky EVA AIR (+špeciálny ceny od Pelikána) https://t.co/fGrjoosJtX #letenky6 hodín dozadu
9 dôvodov, prečo je letenka na Koh Samui s 5* EVA AIR perfektný nápad! https://t.co/MHZuwe16rM #letenky7 hodín dozadu
BANGKOK s EVA AIR! Leť priamo z Viedne komfortne Dreamlinerom za špeciálne ceny https://t.co/1asy14xT7P #letenky7 hodín dozadu
Harry Potter v New Yorku: čarovný obchod s najväčšou zbierkou fantastických zverov https://t.co/ainYqgGN4X #novinky7 hodín dozadu
Island v zime: čo všetko sa dá vidieť a robiť? Skús tieto aktivity https://t.co/UqPPCQvWXa #cestopisy7 hodín dozadu
Čarovné Belgicko: 7 miest, ktoré sa oplatí navštíviť https://t.co/1eFh3OQaMD #cestopisy7 hodín dozadu
Oslo musíš zažiť! Letenky dnes rezervuješ od 30€! https://t.co/b66cx3flPc #letenky10 hodín dozadu
LETENKA DŇA: Lanzarote z Viedne v októbri za 79€! https://t.co/0quhBnnGaB #letenky10 hodín dozadu
50 rokov v raji: Maldivy oslavujú 5 dekád turizmu. Takto vyzerá prvý hotel https://t.co/Dr54rOOCBA #letenky10 hodín dozadu
Objav ďaleký ostrov Guam! Letenky z Budapešti máme za 729€ aj s podpalubnou batožinou https://t.co/O8nVIOoWkB #letenky11 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore